Pomorskie atrakcje na weekend. Pociągiem nad urokliwe...

  Pomorskie atrakcje na weekend. Pociągiem nad urokliwe jeziora Szwajcarii Kaszubskiej. Kolejny odcinek cyklu "Weekend z PKM"

  Akcja specjalna Weekend z PKM

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pomorska Kolej Metropolitalna dowiezie gości z Trójmiasta w rejon jezior kaszubskich. Proponujemy wypad nad Jezioro Ostrzyckie. To kolejny odcinek cyklu "Weekend z PKM". Zapraszamy!
  Pomorskie atrakcje na weekend. Pociągiem nad urokliwe jeziora Szwajcarii Kaszubskiej. Kolejny odcinek cyklu "Weekend z PKM"
  Pomorskie atrakcje na weekend. Pociągiem nad urokliwe jeziora Szwajcarii Kaszubskiej. Kolejny odcinek cyklu "Weekend z PKM"
  1/17

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Janina Stefanowska

  Nasz nowy cykl: Weekend z PKM:
  Odcinek 1: Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
  Odcinek 2: Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny
  Odcinek 3: Rezerwat Jar Raduni i Kamienne kręgi w Trątkownicy
  Odcinek 4: Dom do góry nogami. Unikalne skarby CEPR w Szymbarku


  PKM nad urokliwe jeziora Szwajcarii Kaszubskiej  Szybką Koleją Miejską dojedziesz nad kaszubskie jeziora. Perełką wśród nich jest Jezioro Ostrzyckie, do którego dotrzesz wysiadając na przystanku w Krzesznej. Stąd spokojnym spacerem, najpierw brzegiem jeziora, potem poboczem drogi powiatowej dotrzeć można do serca letniskowej wsi Ostrzyce. To około 4 kilometrów, ale wysiłek ten opłaci się, gdy na jednej z trzech plaż - trawiastej na campingu Stolemek, niewielkiej plaży przy ośrodku Ostrzyk czy na piaszczystej - w centrum wsi, przy informacji turystycznej - będzie można swobodnie odpocząć. Atutem tych miejsc jest bliskość gastronomii - restauracji, smażalni ryb czy punktów z lodami.

  Pomorskie atrakcje na weekend. Pociągiem nad urokliwe jeziora Szwajcarii Kaszubskiej. Kolejny odcinek cyklu "Weekend z PKM" Janina Stefanowska


  Przy odrobinie szczęścia - można na przystani w Wieżycy Kolanie - załapać się na stateczek Ostrzyk - i dotrzeć drogą wodną do centrum letniskowej miejscowości. Tam atrakcją jest piaszczysta plaża i Aleja Legend Kaszubskich. W chodniku wzdłuż widokowej rampy znajdują się kamienne płyty z obrazkami - nawiązujące do 20 legend.

  Są wśród nich legendy o dziewczętach, które były mewami, opowiastka o tym, jak pan Jezus po wodzie chodził, jak Maciek został rybakiem, o dziurawej łodzi i mówiącym morzu, o pannie wodnej, o klabaterniku, bajka o ościach, o bałtyckich syrenach, co ksiądz proboszcz złowił na wędkę, o zaklętym podwodnym grodzie, o królu ryb, o krzywym rybim pysku, opowiadanie starego raka.

  Rowerem lub kajakiem po jeziorze Ostrzyckim  Komu znudzi się leżenie na plaży - może wybrać się na wyprawę wodną rowerkiem lub kajakiem. Jezioro Ostrzyckie ma kształt podkowy. Jego długość przekracza 6 km, a głębokość - 21 m. Wzdłuż fragmentu brzegu poprowadzono urokliwą aleję spacerową, która ciągnie się ul. Kościelnej do pola biwakowego Stolemek. Kilometrowy odcinek nadjeziornej trasy urozmaicają drewniane rzeźby, makiety ryb, tablice informacyjne. Można przysiąść na ławeczce i podziwiać zachód słońca, latające ptaki.

  Towarzystwa spacerowiczom dotrzyma Kaszub - rebok, od czasu do czasu zerkający na wyłożoną kostką promenadę. Aleją można dotrzeć do pola minigolfa, do Parku Linowego U Stolema.

  Weekend w Ostrzycach  Ostrzyce tętnią życiem - w połowie lipca na parkingu w centrum wsi odbywa się przegląd kapel weselnych, dając okazję do tańców pod gołym niebem.

  W sierpniu tu odbywa się Ostrzyckie Lato z koncertami nad jeziorem. W scenerii tej rozbrzmiewa też Festiwal Muzycznych Przyjemności.

  Wracając do Krzesznej można nieco nadrobić trasy i spojrzeć od stóp Wieżycy na zielone wzgórze, zimowe centrum narciarskie Pomorza. Odważni próbują tam zjazdów trójkołowcami, górskimi deskorolkami czy w kulach zorbingu. Warto wrócić tu na kolejny weekend.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoda kasy na te promocje

  aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  A jaka fajna wycieczke moznaby bylo zrobic, gdyby dalo sie zabrac rower do PKM I objechac jeziora I okolice...

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP