Joannici, Krzyżacy i Polacy. Zamek był burzony i odbudowywany. W XVIII wieku warownia została całkowicie rozebrana i przerobiona na magazyn solny. - Odremontowane pozostałości fortyfikacji na stałe wpisały się w krajobraz Skarszew. Dziś mieści się tu gminny ośrodek kultury - opowiada Mistrz Kulinarny Krzysztof Szulborski.
Tu Józef Wybicki przechodził praktyki z prawa
- W tym zamku był kiedyś sąd grodzki, gdzie Józef Wybicki podejmował swoje pierwsze praktyki prawnicze, zresztą mieszkał w Skarszewach u swojego wuja. Także w takim miejscu mógł powstać tylko dom kultury, gdzie organizujemy pracę artystyczną, zajęcia i wydarzenia artystyczne dla mieszkańców gminy i miasta. W budynku jesteśmy 45 lat - opowiada Mirosława Möller, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skarszewach.
Smaki Pomorza - program wideo!
NASZ SERWIS SPECJALNY
- Tereny Skarszew idealnie nadają się do upraw i hodowli, dlatego dzisiaj w sercu Kociewia przygotujemy prawdziwego pomorskiego steka z mięsa pochodzącego z hodowli niedaleko Skarszew, z bardo dobrej odmiany krów limousine - zachęca Krzysztof Szulborski.
Czas na stek po kociewsku
Stek z polędwicy wołowej należy wcześniej zamarynować i pokroić w 1-centrymetrowe kawałki. Jak podkreśla Mistrz Kulinarny, warto przed rozpoczęciem smażenia dodać aromatu całej patelni, używając boczku z firmy Bekon.
Dodatkiem do steku jest sałatka ze świeżym ogórkiem, miętą, kolorowym pieprzem, musztardą francuską oraz serem. Drugim dodatkiem jest sos, do którego warto użyć jogurtu bałkańskiego firmy Maluta. W jego skład wchodzą: ogórek konserwowy, cebula, dość dużo tabasco i koper.
Na tłuszczu wytopionym z bekonu należy podpiec bułki maślane, w których podamy stek. - Bułki pachną tak aromatycznie, bo zrobione są przez GS Skarszewy, które piecze nie tylko bułki i chleby, ale też ciasta, na które ja was osobiście zapraszam - mówi Mistrz Kulinarny.
Podczas smażenia steków temperatura musi być bardzo wysoka. Pod koniec nie wolno zapomnieć o dodaniu masła - także marki Maluta - oraz kukurydzy firmy Bekon.
Przepis:
Pomorski stek wołowy w maślanej bułce, podany z sałatką z ogórka fety i ziół
Składniki:
1 kg Polędwica wołowa Limuzyna BEKON
10 bułek maślanych posypanych białym sezamem średnicy 5-MAX 6 cm SPÓŁDZIELNIA
500 g Jogurt bałkański Maluta
50 g koncentrat pomidorowy
100 g ogórek konserwowy
100 g cebula biała
200 g mini kolby kukurydzy BEKON
200 g masło Maluta
100 g Sałata fryza
100 g ogórek świeży
50 g feta Maluta
200 g Boczek wędzony surowy (długie plastry) BEKON
200 g szparagi białe
1 pęczek koperku
1 doniczka mięty
500 ml olej
100 ml oliwa truflowa
50 g musztarda francuska
Przyprawy: czosnek, pierz, sól, pieprz czerwony, tabasco
Polędwicę wołową pokrój w plastry, owiń brzegi wędzonym boczkiem i dopraw solą, pieprzem i czosnkiem. Z jogurtu, koncentratu, ogórka konserwowego oraz cebuli i tabasco i koperku wykonaj dip. Z ogórka świeżego, szparagów, mięty, musztardy francuskiej i pieprzu czerwonego oraz sałaty fryza zrób sałatkę. Polędwicę smaż na oleju, pod koniec dodając masło.
Steki podaj w grillowanej bułce posmarowanej dipem, podawaj z grillowaną mini kukurydzą i sałatką aromatyzowaną oliwą truflową.
www.gsskarszewy.pl
www.gokskarszewy.pl
www.maluta.pl
www.sklep-bekon.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?