Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środowisko nasza wspólna sprawa. Debata Dziennika Bałtyckiego w Starogardzie Gdańskim (wideo)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Starogardzie Gdańskim zorganizowaliśmy pierwszą debatę Dziennika Bałyckiego pod hasłem "Środowisko wspólna sprawa". Razem z jej uczestnikami zastanawialiśmy się nad tym, co możemy uczynić, aby chronić naszą planetę. Każdy z nas, w domu czy firmie, może dołożyć swoją środowiskową cegiełkę. To ważne dla nas i przyszłych pokoleń.

Uczestnicy naszej debaty diagnozowali stan środowiska. Mówili o środowiskowych zagrożeniach, szansach i wyzwaniach. I to w wielu aspektach.

Rośnie społeczna świadomość dotycząca segregacji odpadów, ale są i problemy

Agnieszka Trzcińska, prezes spółek Pelkom oraz Czyste Kociewie podkreślała, że z roku na rok rośnie świadomość społeczna, jeśli chodzi o segregację odpadów, choć jest jeszcze wiele do zrobienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych

- Poziom segregacji odpadów z roku na rok ulega poprawie. Największe problemy stwarza segregacja w budynkach wielolokalowych. W nich odpowiedzialność za segregację jest nieco rozmyta. Zdarzają się także sytuacje, w których część mieszkańców ciągle nie wie do jakiego pojemnika wrzucić segregowane odpady. Cały czas potrzebne są działania edukacyjne, informacyjne. I nasze spółki je prowadzą - mówiła Agnieszka Trzcińska.

Sebastian Brauer, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Starogardzie Gdańskim omawiając działania edukacyjne i informacyjne samorządu dotyczące zachowań proekologicznych powiedział, że nasz kraj czekają jeszcze duże wzywania, jeśli chodzi o segregację odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych

- Dostrzegam poprawę, ale cele są bardzo ambitne. Docelowo powinniśmy osiągnąć 65-procentowy poziom segregacji odpadów, ich recyklingu (do 2035 roku - dop. redakcji). - stwierdził Sebastian Brauer.

Jakiem powietrzem oddychamy? Konieczna jest wymiana pieców, zmiany w transporcie

Zanieczyszczenie powietrza to ogromny problem, który ma wpływ na stan naszej planety, na nasze zdrowie. Na zły stan powietrza składa się wiele czynników. To przede wszystkim: spalanie paliw kopalnych (domowe kotły, piece na opał niskiej jakości), transport, ale także produkcja rolnicza.

Sytuację mogą poprawić m.in. nowoczesne systemy grzewcze, odnawialne źródła energii, ale także rozwiązania związane z elektromobilnością.

O ekologicznych systemach grzewczych (pompy ciepła, kotły na ekopellet) mówił Paweł Wysocki z firmy Eko-Termika z Pelplina, autoryzowany przedstawiciel firmy Viessmann. Przedstawił szczegółowe rozwiązania.

emisja bez ograniczeń wiekowych

- Obowiązują przepisy antysmogowe, które nakazują wymianę kotłów na paliwo stałe poniżej trzeciej klasy. Musimy je wymienić do końca sierpnia 2024 roku. Do końca lipca 2026 roku będziemy musieli pozbyć się kotłów trzeciej i czwartej klasy. Grzewczą ekologiczną alternatywą są m.in. pompy ciepła oraz kotły na ekopellet. Są do nich dofinansowania - mówił Paweł Wysocki.

Antoni Chmiel, dyrektor Hyundai Gołębiewski w Starogardzie Gdańskim podkreślał, że branża motoryzacyjna od dziesięciu lat przechodzi najbardziej dynamiczne zmiany w swojej całej historii.

- W skali globalnej transport przyczynia się do 24 procent emisji dwutlenku węgla. Patrząc na dane Europejskiej Agencji Środowiska widzimy, że udział transportu drogowego stanowi w tej wielkości 70 procent. To ogromne ilości emitowanych gazów cieplarnianych. I to jest ogromne wyzwanie, które stoi pod całym sektorem transportu - powiedział Antoni Chmiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych

W Polsce z roku na rok rośnie liczba użytkowników samochodów elektrycznych, a więc pojazdów, które redukują emisję dwutlenku węgla. To jest jeden z elementów, które pozwolą, małymi krokami, znacznie ograniczyć zanieczyszczenie atmosfery.

- Koncern Hyundai Motor ogłosił strategię działania do 2045 roku, jeśli chodzi o osiągnięcie zeroemisyjności w swoich produktach. W najbliższych latach produkty elektryczne, bezemisyjne w sprzedaży marki osiągną 30 procent. Cel jest taki, aby w 2045 roku marka Hyundai miała w swoim miksie sprzedaży aż 80 procent pojazdów zeroemisyjnych - mówił Antoni Chmiel. To auta elektryczne oraz samochody wodorowe.

Ochrona środowiska kosztuje. Jakie są możliwości finansowania?

Ochrona środowiska, choć konieczna, czasami nie jest tania. Nie każde gospodarstwo domowe stać na wdrożenie niektórych proekologicznych rozwiązań. O możliwościach finansowania przedsięwzięć ekologicznych mówiła Justyna Ossowska, wiceprezes Banku Spółdzielczego w Skórczu.

- Nasz bank ma wiele ofert, który wspierają i służą innowacjom ekologicznym, tak dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Chodzi m.in. o wymianę pieców, fotowoltaikę, termomodernizację - powiedziała Justyna Ossowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Gospodarstwa domowe mogą skorzystać z wielu programów dotacyjnych gwarantowanych przez rząd i jego agendy oraz samorządy. W tym procesie pomagają banki, firmy oraz gminy.

Edukacja, promocja, zmienność przepisów

W czasie naszej debaty sporo czasu poświęciliśmy omówieniu działań edukacyjnych i promocyjnych poświęconych poprawie stanu środowiska. Uczestnicy przedstawili konkretne przykłady.

Była także dyskusja o przepisach (ich zmienności), które nie zawsze sprzyjają zachowaniom proekologicznym. Mówiliśmy także o dezinformacji, półprawdach, który utrudniają dotarcie z prawdziwym przekazem dotyczącym środowiska.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że takie debaty mają walor edukacyjny oraz promocyjny, jeśli chodzi o zachętę do wdrażania rozwiązań proekologicznych.

Czy możemy z optymizmem myśleć o przyszłości naszej planety?

- Wszystko mamy w swoich rękach - celnie podsumował Antoni Chmiel.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z debaty.

Uczestnicy i partnerzy debaty:

  • Justyna Ossowska - wiceprezes Banku Spółdzielczego w Skórczu,
  • Agnieszka Trzcińska - prezes spółek Pelkom oraz Czyste Kociewie,
  • Antoni Chmiel - dyrektor Hyundai Gołębiewski w Starogardzie Gdańskim,
  • Paweł Wysocki - firma Eko-Termika z Pelplina, autoryzowany przedstawiciel firmy Viessmann,
  • Sebastian Brauer - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Starogardzie Gdańskim,
  • Partnerem debaty był także Faser-Plast.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki