Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu 15.03.2020. Pierwsze dwa przypadki zakażenia wirusem w Gdańsku! Pacjentki wróciły autokarem z południa Europy

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Koronawirus na Pomorzu 12.03.2020. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem
Koronawirus na Pomorzu 12.03.2020. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem Przemyslaw Swiderski
Koronawirus na Pomorzu. Sanepid informuje, że w Gdańsku potwierdzono 2 pierwsze przypadki zakażenia! Chodzi o dwie kobiety, które wróciły autokarem z południa Europy. W Polsce zakażonych jest już 119 osób (stan na 15.03.2020). Do tej pory 3 osoby zmarły.

Koronawirus Gdańsk. Pierwsze przypadki zakażenia wirusem!

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Aktualizacja 15.03.2020 r. godz. 15

- Mamy 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało o godz. 15 Ministerstwo Zdrowia.

Nie ma nowych chorych z Pomorza. Potwierdzone przypadki dotyczą 4 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź) i 1 z woj. lubuskiego (Zielona Góra).

Aktualizacja 15.03.2020 r., godz. 10

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 8 osobach, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Nie ma wśród nich mieszkańców Pomorza. Potwierdzone przypadki dotyczą osoby z woj. podkarpackiego (Leżajsk), 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 osoby z woj. świętokrzyskiego (Kielce), 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego (Ostróda), 1 osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław),1 osoby z woj.lubelskiego.

W Polsce zakażonych jest już 111 osób. Dwie z nich to mieszkańcy Pomorza. Trzy osoby zmarły.

Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny potwierdził dwa przypadki zachorowań na koronawirusa w naszym województwie.

Aktualizacja, 14.03.2020 (sobota), godz. 12.30

Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny potwierdził dwa przypadki zachorowań na koronawirusa w naszym województwie. Obie zarażone to kobiety – w wieku średnim i dojrzałym. Obie są mieszkankami naszego regionu. Kobiety w ostatnim czasie przebywały w innych krajach europejskich, mimo braku objawów po powrocie zgłosiły się na izbę przyjęć Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku w celu pobrania próbek - poinformował w oficjalnym komunikacie Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Zgodnie z zaleceniami, od tego czasu przebywały w domu. Obecnie zgodnie z procedurą zostały ulokowane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Trwają czynności związane z wywiadem środowiskowym, osoby z którymi kobiety miały styczność są poddawane kwarantannie.

Urząd Marszałkowski w Gdańsku przypomina, że w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy znajduje się obecnie sześć stanowisk spełniających wymogi dotyczące intensywnej terapii. Każde z nich wyposażone jest m.in. w wysokiej klasy respirator z możliwością monitorowania dodatkowych parametrów takich jak kapnografia czy saturacja; łóżko intensywnej terapii medycznej z elektrycznym sterowaniem pozycji pacjenta; instalację gazów medycznych (tlen, próżnia, powietrze); wysokiej klasy kardiomonitor modułowy, który poza podstawowymi parametrami monitorowania parametrów życiowych pacjenta, posiada również możliwość monitorowania inwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi, rzutu minutowego, kapnografii; wysokiej klasy pompy infuzyjne stosowane w intensywnej terapii oraz pozostały sprzęt wspomagający działalność personelu w procesie leczenia pacjenta wymagającego intensywnej terapii.

Stanowiska są też odseparowane od innych pomieszczeń w szpitalu, a dostęp do nich ma jedynie wyznaczony personel medyczny. Te sześć stanowisk, to nie jedyne łóżka, którymi dysponuje gdański szpital na wypadek zgłoszeń osób zarażonych koronawirusem. Placówka może zapewnić pomoc dalszym 20 osobom.

- Dodatkowe łóżka znajdują się na tym samym piętrze, co łóżka przygotowane w standardzie zbliżonym do intensywnej terapii – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich. - Dzięki temu możemy zapewnić opiekę nad zakażonymi w jednym miejscu, z maksymalną ochroną innych pacjentów.

Wcześniej pisaliśmy

W sobotę, 14.03.2020 r. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwsze potwierdzone laboratoryjnie przypadki koronawirusa na terenie woj. pomorskiego.

Pacjentki są hospitalizowane w Gdańsku. Według nieoficjalnych informacji, chodzi o dwie kobiety, które wróciły autokarem z południa Europy. Kobiety miały same zgłosić się do Szpitala Zakaźnego z objawami, gdzie zostały zbadane. Obecnie trwa procedura dotarcia i objęcia kwarantanną wszystkich możliwych kontaktów.

Osoby te są hospitalizowane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Ich stan jest stabilny. Pochodzą z powiatu gdańskiego.

Źle się czujesz? Podejrzewasz, że możesz być zarażony?
Zadzwoń: infolinie dotyczące koronawirusa: 800 190 590 (NFZ), 22 560 16 00 (ZUS), 22 505 11 88 (PZU). Działa także rządowa strona gov.pl/koronawirus

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki