Pomorskie atrakcje na weekend. Dom do góry nogami. Poznaj unikalne skarby CEPR w Szymbarku, czyli Kaszuby w pigułce!

Akcja specjalna Weekend z PKM
Pomorska Kolej Metropolitalna przeniesie nas tym razem w krainę historii i dziedzictwa Kaszub. Zapraszamy do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. To kolejny odcinek z cyklu "Weekend z PKM". Zobaczcie wideo!

***

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku skryte jest pośród lasów. Wysiadając na stacji kolejowej Wieżyca należy dotrzeć do wsi Szymbark, a stamtąd kierować się drogowskazami do „Domu do góry nogami” albo „najdłuższej deski świata”. To właśnie te rekwizyty sławią naturalny skarb tej ziemi - drewno, w którym założyciel tego niezwykłego miejsca - śp. Daniel Czapiewski - chciał opowiedzieć historię Polski i Kaszub. Już na samym wejściu na gości czeka postać Świętowida Kaszubskiego w formie odwróconego drzewa.

Największą atrakcją Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku jest Dom do góry nogami. Sprawia wielkie wrażenie na turystach - którzy mając pod nogami sufit - nad głową widzą podłogę. Ten dom przyciąga tysiące gości, bo i wrażenia są nie do zapomnienia, a i równowagę trudno tu utrzymać, bo błędnik wprost szaleje. Dom ma pokazać gościom, jak przez wiele lat życie w Polsce było - wprost postawione na głowie

Kolekcjonerów rekordów na pewno przyciągną dwie najdłuższe deski świata. Pierwsza - z 2002 roku mierzy 36,83 m. Dziesięć lat później na ścianie CEPR zawisła kolejna rekordzistka - z 2012 roku - długa na 46,53 m. Z pozostałych po cięciu wielkich kawałów drewna powstał Stół Noblisty i wielka ława. Do Księgi Guinnessa jest wpisany też Stolemowy Klawer, czyli olbrzymi fortepian na sześciu nogach. Gigant waży 1,8 tony.

CEPR to pamiątki po Kaszubach, Polakach - z całego świata. Tu znajdziemy dom powstańca polskiego z tureckiego Adampola, dom trapera kaszubskiego z Kanady i kościółek św. Rafała Kalinowskiego. Zapuszczając się w dalsze zakątki CEPR odnajdziesz Lokomotywę Donikąd, bunkier żołnierzy Gryfa Pomorskiego, także replikę Dworu Salino. I choć miejsce to tak przesiąknięte jest historią - tą waleczną i tą trudną - pozwala na zrelaksowanie się.

Zapachami kusi piec chlebowy, dzieci ciągną do Kaszubskiego Świata Bajek z gadającym drzewem. Młodzież korzysta z parku linowego. Dla zmęczonych jest kino XD. W weekendy często słychać tu kapele kaszubskie, bo promocja kultury wyraża się także w tej formie.

CEPR w Szymbarku
CEPR w Szymbarku Janina Stefanowska

W niedzielę 1 lipca, na rozpoczęcie sezonu letniego można tu trafić z Wielką Paradą Bryczek i Wozów. Będą występy zespołów muzycznych, warsztaty kulinarne Michała Turka a o godz. 18 - koncert Natalii Cepelik-Muianga z zespołem.

Godziny otwarcia CEPR w sezonie letnim:

Od 28 kwietnia do 17 września:

poniedziałek- piątek: 9:00 - 19:00

sobota: 9:00 - 19:00

niedziela i święta: 10:00 - 19:00

Bilety do CEPR Szymbark:

Bilety można zakupić tylko na miejscu w kasach biletowych przed wejściem do Centrum. Kasy biletowe są czynne w godzinach otwarcia Centrum Edukacji i Promocji Regionu.

Czas zwiedzania CEPR: od 2 do 3 h

Parking:

Parking jest płatny.

Opłata jednorazowa za samochód osobowy: 5 zł

Opłata jednorazowa za BUS: 10 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki