Pomorskie atrakcje na weekend. Podróż w głąb Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - najpierw pociągiem PKM, a później rowerem lub na piechotę

Akcja specjalna Weekend z PKM

Wideo

Zobacz galerię (15 zdjęć)
Zabieramy Was w kolejną podróż z Pomorską Koleją Metropolitalną. Zbliża się jesień, więc warto wybrać się do lasu. Do najpiękniejszego lasu nad morzem, czyli Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego! Zobaczcie film!

Trójmiejski Park Krajobrazowy obejmuje niespełna 20 tys. ha powierzchni lasów, dolin i polan.

Tak wielki obszar terenów zielonych sprawia, że wędrówkę możemy rozpocząć zarówno od strony Trójmiasta, jak i z okolic Wejherowa czy Rumi. Dobrym pomysłem jest także dojechanie do stacji PKM Jasień, skąd bezpośrednio dotrzemy do Rezerwatu Dolina Strzyży.

Trójmiejski Park Krajobrazowy to wyjątkowe miejsce, w którym spędzają czas zarówno wytrawni piechurzy, miłośnicy biegów i rowerzyści, a także rekreacyjni spacerowicze.

Przemysław Świderski
Przemysław Świderski

Idąc ze stacji PKM Jasień wkraczamy na teren parku od strony dawnych poligonów. Tutaj natura od lat wygrywa z betonowymi ścieżkami, dawniej wykorzystywanymi przez wojskowych. Po wejściu do lasu znajdziemy się w bezpośrednim obszarze dwóch ważnych strug. Potok Jasień i Strzyża przecinają ten pagórkowaty teren zielony i łączą się na wysokości Brętowa. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku Strzyży przyroda jest tutaj dodatkowo strzeżona.

Amaduesz Sztangierski
Amadeusz Sztangierski

Rezerwat przyrody Dolina Strzyży obejmuje niespełna 40 ha i chroni zwłaszcza lasy łęgowe i grądowe. Łącznie na terenie całego TPK znajduje się siedem rezerwatów i aż 144 pomniki przyrody. Najsłynniejszy z nich, Gruby Dąb mieści się w Dolinie Samborowo i jest uznawany za najstarsze drzewo TPK, liczące nawet 300 lat.

Pagórkowate ukształtowanie terenu sprawia, że w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym odnajdziemy przykłady flory charakterystycznej także dla górskich terenów. Warto zatrzymać się zresztą na wzgórzach (np. Wzgórzu Marii, Pachołku czy Górze Matemblewskiej), z których rozciągają się piękne widoki i dopiero wtedy można zrozumieć, o jak dużym obszarze leśnym mówimy. Niemniej urokliwe są także doliny, jak np. Dolina Ewy czy Wężów.

Jeśli chodzi o ciekawsze okazy roślinne to bez trudu natkniemy się na unikatowe daglezje zielone. Nasiona drzew zostały sprowadzone tutaj przez pruskich leśników ze Stanów Zjednoczonych, gdzie występują naturalnie. Dziś możemy podziwiać charakterystyczną, smukłą sylwetkę tych potężnych drzew. Największe z nich, nazywane także „Kochanką Dominika”, niestety, zostało przewalone przez potężną wichurę.

Piotr Kallalas

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym dużą atrakcję stanowią głazy narzutowe, z oliwskim Diabelskim Kamieniem na czele.

Piotr Kallalas

Mnogość ścieżek i wielkość terenu sprawiają, że można w nieskończoność odkrywać nowe miejsca i atrakcyjne, leśne zakątki.

Pomorskie atrakcje na weekend. Podróż w głąb Trójmiejskiego ...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie