Pomorskie atrakcje na weekend. Wycieczka do kaszubskich lasów - na grzyby, jesienny spacer, na rower. Wystarczy wsiąść do pociągu PKM

Janina Stefanowska

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
To już ostatni odcinek naszego cyklu Weekend z PKM. Tym razem nie będziemy zwiedzać muzeów czy kościołów. Rozruszamy się trochę, odetchniemy świeżym powietrzem. Jedziemy do lasu na grzyby.

Jesień kojarzy się z grzybobraniem. I choć tegoroczna jest wyjątkowo sucha, po ostatnich opadach deszczu są jeszcze szanse na spacery po lesie w poszukiwaniu grzybów. Kto ich nie znajdzie - nie będzie żałował czasu spędzonego w bajecznie kolorowych lasach powiatu kartuskiego. A grzyby - kupi na kartuskim targowisku.

Gdzie na grzyby 2018? MAPY występowania w lasach województwa pomorskiego. Gdzie znajdziemy borowiki, prawdziwki, podgrzybki, kurki? Raport

W powiecie kartuskim najpiękniejsze prawdziwki zbiera się w okolicach Mirachowa, Sianowa, Kiełpina i w rejonie Sierakowic. Natomiast grzyby pozostałe - królują w sośninach - w rejonie leśnictwa Uniradze, Sikorzyno, Przewóz.

- We wrześniu gleba uległa przeschnięciu - mówi Waldemar Szeszuła, leśniczy Sianowa. - Był taki wysyp brzozaków, kurek, podgrzybków i opieniek. Możliwe, że już ostatni. Teraz nastały chłodne noce i choć w dzień temperatura skacze do 15-16 stopni, to panuje zbyt krótko, by grzybnia zdołała wydać owocniki. Obserwuję prognozy pogody i jeszcze spodziewany jest powrót lepszej pogody. Czy to wystarczy, by pojawiły się grzyby? Jeśli tak, będą to ostatnie gąski, opieńki i rydze.

Na prawdziwe grzybobranie nie trzeba jechać daleko - wystarczy wsiąść do pociągu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i wysiąść w Babim Dole, Sławkach czy Krzesznej. Ważne, by zbieranie grzybów było bezpieczne i dawało przyjemność spacerowania po lesie.

Podkartuskie lasy wspaniale się nadają na jesienne spacerowanie z kijkami, na wypady rowerowe i rodzinne spacery. Wszak Kartuzy do miasto otoczone zewsząd lasami. Królują tu lasy bukowe, przybierające jesienią przeróżne odcienie, od żółtych do rdzawobrązowych barw. Warto skorzystać ze ścieżek rowerowych, oznakowanych tras PTTK, tras nordic walking. Po porannych zamgleniach słońce rozświetla horyzont - i można napawać się wspaniałymi widokami - Szczeliny Lechickiej pod Mirachowem, lasów pod Wieżycą.

"Weekend z PKM". Jakie miejsca zwiedziliśmy w ostatnich mies...

Kto jednak zechce samodzielnie poszukać grzybów - powinien trzymać się pewnych wskazówek. Można je znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Kartuzy.

Jak przypominają leśnicy - należy zbierać tylko i wyłącznie owocniki grzybów, które dobrze znamy. Nie warto zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy znaleziony grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej zostawić go w lesie.

Pomorskie atrakcje na weekend. Podróż w głąb Trójmiejskiego ...

Gdzie nie wolno zbierać grzybów?

Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki.

  • Nie wolno ich zbierać w tych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny.
  • Nie wolno ich także zbierać w rezerwatach i parkach narodowych

.

Do zbierania i transportu grzybów najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki.

Przeczytaj teksty z cyklu WEEKEND Z PKM

Pomorskie atrakcje na weekend. Atrakcje turystyczne na trasie PKM

PKM to nie tylko łatwy i wygodny dojazd do pracy czy szkoły, ale także doskonały transport na wakacyjne wyprawy z całą rodziną. Dlatego z myślą o mieszkańcach regionu i turystach przedstawialiśmy atrakcje turystyczne, które można zwiedzić na trasie PKM.

Nasz cykl: Weekend z PKM:
Odcinek 1:Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Odcinek 2:Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny
Odcinek 3:Rezerwat Jar Raduni i Kamienne kręgi w Trątkownicy
Odcinek 4:Dom do góry nogami. Unikalne skarby CEPR w Szymbarku
Odcinek 5:Pociągiem nad urokliwe jeziora Szwajcarii Kaszubskiej
Odcinek 6:Z głębi Kaszub nad morze w Trójmieście. Aktywny wypoczynek w Sopocie
Odcinek 7:Historyczny spacer śladami Weisera Dawidka
Odcinek 8:„Sąd Ostateczny” i Bazylikę Mariacką połączył gdański kaper i żeglarz Paweł Beneke
Odcinek 9:Spacer po Gdyni - śladami polskiej emigracji, architektury modernizmu i podwodnej fauny
Odcinek 10:Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Odcinek 11:Kuźnia Laskowskich w Borkowie - rodzinny biznes z pokolenia na pokolenie od 1912 roku
Odcinek 12: Galeria Pępowo - jedyne takie Muzeum Volkswagena w Europie Wschodniej
Odcinek 13:Wycieczka do serca wydarzeń Sierpnia '80 i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku
Odcinek 14:Przyjedź zobaczyć „Niebo polskie“ - wielki obraz, który odnowiono na stulecie niepodległości Polski
Odcinek 15:Kościół św. Walentego w Gdańsku Matarni. Urokliwy kościół z pięknym ołtarzem i zdobieniami
Odcinek 16:Podróż w głąb Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - najpierw pociągiem PKM, a później rowerem lub na piechotę

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

d
donChichot

taaa...
Jak uda sie do tego PKM wsiąść...
Dlatego jeżdżę z Regio. Tereny ciekawsze i obsługa jak należy...

Dodaj ogłoszenie