Pomorskie atrakcje na weekend. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach...

  Pomorskie atrakcje na weekend. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach to miejsce pełne historycznych wspomnień i ciekawych wydarzeń

  Lucyna Puzdrowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Muzeum Kaszubskie w Kartuzach - to nasza kolejna propozycja na weekendowy wypad. Z Trójmiasta łatwo dojedziemy do celu Pomorską Koleją Metropolitalną. W ten weekend warto wybrać się na Kaszuby.
  Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
  1/10
  przejdź do galerii

  Muzeum Kaszubskie w Kartuzach ©Lucyna Puzdrowska

  Nasz cykl: Weekend z PKM:
  Odcinek 1: Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
  Odcinek 2: Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny
  Odcinek 3: Rezerwat Jar Raduni i Kamienne kręgi w Trątkownicy
  Odcinek 4: Dom do góry nogami. Unikalne skarby CEPR w Szymbarku
  Odcinek 5: Pociągiem nad urokliwe jeziora Szwajcarii Kaszubskiej
  Odcinek 6: Z głębi Kaszub nad morze w Trójmieście. Aktywny wypoczynek w Sopocie
  Odcinek 7: Historyczny spacer śladami Weisera Dawidka
  Odcinek 8: „Sąd Ostateczny” i Bazylikę Mariacką połączył gdański kaper i żeglarz Paweł Beneke
  Odcinek 9: Spacer po Gdyni - śladami polskiej emigracji, architektury modernizmu i podwodnej fauny


  Pomorska Kolej Metropolitalna skomunikowała Kaszuby z Trójmiastem. Teraz mieszkańcy Kartuz i okolic mogą na bieżąco korzystać z oferty kulturalno-rozrywkowej Gdańska, czy Gdyni, ale też odwrotnie. To mieszkańcy Trójmiasta przyjeżdżają na Kaszuby, poznają ich historię, zwyczaje, a przy okazji fantastycznie się bawią.

  Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Mata z neolitu i złotnice  Jedną z placówek, która przyciąga turystów od wielu lat jest Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Odkąd zarządza nim Barbara Kąkol, młoda, kreatywna dyrektor, tu zdecydowanie nikt nudzić się nie powinien.

  Muzeum od kilku lat to nie tylko cenne zbiory, ale też miejsce, gdzie odbywają się ciekawe wernisaże, spotkania, imprezy rozrywkowe nawiązujące do historii Kaszub i obrzędów, związanych z codziennym życiem Kaszubów.

  Muzeum Kaszubskie w Kartuzach istnieje oficjalnie od 1 maja 1947 r., mimo że w 1945 r. instytucja już została powołana, a wcześniej, w latach 20. i 30. ub. wieku, gromadzono tu eksponaty i odbywały się wystawy.

  - Do najcenniejszych eksponatów naszego muzeum należy mata, wydobyta z błota torfowego rolnika Lewny w Łączyńskiej Hucie - mówi Barbara Kąkol. - Pochodzi z okresu neolitu. Dużym zainteresowaniem cieszą się też złotnice. Są to czepce haftowane złotą i srebrną nicią. Kiedyś podobna kolekcja znajdowała się we Wdzydzach, ale uległa spaleniu i teraz jedyne, unikatowe, stare czepce można oglądać u nas. Stąd tak duże zainteresowanie nimi etnologów i etnografów - dodaje dyrektor.

  Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Wystawy, warsztaty i imprezy  Muzeum Kaszubskie w Kartuzach w ostatnich latach bardzo się ożywiło. Tętni życiem nie tylko raz do roku, przy okazji Nocy Muzeów. Impreza goni tu imprezę. Organizowane są warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

  Nie brakuje wernisaży wystaw oraz ciekawych prelekcji. W czasie wakacji i ferii zimowych, dzieci chętnie spędzają tu czas na przeróżnych zajęciach i wspaniale się bawią.

  Sale ekspozycyjne Muzeum Kaszubskiego zwiedzają rocznie dziesiątki tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Niektórzy z nich oczarowani zbiorami i gawędami przewodników muzealnych, chętnie tu wracają. W pamiątkowej księdze znajdziemy wpisy rodaków z Brazylii, USA, Kanady, grup wycieczkowych z Holandii, Rosji. Są egzotyczne ideogramy z Chin, Japonii, wyrazy uznania od zwiedzających z Francji, Niemiec czy Hiszpanii.

  Odbywają się tu też cykliczne imprezy, w których m.in. mieszkańcy Trójmiasta chętnie biorą udział. Dużą popularnością cieszy się doroczny Festiwal Nalewki Kaszubskiej.

  Nalewkarstwo to wszak część historii Kaszub, a niektóre przepisy przechowywane są w rodzinach od pokoleń. W ub. roku muzeum świętowało 70. urodziny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP