„Samorządność” była koniem trojańskim w Dzienniku Bałtyckim

  „Samorządność” była koniem trojańskim w Dzienniku Bałtyckim

  Barbara Szczepuła

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Radość z wydania pierwszego numeru pisma dzielili w drukarni (na zdjęciu widoczne twarze od lewej: Wojciech Duda, Mariusz Wilk, Bernadetta Stankiewicz,
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Wacław Rymko

  Patrząc na Donalda Tuska, który wykłóca się o jakiś tekst w „Samorządności”, cenzor mówi pół żartem, pół serio: on albo będzie wisiał, albo zajdzie wysoko.
  Atmosfera w zespole była euforyczna. Chcieliśmy zmienić Polskę, ruszyć z posad bryłę świata - opowiada Maryla Mrozińska, dziś producentka filmowa, w 1980 roku dziennikarka zwerbowana przez Lecha Bądkowskiego do pracy w „Samorządności”. Właściwie wtedy jeszcze nie dziennikarka, a nauczycielka historii, wyrzucona ze szkoły za noszenie krzyżyka. - Bądkowski nie chciał kolejnego biuletynu związkowego redagowanego po amatorsku i odbijanego na powielaczu. Autonomiczna, trzyszpaltowa rubryka nosiła tytuł „Samorządność” i ukazywała się trzy razy w tygodniu w „Dzienniku Bałtyckim”.

  - Ile się trzeba było namęczyć, by przepchnąć przez cenzurę niektóre teksty - wspomina Ewa Górska, wtedy szefowa działu związkowego „Samorządności”. - Ale cenzor Legucki poznał się z miejsca na Donaldzie Tusku! Kiedyś poszliśmy razem do cenzury. Tusk wykłóca się o coś pryncypialnie, a cenzor przygląda się mu uważnie i mówi trochę do mnie trochę do siebie: Albo będzie wisiał, albo zajdzie wysoko… Boje z cenzurą brał jednak na ogół na siebie Lech Bądkowski, założyciel tej sławnej rubryki i jej redaktor naczelny.

  Józef Królikowski, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”, nie był zadowolony z kukułczego jaja, jakim była „Samorządność”. Raz nawet zdjął całą rubrykę. - Przeredagowywano nasze teksty, niekiedy w sposób zasadniczy zmieniając ich sens - wspomina Grzegorz Fortuna, sekretarz redakcji „Samorządności”, dziś redaktor naczelny „30 Dni”.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo