Pomorskie atrakcje na weekend. Rezerwat Jar Raduni i Kamienne kręgi w Trątkownicy. Wyprawa malowniczym szlakiem! [cykl "Weekend z PKM"]

Akcja specjalna Weekend z PKM
Pomorska Kolej Metropolitalna daje szansę na jednodniowe wyprawy na Kaszuby. Proponujemy cykl „Weekend z PKM”, w którym podpowiadamy, co warto zobaczyć na trasie kolei. Dziś - dość wymagająca wyprawa. Przed nami Rezerwat Jar Raduni i Tajemne kręgi w Trątkownicy.
Pomorskie atrakcje na weekend. Rezerwat Jar Raduni i Kamienne kręgi w Trątkownicy. Wyprawa malowniczym szlakiem! [cykl
JS

***

Szynobus PKM w Babim Dole zatrzymuje się dosłownie w środku lasu. Stąd można wyruszyć na spotkanie z dziką rzeką Radunią albo wybrać drogę ku kamiennemu weselu, na pograniczu Babiego Dołu i Borcza.

Aby dotrzeć do wybranego celu - najlepiej trzymać się niebieskiego szlaku turystycznego PTTK. To trasa dedykowana piechurom, w dodatku - w dobrej formie.

Rezerwat Jar Raduni

Niebieski szlak kaszubski startuje z Sopotu Kamiennego Potoku i wiedzie do Kartuz, po drodze zahaczając o Matemblewo, Kiełpinek, Sulmin, Niestępowo, Otomin i Żukowo. Ma 66,9 km. Odcinek rezerwatu Raduni mierzy ok. 6 km, między Mezowem a Żukowem. Ze względu na wyjątkowe walory krajoznawcze i przyrodnicze jest objęty ochroną prawa europejskiego Natura 2000.

Rezerwat Jar Raduni ustanowiono 23 czerwca 1972 r. Obejmuje on przełomowy odcinek rzeki Raduni. Jej wody wiją się dnem kamienistego jaru. Przez wieki powstały w ten sposób meandry. Różnica wysokości między dnem doliny a wierzchołkami zboczy ma nawet 40 m. Kąt nachylenia wynosi 45 st. Stoki porośnięte są lasem liściastym, dlatego potęgę tego miejsca najlepiej widać wczesną wiosną, nim drzewa wypuszczą liście.

Masz wolny dzień? Wybierz się Pomorską Koleją Metropolitalną do Babiego Dołu na spotkanie z zadziorną i charakterną Radunią

Wyprawa nad Radunię pozwoli podziwiać grąd subatlantycki - najważniejsze skupisko na Pomorzu - łęgi wiązowo-jesionowe, łęgi olszowo-jesionowe.

W wodach rzecznych występuje chroniony małż - skójka gruboskorupowa. Dlatego też na terenie rezerwatu został wprowadzony zakaz poruszania się kajakami.

W Jarze Raduni panuje specyficzny mikroklimat, o wysokiej wilgotności i niższych temperaturach w porównaniu z przyległymi terenami. Warto tutaj się schować w gorące dni.

Tajemne kręgi w Trątkownicy

Leżące po zachodniej stronie kamienne kręgi w Trątkownicy nadają okolicy tajemniczości. Bo - według legendy - w kamienie zostali zaklęci weselnicy zdążający na ucztę. Kucharki oczekując spóźniających się gości rzuciły klątwę - w ten sposób powstały kamienne kręgi. Tyle legenda, bo naprawdę jest to cmentarzysko w Babim Dole - Borczu, założone przez Gotów, którzy przybyli na te tereny w I wieku po Chrystusie.

Tajemne kręgi w Trątkownicy
Tajemne kręgi w Trątkownicy JS

Razem z nimi przyszedł zwyczaj budowy konstrukcji grobowych - kurhanów otoczonych wieńcami z kamieni. Pomiędzy kurhanami znajdowały się kręgi z wielkich głazów narzutowych, wyznaczające przestrzenie życia publicznego.

Można się zadumać...

"

Pomorska Kolej Metropolitalna to nie tylko łatwy i wygodny dojazd do pracy czy szkoły, ale także doskonały transport na weekendowe wyprawy z całą rodziną.

Proponujemy zatem Czytelnikom cykl opowieści na naszych łamach i filmów w serwisie dziennikbaltycki.pl pod hasłem „Weekend z PKM”, w których podpowiadamy, co warto zobaczyć na jej trasie.

Pomorska Kolej Metropolitalna. Kaszuby po latach połączone koleją z Gdańskiem

Pomorska Kolej Metropolitalna zrewolucjonizowała transport publiczny w Trójmieście i na Kaszubach. Nie tylko połączyła Gdańsk i Gdynię z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy, ale także pozwoliła mieszkańcom szybciej dotrzeć do pracy i szkoły. Tysiące ludzi, codziennie stojących w korkach, dzięki linii PKM, ma alternatywę w postaci szybkiego, ekonomicznego i ekologicznego transportu kolejowego.

- Linia PKM wyznaczyła w Gdańsku i na Pomorzu nowy korytarz transportowy, wokół którego powstaje nowoczesna infrastruktura, zarówno kolejowa, jak i mieszkalna oraz biznesowo-usługowa - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

1 października 2015 r. pierwszy pociąg PKM ruszył z Kartuz przywracając po 70 latach połączenie kolejowe z Gdańskiem. W marcu 2017 roku doszło do kolejnego historycznego momentu. Mieszkańcy powiatu kościerskiego po wielu latach oczekiwania wreszcie uzyskali bezpośrednie połączenie z Gdańska Głównego do Kościerzyny przez stację Gdańsk Port Lotniczy.

Z roku na rok padają kolejne rekordy. W 2017 roku z linii PKM skorzystało ponad 3 mln osób. Oznacza to 50-procentowy wzrost liczby pasażerów w stosunku do 2016 roku. Największy przyrost liczby pasażerów widać na trasie z Kartuz do Gdańska.
W marcu 2018 roku PKM przewiozła aż 324,4 tys. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki