Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pomorskie atrakcje na weekend. Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny. Nowy odcinek cyklu "Weekend z PKM"!

Janina Stefanowska
Pomorskie atrakcje na weekend. Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny
Pomorskie atrakcje na weekend. Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny Janina Stefanowska
Pomorska Kolej Metropolitalna daje szansę na jednodniowe wyprawy na Kaszuby. Proponujemy Czytelnikom cykl opowieści na naszych łamach i filmy w serwisie dziennikbaltycki.pl pn. „Weekend z PKM”, w których podpowiadamy, co warto zobaczyć na trasie kolei. Dziś - zapraszamy do Wieżycy i Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego.

***

Pomorskie atrakcje na weekend. Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny
Pomorskie atrakcje na weekend. Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny Janina Stefanowska

Pomorskie atrakcje na weekend: Wieża widokowa na Wieżycy

Wieżyca wywołuje jednoznaczne skojarzenia z najwyższym wzniesieniem na Kaszubach i zimowymi sportami. To jednak cenny krajobrazowo obszar, wart kilkugodzinnej wyprawy z przystanku PKM Wieżyca lub Krzeszna.

Rezerwat Szczyt Wieżyca porośnięty jest lasem bukowym i mieszanym, liczącym od 120 do 160 lat. Obejmuje stoki i wierzchołek Wieżycy w paśmie moren czołowych Wzgórz Szymbar-skich. Zimą na stokach szusują narciarze, latem zdobywają je piechurzy. Wszak to najwyższe wzniesienie liczące 328,6 m n.p.m, które góruje nie tylko nad Kaszubami i Pomorzem, ale nad całą rozległą Niziną Europejską od Uralu po Pireneje. Znawców przyrody zachwycą swą obecnością czerniec gronkowy, gajowiec żółty, groszek wiosenny, kosmatka owłosiona, perłówka jednokwiatowa, przylaszczka pospolita, przytulia (marzanka) wonna, sałatnik leśny, szczawik zajęczy, śmiałek pogięty, zawilec gajowy i żywiec cebulkowy.

Masz wolny dzień? Wybierz się Pomorską Koleją Metropolitalną do Wieżycy na spotkanie z kaszubskim Olimpem

Na terenie rezerwatu krajobrazowego Szczyt Wieżyca, który znajduje się w granicach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, wśród drzew góruje Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II. Zaprojektował ją kartuski architekt - Bogumił Bierawski, a została oddana do użytku w 1997 roku.

Wejście na wieżę zaczyna się z poziomu ok. 325 m n.p.m. Pokonując 182 stopnie - wznosimy się do 355 m n.p.m. Cała konstrukcja - aż do dachu - mierzy 35 m. Z platformy widokowej przy dobrej pogodzie można dojrzeć Morze Bałtyckie.

Wejście jest płatne - dorośli płacą 6 zł, młodzież do lat 16 - 4 zł. Dzieci do lat 6, piloci wycieczek oraz opiekunowie grup wchodzą na wieżę bez opłaty. Czynna jest do zmierzchu.

Kto nie zdecyduje się na wymagającą odwagi wspinaczkę po stopniach wieży, może zrelaksować się wędrując ścieżką przyrodniczą „Pod Wieżycą”. Przygotowana przez Nadleśnictwo Kartuzy przy współpracy z Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku ścieżka zaczyna się nieopodal parkingu leśnego - początku trasy wiodącej na Wieżycę. Na odcinku 3 km ustawiono tablice informacyjne mówiące o znaczeniu przyrody i ekologii w życiu człowieka. Po drodze można dotrzeć do „Lasu Erasmusa”, posadzonego przez studentów dla upamiętnienia programu Erasmus+.

Szlaki wokół Wieżycy - czerwony i żółty PTTK, są doskonałym miejscem dla piechurów, amatorów marszów z kijkami. A w Szymbarku, Krzesznej czy pod Wieżycą można dobrze zjeść przed powrotem do domu.

Pomorskie atrakcje na weekend: Gołubieński Ogród Botaniczny ma 47 lat

Budowa ogrodu botanicznego w Gołubiu rozpoczęła się w 1971 r. W 1982 roku jego kolekcje liczyły ok. 455 taksonów roślin zielnych i drzewiastych. Nazwy Gołubieński Ogród Botaniczny zaczęto używać w 1983 r. Główną misją ogrodu jest edukacja przyrodnicza i utrzymywanie gatunków zagrożonych wyginięciem w warunkach ex-situ.

Na obszarze 3,68 ha zgromadzono blisko 6000 roślin w tym ok. 200 gatunków chronionych. Zbiory roślinne są podzielone na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia. Warto zajrzeć do nowego arboretum, oranżerii z wolemią australijską.

Ogród czynny jest przez 7 miesięcy w roku, od kwietnia do października w godz.10-18. I każdego miesiąca zadziwia zachwyca innymi kolorami. Gdy wiosna jest biała i fioletowa od bzów i magnolii, z czasem rozwija całą paletę barw kwiatach różaneczników. Latem w ciszy drzew słychać tylko pracujące owady.

Można tu zobaczyć wiele m.in. dereń jadalny, wawrzynek wilczełyko, odmiany krokusów, śnieżyce wiosenne, przylaszczki, oczary, ciemierniki, ranniki, wrzośce. W maju i czerwcu zachwycają różaneczniki i azalie, których w ogrodzie jest około 250 gatunków i odmian.

"Weekend z PKM" - co tydzień w czwartek nowy odcinek cyklu!

Pomorska Kolej Metropolitalna to nie tylko łatwy i wygodny dojazd do pracy czy szkoły, ale także doskonały transport na weekendowe wyprawy z całą rodziną.

Proponujemy zatem Czytelnikom cykl opowieści na naszych łamach i filmów w serwisie dziennikbaltycki.pl pod hasłem „Weekend z PKM”, w których podpowiadamy, co warto zobaczyć na jej trasie.

Pomorska Kolej Metropolitalna. Kaszuby po latach połączone koleją z Gdańskiem

Pomorska Kolej Metropolitalna zrewolucjonizowała transport publiczny w Trójmieście i na Kaszubach. Nie tylko połączyła Gdańsk i Gdynię z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy, ale także pozwoliła mieszkańcom szybciej dotrzeć do pracy i szkoły. Tysiące ludzi, codziennie stojących w korkach, dzięki linii PKM, ma alternatywę w postaci szybkiego, ekonomicznego i ekologicznego transportu kolejowego.

- Linia PKM wyznaczyła w Gdańsku i na Pomorzu nowy korytarz transportowy, wokół którego powstaje nowoczesna infrastruktura, zarówno kolejowa, jak i mieszkalna oraz biznesowo-usługowa - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

1 października 2015 r. pierwszy pociąg PKM ruszył z Kartuz przywracając po 70 latach połączenie kolejowe z Gdańskiem. W marcu 2017 roku doszło do kolejnego historycznego momentu. Mieszkańcy powiatu kościerskiego po wielu latach oczekiwania wreszcie uzyskali bezpośrednie połączenie z Gdańska Głównego do Kościerzyny przez stację Gdańsk Port Lotniczy.

Z roku na rok padają kolejne rekordy. W 2017 roku z linii PKM skorzystało ponad 3 mln osób. Oznacza to 50-procentowy wzrost liczby pasażerów w stosunku do 2016 roku. Największy przyrost liczby pasażerów widać na trasie z Kartuz do Gdańska.
W marcu 2018 roku PKM przewiozła aż 324,4 tys. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki