Pomorskie atrakcje na weekend. Historyczny spacer śladami...

  Pomorskie atrakcje na weekend. Historyczny spacer śladami Weisera Dawidka. Kolejny odcinek cyklu "Weekend z PKM"

  Akcja specjalna Weekend z PKM

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Historyczno-literacka podróż z Pomorską Koleją Metropolitalną. Do tej pory pokazywaliśmy Wam pomorskie atrakcje dla całej rodziny i piękno kaszubskich krajobrazów. W tym tygodniu będzie nieco poważniej - udamy się na historyczny spacer śladami Weisera Dawidka, bohatera debiutanckiej powieści znanego gdańskiego pisarza, Pawła Huelle. Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Weekend z PKM". Zapraszamy!
  Pomorskie atrakcje na weekend. Historyczny spacer śladami Weisera Dawidka. Kolejny odcinek cyklu "Weekend z PKM"
  1/24

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Nasz nowy cykl: Weekend z PKM:
  Odcinek 1: Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
  Odcinek 2: Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny
  Odcinek 3: Rezerwat Jar Raduni i Kamienne kręgi w Trątkownicy
  Odcinek 4: Dom do góry nogami. Unikalne skarby CEPR w Szymbarku
  Odcinek 5: Pociągiem nad urokliwe jeziora Szwajcarii Kaszubskiej
  Odcinek 6: Z głębi Kaszub nad morze w Trójmieście. Aktywny wypoczynek w Sopocie


  Pomorska Kolej Metropolitalna przecina bezpośrednio fragment lasu znajdujący się w okolicach styku trzech dzielnic; Strzyży, Wrzeszcza Górnego i VII Dworu. Warto tu przyjechać z głębi Kaszub, zatrzymać się na dłużej i odkryć historyczne zakątki tej części Gdańska.

  Literacki spacer rozpoczynamy z przystanku PKM Niedźwiednik, skąd rozciąga się wspaniały widok zarówno na sąsiednie Bycze Wzgórze, zbiornik retencyjny „Srebrniki” z zainstalowaną niedawno fontanną, jak i na brętowskie wąwozy i doliny.  Idąc w dół, niegdyś o wiele bardziej zatłoczoną i żywą ul. Słowackiego, natrafiamy na cmentarzyk z początków XX wieku. Teren sąsiaduje z kościołem pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Pierwotna świątynia powstała w miejscu kaplicy cmentarnej w latach 20. ubiegłego wieku. Dziś mamy do czynienia ze stosunkowo nową konstrukcją, która została pobudowana ze względu na powiększającą się liczbę parafian.
  Śladami gdańskich historii


  Na brętowskim cmentarzu oprócz dawnych nagrobków z niemieckimi inskrypcjami możemy z łatwością odnaleźć grób Horsta Mellera, chłopca uwiecznionego w powieści „Weiser Dawidek”.  Autor książki, Paweł Heulle był obecny podczas uroczystego odsłonięcia nagrobka w 2016 roku. Cmentarz, na którym nie chowa się już zmarłych, jest historycznym miejscem dla mieszkańców dzielnicy, także ze względu na charakterystyczny starodrzew, który rośnie tu już od przeszło wieku.

  Przeczytajcie reportaż Barbary Szczepuły: Splątane dzieje rodziny nauczycielki Pawła Huelle i... Weisera Dawidka [ZDJĘCIA]  Aby móc poruszać się dalej w klimacie książki „Weiser Dawidek”, warto zdecydowanie zboczyć z głównego traktu komunikacyjnego i zagłębić się w las, który rozpościera się w kierunku Strzyży. Tam, po krótkiej i mało wymagającej wspinaczce, dotrzemy do miejsca, gdzie niegdyś stał tak zwany Mostek Weisera.

  PKM

  Most Weisera na trasie przebiegu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - kwiecień 2013 r. Przemek Swiderski/Archiwum


  Wiadukt powstał tu jeszcze przed I wojną światową i ze względu na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej został wyburzony w 2013 roku. Z tej okazji zorganizowano inscenizację historyczną, a most żegnały tłumy gdańszczan z Pawłem Heulle na czele.

  Rozmowa z pisarzem Pawłem Huelle w rocznicę zburzenia Mostu Weisera:


  Idąc głębiej w las natrafimy na pozostałości po dawnej konstrukcji, a także ślady po niemieckich schronach i elementach obrony przeciwlotniczych.

  Przeczytajcie archiwalny artykuł: Most Weisera Dawidka wyburzony. Ostatnia bitwa na mostku w blasku fajerwerków [ZDJĘCIA, FILM]


  Z kolei po drugiej stronie torów rozpościera się Kamienna Góra z charakterystycznie porozrzucanymi głazami. Największy z nich to tzw. głaz Borkowskiego, z którym wiążą się liczne miłosne legendy miejskie. Tereny są miejscem rekreacji mieszkańców Strzyży, Wrzeszcza Górnego i VII Dworu, a zimą stoki wzniesienia zamieniają się w tłumny tor saneczkowy.

  Spacerując po tych ścieżkach warto zaopatrzyć się w powieść Pawła Heulle, aby jeszcze dokładniej poznać leśne i często historyczne zakątki tych terenów.

  Jest to także idealne miejsce do początku pieszej wędrówki w głąb Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

  Trójmiejski Park Krajobrazowy Karolina Misztal


  Szlaki poprowadzą nas między innymi w stronę dawnej Osady Lipnik, gdzie pozostało jeszcze połamane koło młyńskie przypominające o dawnej aktywności mieszkańców, a także do Doliny Samborowo, w której do dziś rośnie przeszło 300-letni dąb, a zarazem najstarsze drzewo TPK.

  Historyczno-literacka podróż z Pomorską Koleją Metropolitalną - trasa

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP