Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Jacek Jassem: Lepiej dać dwa miliardy złotych na onkologię, a nie telewizję publiczną

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
profesor Jacek Jassem
profesor Jacek Jassem Przemyslaw Swiderski
Dwa miliardy złotych dla telewziji publicznej czy dla onkologii? To pytanie rozgrzewa pacjentów, lekarzy i oczywiście polityków. Prof. Jacek Jassem z Gdańska nie ma wątpliwości, że te pieniądze powinny być przeznaczone na leczenie chorych. Onkologia jest bowiem niedofinansowana.

Dawno już nic tak nie zbulwersowało pacjentów onkologicznych i leczących ich onkologów jak ostatnia decyzja o przyznaniu głosami większości parlamentarnej 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia zamiast na leczenie chorych na nowotwory i realizacje Narodowej Strategii Onkologicznej.

Dwuznaczny gest posłanki Joanny Lichockiej jeszcze bardziej rozwścieczył tysiące Polaków zmagających się z rakiem. Bo oni realia polskiej onkologii doskonale znają z autopsji.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzi co prawda, że rząd przeznacza na onkologię olbrzymie pieniądze, planowane w 2020 r. wydatki na świadczenia onkologiczne wzrosną do ponad 11 mld zł, ale nie zmienia to faktu, ze nakłady na onkologię są w Polsce za niskie.

- W Polsce na leczenie nowotworów w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaje się zdecydowanie mniej niż w innych krajach – twierdzi wybitny lekarz onkolog prof. Jacek Jassem, szef Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed, prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

W Polsce jest to tylko 42 euro na głowę, podczas gdy np. w Czechach - 85. W efekcie - na świecie spada śmiertelność z powodu nowotworów, a u nas w wypadku niektórych, jak np. rak piersi, nadal rośnie. Sytuacja budzi tym większe emocje, że w Polsce dostępnych jest jedynie połowa leków onkologicznych zarejestrowanych w Unii Europejskiej.
Ogromne emocje rozbudza też fakt, że specjalistycznego leczenia dostępnego za granicą pozbawione są  dzieci chore na raka. Kiedy dostępne w kraju leczenie nie daje efektów mali pacjenci nie mogą skorzystać z leczenia dostępnego w Unii Europejskiej a nie refundowanego w Polsce. Problem dotyczy np. terapii za pomocą komórek CAR-T. Tymczasem NFZ odmawia refundacji leczenia dzieci za granicą nawet gdy tu w kraju wyczerpano już wszelkie dostępne mozliwości terapii.

Ostro zaprotestowała przeciw tej decyzji o dotacji dla TVP i Polskiego Radia w formie listu w formie otwartego, do prezesa TVP Jacka Kurskiego Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych reprezentująca 50 organizacji chorych na nowotwory. Koalicja w pełni rozumie, że na pełnienie swojej misji polskie media publiczne - podobnie jak narodowe stacje w innych krajach - potrzebują odpowiednie środki. Jednak zdaniem liderów PKPO w misję narodowych mediów wpisane jest propagowanie szeroko rozumianej kultury, w tym także kultury zdrowotnej. Uważają oni , że część tych środków należy wykorzystać na sfinansowanie profesjonalnej, kilkuletniej kampanii społecznej w mediach publicznych – radiu i telewizji – poświęconej pierwotnej i wtórnej profilaktyce nowotworów. Są też przekonani, że tacy artyści Ci, jak Zenon Martyniuk i inne gwiazdy disco polo na pewno wsparłyby kampanię na rzecz profilaktyki nowotworów.

-  Polska onkologia jest głęboko niedofinansowana we wszystkich obszarach - ubolewa prof. Jacek Jassem. - Jesteśmy nie tylko znacznie poniżej średniej Unii Europejskiej, ale także krajów o podobnym stopniu rozwoju gospodarczego. Najwyższy czas, aby tę przepaść zasypać. Była na to niepowtarzalna szansa, może jeszcze niezupełnie zmarnowana, bo przeznaczenie dwóch miliardów złotych na media publiczne, a nie na onkologię zależy od decyzji prezydenta.

Profesor Jacek Jassem obala mity na temat leczenia raka w naszym programie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki