reklama

Czy kurkumina i zioła z Peru leczą raka? RAK. FAKTY I MITY. Prof. Jacek Jassem o mitach na temat nowotworów i o metodach niekonwencjonalnych

Tomasz Kubik
Tomasz Kubik
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Czy kurkumina i zioła z Peru leczą raka? W trzecim odcinku naszego programu profesor Jacek Jassem, znany onkolog z Gdańska, przekonuje: nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że zioła lub przyprawy leczą nowotwory.

Rozmawiała: Dorota Abramowicz
Produkcja: Tomasz Kubik, Szymon Szewczyk

Rak. Fakty i mity. Jak żyć, żeby nie zachorować na raka?

Współczesna medycyna od kilkudziesięciu lat prowadzi nierówną walkę o leczenie, które skutecznie wyeliminowałoby problem nowotworów. Pojawiają się sukcesy, takie jak w przypadku szczepionek na wirusa HSV eliminującej jedną z przyczyn rozwoju raka szyjki macicy czy nowoczesnych terapii molekularnych, które blokują nowotworzenie. Cały czas jednak pacjenci borykają się z szeregiem nowotworów, które wymykają się farmakoterapii. Powoduje to, że teorie niekonwencjonalne o nieuzasadnionej naukowo skuteczności, stają się popularne. Dlatego o największe mity i półprawdy medyczne zapytaliśmy jednego z najbardziej wpływowych i rozpoznawanych onkologów w naszym kraju.

Rak. Fakty i mity. Czy kurkumina i zioła z Peru leczą raka?

Prof. Jacek Jassem jest autorem kilkuset publikacji naukowych wydanych zarówno w polskich, jak i międzynarodowych czasopismach. Ponadto aktywnie działa w towarzystwach medycznych i redakcjach naukowych. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu i tytanicznej pracy, udało się wprowadzić ustawę o zakazie palenia w miejscach publicznych. Wysiłki profesora sprawiły, że dzisiejsze przystanki, restauracje, puby czy kawiarnie są wolne od dymu tytoniowego.

Rak - fakty i mity. Czy metody niekonwencjonalne na raka są skuteczne

Wśród metod niekonwencjonalnych bardzo popularne są wszelkiej maści teorie o przyprawach i ziołach, które w odpowiednich dawkach mają pomagać w leczeniu nowotworów. Profesor Jacek Jassem nie potwierdza tych rewelacji mówiąc, że za nimi nie stoją żadne dowody naukowe.

Odcinek 3: Czy kurkumina i zioła z Peru leczą raka? [treść rozmowy]

Rozmowa z profesorem Jackiem Jassemem, kierownikiem Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezesem Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Dorota Abramowicz: Powiela się informacje, że kurkumina to jeden z najsilniej działających naturalnych związków przeciwnowotworowych. Czy można nim zastąpić leczenie onkologiczne?

Profesor Jacek Jassem: To jest właśnie jeden z takich mitów. My bardzo lubimy mówić tak, że jest jakiś lek, którego lekarze nie chcą dawać, bo są zazdrośni o metody, które mają.
Kurkumina została wyizolowana z imbiru i od kilkudziesięciu lat istnieje teoria, że może ona działać przeciwnowotworowo. Robiono tak jak z witaminą C różne eksperymenty przede wszystkim na liniach komórkowych, bo to najprościej. I w jednych coś było, w innych nie było...

Lekarz nigdy nie powinien przenosić wyników badań laboratoryjnych do kliniki

To jest właśnie rzecz, która nie powinna się zdarzyć, której lekarz nigdy nie powinien zrobić, mianowicie ekstrapolowanie czyli przenoszenie wyników badań laboratoryjnych do kliniki, że jeśli jakaś komóreczka została zahamowana, to to musi też pomóc człowiekowi, który ma raka.

To ja mówię tak: okey, stosujesz tę metodę, to pokaż mi jedno badanie, jedno badanie na świecie, które pokazało, że to rzeczywiście działa.
Na czym polegają te wszystkie metody? Na opisach pojedynczych przypadków.

Kiedyś był taki preparat - nie chcę go reklamować - pochodzący z Peru. To były zioła, był misjonarz, to było w latach 90. Mam nadzieję, że tego już się nie stosuje jako leczenia przeciwnowotworowego.
Zrobiliśmy konferencję prasową w Instytucie Onkologii w Warszawie, żeby społeczeństwu powiedzieć, że to jest bardzo niebezpieczne. Napisałem nawet taki artykuł kiedyś "Ziółka na raka".

Na czym polegają te wszystkie metody? Na opisach pojedynczych przypadków

I ludzie, którzy sprzedawali tę substancję, przyprowadzili pacjenta, żeby pokazać żywy dowód na to, że to rzeczywiście działa. Chory miał wczesnego raka krtani. W związku z tym poprosiłem o dokumentację, to się działo wśród dziennikarzy. Powiedziałem: "przepraszam, ale ten chory otrzymywał radioterapię i to radioterapia go wyleczyła, a nie te ziółka". A oni mówią: "No panie profesorze, chyba pan nie chce powiedzieć, że te lampy człowieka mogą wyleczyć z nowotworu?"

To jest tego typu rozmowa. Z nimi nie ma merytorycznej rozmowy, bo oni mówią tak: "ale był jakiś chory, którego wyleczono". To jest właśnie taki chory, który albo nie miał raka, albo był leczony jednocześnie metodami tradycyjnymi opartymi na dowodach, albo chory wymyślony...

Bo w tych pisemkach bardzo łatwo powiedzieć: "wreszcie coś mi pomogło, lekarze się nie poznali". Ale kto zweryfikuje, czy to nie jest zmyślona historia? Przecież to jest świetna reklama.

Czy kurkumina i zioła z Peru leczą raka? RAK. FAKTY I MITY. Prof. Jacek Jassem o mitach na temat nowotworów i o metodach niekonwencjonalnych
Przemek Świderski

Rak - fakty i mity. Profesor Jacek Jassem obala mity na temat leczenia raka

Zobacz wszystkie odcinki programu:

O czym będą kolejne części naszego programu i kiedy będziemy je publikować:

  • 28 listopada - ODC. 7: Czy to prawda, że chemioterapia szkodzi, i czy "rak boi się noża"?
  • 5 grudnia - ODC. 8: Genów nie da się oszukać!
  • 12 grudnia - ODC. 9: Czy rak to wyrok?

ZOBACZ TAKŻE: Profesor Jacek Jassem o Polskiej Lidze Walki z Rakiem i jej inicjatywach edukacyjnych:

Zobacz stronę Polskiej Ligi Walki z Rakiem, o której mówił profesor Jacek Jassem: KLIKNIJ TUTAJ

Nowy program wideo RAK. FAKTY I MITY. Prof. Jacek Jassem opo...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

kurkumina jest z kurkumy a nie z imbiru Panie Profesorze

G
Gość

Raka szyjki macicy wywołują pewne rodzaje wirusa HPV, a nie HSV, jest błąd w artykule

G
Gość

Wielka zwolenniczką kurkuminy ( a także amerykańskich geszefciarzy dietetycznych) jest propagowana przez Szlachetne Zdrowie Ojca Rydzyka dr. J.Barczyńska kardiolog z Warszawy.

Dodaj ogłoszenie