Nowe pistolety Kurskiego w TVP strzelają, jak prezes chce

Ryszarda Wojciechowska
Kurski to człowiek wychowany na TVN-owskich salonach. Lubił tę telewizję i dobrze się w niej czuł. Być może to się na nim zemści
Kurski to człowiek wychowany na TVN-owskich salonach. Lubił tę telewizję i dobrze się w niej czuł. Być może to się na nim zemści Andrzej Banaś
Udostępnij:
To, co się ostatnio dzieje w TVP, przypomina grę „Trafiony, zatopiony”. Niemal każdego dnia dochodzą wieści o tych, których zwolniono, zawieszono. Albo o tych, którzy sami odeszli.

Czyszczenie w telewizji publicznej zatacza już takie kręgi, że nawet jej naczelny czyściciel, prezes Jacek Kurski, może wkrótce sam zostać „sczyszczony” z tego stanowiska. Kurski, znany z tego, że jeńców nie bierze, stał się zakładnikiem tezy, że zbyt opieszale zwalnia i że wspiera „Ubekistan”. Słowa o tyle dla niego niebezpieczne, że płynące z jego własnego politycznego obozu.

Kręgosłup i „aksamitne” rozstania

Na wysłaną SMS-em prośbę „Dziennika Bałtyckiego” o rozmowę Jacek Kurski nie odpowiedział. Od momentu, kiedy został prezesem, udzielił jednak kilku wywiadów. W katolickim „Gościu Niedzielnym” przekonywał, że Jarosław Kaczyński powiedział mu, aby nie robił telewizji partyjnej, o którą będzie posądzany, tylko normalną. Mówił też, że obiektywizm mediów o wiele lepiej może chronić ktoś, kto ma charakter, mocny kręgosłup, osobowość, zna cały świat polityki na wyrywki i wie, jak się bronić przed naciskami. Przed kilkoma dniami udzielił też wywiadu tabloidowi „Fakt”. Temu samemu, który jeszcze kilka miesięcy wcześniej rozliczał go głównie z rozwodu i romansu. W rozmowie z tabloidowym dziennikarzem prezes Kurski pochwalił się klasą, z jaką zwalniał ludzi z TVP. Mówił, że te rozstania były absolutnie aksamitne. Jako przykład podał rozmowę z Piotrem Kraśką. Panowie Kurski i Kraśko mieli najpierw porozmawiać sobie o późnym tacierzyństwie, a następnie rozstać się bez żalu.

W tymże tabloidzie prezes publicznej jak mantrę powtarzał, że chce robić dobrą, rzeczową telewizję i że na tym zależy też Jarosławowi Kaczyńskiemu. Twierdził, że chce, aby dziennikarze umieli się opierać zamówieniom i oczekiwaniom władzy, dodając, że potrafią to ci, którzy przyszli ostatnio do telewizji.

Możliwości protestowania nie będzie

Jak się postępuje z dziennikarzami w TVP, którzy opierają się zamówieniom i oczekiwaniom władzy, mogliśmy się właśnie przekonać. Kiedy w ubiegłą sobotę wydawczynie TVP Info Izabela Leśkiewicz i Magdalena Siemiątkowska chciały zamieścić jako główne wydarzenie dnia relację z marszu KOD, kierownictwo stacji nakazało, żeby głównym materiałem była jednak informacja z konferencji na temat organizacji Światowych Dni Młodzieży. Obie odmówiły i przypłaciły to zwolnieniem z pracy. W tym samym czasie rozwiązano też umowę z Małgorzatą Serafin, także z TVP Info, która nie chciała wyemitować dwóch materiałów przygotowanych wcześniej dla „Wiadomości”.

Jak podały Wirtualnemedia.pl, po tych dwóch incydentach na kolegium redakcyjnym TVP Info powiedziano wprost, że kto chce teraz odejść, niech odchodzi, bo potem nie będzie możliwości protestowania.

Te zwolnienia próbował potem tłumaczyć szef TAI Mariusz Pilis. Dla portalu wpolityce.pl stwierdził, że chciał potraktować manifestacje KOD jako ważne wydarzenie tego dnia, ale nie najważniejsze. Tymczasem, jak mówił, stanął przed próbą wymuszenia: albo jest wyłącznie KOD od rana do wieczora, albo nas tu nie ma.

Lista ofiar i „rydzynki”

O ile prawicowe media nie widzą powodu do bicia na alarm, o tyle tzw. media mainstreamowe informują już o 40 ofiarach „dobrej zmiany” w TVP. Tę listę otwierają oczywiście najbardziej znane z telewizyjnego okienka twarze, jak Beata Tadla, Piotr Kraśko, Justyna Dobrosz-Oracz, Hanna Lis, Diana Rudnik, Barbara Czajkowska czy Karolina Lewicka. Ale w tej grupie znaleźli się też tacy wybitni dokumentaliści jak Andrzej Fidyk.

Niektórzy odchodzili bez pożegnania. Inni, jak prezenter Igor Sokołowski, żegnali się z widzami na Facebooku słowami: „Dumny jestem z tego, że jedyną walką, jaką dziennikarsko prowadzę, to ta o zaufanie Widzów. Wierzę, że do tej pory udało mi się ją wygrywać”.

Nie tylko zwolnienia są szeroko komentowane. Ale także niektóre przekazy. Jeden z najbardziej dyskusyjnych dotyczył obecnej gwiazdy „Wiadomości” Krzysztofa Ziemca. Jedynego prezentera, który się ostał ze „starej” ekipy prowadzących. Otóż Ziemiec, zapowiadając materiał, podał, że autentyczność dokumentów znalezionych w domu generała Czesława Kiszczaka, a dotyczących TW „Bolka”, została potwierdzona przez grafologa. Tymczasem to nie była prawda. Drugi przypadek dotyczył publicznego i stronniczego komentarza przed emisją filmu „Ida”, prezentowanego w telewizyjnej Dwójce. Ten komentarz, który wykładał, jak widz powinien właściwie zrozumieć to filmowe dzieło, wywołał protest Gildii Reżyserów Polskich. I wreszcie równie ostro komentowany był przekaz w „Teleexpressie” na temat Oscara dla filmu „Spotlight”. Powiedziano tylko, że jest to obraz o dziennikarzach, którzy ujawnili skandal pedofilski w Bostonie. Ani słowem nie wspominając, że chodzi o wielką aferę pedofilską w Kościele katolickim.

Innym dyskusyjnym tematem są nowe nabytki dziennikarskie w TVP, dla których już ukuto określenie „rydzynki”. Bo są to głównie talenty z kuźni ojca Rydzyka, z jego szkoły i Telewizji Trwam oraz Telewizji Republika.

Komisarz poszedł na układ?

Ale nie tylko. Decyzje kadrowe prezesa Kurskiego znalazły się na cenzurowanym jego własnego środowiska. Jerzy Targalski, który w czasach pierwszego rządu PiS tropił w Polskim Radiu (i wytropił) złogi gomułkowsko-gierkowskie, teraz - po usunięciu Michała Rachonia z funkcji szefa publicystyki, dojrzał w tym ruchu „Ubekistan”. Rachoń to jedna z gwiazd telewizji Kurskiego. Zanim przyszedł do TVP, gwiazdował w Telewizji Republika. Co się stało, że po kilku tygodniach szefowania został zdymisjonowany? Sam Kurski nazywa to jednak awansem, twierdząc, że Rachoń przestał być szefem, żeby w nagrodę stać się główną twarzą TVP Info. Ale Jerzy Targalski nie dał się temu zwieść. I w Radiu Wnet dowodził ostro, że szef publicystyki chciał być radykalny i skończyć z pozorowaniem zmian w telewizji. A Kurski poszedł na układ. Jako przykład układu Targalski podał przyjęcie przez Kurskiego do TVP Jakuba Sufina, twórcy portalu tvn24.pl. Zdaniem Targalskiego, Sufin miał wcześniej tuszować prawdę o Smoleńsku. Tą decyzją kadrową jest też zszokowana, jak czytamy, Ewa Błasik, wdowa po generale Andrzeju Błasiku.

Jedna z byłych dziennikarek TVP, która odeszła z niej dużo wcześniej, pytana o telewizyjne czystki, odpowiada: - Śmieszy mnie to całe mówienie o ofiarach. Bo to nic nowego. Tak już było za czasów rządów pierwszego PiS i prezesa Bronisława Wildsteina. Tyle że Wildstein, w przeciwieństwie do Kurskiego, miał jednak jakieś hamulce. Był ideowcem, a nie partyjnym aparatczykiem. Można się było z nim nie zgadzać, ale on jednak zajmował się robieniem telewizji, a nie jej czyszczeniem. A Kurski zachowuje się jak komisarz polityczny, zakładając dziennikarzom kaganiec. Chociaż to on miał ksywkę bulterier.

Strach w powietrzu

O tym, że atmosfera w gmachu TVP przy Woronicza nie jest najlepsza, mówi publicysta tzw. drugiego sortu, którego zaproszono do jednego z programów.

- Jest takie powiedzenie, że strach śmierdzi. I ja to poczułem. Korytarze budynku telewizji przy Woronicza śmierdzą strachem. Jest to wyczuwalne nie tylko w przypadku dziennikarzy, ale także ekipy technicznej. Kiedy mi przypinano dwa mikrofony przed nagraniem, zażartowałem, że pewnie jest też gdzieś trzeci, dla Ziobry. I nagle poczułem w powietrzu mróz. Zobaczyłem zastygłe twarze. Znam telewizję publiczną od lat. Wiem, że zawsze była kłębowiskiem żmij. Że ścierały się tu ambicje gwiazd, że jeden chciał być lepszy do drugiego. Ale teraz czuje się przerażenie, nie tylko wśród dziennikarzy ale wśród pracowników od kabli, kamer i świateł. Nie zazdroszczę im i nawet rozumiem. Mają rodziny, rachunki, kredyty i chcą mieć robotę. I oni czują, że tym razem to nie przelewki.

Po Warszawie krąży plotka, że satyrycy i publicyści, którzy nie mają silnego kręgosłupa PiS-owskiego, boją się odebrać telefon z nieznanym numerem. Bo a nuż dzwoni ktoś z telewizyjnej rozrywki, z propozycją udziału w programie, który ma być konkurencją dla TVN-owskiego „Szkła kontaktowego”. - Z jednej strony kusi człowieka, ale z drugiej musi sobie człowiek zadać pytanie, czy będzie tam tylko listkiem figowym i czy nie straci twarzy - słyszę.

Dziennikarz TVN24, pytany o to, jak w ich stacji patrzą na działania konkurencji, odpowiada: - Smutku nie ma. Patrząc na to cynicznie, powiem tak - nam oglądalność rośnie, a TVP Info spada. Podobnie jest z oglądalnością „Wiadomości”, ich flagowego programu informacyjnego. Ale ja „Wiadomości” oglądam tylko po to, żeby zobaczyć, jak wygląda alternatywne życie w tym kraju i jak się rozwijają „rydzynki”, nowe pistolety Kurskiego, które strzelają tak, jak prezes chce. I widzę, że w ich przypadku nie będzie łamania kręgosłupów. Bo oni są już ulepieni, jak należy.

Kiedy rozmawiamy o tym, że Kurski ma przeciwników także we własnym obozie, dziennikarz TVN24 żartuje, że to go nie dziwi. - To człowiek wychowany na TVN-owskich salonach. Lubił naszą telewizję i dobrze się w niej czuł. Być może to się na nim zemści.

Dziennikarze, internet wam tego nie zapomni

Grzegorz Furgo, poseł Nowoczesnej, zasiadający w Komisji Kultury i Środków Przekazu, twierdzi, że media publiczne kojarzą się teraz z gigantycznym bałaganem. Ciągła karuzela zmian, dobrzy odchodzą, mierni przychodzą.

- Kiedy się ogląda publiczną telewizję, można przeżyć déjá vu. Bo ta dzisiejsza przypomina tę z czasów Jerzego Urbana. Tyle że wtedy przyjmowano fachowców. A dziś przyjmuje się słabszych, często z łapanki. To się musi odbić na jakości programu. I odbija się.

Zdaniem Furgo, dziennikarze z TVP stoją przed potężnym dylematem. Bo twarz ma się tylko jedną. A oni w tej chwili swoimi twarzami firmują bardzo złe dziennikarstwo. Internet im tego nie zapomni. To już nie te czasy.

Na stwierdzenie, że Jacek Kurski jest krytykowany przez swoich, bo jest za mało radykalny, poseł odpowiada: - Tam się naprawdę źle dzieje, bo trudno sobie wyobrazić na stanowisku prezesa TVP kogoś bardziej radykalnego niż Jacek Kurski. Klasa rządząca chce mieć widocznie tylko samych jastrzębi, którzy będą pokazywać w telewizji błogi nastrój ekipy rządzącej. Ale ludzie się już na to nie nabiorą. Złożyłem interpelację do ministra skarbu, który odpowiada za finanse TVP. Proszę w niej o informacje na temat wszystkich zmian, jakie w mediach publicznych nastąpiły i jakie nastąpią. Bo przecież TVP jest nadal spółką. Dużej ustawy medialnej jeszcze nie ma.

A my już jesteśmy świadkami spadku oglądalności i co za tym idzie - odpływu finansowego - kończy Furgo.

Każdy widzi, co chce

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, na pytanie, co się dzieje wokół TVP, odpowiada pytaniem: - A co się dzieje? Kiedy podpowiadam, że chodzi o czystki, słyszę, że każdy widzi to, co chce widzieć.

- Nastąpiła zmiana władzy. Jest nowy prezes i wszystkie jego decyzje są autonomiczne. Nie wątpię w jego kompetencje. Gdzie byli wszyscy ci, którzy dzisiaj wylewają krokodyle łzy, kiedy kilka lat wcześniej wyrzucano z mediów publicznych dziennikarzy o poglądach konserwatywnych? Innych niż obowiązywały przez ostatnie osiem lat? Wtedy też dziennikarze tracili pracę, musieli zakładać własne portale. Nie widziałam wówczas, żeby ktoś się nad nimi rozczulał czy płakał.

- Nareszcie w TVP mamy szerszy zakres programów informacyjnych, z informacją, a nie interpretacją. I mamy szeroki wachlarz osób, które mogą komentować, a nie uprawiać własną politykę i propagandę. Na tym powinna polegać telewizja publiczna - kończy posłanka.

***
Media informują już o 40 ofiarach „dobrej zmiany” w TVP. Tę listę otwierają oczywiście najbardziej znane z telewizyjnego okienka twarze, jak Beata Tadla, Piotr Kraśko, Justyna Dobrosz-Oracz, Hanna Lis, Diana Rudnik, Barbara Czajkowska czy Karolina Lewicka. Ale w tej grupie znaleźli się też tacy wybitni dokumentaliści jak Andrzej Fidyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
ma przodków wyłącznie Polaków?
g
gość
Żądam od Prezesa bajki Krecik na dobranoc dla dzieci
m
miech
Po raz pierwszy od Transformacji Kurski przeprowadza dekomunizacje Zydokomuny w TVP i Radiu w zyciu publicznym !
c
cep
oderwani od mikrofomu i kamery Kurski robi to za wolno!!!!!!
M
Maciek z Gdańska
SzczePOła, POjciechowska-naprawdę cały czas wierzycie w platforemkę i ryzego?:)
j
jtp2
Nowe pistolety Kurskiego w TVP strzelają

To jest prawdziwe chamstwo pisać w ten sposób. Pani Wojciechowska sprzedała się niemieckim właścicielom gazety siejąc mowę nienawiści. Jak podłym trzeba być człowiekiem aby tak pisać ?
Pani Wojciechowska to podła kobieta
g
gogo
Uchronic Telewizje Publiczna od zagrozen Zydokomuny i WSI !
/ oksza
Tak wielu myślało że czasy PEŁO i PEZEL będą trwać wiecznie , a stanowiska będą dziedziczne.
A tu trzeba się wynosić. Z**, wielki żal...
A
AJB
A to co było przez ostatnie osiem lat w "misyjnej" to co to było, jak nie propaganda sukcesu wg najlepszych, urbanowych i gebbelsowskich wzorów? Strach już było lodówkę i konserwę otworzyć, coby z niej albo ryży folksdojcz, albo jego cieć z mordą Mussoliniego dla ubogich nie wyskoczył. I nie zaczął lać "ciepłej wody z kranu" bełkocąc co chwila"możecie mi wierzyć", "mówię szczerze", "ja nigdy nie kłamię". A kinol mu się wydłużał niczym Pinokiu. De gustibus non disputandum est, ale na te załgane tfażyczki Lewackiej, POkraśki, Oślicy czy Liża to już bez odruchu wymiotnego patrzeć się nie dało! Jak ktoś lubi (są różne zboczenia) to ma przecież do dyspozycji POlszmat, Tefałszen, GieWu, Tłuk efem i Żakuja, MOnisię, Jaśkę Paradowską, POkraśkę, Liża, Tadlę czy Hanusię Liż-ących miejsce gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę : Sztachetyny, Kłamaczowej, Kurwińskiego, czy nowego Bustera Keatona placformy, niejakiego Brejzy! Do wyboru, do koloru!
r
real
A myślałem,że komuna nie wróci ,jak to się można pomylić .
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie