Wiadomości


Życie wsi

Najczęściej czytane

 1. Wyższe emerytury dla rolników, samorząd rolniczy apeluje do ministra Ardanowskiego
  Życie wsi

  Wyższe emerytury dla rolników, apelują

  Wwyższe stawki powinny przynosić proporcjonalnie wyższe świadczenia, a tak się nie dzieje - rolnicy żalą się na system emerytalny.

 2. Zawartość cukru wyniosła 17,75%.
  Rośliny

  Bardziej gorzko niż słodko. Bolączki plantatorów buraka

  - Producenci cukru niejednokrotnie zachowują się jak monopoliści - mówił rozgoryczony Krzysztof Nykiel. Okazją do dyskusji o problemach branży buraka cukrowego, było Welconomy Forum in Toruń 2019.

 3. Premie dla młodych rolników 2019. Ile trzeba mieć hektarów? Czy można dzierżawić pole?
  Dopłaty

  Premie dla młodych rolników 2019. Czy wystarczy dzierżawa?

  W naborze 2019 zostanie podniesiona wysokość premii dla młodego rolnika. Teraz gospodarz w wieku do 40. roku życia będzie mógł dostać nie 100, a 150 tys. zł. Ile musi mieć gruntów, żeby skorzystać w tym roku ze wsparcia?

 4. Rozbieżności w stawkach za świnie są spore. Ceny wieprzowiny, żywca wieprzowego w skupie
  Ceny

  Rozbieżności w stawkach za świnie są spore

  W krajowych skupach rolnik dostał za żywiec wieprzowy około 4 złote. Ceny za kg wahają się w dość szerokich granicach.

 5. Wróble zniknęły z miast i zmniejszyła się ich liczebność w Europie. Przyczyn jest kilka:1) pestycydy powodują spadek liczebności owadów, którymi wróble
  Życie wsi

  Co ma wspólnego Jack Sparrow z Wróbelkiem Ćwirkiem?

  Wróbel przez niemal cały XX wiek powszechnie występował na terenie Polski. W ostatnich 20-30 latach zaczął coraz bardziej znikać z miast. Obecnie w mieście wróbla raczej nie uświadczysz. Dlaczego? - naukowcy nie znają jeszcze ostatecznej i pełnej odpowiedzi na to pytanie. Od 1995 r. wróble są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, ale nie znaczy to, że są gatunkiem specjalnie zagrożonym. Badania wykazują, że jest to nadal "bardzo liczny ptak lęgowy". Zniknął jednak z miast i to powoduje, że myślimy o tym ptaszku z wielkim sentymentem. Na pocieszenie dodajmy, że takie zniknięcie wróbla z miast na zachodzie Europy - w Anglii czy Holandii - obserwowano już w latach 80. XX wieku.