Trwające trzy półroczne semestry studia, choć odbywają się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, rzekę traktują przekrojowo. Dotyczą m.in. środowiska przyrodniczego (w tym hydrologia i geologia), historii gospodarczej i politycznej, historii lokalnej oraz potencjału miejscowości ulokowanych w jej dorzeczu.
- Chcemy poszukiwać nowych perspektyw spojrzenia na rzekę. Chodzi o interdyscyplinarne czy multidyscyplinarne podejście obejmujące wiedzę przydatną w ich pracy przy inwestycjach, ale też działaniach społecznych czy animacji kultury - wymienia kierownik studiów dr Marek Ostrowski. - Zależy nam, by uczestnicy nie tylko wysłuchiwali wykładów, ale włączali się w nie ze swoją wiedzą i doświadczeniem. Istotna jest dla nas nie sama wiedza, ale też to, jak można ją przekuć na praktykę i co można dzięki niej osiągnąć. Zajęcia kierujemy nie tylko do pojedynczych osób, ale też grup z danego terenu, które stworzyć będą mogły w przyszłości skuteczny zespół liderów - zaznacza.
Czytaj także: Autostrada wodna na Wiśle. Wiślane obwałowania tańsze, bo z popiołów
Studia realizuje Akademia Wiedzy o Mieście - renomowana i wyróżniana na arenie międzynarodowej.
Zjazdy odbywać się będą co drugą sobotę. Ich koszt to tylko 1280 PLN, gdyż wielu znakomitych wykładowców postanowiło swoją wiedzę udostępnić honorowo - wspierając społecznie Rok Rzeki Wisły 2017. Ilość miejsc jest ograniczona. Studia podyplomowe "Człowiek - Miasto - Środowisko - Edycja Wisła" mają pozwolić tylko pogłębić własną wiedzę i uzyskać dyplom, ale również niedużym kosztem, ale za to w znaczącym stopniu, wspomóc gminy, ośrodki samorządowe, kuratoria, szkoły czy ośrodki kultury niedostępną wiedzą, nieupublicznianymi materiałami, technologiami i programami edukacyjnymi o uznanym, europejskim poziomie. Zapewnią kadrę o świeżym, "wiślanym" spojrzeniu.
- Wisła może stać się osią rozwoju całych regionów. Chcemy odwrócić się z powrotem w stronę rzeki, ale też sprawić, by mieszkający nad nią ludzie zaczęli traktować Wisłę jak główną ulicę miasta. To właśnie takie główne arterie w miastach napędzają całe osiedla i dzielnice.
Na razie jest za wcześnie, by mówić, że "mamy na to szansę", tę szansę dopiero należy stworzyć - zaznacza dr Ostrowski.
Gruntowna wiedza o królowej polskich rzek na poziomie lokalnym ma pozwolić uniknąć błędów przeszłości. Obecna sytuacja - plany dynamicznego rozwoju rzeki - oznacza, że potrzebnych jest coraz więcej ludzi decyzyjnych operujących nowoczesnymi technikami i świadomych obecnych wyzwań. Program studiów mocno nakierowany jest na budowę lokalnych społeczności.
Ma na celu tworzenie nowych możliwości gospodarczych regionów powiązanych kulturowo i gospodarczo z Wisłą.
Studia mają także otworzyć nowe perspektywy w działalności edukacyjnej - nauczaniu powiązanym z lokalnym środowiskiem, co przełoży się bezpośrednio na wyższy poziom wiedzy uczniów.
A więc pozwoli myśleć nie tylko w kategoriach Roku Rzeki Wisły 2017, ale i potencjału intelektualnego i rozwoju gospodarczego w kolejnym pokoleniu.
Do tego są potrzebne odpowiednie kadry i wspólny "wiślany" język, który powinien być odpowiedzialny, rzeczowy, merytoryczny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Koniec federacji High League?! Polski rząd zablokował pieniądze federacji!
- Tyle trzeba zarabiać, żeby zaliczać się do osób zamożnych w Polsce
- Poważne zarzuty wobec lidera kultowego zespołu. Podał fance "tabletkę gwałtu"?
- „Szczena” wyjechał z Polski za chlebem? Wiemy, jak zarabia były „Chłopak do wzięcia”!