Weekend z PKM. Spacer po Gdyni - śladami polskiej emigracji,...

  Weekend z PKM. Spacer po Gdyni - śladami polskiej emigracji, architektury modernizmu i podwodnej fauny

  Piotr Kallalas

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Akwarium Gdyńskie i Muzeum Emigracji to miejsca, które odwiedzimy w ramach kolejnego odcinka cyklu "Weekend z PKM". To właśnie Pomorska Kolej Metropolitalna skomunikowała Gdynię z Kaszubami, a także odciążyła trójmiejski tabor SKM w stronę Gdańska. Dzięki temu połączeniu można też na nowo odkryć miasto, którego historia nierozerwalnie jest związana z sukcesami II RP.
  Akwarium Gdyńskie
  1/52

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Fot. Tomasz Bolt / Polskapresse

  Nasz cykl: Weekend z PKM:
  Odcinek 1: Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
  Odcinek 2: Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny
  Odcinek 3: Rezerwat Jar Raduni i Kamienne kręgi w Trątkownicy
  Odcinek 4: Dom do góry nogami. Unikalne skarby CEPR w Szymbarku
  Odcinek 5: Pociągiem nad urokliwe jeziora Szwajcarii Kaszubskiej
  Odcinek 6: Z głębi Kaszub nad morze w Trójmieście. Aktywny wypoczynek w Sopocie
  Odcinek 7: Historyczny spacer śladami Weisera Dawidka
  Odcinek 8: „Sąd Ostateczny” i Bazylikę Mariacką połączył gdański kaper i żeglarz Paweł Beneke


  Rok obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to idealna okazja, aby zwiedzić Gdynię. W ciągu kilku lat ta mała wioska o charakterze rybacko-rolnym stała się ważnym ośrodkiem miejskim oraz handlowym oknem na świat dla gospodarki Polski międzywojennej.

  Dziś możemy podziwiać zarówno portowy klimat miasta, jak i perełki architektury modernistycznej, tak typowej dla pierwszej połowy XX wieku. Gdynia jest stawiana obok Tel Awiwu, Brasili czy francuskiego Havru jako miasto o wzorowych założeniach przestrzennych, charakterystycznych dla tego stylu.

  Architektura to nie wszystko. W mieście funkcjonuje również szereg instytucji kulturalnych i edukacyjnych, które każdego roku przyciągają turystów z całego kraju. Należy do nich między innymi Akwarium Gdyńskie prezentujące okazy fauny zamieszkującej różne zakątki podwodnego świata.

  Akwarium Gdyńskie


  Akwarium Gdyńskie Tomasz Bolt/Polska Press

  Jednostka należy do Morskiego Instytutu Rybackiego, który jest najstarszą instytucją o takim profilu badawczym w kraju. Na powierzchni trzech pięter możemy odkryć aż 1500 organizmów zamieszkujących łącznie 68 akwariów. Placówka posiada zasoby z rodzimego Bałtyku, ale także dalekich akwenów takich jak wody Amazonii czy środowiska oceanicznego.  Muzeum Emigracji w Gdyni. Historia polskich wędrówek


  Muzeum Emigracji w Gdyni Przemyslaw Swiderski

  Prawdziwą chlubą gdyńskich muzeów jest placówka znajdująca się w dawnym budynku Dworca Morskiego, przy Nabrzeżu Francuskim. Muzeum Emigracji jest także przykładem wzorowego procesu rewitalizacji. Obiekt przez lata stanowił początkowy etap podróży transatlantyckich dla Polaków wyruszających w świat.

  Dziś stanowi nowoczesne muzeum, w którym możemy zrozumieć historię emigracji Polaków na przestrzeni wieków, a także dokładnie poznać kierunki i sposób podróżowania. Na zwiedzanie warto poświęcić kilka godzin, ponieważ liczba makiet, plansz i eksponatów jest imponująca.

  Muzeum jest też świetnym miejscem dla najmłodszych turystów. Barwne i interaktywne eksponaty z pewnością będą atrakcyjne dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo placówka organizuje szereg akcji integracyjnych i okresowych warsztatów.

  Po wyjściu z muzeum warto zwrócić uwagę na symboliczne tablice Witolda Gombrowicza i Zbigniewa Brzezińskiego, którzy w swoją podróż wyruszyli właśnie z tego nabrzeża.  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP