Pomorskie atrakcje na weekend. Wycieczka do serca wydarzeń Sierpnia '80 i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku [wideo]

Akcja specjalna Weekend z PKM

Wideo

Zobacz galerię (13 zdjęć)
Rocznica podpisania porozumień sierpniowych to idealna okazja, aby odwiedzić Plac Solidarności i tereny stoczniowe w Gdańsku, gdzie miały miejsce przełomowe wydarzenia w powojennej historii Polski. Kluczowym punktem zwiedzania jest Europejskie Centrum Solidarności, które stanowi nowoczesny pawilon muzealny. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka naszego cyklu "Weekend z PKM".

Nasz cykl: Weekend z PKM:
Odcinek 1:Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Odcinek 2:Wieża widokowa na Wieżycy i Gołubieński Ogród Botaniczny
Odcinek 3:Rezerwat Jar Raduni i Kamienne kręgi w Trątkownicy
Odcinek 4:Dom do góry nogami. Unikalne skarby CEPR w Szymbarku
Odcinek 5:Pociągiem nad urokliwe jeziora Szwajcarii Kaszubskiej
Odcinek 6:Z głębi Kaszub nad morze w Trójmieście. Aktywny wypoczynek w Sopocie
Odcinek 7:Historyczny spacer śladami Weisera Dawidka
Odcinek 8:„Sąd Ostateczny” i Bazylikę Mariacką połączył gdański kaper i żeglarz Paweł Beneke
Odcinek 9:Spacer po Gdyni - śladami polskiej emigracji, architektury modernizmu i podwodnej fauny
Odcinek 10:Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Odcinek 11:Kuźnia Laskowskich w Borkowie - rodzinny biznes z pokolenia na pokolenie od 1912 roku
Odcinek 12: Galeria Pępowo - jedyne takie Muzeum Volkswagena w Europie Wschodniej

Planując podróż Pomorską Koleją Metropolitalną warto uwzględniać historyczne daty, które nierozerwalnie wiążą się z zabytkowymi obiektami i miejscami. Sierpień jest nierozerwalnie związany z terenami stoczniowymi. Idąc zaledwie kilkaset merów od dworca PKP możemy znaleźć się w samym sercu ruchu Solidarność.

Jak dojechać pociągiem PKM do Europejskiego Centrum Solidarności?

31 sierpnia 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisano porozumienie, które z jednej strony zakończyło okres strajku, a z drugiej strony zrodziło ruch społeczny, będący realną siłą w obliczu terroru władz PRL. Dziś Plac Solidarności i cały kompleks stoczniowy stanowi miejsce pamięci.

Przemyslaw Swiderski

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, historyczna brama nr 2, sala BHP czy pamiątkowe tablice - to obowiązkowe miejsca na trasie zwiedzania. Pełne zrozumienie wydarzeń sierpniowych umożliwi wizyta w Europejskim Centrum Solidarności.

Obiekt powstał w 2014 roku, a jego wierzchnia część została pokryta charakterystyczną blachą corten. Cała konstrukcja ma symbolizować kadłub stoczniowy. Architektura budynku ECS ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie ulega jednak wątpliwości, że placówka stanowi jedno z najnowocześniejszych, trójmiejskich obiektów muzealnych i miejsce spotkań kulturalnych, gdzie są organizowane ważne debaty oraz pokazy.

Przemyslaw Swiderski

Wystawa zajmująca przestrzeń 3 tys. m kw., odkrywa przed nami eksponaty historyczne, wypowiedzi uczestników strajku czy multimedialne projekcje . Placówka jest w pełni dostosowana również do młodszego widza. Dzięki wsparciu przewodników lub wykorzystaniu nagrań audio możemy śledzić dokładny przebieg zdarzeń, a także zrozumieć jaki wpływ miały porozumienia sierpniowe na sytuację w kraju oraz w Europie.

Jedną z wizytówek budynku Europejskiego Centrum Solidarności jest ogród zimowy Przemyslaw Swiderski

Warto wiedzieć, że w obiekcie znajdują się Tablice 21 Postulatów, które zostały wpisane na listę międzynarodowego projektu UNESCO „Pamięć Świata”.

Co ciekawe, tereny stoczniowe stopniowo otwierają się na turystów i zwiedzających. Nie chodzi tu już tylko o miejsca pamięci okresu Solidarności, ale także obiekty pamiętające świetność Stoczni Schichaua i Stoczni Cesarskiej funkcjonujących tutaj od drugiej połowy XIX wieku. W planach jest rewitalizacja kolejnych budynków i udostępnienie coraz większych przestrzeni do zwiedzania.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, pl. Solidarności 1

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - bilety wstępu na wystawę stałą:

  • bilet normalny: 20 zł
  • bilet ulgowy: 15 zł
  • bilet grupowy (nie mniej niż 11 osób): normalny - 18 zł; bilet ulgowy- 12 zł
  • bilet rodzinny (do 5 osób): 55 zł - przysługuje rodzicom lub opiekunom z dziećmi do 19 roku życia (po okazaniu legitymacji szkolnej); upoważnia do wstępu 5 osób, w tym maksymalnie 2 osób dorosłych; dla każdego kolejnego dziecka należy kupić bilet grupowy. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - 37,50 zł

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - Wydział Zabaw:

  • bilet normalny: 9 zł/os.
  • bilet ulgowy: 5 zł/os.
  • bilet specjalny: 20 zł/os.
  • karnet na 5 wejść: 36 zł
  • bilet warsztatowy: 8 zł/os.
  • bilet happy hours w soboty i niedziele w godzinach 16–18: 5 zł/os.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie