Pomorskie atrakcje na weekend. Przyjedź zobaczyć „Niebo polskie“ - wielki obraz, który odnowiono na stulecie niepodległości Polski

Akcja specjalna Weekend z PKM

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ właśnie teraz - w stulecie odzyskania niepodległości - cieszymy się z wolnej Polski w szczególny sposób. Nieprzypadkowo na swoje miejsce wróciło niedawno „Niebo polskie“ - imponujące malowidło, które od 1938 roku zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Odnowienie obrazu wpisało się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Planując kolejną podróż Pomorską Koleją Metropolitalną warto w swoich planach uwzględnić wizytę w budynku przy ul. Augustyńskiego 1 w Gdańsku. Dawniej mieściło się tam Gimnazjum Polskie, dziś budynek należy do Urzędu Marszałkowskiego. Brzmi nudno? Wcale nie! To właśnie tam znajduje się imponujące malowidło pn. „Niebo polskie”.

Na początek trochę historii. Polacy byli represjonowani przez hitlerowców, którzy już w połowie lat trzydziestych pojawili się w Gdańsku. Dlatego w każdy możliwy sposób manifestowali swoją przynależność narodową. Jednym z pomysłów było namalowanie w 1938 roku w auli Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej monumentalnego obrazu „Niebo polskie“. Artystami, którzy podjęli się wyzwania, byli Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Niestety, dzieło nie przetrwało II wojny światowej. - „Niebo polskie“ zniszczono nie, jak powszechnie się uważa, przez rozstrzelanie, ale zostało po prostu skute - mówi prof. Jacek Zdybel.

To właśnie prof. Zdybel, wraz z grupą pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych, podjął się odtworzenia tego dzieła. Teraz możemy podziwiać je w pełnej krasie.

Fresk pokazuje polski fragment nieba. Jest m.in. gwiazdozbiór Tarcza Sobieskiego, wyróżniony przez Heweliusza dla uczczenia zwycięstwa wojsk polskich pod Wiedniem, oraz Ciołek Poniatowskiego, nazwany przez Marcina Poczobutta-Odlanickiego na cześć króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Znajdziemy też Herkulesa, który przypomina baśniowego woja piastowskiego z olbrzymimi, sumiastymi wąsami.

W centrum obrazu siedzi Mater Polonia, a dookoła jest około 50 bardzo młodych, pięknych dziewcząt w strojach baśniowych i nawiązujących do epoki. Polonia to kobieta w białej szacie, u jej stóp jest biały orzeł, a nad nimi rozpościera się baldachim.

„Niebo polskie“ możemy zwiedzać w godzinach pracy Urzędu Marszałkowskiego, czyli od 7.30 do 15.30. Warto wcześniej zadzwonić i umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem, w którego rolę wciela się pracownik urzędu Marcin Szumny. Telefon do niego: 789 442-461.

Nasz cykl: Weekend z PKM:
Odcinek 1:Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Odcinek 2:Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny
Odcinek 3:Rezerwat Jar Raduni i Kamienne kręgi w Trątkownicy
Odcinek 4:Dom do góry nogami. Unikalne skarby CEPR w Szymbarku
Odcinek 5:Pociągiem nad urokliwe jeziora Szwajcarii Kaszubskiej
Odcinek 6:Z głębi Kaszub nad morze w Trójmieście. Aktywny wypoczynek w Sopocie
Odcinek 7:Historyczny spacer śladami Weisera Dawidka
Odcinek 8:„Sąd Ostateczny” i Bazylikę Mariacką połączył gdański kaper i żeglarz Paweł Beneke
Odcinek 9:Spacer po Gdyni - śladami polskiej emigracji, architektury modernizmu i podwodnej fauny
Odcinek 10:Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Odcinek 11:Kuźnia Laskowskich w Borkowie - rodzinny biznes z pokolenia na pokolenie od 1912 roku
Odcinek 12: Galeria Pępowo - jedyne takie Muzeum Volkswagena w Europie Wschodniej
Odcinek 13:Wycieczka do serca wydarzeń Sierpnia '80 i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie