Pomorskie atrakcje na weekend. „Sąd Ostateczny” i Bazylikę...

  Pomorskie atrakcje na weekend. „Sąd Ostateczny” i Bazylikę Mariacką połączył gdański kaper i żeglarz Paweł Beneke

  Piotr Kallalas

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Stolica województwa jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla podróżujących, którzy przemierzają region Pomorską Koleją Metropolitalną. Gdańsk oferuje szereg atrakcji kulturalnych i architektonicznych.
  Nasz cykl: Weekend z PKM:
  Odcinek 1: Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
  Odcinek 2: Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny
  Odcinek 3: Rezerwat Jar Raduni i Kamienne kręgi w Trątkownicy
  Odcinek 4: Dom do góry nogami. Unikalne skarby CEPR w Szymbarku
  Odcinek 5: Pociągiem nad urokliwe jeziora Szwajcarii Kaszubskiej
  Odcinek 6: Z głębi Kaszub nad morze w Trójmieście. Aktywny wypoczynek w Sopocie
  Odcinek 7: Historyczny spacer śladami Weisera Dawidka


  Niezwykła historia słynnego, gdańskiego kapra Pawła Beneke pozwoli zagłębić się zarówno w historię miasta , jak i poznać największe dzieło malarskie udostępnione w zbiorach muzealnych.

  Mowa oczywiście o „Sądzie Ostatecznym” autorstwa niderlandzkiego artysty Hansa Memlinga . Obraz został dość przewrotnie uznany za najbardziej gdańskie dzieło. Stało się tak, za sprawą pomorskiego kapra Pawła Beneke, który zrabował statek z obrazem na pokładzie. Galera udawała się do Florencji, a dzieło miało ozdobić jeden z włoskich kościołów. Ostatecznie „Sąd Ostateczny” związał się na wieki z gdańskim portem, a obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego przy ul. Toruńskiej.

  Obraz namalowany w drugiej połowie XV wieku to imponujące dzieło przedstawiające boski sąd. Na tryptyku widzimy zarówno dusze potępione na wieki w piekle, hierarchiczną kolejkę do bram niebieskich, a także św. Michała Archanioła, który waży dobre i złe uczynki. W obraz można wpatrywać się godzinami i odkrywać kolejne motywy i alegorie.

  Zgłębiając historię „Sądu Ostatecznego” nie można pominąć Bazyliki Mariackiej, w której przez wiele lat wisiało to arcydzieło. Największa, ceglana świątynia w Europie przyciąga swoją kubaturą i wyposażeniem sakralnym.  Bazylika Mariacka w Gdańsku  Średniowieczny kościół budowano przez prawie 160 lat. Zdecydowanie najsłynniejszym zabytkiem jest Ołtarz Główny wykonany przez Mistrza Michała z Augsburga w XVI wieku, a także zegar astronomiczny Hansa Duringera.

  Na przechadzających się po wnętrzu kościoła duże wrażenie robią przede wszystkim ogromna przestrzeń, a także wspaniałe sklepienia gwiaździste czy kryształowe. Niestety, obiekt znacznie ucierpiał podczas II wojny światowej, a część zabytkowego wyposażenia trafiła do zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego.

  Koncepcja sprowadzenia obiektów jest ciągle żywa, jednak i teraz turysta może godzinami przechadzać się po zabytkowych posadzkach, będących często płytami nagrobnymi. Przez wiele lat byli tu chowani najznakomitsi mieszkańcy Gdańska. Ponadto w kościele znajdują się liczne zabytkowe epitafia, obrazy oraz średniowieczne rzeźby.

  Podziwiając eksponaty w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a także zwiedzając Bazylikę Mariacką warto wesprzeć się literaturą naukową, aby lepiej zrozumieć, jak wielką wartość stanowią te miejsca dla historii miasta.

  Bazylika Mariacka Karolina Misztal


  Bazylika Mariacka - godziny zwiedzania:  W okresie od kwietnia do listopada zwiedzanie jest płatne.

  PONIEDZIAŁEK – SOBOTA
  kwiecień- czerwiec w godz. 8:30 – 17:30
  lipiec – sierpień w godz. 8:30 – 18:30
  wrzesień – kwiecień w godz. 8:30 – 17:30

  W NIEDZIELE I UROCZYSTOŚCI:
  w godz. 11:00 – 12:00 oraz 13:00 – 17:30/18:30

  Nie można zwiedzać Bazyliki podczas Mszy św. oraz innych liturgii i uroczystości kościelnych. Prosimy szczególnie w okresie od czerwca do sierpnia od zapoznanie się z godzinami Mszy św. (https://bazylikamariacka.gdansk.pl/overview/parafia/nabozenstwa-i-pogrzeb/nabozenstwa/).

  Cześć Bazyliki Mariackiej z Kaplicą Jezusa Miłosiernego jest wyłączona ze zwiedzania i przeznaczona na osobistą modlitwę oraz adorację Najświętszego Sakramentu.

  Bazylika Mariacka - Wieża z punktem widokowym  Wieża jest dostępna prze cały rok.

  kwiecień w godz. 9:00 – 19:00
  maj w godz. 9:00 – 20:00
  czerwiec – sierpień w godz. 9:00 – 21:00
  wrzesień – listopad w godz. 9:00 – 18:00
  grudzień – marzec w godz. 10:00 – 16:00 w weekendy.

  Ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem. W razie złych warunków pogodowych, zwłaszcza podczas burzy wieża jest zamknięta dla zwiedzających.

  Bazylika Mariacka - cennik:


  • bilet normalny (dorośli) 4 zł
  • ulgowy (dzieci i studenci) 2 zł


  Wieża z punktem widokowym - cennik:


  • bilet normalny (dorośli) 10 zł
  • bilet ulgowy (dzieci i studenci) 5 zł


  (upoważnia również do zwiedzania Bazyliki Mariackiej)

  Dochód ze sprzedaży biletów jest przeznaczony na utrzymanie i konserwację Bazyliki Mariackiej.

  Sąd Ostateczny Fot. Karolina Misztal

  Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Dawnej - godziny otwarcia


  ul. Toruńska 1
  80–822 Gdańsk

  Poniedziałek – nieczynne

  Sezon letni: 1 maja – 30 września
  wt. – niedz. 10.00 – 17.00

  Sezon zimowy: 1 października – 30 kwietnia
  wt. – niedz. 9.00 – 16.00

  Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Dawnej - cennik, bilety


  piątek – dzień bezpłatny
  normalny – 10 zł
  ulgowy – 6 zł
  dzieci i młodzież 7 – 26 lat – 1 zł
  rodzinny – 18 zł

  Sąd Ostateczny Fot. Karolina Misztal

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czary - mary sodomity celebryty.

  TED51 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1


  Sodomita celebryta ze Słupska, czaruje lud słowami pięknej poezji pt. „Mały książę”.
  Ludzie inteligentni i refleksyjni nie dają się nabrać na takie tandetne chwyty, sugerujące miłość, piękno i...rozwiń całość


  Sodomita celebryta ze Słupska, czaruje lud słowami pięknej poezji pt. „Mały książę”.
  Ludzie inteligentni i refleksyjni nie dają się nabrać na takie tandetne chwyty, sugerujące miłość, piękno i dobroć. Zło osobowe, często się maskuje przyjmując postać radosnej, wesołej i miłującej osoby. Jest to zakamuflowany fałsz i doskonałe kłamstwo. W świetle umiłowania „spektaklu” pt. "Klątwa" przyjmuje ono charakter demoniczny. Bądźmy tego świadomi i nie udawajmy naiwnych głupków. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Usunięcie figury honorowego obywatela miasta Słupsk z ratusza.

  TED51 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1


  Przypomnijmy fakt. Zadeklarowany sodomita, kiedy objął władzę w Słupsku, pierwszą skandaliczną czynnością był nakaz usunięcia figury św. Jana Pawła II z ratusza. Nadmieńmy, iż św. Jan Paweł II...rozwiń całość


  Przypomnijmy fakt. Zadeklarowany sodomita, kiedy objął władzę w Słupsku, pierwszą skandaliczną czynnością był nakaz usunięcia figury św. Jana Pawła II z ratusza. Nadmieńmy, iż św. Jan Paweł II jest honorowym obywatelem Słupska. Czyż dewiacja seksualna nie rzutuje na perwersje etyczno - moralne i intelektualne, reprezentanta tubylczych Sił Ciemności? Ostatnim osiągnięciem tych lokalnych Sił Ciemności, jest powielenie wzorców z Gdańska, polegające na wprowadzeniu do przedszkoli i szkół, seks edukacji, przez "wyszkolonych” dewiantów; zajęć opartych na ideologii homo - gender z elementami ideologii sodomii. Jakie ma być młode pokolenie Polaków, wytresowane przez środowiska sodomitów? Oto pytanie z serii BYĆ ALBO NIE BYĆ.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Klątwa" w Słupsku cd.

  TED51 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1


  Z informacji zawartej w Internecie, z przekazów medialnych oraz poprzednich "prezentacji" tej satanistycznej orgii, wiadomo, że sprowadza się ona do bluźnierstw Bogu Chrześcijan, w szczególności...rozwiń całość


  Z informacji zawartej w Internecie, z przekazów medialnych oraz poprzednich "prezentacji" tej satanistycznej orgii, wiadomo, że sprowadza się ona do bluźnierstw Bogu Chrześcijan, w szczególności katolików, poniża i zohydza w perwersyjnym seksie, osobę św. Jana Pawła II, honorowego obywatele Słupska, normalnych Polaków i Polskę. Brońmy się przed systematyczną i zorganizowaną strategią niszczenia naszej kultury i deprawowania obywateli, przez tubylcze najemne Siły Ciemności, w tym także sodomitów i dewiantów, seksualnych i intelektualnych.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Klątwa" w Słupsku

  TED51 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Szaleństwa tubylczych Sił Ciemności - satanistyczna prowokacja w Słupsku. My, mieszkańcy Słupska zorganizowani w społeczny komitet "NIE POZWOLIMY PLUĆ NAM W TWARZ" stanowczo żądamy natychmiastowego...rozwiń całość

  Szaleństwa tubylczych Sił Ciemności - satanistyczna prowokacja w Słupsku. My, mieszkańcy Słupska zorganizowani w społeczny komitet "NIE POZWOLIMY PLUĆ NAM W TWARZ" stanowczo żądamy natychmiastowego wycofania spektaklu "Klątwa" w reż. Oliviera Frljica z festiwalu teatralnego "Scena wolności" współorganizowanego przez Miasto Słupsk w związku z rokiem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz odwołania Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku Dominika Nowaka - odpowiedzialnego za zaproszenie i zakwalifikowanie do festiwalu w/w przedstawienia.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Sąd Ostateczny".

  TED51 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zaleca się, aby przedstawiciele wszelkiej maści lewactwa, dzicy ateiści, miłośnicy ideologii homo - gender z elementami sodomii, nieszczęśliwe uczone feministki (Środa, Senyszyn, celebryta...rozwiń całość

  Zaleca się, aby przedstawiciele wszelkiej maści lewactwa, dzicy ateiści, miłośnicy ideologii homo - gender z elementami sodomii, nieszczęśliwe uczone feministki (Środa, Senyszyn, celebryta sodomita) zakochani w "sztuce" pt. "Klątwa", którą tubylcze Siły Ciemności chcą sprowadzić do Słupska, i pokazać widzom perwersyjny seks, plugawiący postać i figurę, honorowego obywatela miasta Słupska, św. Jana Pawła II, i inne zdegenerowane elementy, zachęca się aby wnikliwie przypatrywali się przedstawionym scenom na tryptyku "Sąd Ostateczny" oraz żeby pokusili się refleksję, którą sugeruje to wspaniałe dzieło Hermana Memlinga. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zegar w Bazylice Mariackiej

  stanek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Jak Pan opowiada historię zegara w Bazylice to proszę mówić prawdę. Taki sam zegar jest także w Kościele Mariackim w Lubece.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP