Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Jacek Jassem: Pieniądze w onkologii trzeba wydawać na pacjenta, a nie na łóżka [ROZMOWA]

Dorota Abramowicz
Tomasz Bolt/Polskapresse
Z prof. Jackiem Jassemem, kierownikiem Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed, autorem Strategii Walki z Rakiem, rozmawia Dorota Abramowicz.

Strategia Walki z Rakiem zakłada wprowadzenie dużych zmian w organizacji leczenia nowotworów w Polsce. Pacjenci dopiero poznają szczegóły, za to już wiadomo, że projekt nie podoba się części środowiska lekarskiego. Dlaczego?
Musimy się liczyć, że nie wszyscy będą zadowoleni z proponowanych zmian. Strategia została jednak stworzona dla chorych, po to, by publiczne pieniądze przeznaczone na leczenie onkologiczne były lepiej niż dotychczas wykorzystane.

Czytaj także:**Gdańsk: Zakończył się protest pacjentów w Klinice Hematologii i Transplantologii UCK w Gdańsku [ZDJĘCIA]**

Źle wydajemy pieniądze na leczenie?
Na całym świecie leczenie onkologiczne w szpitalach zastępowane jest leczeniem ambulatoryjnym. W Polsce pacjentów leczonych chemioterapią i radioterapią trzyma się na oddziałach szpitalnych. Te właśnie "koszty hotelowe" pochłaniają znaczną część pieniędzy przeznaczanych na leczenie onkologiczne. Jedna doba pobytu pacjenta na moim oddziale kosztuje 430 zł. Tyle, poza kosztami leczenia, płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zobacz również: Leczenie chorych na raka. Krok w dobrym kierunku [KOMENTARZ]

Co, jeśli osoba chora mieszka daleko od szpitala?
Nie zostawimy jej na ulicy. Jednak pięć, nawet dziesięć razy taniej wychodzi zapewnienie jej miejsca w hostelu lub zwrot pieniędzy za transport.
Pacjent na oddziale przynajmniej ma pewność, że otrzyma lek...
W ambulatorium szpitalnym też otrzyma lek bez konieczności oczekiwania na lekarza. Przetrzymywanie w szpitalnych łóżkach nie leży w interesie chorych - pobyt na oddziale obciąża znacznie ich psychikę, nie mówiąc już o zagrożeniach dla zdrowia związanych np. z zakażeniami szpitalnymi. Liczba powikłań u chorych przebywających w szpitalach jest nieporównywalnie większa niż u osób leczących się w systemie ambulatoryjnym. Tak więc do wcześniejszych kosztów należy jeszcze doliczyć koszty leczenia powikłań. Z tego powodu w krajach zachodnich z leczenia ambulatoryjnego korzysta większość pacjentów onkologicznych. U nas proporcje są odwrotne. I nikt nie przekona mnie, że polski chory jest inny niż chory w Niemczech, Kanadzie, Szwajcarii.

No to mamy problem. Może okazać się, że ogromne szpitale onkologiczne, na których budowę wydano bardzo dużo pieniędzy, będą stały puste.
Mamy za dużo szpitali onkologicznych. Niektóre trzeba będzie zamykać lub przekształcać, tworząc za zaoszczędzone "na łóżkach" pieniądze nowe sale operacyjne, kupując nowoczesną aparaturę medyczną i skuteczne leki. Na Zachodzie już zamyka się szpitale, w Polsce - nadal buduje. Duża liczba łóżek onkologicznych na głowę mieszkańca w żaden sposób nie przekłada się na skuteczność leczenia. W krajach skandynawskich, gdzie tych łóżek jest najmniej - efekty są najlepsze. Tam pieniądze wydaje się głównie na leczenie chorych.
Kiedy Strategia Walki z Rakiem zacznie być realizowana?
Według założeń - od początku przyszłego roku. Program został przekazany do Ministerstwa Zdrowia, zostanie teraz poddany uzgodnieniom międzyresortowym.

Czy wcześniej zmniejszą się kolejki do onkologa?
Pan premier zapowiedział w marcu br. zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym. W najbliższy wtorek sejmowa komisja zajmie się onkologicznym pakietem kolejkowym.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki