MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Reportażu NON-FICTION przenosi się do Gdyni!

MC
Po 8 latach spędzonych w Krakowie Festiwal Reportażu NON-FICTION przenosi się do Gdyni – miasta, które przyjmuje go z otwartością i zaciekawieniem. Nadchodząca 9. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 28–30 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni.

Festiwal Reportażu NON-FICTION

NON-FICTION powstał w 2016 roku jako festiwal niezależny od wydawnictw, mediów i instytucji kultury. Do tej pory odbyło się 8 edycji imprezy, które uczyniły NON-FICTION jednym z najciekawszych festiwali tematycznych w Polsce. Każda edycja ma swój temat, wokół którego koncentruje się program.

Dotychczas były to m.in. „Miasto”, „Władza”, „Dom” czy „Jutro”. W tym roku, ze względu na przeprowadzkę na drugi koniec Polski, tematem będzie „Morze”.

– Będziemy rozmawiać o migracjach i migrantach, pograniczu, kolonializmie, elektrowniach jądrowych, Kaszubach, no i oczywiście o morzu. Temat festiwalu jak zawsze potraktujemy szeroko, jako punkt wyjścia do rozmowy o rozmaitych aspektach współczesnego świata – mówi Szymon Pasaj, pomysłodawca i organizator festiwalu.

Program tegorocznej edycji, także dzięki przenosinom do Gdyni, wzbogaci się o pozaliterackie formy reportażu: radio, podcasty czy wystawę fotoreportażu. Pełen program zostanie ogłoszony w drugiej połowie maja.

– Przykładamy dużą wagę do kwestii związanych z dostępnością działań festiwalowych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Muzeum Miasta Gdyni jest pod tym względem rewolucją w stosunku do historycznych budynków w Krakowie, które wcześniej gościły NON-FICTION – dodaje Marceli Wójcik, członek Stowarzyszenia RE-PREZENTACJE i jeden z producentów festiwalu. – Nie rezygnujemy też oczywiście z transmisji na żywo czy tłumaczenia na polski język migowy. Staramy się robić wszystko, by nasze wydarzenia były dostępne dla jak najszerszego grona uczestników.

Organizatorzy festiwalu od lat kładą szczególny nacisk na tematy związane z wrażliwością społeczną, różnymi formami wykluczenia, katastrofą ekologiczną, ubóstwem, rynkiem pracy czy gentryfikacją. Od lat także połowę lub więcej osób zaproszonych do dyskusji stanowią kobiety.

– Festiwal nie ma dyrektora, hierarchii ani sztywnej struktury organizacyjnej. Staramy się tworzyć go kolektywnie: wspólnie układamy program, zapraszamy autorów, zajmujemy się logistyką i promocją – dodaje Dorota Skowron, członkini Stowarzyszenia i organizacyjny mózg festiwalu.

Festiwal NON-FICTION należy do Koalicji Letnich Festiwali Literackich, która dąży do usieciowienia współpracy pomiędzy festiwalami, a także zwiększenia świadomości ekologicznej polskich wydawnictw, przedstawicieli rynku książki, mediów i odbiorców kultury.

Wzorem lat ubiegłych wszystkie spotkania będą tłumaczone na polski język migowy oraz transmitowane na żywo (z możliwością późniejszego odtworzenia) na facebookowym profilu festiwalu.

CZYTAJ TAKŻE: Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Żurawiem

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki