MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają badania geologiczne na Pomorzu w ramach procesu projektowania pierwszej elektrowni jądrowej

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
W maju rozpoczynają się na Pomorzu badania geologiczne w ramach procesu projektowania pierwszej elektrowni jądrowej
W maju rozpoczynają się na Pomorzu badania geologiczne w ramach procesu projektowania pierwszej elektrowni jądrowej PEJ / Dziennik Bałtycki
W ramach umowy na projektowanie (ESC) podpisanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe z konsorcjum Westinghouse i Bechtel, firma Bechtel Polska rozpoczyna pogłębione badania geologiczne w lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w pomorskiej gminie Choczewo. Teren przeznaczony pod badania został odpowiednio przygotowany, a do końca kwietnia trwać będzie tzw. mobilizacja, czyli ustawianie zaplecza badawczego. Badania rozpoczną się w maju 2024 roku.

Rozpoczęcie badań geologicznych przez firmę Bechtel to jeden z ważniejszych kamieni milowych podpisanej we wrześniu 2023 roku umowy na projektowanie elektrowni.

- Polska potrzebuje dalszej transformacji miksu wytwarzania energii elektrycznej, a energetyka jądrowa jest ważną częścią procesu obniżania emisyjności naszej gospodarki. Dlatego też rozwijamy projekt elektrowni jądrowej na Pomorzu, który wchodząc obecnie w kolejną fazę, będzie miał korzystny wpływ zarówno dla regionu Pomorza, jak i dla całego kraju – mówi Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Celem pogłębionych badań geologicznych, które Bechtel przeprowadzi w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo, jest uszczegółowienie przeprowadzonego dotychczas rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. Prace obejmą obszar o powierzchni ok. 30 ha. W ich ramach wykonanych zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 m.

– Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Do tej pory prace wykonywane przez stronę amerykańską ograniczały się głównie do kwestii przygotowawczych i analitycznych realizowanych w siedzibie firmy. Teraz firma Bechtel rozpoczyna prace geologiczne w terenie, w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Przed nami więc bardzo ważny i pełen wyzwań czas związany z projektowaniem i budową pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju – mówi Leszek Juchniewicz, członek zarządu p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Wyniki badań, które będą prowadzone od maja do końca roku, zostaną wykorzystane do zaprojektowania obiektu (w szczególności głównych obiektów budowlanych, tj. trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej oraz kanału zrzutowego wód pochłodniczych) oraz do przygotowania Raportu lokalizacyjnego będącego podstawą do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez PAA. Wykonawcą prac geologicznych będzie firma P.S.D. z siedzibą w Słupsku, z którą Bechtel podpisał umowę na początku kwietnia.

- Cieszymy się, że rozpoczynamy kolejny etap przygotowań do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – powiedział John Howanitz, prezes linii biznesowej Nuclear, Security & Environmental w Bechtel. – To strategiczna dla kraju inwestycja i musi zostać wykonana z zachowaniem najwyższych standardów. W pełni popieramy dążenia Polski do dekarbonizacji i niezależności energetycznej i mamy nadzieję, że nawiązując współpracę z lokalnymi dostawcami, przyczynimy się do osiągnięcia tych celów.

- Rozpoczęcie wstępnych prac terenowych pod budowę elektrowni jądrowej to ważny moment dla polskiej gospodarki i firm, które będą uczestniczyć w łańcuchu dostaw, a także dla lokalnej społeczności – powiedział Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska. – Cieszy fakt, że projekt ma poparcie szerokiego grona interesariuszy, a decydenci, biznes i instytucje naukowe mówią jednym głosem o tej kluczowej inwestycji.

Elektrownia jądrowa, która powstanie w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” jest istotnym elementem transformacji energetycznej Polski. Jej budowa, a później eksploatacja stworzą w Polsce całkowicie nowy sektor gospodarki, w którym zatrudnienie znajdą tysiące osób.

Symboliczna uroczystość rozpoczęcia przez Bechtel prac terenowych odbyła się w nowym biurze spółki w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele polskiego i amerykańskiego rządu, a także organów regulacyjnych, instytucji naukowych i władz lokalnych.

Wśród obecnych byli poza Maciejem Bando, pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, obecni byli także Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska i Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska. Gościem honorowym wydarzenia był Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.

- Świętujemy ważny kamień milowy w amerykańsko-polskiej przyjaźni – inaugurację działań terenowych na placu budowy elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino oraz otwarcie biura Bechtel w Warszawie – powiedział Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. – To kolejny ważny krok naprzód na wspólnej polsko-amerykańskiej drodze do stworzenia w Polsce cywilnego sektora jądrowego, który jest dowodem na to, że Stany Zjednoczone realizują nasze wspólne zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski i wspierania polskiej transformacji energetycznej. Wybór przez Polskę firm Westinghouse i Bechtel – dwóch amerykańskich firm wyznaczających złoty standard – do realizacji krajowego programu cywilnej energetyki jądrowej sprawia, że bezpieczeństwo energetyczne stanowi podstawę naszej współpracy.

Temat budowy elektrowni na Pomorzu skomentowała również wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.

- Wiatr zmiany energetycznej wieje od morza. Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to zarówno wyzwanie jak i cały system korzyści, który my na Pomorzu musimy i chcemy wykorzystać. To nowe drogi, nowe szlaki kolejowe, to inwestycje w ochronę zdrowia, to kilka tysięcy nowych miejsc pracy. To również nowe możliwości dla obecnych i przyszłych mieszkańców Pomorza związane z nowymi kierunkami kształcenia, otwierającymi drzwi na cały świat. Naszym zadaniem jest umiejętnie wykorzystać te szanse - powiedziała wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki