MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu - raport dotyczący sytuacji w województwie pomorskim do 23.03.2020

Redakcja DB
Raport z Pomorza - zasięg koronawirusa w woj. pomorskim
Raport z Pomorza - zasięg koronawirusa w woj. pomorskim Andrzej Banas / Polska Press
Koronawirus na Pomorzu - raport dzień po dniu do 23.03.2020 roku. Jaki zasięg ma epidemia koronawirusa w Gdańsku i województwie pomorskim? WHO ogłosiło w środę (11.03.2020) pandemię, a rząd polski w piątek (20.03.2020) ogłosił stan epidemii. W Polsce z powodu zakażenia wirusem zmarło 9 osób. Jak wyglądają przygotowania służb i instytucji w województwie pomorskim? Sytuacja w pomorskich szpitalach, placówkach medycznych i lotniskach.

RAPORT Z POMORZA 23.03.2020

PODSUMOWANIE DNIA

20:30

Jak podało Ministerstwo Zdrowia są cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Pomorzu. Przypadki zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2 potwierdzane są pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą osób młodych oraz w sile wieku. Ich stan jest dobry.
W sumie liczba osób zarażonych koronawirusem w województwie pomorskim: 21.

20:00

Zarządzono izolację oddziału dziecięcego szpitala psychiatrycznego na gdańskim Srebrzysku. Na odizolowanym oddziale znalazło się ośmioro małych pacjentów oraz dziewięć osób personelu. We wtorek zostaną pobrane próbki do badań w kierunku koronawirusa od jednej z pielęgniarek, która równocześnie pracowała także w szpitalu na Zaspie, gdzie zetknęła się z zakażoną pracownicą szpitala.

16:00

Spółka Copernicus opublikowała komunikat: Przeprowadzona reorganizacja personalna w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika, umożliwiła z dniem 20.03.2020r. o godz. 21.00 ponowne uruchomienie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla osób dorosłych.

12:35

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Chodzi o pacjentów z woj. dolnośląskiego, woj. lubelskiego, woj. opolskiego, woj. małopolskiego i łódzkiego. Szczęśliwie nie ma potwierdzonych zachorowań na Pomorzu.

12:20

Burmistrz Helu apeluje o zakaz wjazdu na Płw. Helski

-Informuję, że wystosowałem pismo do Wojewody Pomorskiego w sprawie wprowadzenia czasowego ograniczenia i zakazu wjazdu na Półwysep Helski dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych.Wystąpiłem również do Komendanta Powiatowego Policji w Pucku o prowadzenie postępowań, zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, wynikających z naruszenia przepisów związanych z prowadzeniem obiektów noclegowych, turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania - czytamy w oświadczeniu Mirosława Wądłowskiego.

12:00

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu im. M. Kopernika rozpoczał już funkcjonowanie. Część personelu otrzymała już negatywny wyniki testów i oczekują obecnie na formalne zakończenie kwarantanny.

9:40

Lotos podjął decyzję o wsparciu czterech szpitali z woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego, które przygotowują się na przyjęcie pacjentów. Pomorskie przedsiębiorstwo paliwowe, między innymi na zakup respiratorów, łóżek czy środków ochrony osobistej, przeznaczy 5 mln zł.

8:40

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 15 nowych przypadków koronawirusa. Chodzi o 8 osób z woj. śląskiego, 3 osoby z woj. małopolskiego, 2 osoby z woj. kujawsko- pomorskiego i 1 osobę z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego. Szczęśliwie nie ma nowych zachorowań na Pomorzu.

8:00

Pacjenci i personel medyczny, którzy mieli kontakt z chorą na Oddziale Pediatrii i SOR Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, zostali poddani testom diagnostycznym. Wyniki będą znane prawdopodobnie dziś lub jutro.

RAPORT Z POMORZA 22.03.2020

21:00

Mamy 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało Ministerstwo Zdrowia. Nie ma wśród nich osób z Pomorza.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 3 osób z woj. opolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. podlaskiego i podkarpackiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 634/7(wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

19:00

Wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u dwóch pracownic personelu medycznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Do odwołania zawieszono nowe przyjęcia na Oddział Pediatrii i zamknięto dziecięcy SOR. 41 osób zostało objętych kwarantanną.

18:00

 • Mamy 64 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Nie ma wśród nich mieszkańców Pomorza.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 20 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. łódzkiego, 10 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. wielkopolskiego, 5 osób z woj.śląskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. lubuskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i warmińsko-mazurskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 627/7(wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

12:20

Kolejny przypadek zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2 potwierdzany pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych w województwie pomorskim. Potwierdzony wynik dotyczy osoby w młodym wieku (w stanie dobrym). W sumie liczba osób zarażonych koronawirusem w województwie pomorskim : 17.

Wszyscy pacjenci w stanie dobrym.

8:55

w województwie pomorskim są 2 kolejne przypadki zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2 potwierdzane pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą osoby młodej oraz starszej. Ich stan jest dobry.

RAPORT Z POMORZA 21.03.2020

PODSUMOWANIE DNIA

19:00

Trzy nowe osoby, u których stwierdzono obecność koronawirusa to mieszkańcy Gdyni, powiatów tczewskiego i kartuskiego.

18:30

Jeden z zakażonych jest z Gdyni. Przypadek potwierdza prezydent Wojciech Szczurek i apeluje do mieszkańców:

"Każdy z nas ma duży wpływ na to, jak będzie rozwijać się epidemia. Im większa izolacja, tym epidemia rozwijać się będzie wolniej. Dlatego bardzo proszę o dostosowanie się do rygorów i restrykcji, wynikających z ograniczenia przemieszczania się."

18:30

Raport sanepidu z 21.03.2020: 13 710 w kwarantannie domowej na Pomorzu, 4066 objętych nadzorem epidemiologicznym. 27 osób jest w tej chwili hospitalizowanych. Ministerstwo Zdrowia podało informację o kolejnych 3 przypadkach. Według resortu na Pomorzu jest 14 zakażeń.

 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 - 27
 • ogólna liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - 4066
 • liczba próbek zbadanych w ostatnich 24 godzinach w Laboratorium WSSE w Gdańsku dla woj. pomorskiego - 56
 • liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku dla woj. pomorskiego łącznie - 496
 • liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku w ostatnich 24 godzinach dla woj. pomorskiego i woj. kujawsko-pomorskiego - 74
 • liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku łącznie dla woj. pomorskiego i woj. kujawsko-pomorskiego - 620

17:50

W województwie pomorskim są 3 kolejne przypadki zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2, potwierdzane pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. To osoby młode, ich stan jest stabilny - informuje rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. W sumie w woj. pomorskim liczba osób zarażonych koronawirusem wynosi 14.

8:50

Kolejne potwierdzone zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2 województwie pomorskim - podało Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzony wynik dotyczy osoby w sile wieku. Pacjent jest w stanie stabilnym.

RAPORT Z POMORZA 20.03.2020

20:15

Ministerstwo Zdrowia: Mamy 14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego, małopolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 425/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

18:50

Premier: Podwyższamy kary za opuszczenie kwarantanny z 5 do 30 tys. zł

18:40

Premier: Wprowadzamy stan epidemii, lekcje w szkołach będą wstrzymane do Świąt Wielkanocnych

16:20

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 33 nowe przypadki koronawirusa. Niestety wśród nich jest pacjent z woj. pomorskiego. Jak informuje Urząd Wojewódzki w Gdańsku, potwierdzony wynik dotyczy osoby w sile wieku, w stanie dobrym. Tym samym liczba potwierdzonych przypadków w naszym regionie wzrosła do 10.

Pozostałe potwierdzone przypadki dotyczą: 25 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z podlaskiego i podkarpackiego. W sumie w całym kraju zakażonych koronawirusem jest już 411 osób, z czego pięć osób zmarło. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, przyczyną śmierci 27-letniej kobiety w szpitalu w Łańcucie nie był koronawirus, dlatego też nie jest uwzględniona w statystyce osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem.

15:30

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku działa już laboratorium prowadzące specjalistyczne badania pod kątem wykrycia koronawirusa. Dzięki dostarczonej aparaturze i zaangażowaniu pracowników, będzie możliwe wykonywanie nawet kilkudziesięciu testów w ciągu doby.

13:30

Marszałek Mieczysław Struk zdecydował o powołaniu nowych laboratoriów do testowania koronawirusa. Decyzja zapadła w oparciu o fakt przeciążenia obecnych ośrodków wykonujących analizy i wydłużony czas oczekiwania na wyniki. W pełni wyposażone pracownie powstaną w Kościerzynie, Wejherowie i w Słupsku.

11:30

Niestety, w wyniku infekcji wywołanej koronawirusem, zmarła szósta osoba. To 27 - letnia kobieta, która była w stanie ciężkim.

11:30

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 11 nowych przypadków koronawirusa. Pacjenci zostali zdiagnozowani w woj. lubelskim (3), woj. dolnośląskim (3), woj. wielkopolskim (2), woj. podlaskim (1), woj. podkarpackim (1)i woj. małopolskim (1). Tym samym do tej pory w Polsce rozpoznano 378 przypadków. Szczęśliwie nie odnotowano kolejnej infekcji na Pomorzu.

11:00

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG GUMed przekazał specjalistyczną aparaturę do Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Gdańsku, która może pozwolić zwiększyć liczbę wykonywanych testów na koronawirusa.

-Termocykler Light Cycler 480 II do oznaczeń materiału genetycznego wirusa w technologii RT-PCR w czasie rzeczywistym. Aparatura umożliwia przeprowadzanie testów wykrywania zakażeń koronawirusem - poinformował MWB UG GUMed.

10:00

Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni otrzymał od Portu Gdynia dwa respiratory o łącznej wartości ponad 100 tysięcy złotych.

– Bardzo cieszymy się, że tak duża firma przekazała nam cenny sprzęt medyczny, który już od dzisiaj będzie służył pacjentom szpitala w Gdyni. W obecnej sytuacji epidemiologicznej każda nawet najmniejsza pomoc jest nieoceniona – powiedział Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich.

9:00

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło potwierdzenie 12 nowych przypadków koronawirusa. Pacjenci zostali zdiagnozowani w woj. małopolskim (5), woj. warmińsko-mazurskim (4), woj. wielkopolskim (1), woj. śląskim (1) i woj. świętokrzyskim (1). Szczęśliwie nie odnotowano kolejnej infekcji na Pomorzu.

RAPORT Z POMORZA. 19.03.2020 (czwartek)

PODSUMOWANIE DNIA

15.20

17 osób hospitalizowanych na Pomorzu, 9 potwierdzonych zakażeń - tak wyglądają informacje podane w czwartek przez sanepid. 1102 osób poddanych jest kwarantannie domowej. W ciągu ostatnich 24 godzin Laboratorium WSSE w Gdańsku przebadało 85 próbek dla woj. pomorskiego i woj. kujawsko pomorskiego.
Władze Gdańska chcą pomóc przedsiębiorcom

- Pierwsze elementy gdańskiego pakietu wsparcia przedsiębiorców zakładają m.in. czasowe umorzenie czynszów najemcą gminnych lokali oraz zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste na 3 miesiące - informuje UM w Gdańsku.

14.25

Zarząd Województwa przeznaczy 50 mln zł pomorskim szpitalom

 • Wraz Zarządem Województwa podjęliśmy następujące działania: pilne uruchomienie 50 mln zł dodatkowych środków na ratowanie zdrowia i życia mieszkańców Pomorza. Te pieniądze przekażemy do dyspozycji pomorskich szpitali, bo to właśnie pracownicy służby zdrowia znajdują się na pierwszej linii frontu i potrzebują naszego wsparcia w walce o zdrowie Pomorzan - poinformował Mieczysław Struk.

13.05

Prace zespołów lekarskich Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Gdańsku zostały wstrzymane - na ten moment - do 27 marca.

12.05

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 20 nowych przypadków koronawirusa. Pacjenci pochodzą z woj. dolnośląskiego, woj. kujawsko-pomorskiego, woj. podkarpackiego, woj. lubuskiego i woj. warmińsko-mazurskiego. Szczęśliwie nie zarejestrowano infekcji na Pomorzu.

11.50

Ograniczenia w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku

- W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 Urząd Stanu Cywilnego w Gdańsku ograniczył bezpośrednią obsługę klientów. W trosce o zdrowie mieszkańców i pracowników, większość spraw załatwiana jest za pośrednictwem telefonu, poczty tradycyjnej i elektronicznej przy pomocy profilu zaufanego - informuje urząd.

11.30

Na polecenie wojewody pomorskiego, Dariusza Drelicha, wyznaczonych zostało w Sopocie pięćdziesiąt miejsc do kwarantanny zbiorowej. Przebywać będą w nich mogły m.in. osoby, powracające z zagranicy, które z różnych przyczyn nie będą miały możliwości odbywania kwarantanny w domu.

10.40

Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne zawiesiło zabiegi do odwołania.

- Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed zawiesza wszelkie zabiegi stomatologiczne i konsultacje do odwołania. Przyjmujemy tylko pacjentów w stanach nagłych – z bólem - informuje komunikat UCS w Gdańsku.

9.40

Tymczasem Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje o oddawanie krwi!

- Zapotrzebowanie na leczenie krwią mimo sytuacji epidemicznej nie maleje, dlatego zapraszamy do honorowego oddawania krwi - informują przedstawiciele RCKiK w Gdańsku.

8.40

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Chodzi o 6 pacjentów z woj. śląskiego, 6 z woj. łódzkiego,3 z woj. lubelskiego i po 1 z woj. opolskiego, wielkopolskiego i świętokrzyskiego. Szczęśliwie na Pomorzu nie odnotowano nowego przypadku infekcji.

RAPORT Z POMORZA. 18.03.2020 (środa)

PODSUMOWANIE DNIA

20.20

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że 9.przypadek zakażenia koronawirusem dotyczy osoby z powiatu tczewskiego. 35-letnia kobieta od dłuższego czasu przebywa w kwarantannie domowej. Jej stan jest na tyle dobry, że nie wymaga hospitalizacji. 35-latka najprawdopodobniej zakaziła się od jednej z dwóch zakażonych z Pszczółek, które jako pierwsze zdiagnozowano pozytywnie w woj. pomorskim. Dziś - 18 marca, kobieta otrzymała pozytywny wynik testu.

18.50

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 36 nowych przypadków koronawirusa. Niestety wśród nich jest pacjent z woj. pomorskiego. Potwierdzony wynik dotyczy osoby w młodym wieku (w stanie dobrym). Tym samym liczba potwierdzonych przypadków w naszym regionie wzrosła do 9.

16.15

Kilkudziesięciu pracowników gdańskiego szpitala zostało poddanych kwarantannie w związku z wtorkowym potwierdzeniem koronawirusa u jednego z pacjentów.

- Na chwilę obecną nie potwierdziło nam się żadne kolejne zakażenie i przeniesienie infekcji. Natomiast 51 osób z oddziału chorób wewnętrznych i oddziału ratunkowego zawiesiliśmy w wykonywaniu czynności i skierowaliśmy do kwarantanny do momentu uzyskania potwierdzenie, że nie stwarzają zagrożenia - powiedział Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu spółki Copernicus.

14.15

 • Mamy 5 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia. Nie ma wśród nich zakażonych z Pomorza.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 2 osób z woj. podkarpackiego i po 1 osobie z woj. lubuskiego, małopolskiego i podlaskiego.

W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem: 251/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

11.30

W UCMMiT są dostępne trzy izolatki z respiratorami. Trzy inne respiratory są gotowe do użycia.

- Obecnie mamy przygotowane trzy miejsca w izolatkach z respiratorami dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 oraz mamy możliwość wykorzystania dodatkowych trzech respiratorów w innej lokalizacji. Ponadto trwają prace nad przystosowaniem kolejnych miejsc w UCMMiT - poinformował dr hab. med. Marcin Renke, prof. uczelni, p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (UCMMiT).

11.00

W środę nadal zupełnie wyłączony z użytku pozostaje Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala Copernicus przy ul. Nowe Ogrody w Gdańsku i to zarówno jego część przeznaczona dla pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Podobnie wygląda sytuacja na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Diabetologii tej placówki (budynek przy ul. Powstańców Warszawskich), gdzie kwarantannie poddawanych jest około 20 pacjentów i kilku pracowników.

10:40

7 Szpital Marynarki Wojennej apeluje o dostarczenie tzw. elektrycznych niań.

- Staramy się dołożyć wszelkich starań aby zabezpieczyć Państwa zdrowie, niestety brakuje nam ok. 30 takich urządzeń.
Urządzenia można zostawiać w budynku ochrony 7 Szpitala Marynarki Wojennej. W przypadkach, gdy nie mają Państwo możliwości osobiście przekazać nam urządzeń, prosimy o kontakt telefoniczny z Wydziałem Administracji Wojskowej 58 5526338 - czytamy w komunikacie.

8:40

 • Mamy 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w środę 18.03.2020. Nie ma wśród nich osób z Pomorza.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego.

W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem wynosi 246. W tej liczbie są osoby, które zmarły (5).

RAPORT Z POMORZA. 17.03.2020 (wtorek)

21:10

17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Brak nowych przypadków na Pomorzu.

Ministerstwo Zdrowia: Potwierdzone przypadki dotyczą: 8 osób z woj. łódzkiego, 5 z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 238/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Jednocześnie informujemy, że pierwszy pacjent zakażony koronawirusem jutro kończy hospitalizację.

18:35

Koronawirus na Pomorzu. Raport z dnia 17 marca 2020 roku związana z COVID-19 (zapaleniem płuc spowodowanym nowym koronawirusem SARS-CoV-2) w województwie pomorskim

 • liczba osób poddanych kwarantannie domowej - 671
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 - 11
 • ogólna liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - 2874
 • liczba próbek zbadanych w ostatnich 24 godzinach w Laboratorium WSSE w Gdańsku dla woj. pomorskiego - 58
 • liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku dla woj. pomorskiego łącznie - 239
 • liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku w ostatnich 24 godzinach dla woj. pomorskiego i woj. kujawsko-pomorskiego - 63
 • liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku łącznie dla woj. pomorskiego i woj. kujawsko-pomorskiego - 334
 • liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni - 8
 • zalecenia i wytyczne Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego - nowych zaleceń i wytycznych nie wydawano

17:00

Na Pomorzu tylko w jednym miejscu wykonuje się testy na koronawirusa. Na wyniki czeka się nawet 50 godzin. Jest apel marszałka, by zorganizować na terenie województwa dwa dodatkowe laboratoria, które będą wykonywały testy.

Badania mogłyby być prowadzone w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.
Aktualnie na terenie województwa pomorskiego badania są wykonywane tylko w Laboratorium Diagnostyki Medycznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Laboratorium to obsługuje nie tylko województwo pomorskie, ale wspiera także sąsiednie regiony.

W obecnej sytuacji niezwłoczne zwiększenie liczby laboratoriów, które przeprowadzają badania na obecność koronawirusa, to absolutna konieczność.

16:00

Policjant z KPP w Pruszczu Gdańskim zakażony koronawirusem. Sanepid ustala osoby, z którymi miał kontakt.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT Mamy potwierdzenie, że jeden z naszych policjantów jest zarażony koronawirusem - mówi st. sierż. Karol Kościuk, oficer prasowy KPP w Pruszczu Gdańskim

15:00

Córka zakażonej kobiety z Pszczółek z dodatnim wynikiem. Pracowała jako instruktorka w RokitkiPark

Kobieta sama poddała się kwarantannie, kiedy dowiedziała się, że jej mama jest zakażona. Klub został całkowicie zamknięty przez właścicielkę w sobotę 13 marca.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT Córka zakażonej kobiety z Pszczółek z dodatnim wynikiem. Pracowała jako instruktorka w RokitkiPark

14:00

Ministerstwo Zdrowia podało, że jest 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Nie ma wśród nowych chorych mieszkańców Pomorza.

- Potwierdzone przypadki dotyczą 6 osób z dolnośląskiego, 3 osób z woj. łódzkiego, 2 osób z woj. śląskiego i 2 osób z woj. wielkopolskiego i po 1 osobie z woj. małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego - - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 221, z czego 5 osób zmarło.

13:00

Organizatorzy Gdańskich Juwenaliów nie odwołują imprezy. "Jeżeli sytuacja się ustabilizuje, będziemy gotowi" - zapewniają. WIĘCEJ O IMPREZIE TUTAJ

12:50

Gdańscy radni PiS apelują o czasowe zniesienie opłat parkingowych w związku z koronawirusem. Taką decyzję podjęły już władze Gdyni. Więcej TUTAJ

12:30

Anna Obuchowska, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku potwierdziła, że wśród nowych zakażonych osób na Pomorzu jest także córka mieszkanki Pszczółek, u której w sobotę wykryto zakażenie koronawirusem. Młoda kobieta jest instruktorką fitness w Rokitki Park w Tczewie. Klub został zamknięty w minioną niedzielę.

10:50

Jeden potwierdzony przypadek zakażenia w powiecie kartuskim. Jak podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kartuzach w powiecie kartuskim stwierdzono jeden dodatni wynik badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Wszyscy, którzy mieli z tą osobą kontakt zostali objęci kwarantanną domową.
WIĘCEJ CZYTAJ TUTAJ

10:30

Jedna osoba wśród pacjentów ze stwierdzonym ostatnio koronawirusem to 78-letni mężczyzna, znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka. Jego stan określany jest średni, stabilny

9:30

Jak dowiedział się Onet, wszystkie sześć osób, u których dzisiaj na Pomorzu wykryto koronawirusa, miały kontakt z dwoma kobietami, u których zdiagnozowano koronawirusa w sobotę. Chodzi o dwie kobiety, które kilka dni wcześniej wróciły z zagranicy.

9:15

Pacjent, u którego stwierdzono koronawirusa, przebywający do tej pory w ogólnodostępnym szpitalu Copernicus w Gdańsku, został przewieziony do szpitala zakaźnego przy ul. Smoluchowskiego. Trwa dezynfekcja dawnego Szpitala Kolejowego przy ul. Powstańców Warszawskich w Gdańsku. Pozostali nowi pacjenci ze stwierdzonym koronawirusem przebywają w kwarantannie domowej.

9:00

Jak podaje Urząd Wojewódzki w województwie pomorskim jest 6 kolejnych przypadków zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2 potwierdzanych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą pięciu osób młodych (w stanie dobrym) i jednej starszej (w stanie stabilnym). W sumie liczba osób zarażonych koronawirusem w województwie pomorskim : 8

8:50

Zmarła piąta osoba z koronawirusem. To 57 -letni mężczyzna, hospitalizowany w szpitalu w Wałbrzychu.

Łącznie w Polsce stwierdzono 28 nowych przypadków zakażenia, w tym sześć na Pomorzu. W szpitalach przebywa 205 osób

RAPORT Z POMORZA. 16.03.2020 (poniedziałek)

21:00

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą 10 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego, 1 osoby z woj. lubelskiego, 1 osoby z woj. wielkopolskiego, 1 osoby z woj. podkarpackiego. Pacjenci są w stanie stabilnym.

Niestety, zmarła czwarta osoba zakażona koronawirusem. To 67-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie.

19:00

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku opublikowała kolejne dane. Osób objętych kwarantanną na Pomorzu jest już 497. W szpitalach przebywa 18 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Nadzorem epidemiologicznym objęte są 2172 osoby.

18:00

"Czekamy na pierwszego pacjenta. Kiedy się pojawi, a my wejdziemy w rytm pracy, może to napięcie częściowo zejść z nas" - mówi pani Maryla, pielęgniarka 7 Szpitala Marynarki Wojennej od poniedziałku pełniącego funkcję szpitala zakaźnego dla Pomorza. Zaczynamy nasz cykl #Bohaterowie - będziemy opowiadać o ludziach, którzy codziennie walczą dla nas z koronawirusem.

15:00

Ministerstwo Zdrowia spodziewa się w najbliższych dniach znacznego wzrostu infekcji wywołanych koronawirusem. Pomorskie służby sanitarne i placówki medyczne wykorzystują ten czas na przygotowania i wprowadzają kolejne obostrzenia.

14:20

Ograniczenia w kursowaniu pociągów w związku z sytuacją epidemiologiczną

- Od czwartku 19 marca zmianie ulega rozkład jazdy pociągów SKM. Pociągi będą kursować z częstotliwością co 15 min. Ograniczone zostaną również kursy nocne. Zawieszone zostają także niektóre kursy pociągów na linii PKM. Wprowadzone zmiany obowiązują do 27 marca - poinformował Michał Piotrowski z Urzędu Marszałkowskiego

14:20

Sopocka stacja zawiesza udzielanie świadczeń w poradniach

- By do minimum ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, Dyrektor SP ZZOZ Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie podjął decyzje o czasowym zawieszeniu udzielania świadczeń zdrowotnych w poradni: ortopedycznej, poradni urologicznej, poradni medycyny pracy oraz w ambulatorium chirurgicznym. Zamknięcie obowiązuje od 16-03-2020 do 31-03-2020 włącznie - informują przedstawiciele stacji.

14:00

Jak udało nam się dowiedzieć w gdańskiej stacji dziś zaczęły się pobory materiału do badań od osób w kwarantannie. Będzie to proces, ponieważ osób w kwarantannie sukcesywnie przybywa.

12:25

 • Dziś sieć szpitali jednoimiennych zostanie zaopatrzona w sprzęt ochrony osobistej - poinformował minister Łukasz Szumowski. Szpitale mają otrzymać 1000 dodatkowych maseczek i 1000 kombinezonów.

11:25

Wiele pomorskich przychodni zdecydowało się na przejście w system teleporad.

- Dzięki teleporadom pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu - zaznacza Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Koronawirus - teleporady w przychodniach, L4 na telefon

Lista placówek wykonujących teleopiekę znajduje się na stronie.

9:45

Politechnika Gdańska i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne współpracują na rzecz walki z epidemią. Dzięki pracy naukowców uczelni technicznej, w holu gdańskiego szpitala pojawiła się aparatury do zdalnego mierzenia temperatury ciała.

– Główne wejście do budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK to miejsce, w którym obserwujemy natężony ruch pacjentów, mieści się tam najwięcej naszych poradni – mówi Arkadiusz Lendzion, z-ca dyrektora naczelnego UCK ds. administracyjno-technicznych. – Dlatego właśnie ta lokalizacja została wybrana na zainstalowanie kamery termicznej. Jesteśmy wdzięczni Politechnice Gdańskiej za udostępnienie sprzętu, który niewątpliwie ułatwi nam pracę i wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających w UCK w czasie zagrożenia koronawirusem.

8:45

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Chodzi o 9 osób w woj. dolnośląskim, 5 osób w woj. mazowieckiem, 2 osoby w woj. opolskim, 2 osoby w woj. śląskim i 2 osoby w woj. podkarpackim, 2 osoby w woj. łódzkim. Szczęśliwie nie ma informacji o kolejnych przypadkach na Pomorzu.

RAPORT Z POMORZA. 15.03.2020 (niedziela)

PODSUMOWANIE - najważniejsze informacje o zasięgu epidemii koronawirusa na Pomorzu

 1. Osoby z podejrzeniem koronawirusa, dowożone czasem z odległych miejscowości do szpitala zakaźnego w Gdańsku skarżą się, że po badaniach są zostawione samym sobie. Karetka pusta odjeżdża, a pacjent - jeśli nie ma objawów wymagających leczenia szpitalnego - musi na własną rękę wracać do domu. Samochodem, pociągiem, autobusem, co może stanowić zagrożenie epidemiologiczne. - Problem zostanie natychmiast rozwiązany - deklaruje pomorski lekarz wojewódzki, dr Jerzy Karpiński.
 2. Po zamknięciu granic Polacy wracają do kraju czarterowymi samolotami. Pierwsze samoloty wylądowały po południu. W niedzielę można było skorzystać z propozycji lotu czarterowego z USA (z Chicago i lotniska JFK w Nowym Jorku) z Toronto i z Londynu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że już 18 tys. Polaków zarejestrowało się na stronie LOT i czeka na powrót. Tymczasem niektórzy Polacy są rozczarowani stawkami za takie loty. 400 – 800 PLN w granicach Europy i 1600 – 2400 PLN za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd" - poinformował PLL LOT.
 3. Pasażerowie autobusu, którym jechały dwie zakażone koronawirusem mieszkanki Pomorza, są objęci domową kwarantanną. Sanepid nie podaje na razie, ile to osób.

19:00

Lekarze, pielęgniarki, służby medyczne, ale także wielu innych, od kilku dni, w pocie czoła walczy z epidemią koronawirusa, często samemu narażając się na zakażenie, obcując w osobami potencjalnie zagrożonymi. W ramach podziękowania za ich oddanie, na budynku Olivia Business Centre w Gdańsku, pojawiło się wielkie serce!

18:00

Po wprowadzeniu przez rząd zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób, który dotyczy również kościołów, wierni z wielu polskich parafii zdecydowali się pozostać w domach, by w mszach świętych wziąć udział za pośrednictwem m.in. telewizji, radia, a nawet internetu. Nasz fotoreporter sprawdził, jak wyglądała frekwencja na jednym z nabożeństw w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku. Ławy świeciły pustkami.

17.55

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku informuje o kolejnych osobach poddanych kwarantannie domowej. Do niedzieli, 15 marca, do godz. 18, było ich już 388. W szpitalach przebywa 17 osób. Pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 1976 osób.

17:00

Po zagrożeniu epidemią koronawirusa, sanepid i Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomiły specjalną infolinię. Wielu czytelników zgłasza nam jednak problemy z dostępem do nich. Powód? Polacy masową szturmują numery alarmowe.

15:20

 • Mamy 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało o godz. 15 Ministerstwo Zdrowia.

Nie ma nowych chorych z Pomorza. Potwierdzone przypadki dotyczą 4 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź) i 1 z woj. lubuskiego (Zielona Góra).

Rzem to już 119 przypadków (w tym 3 zmarłe osoby).

15:00

Osoby z podejrzeniem koronawirusa, dowożone czasem z odległych miejscowości do szpitala zakaźnego w Gdańsku skarżą się, że po badaniach są zostawione samym sobie. Karetka pusta odjeżdża, a pacjent - jeśli nie ma objawów wymagających leczenia szpitalnego - musi na własną rękę wracać do domu. Samochodem, pociągiem, autobusem, co może stanowić zagrożenie epidemiologiczne. - Problem zostanie natychmiast rozwiązany - deklaruje pomorski lekarz wojewódzki, dr Jerzy Karpiński.

13:00

Płyn do dezynfekcji rąk, którego produkcję zapowiedziała spółka Orlen, ma kosztować 95 złotych. Co prawda jeszcze go na stacjach benzynowych nie ma, ale jego cena już wzbudza wiele emocji i gorącą dyskusję w internecie. Rzeczniczka spółki broni ceny, twierdząc, że została skalkulowana poniżej średniej rynkowej. ​

10:00

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 7 osobach, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Nie ma wśród nich mieszkańców Pomorza. Potwierdzone przypadki dotyczą:

 • osoby z woj. podkarpackiego (Leżajsk),
 • 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa),
 • 1 osoby z woj. świętokrzyskiego (Kielce),
 • 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego (Ostróda),
 • 1 osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław),
 • 1 osoby z woj.lubelskiego.

W Polsce zakażonych jest już 111 osób. Dwie z nich to mieszkańcy Pomorza. Trzy osoby zmarły.

RAPORT Z POMORZA. 14.03.2020 (sobota)

PODSUMOWANIE - najważniejsza informacja: Koronawirus w Gdańsku. Pierwsze osoby z potwierdzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2

23:50

3-osobowa rodzina zgłosiła się na SOR w Sztumie. Jedna z osób miała objawy wskazujące na podejrzenie koronawirusa! Wszyscy w nocy zostali przewiezieni do szpitala zakaźnego w Gdańsku. Więcej >>>

18.25

Informacja z dnia 14 marca 2020 roku związana z COVID-19(zapaleniem płuc spowodowanym nowym koronawirusem SARS-CoV-2) w województwie pomorskim

 • liczba osób poddanych kwarantannie domowej - 200
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 - 12
 • ogólna liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - 1628
 • liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku w ostatnich 24 godzinach - 52
 • liczba próbek zadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku łącznie - 140
 • liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni - 2

17.25

Kanceleria Prezesa Rady Ministrów informuje: dzisiaj, tj. 14 marca br., o godz. 18.00 odbedzie sie konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, bez stacjonarnego udzialu mediow. Konferencja bedzie transmitowana na żywo na Facebooku i Twitterze.

16.55

Zakończyły się przenosiny 60 pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL) Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Dzięki temu zwiększyła się liczba miejsc gotowych na przyjęcie osób zarażonych koronawirusem.

W sobotę, 14 marca do pięciu placówek z terenu województwa pomorskiego przetransportowano podopiecznych PCCHZiG. Trafili oni do placówek w Gdańsku: Copernicus PL sp. z o.o., Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, a także do szpitala w Dzierżążnie – placówki podległej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie oraz do szpitala w Tczewie.

- Zwolnione miejsca ZOL i jeszcze dodatkowych 10 - łącznie 70 - od jutra będzie służyć dla pacjentów z zakażeniem koronawirusem – informuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Również w sobotę, 14 marca pracowników Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy wsparli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Straż przekazała personelowi szpitala 30 łóżek polowych i śpiworów, z których będzie mogła w razie potrzeby skorzystać kadra medyczna - na przykład w sytuacji konieczności pełnienia dyżurów przy dużej liczbie pacjentów.

13.25

O pierwszych dwóch potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Gdańsku, rozmawiamy z dr. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. - Zadziałały wszystkie obowiązujące procedury. A służby medyczne miały świadomość, że koronawirus istnieje nawet u osób, które nie miały objawów - tłumaczy.

12.50

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa, podjął decyzję o zamknięciu uzdrowisk w całej Polsce. Rozporządzenie wchodzi w życie w sobotę, 14 marca 2020.

11.22

Osoby te są hospitalizowane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Ich stan jest stabilny. Pochodzą z powiatu gdańskiego - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

09:53

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kobiety same zgłosiły się do Szpitala Zakaźnego z objawami, gdzie zostały zbadane. Obecnie trwa procedura dotarcia i objęcia kwarantanną wszystkich możliwych kontaktów.

09:30

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwsze potwierdzone laboratoryjnie przypadki koronawirusa na terenie woj. pomorskiego. 2 osoby za potwierdzonym zakażeniem wirusa są hospitalizowane w Gdańsku. Wkrótce więcej informacji.

Według nieoficjalnych informacji, chodzi o dwie kobiety, które wróciły autokarem z południa Europy.

RAPORT Z POMORZA. 13.03.2020 (piątek)

22.00 Podejrzenie koronawirusa w Słupsku. pacjent przewieziony do Gdańska

Pacjent zgłosił się do słupskiego szpitala z bólem klatki piersiowej. Po wstępnych badaniach, z podejrzeniem koronawirusa, został przewieziony do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku.
Pacjent zgłosił się do słupskiego szpitala z bólem klatki piersiowej. Po wstępnych badaniach, z podejrzeniem koronawirusa, został przewieziony do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku.

19.00 Pomorski sanepid opublikował codzienny raport z regionu:

Informacja z dnia 13 marca 2020 rokuzwiązana z COVID-19
(zapaleniem płuc spowodowanym nowym koronawirusem SARS-CoV-2)
w województwie pomorskim
• liczba osób poddana kwarantannie domowej - 42
• liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 - 5
• ogólna liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - 1242
• liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku w ostatnich 24 godzinach - 35
• liczba próbek zadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku łącznie - 88
• liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni - 0
• zalecenia i wytyczne Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego -
nowych zaleceń i wytycznych nie wydawano" - czytamy.

17.35

Sanepid przypomina, że wspólnie z policją nadzoruje 32 osoby na Pomorzu, w tym 11 w Trójmieście, objęte kwarantanną: "Osoba odbywająca kwarantannę nie powinna opuszczać miejsca kwarantanny, aby wykluczyć kontakt z innymi osobami. W sytuacji kwarantanny należy poprosić osoby znajome lub bliskie o robienie zakupów/leków i pozostawianie ich pod drzwiami mieszkania. Jeśli kwarantanna dotyczy osoby samotnej, która nie może liczyć na pomoc osób z rodziny powinna zwrócić się do urzędu miasta lub gminy, w której mieszka, z prośbą o pomoc. Obowiązek kwarantanny jest nakładany w drodze decyzji administracyjnej, za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi mandat w wysokości 5 tys. zł., może również grozić odpowiedzialność karna. Długość kwarantanny jest uzależniona od maksymalnego okresu wylęgania danej choroby np. w przypadku cholery wynosi 5 dni, dżumy płucnej - 6 dni, a w przypadku choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 - 14 dni." - czytamy w komunikacie.

17.05

Komunikat gdańskiego Sanepidu: W trosce o Państwa bezpieczeństwo,w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, zachęcamy do ograniczenia osobistego kontaktu z Wojewódzką Stacją Sanitarno­ Epidemiologiczną w Gdańsku. Większość usług oferowanych przez nas może być realizowana telefonicznie lub korespondencyjnie. Wykaz niezbędnych numerów telefonów oraz adresów e-mailowych znajdą Państwo na www.wsse.gda.pl

15:00;Szpitale Pomorskie zamykają przyjęcia planowe.

Chodzi o wejherowską i gdyńskie placówki medyczne. - W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną, brakiem regularnych dostaw sprzętu jednorazowego użytku, podjęliśmy decyzję o:

 • zaprzestaniu przyjęć planowych we wszystkich oddziałach szpitalnych,
 • zaprzestaniu przyjęć pacjentów do kwalifikacji na zabiegi planowe,
 • zaprzestania zapisywania pacjentów do kolejek oczekujących na przyjecie do szpitala.

Powyższe nie obejmuje pacjentów Oddziału Chemioterapii-chemioterapia dzienna - czytamy w komunikacie.
Decyzja w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie obowiązuję od poniedziałku 16 marca 2020 roku, natomiast w obu gdyńskich szpitalach od wtorku 17 marca 2020 roku.

14:30

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 do 27 marca 2020 r. badania bezpośrednie zaplanowane do przeprowadzenia przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie będą odwołane. Pracownicy ZUS poinformują o tym osoby umówione na badania. Nowe terminy badań będą ustalane w późniejszym czasie – jeśli będzie to konieczne.[/rel]

Nowe przypadki zostały zdiagnozowane w woj. śląskim, woj. podkarpackim i woj. wielkopolskim.[/rel]

12:30

Urząd Marszałkowski rekomenduje kontakt telefoniczny lub elektroniczny. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego prosi wszystkich interesantów o maksymalne ograniczenie bezpośredniego kontaktu z pracownikami urzędu i jego jednostek. W tej sytuacji w celu kontaktu z UMWP prosimy korzystanie w pierwszej kolejności z kanałów komunikacji elektronicznej (email, e-PUAP) oraz w razie potrzeby o korzystanie z połączeń telefonicznych - poinformował Michał Piotrowski z UM w Gdańsku.

11:30

Gdański Sanepid wstrzymuje przyjmowanie próbek do badań do celów sanitarno – epidemiologicznych od osób prywatnych. - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, z dniem 13 marca 2020 roku wstrzymuje do odwołania przyjmowanie próbek w Laboratorium Diagnostyki Medycznej do badań do celów sanitarno – epidemiologicznych od osób prywatnych - czytamy w komunikacie.

Od momentu wybuchu epidemii koronawirusa dociera do nas coraz więcej informacji na jego temat. Jak to zwykle w takich sytuacja bywa - część z nich jest wymyślona i nie ma nic wspólnego z faktami. W które mity na temat koronawirusa najczęściej wierzymy?

Mity dotyczące koronawirusa. Nie wierzcie w to! Oto najwięks...

12:30

Sopot zamyka Urząd Miasta dla interesantów

Od piątku, 13 marca Urząd jest nieczynny dla interesantów. Nie oznacza to jednak, że urząd przerywa pracę. Kontakt z urzędnikami wciąż jest możliwy poprzez internet i telefon. Apelujemy do mieszkańców aby korzystali z tych możliwości załatwiania spraw. Przypominamy również o dobrodziejstwie jakim jest łatwy do założenia, a niezwykle pomocny, profil zaufany - poinformowała Anna Dyksińska z UM w Sopocie.

Bez ograniczeń mieszkańcy Sopotu (gdy zdarzenie nastąpiło w Sopocie) mogą załatwić następujące sprawy:

 • - sporządzenie aktu zgonu (USC, tel. 5213691 lub 5213692)
 • - sporządzenie aktu urodzenia (USC, tel. 5213691 lub 5213692 )
 • - wydanie dowodów osobistych (Wydział Obywatelski, tel. 585213711)

10:45

Polska: kolejne 3 przypadki koronawirusa!

Kolejne trzy przypadki koronawirusa w Polsce - dwa w woj. zachodniopomorskim i jeden w woj. mazowieckim. Obecnie w Polsce zidentyfikowano 61 zakażeń. Na Pomorzu cały czas nie potwierdzono infekcji wywołanej SARS-CoV-2.

10:20

Zmiana terminu Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku

 • W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich mieszkanek i mieszkańców Gdańska w obliczu sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, termin przyjmowania projektów do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku zostaje przesunięty na kwiecień 2020 r., po świętach wielkanocnych - poinformowała Zuzanna Gajewska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

10:00; Bezwzględny zakaz odwiedzin w szpitalach

Szpitale Pomorskie, w tym wejherowska i gdyńskie placówki medyczne, przypominają o bezwzględnym zakazie odwiedzin chorych. - Zakaz przebywania osób nieupoważnionych dotyczy także między innymi wolontariuszy i przedstawicieli handlowych.

09:00; Nowe regulacje w UCK w Gdańsku. Będzie mierzona temperatura przy wejściu do budynku!

 • Wszystkie osoby wchodzące do UCK będą miały mierzoną temperaturę oraz wypełnią ankietę dotyczącą stanu zdrowia. W przypadku podwyższonej temperatury oraz występowania objawów, takich jak kaszel, duszność, a także znajdowania się w grupie ryzyka (pobyt w okresie ostatnich 14 dni w rejonie aktywnej transmisji koronawirusa SARS CoV-2 lub kontakt z osobą zakażoną), osoba ta zostanie przewieziona do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (ul. Smoluchowskiego 18) - czytamy w komunikacie szpitala.

Aktualizacja, piątek, godz. 8.00

Kolejne zakażenia w Polsce

W Polsce odnotowano 7 nowych przypadków koronawirusa ( 2 w woj. podkarpackim, 1 w woj. lubelskim, 1 w woj. dolnośląskim, 3 w woj. łódzkim). Tym samym na Pomorzu do tej pory nie stwierdzono żadnej infekcji wywołanej patogenem SARS-CoV-2.

Koronawirus w Polsce. RAPORT Z POMORZA 12.03.2020

Zasięg koronawirusa na Pomorzu. Dane sanepidu - aktualizacja, czwartek, godz. 18.45

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przedstawiła aktualne dane związane z sytuacją epidemiologiczną. Obecnie na Pomorzu 32 osoby są objęte kwarantanną domową, a 10 osób przebywa w szpitalach z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

 • liczba osób poddana kwarantannie domowej - 32
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 - 10
 • ogólna liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - 1114
 • liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku w ostatnich 24 godzinach - 12
 • liczba próbek zadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku łącznie - 53
 • liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni - 0

Pacjent z objawami koronawirusa uciekł z przychodni - aktualizacja, czwartek, godz. 16.30

Bardzo gorąca sytuacja w Niepublicznej Przychodni ARS Medica w Sławnie w czwartek. Trafił tam pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Marzena Paczkowska, szefowa ARS Mediki mówi, że pacjent zgłosił się do przychodni telefonicznie i opisał, że się źle czuje oraz, że podejrzewa nosicielstwo koronawirusa.

- Pielęgniarka telefonicznie poinformowała mężczyznę, że ma czekać w domu aż przyjedzie po niego transport medyczny - mówi Marzena Paczkowska. - Jednak pan stawił się w przychodni osobiście i to wywołało spore zamieszanie. Podkreślę, że mężczyzna złamał procedurę, której bezwzględnie należy przestrzegać.

W pogoń za uciekinierem udała się policja. Według nieoficjalnych informacji udało się go zatrzymać na ulicy Dębowej w Sławnie. Świadkowie mówią, że byli tam też ratownicy medyczni w ubraniach ochronnych.

Aktualizacja, czwartek, godz. 16.20

W związku z epidemią koronawirusa studenci i goście akademików Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie muszą je "niezwłocznie" opuścić. Zarządzenie nie obowiązuje studentów zagranicznych, gości z zagranicy oraz doktorantów. Tak postanowił rektor uczelni prof. Wiesław Bielawski i nie jest w tej decyzji odosobniony. Władze wielu uniwersytetów zadecydowało podobnie. Lokatorzy trójmiejskich domów studenta nie muszą martwić się o to, że zostaną "wysiedleni", a Uniwersytet Morski w Gdyni profilaktycznie przygotował nawet izolatkę.

Aktualizacja, czwartek, godz. 15.55

Prokuratury okręgu gdańskiego pracują normalnie, ale nie przyjmują interesantów
Zawieszone przyjęcia interesantów w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku oraz we wszystkich prokuraturach rejonowych okręgu gdańskiego w godzinach urzędowania i w ramach dyżurów pełnionych w każdy poniedziałek w godzinach od 15.30 do 17.00 - to kolejny efekt koronawirusa.
Śledczy zapowiadają, że wszystkie czynności (np. z udziałem świadków czy podejrzanych) prowadzone będą normalnie, jednak zastrzegają, że skargi, wnioski oraz inną korespondencję można składać w biurach podawczych w godzinach urzędowania od poniedziałku do piątku, bądź za pośrednictwem poczty i drogą elektroniczną. Dane adresowe wszystkich prokuratur okręgu gdańskiego dostępne są na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Gdańsku: www.gdansk.po.gov.pl

Bez rozpraw w sądach. Aktualizacja, czwartek, godz. 14.35

Sąd Apelacyjny w Gdańsku zawiesza rozprawy do tego samego zobowiązuje wszystkich sądy "niższe"
"[...]rozprawy i posiedzenia jawne w okresie od 13 marca 2020r. do 31 marca 2020r., zostają zniesione z wyłączeniem spraw pilnych, których katalog zostanie ogłoszony w kolejnych zarządzeniach. Jednocześnie Prezes zobowiązał Prezesów Sądów Okręgowych apelacji gdańskiej do wydania stosownych zarządzeń w zakresie funkcjonowania sądów okręgowych oraz zobowiązania do tego samego podległych im Prezesów Sądów Rejonowych."

Odwoływanie zabiegów w szpitalach na Pomorzu? Aktualizacja, czwartek, godz. 14.00

Pojawiły się doniesienia o odwoływaniu zabiegów planowych w pomorskich szpitalach. - Na chwilę obecny zaplanowane operacje nie będą odwoływane - mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. - Jednak w związku z narastającym zagrożeniem epidemiologicznym trzeba się liczyć z tym, że w następnych dniach takie decyzje będą podejmowane. Ponadto już w tej chwili niektóre operacje są odkładane. Wynika to z braku personelu, część lekarzy i pielęgniarek to rodzice małych dzieci, którzy wzięli zwolnienia, by zabezpieczyć nad nimi opiekę.

Sąd Okręgowy w Gdańsku zawiesza rozprawy. Aktualizacja, czwartek, godz. 13.05

Sąd Okręgowy w Gdańsku zawiesza rozprawy i posiedzenia w dniach 13-27 marca 2020 r. Korzystanie z Czytelni Akt możliwe będzie wyłącznie w sprawach pilnych. Wejście do budynku sądu będzie możliwe tylko za okazaniem wezwania lub zawiadomienia oraz zgody na zmierzenie temperatury.

Kontakt z sądem będzie możliwy za pośrednictwem telefonu oraz poczty e-mail. Nieczynne będzie Biuro Obsługi Klienta, a o działaniu kasy i Biura Podawczego czy innych "wewnątrzsądowych" instytucji bardziej szczegółowe informacje będą dostępne na stronie internetowej sądu: http://www.gdansk.so.gov.pl/.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku wstrzymuje przyjęcia planowe. Aktualizacja, czwartek, godz. 13.00

- W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną z dniem 13.03.2020 r. wstrzymuje się wszystkie przyjęcia planowe.
Nie dotyczy to pacjentów: ONKOLOGICZNYCH, TRANSPLANTACYJNYCH, PROGRAMÓW LEKOWYCH, CHEMIOTERAPII, RADIOTERAPII, OKULISTYCZNYCH, ZWIĄZANYCH Z CIĄŻĄ I POŁOGIEM, ŚWIADCZEŃ PEDIATRYCZNYCH ORAZ ŚWIADCZEŃ JEDNODNIOWYCH - informuje UCK w Gdańsku.

Aktualizacja, czwartek, godz. 11.30

Prokuratura Regionalna w Gdańsku od poniedziałku 16 marca 2020 r. zawiesza dyżury w poniedziałki i apeluje o wcześniejsze umawianie się przez telefon

 • od dnia 16 marca 2020 roku do odwołania, w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku – nie będą realizowane przyjęcia Interesantów w sprawie skarg i wniosków – w ramach dyżurów pełnionych w każdy poniedziałek od godziny 15.00 do godziny 16.30.
 • od dnia 12 marca 2020 roku (do odwołania) przyjmowanie interesantów w godzinach urzędowania, realizowane będzie w sytuacjach bezwzględnej konieczności, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod nr (58) 326-53-23.
 • Skargi, wnioski oraz inną korespondencję można kierować drogą pisemną poprzez biuro podawcze (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30), jak również drogą elektroniczną (ePUAP), mailową – [email protected] oraz faksem (058) 326-53-53..

Aktualizacja, czwartek, godz. 11.30

Na Pomorzu jest obecnie przygotowanych 145 łóżek zakaźnych

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki