Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Studia pomogą zmienić...

  Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Studia pomogą zmienić Wisłę w "główną ulicę"

  Jacek Wierciński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Do końca września trwa rekrutacja na Studia Podyplomowe "Człowiek - Miasto - Środowisko - Edycja Wisła" to odpowiedź Uniwersytetu Warszawskiego na inicjatywę Roku Rzeki Wisły 2017 i efekt współpracy z placówkami naukowymi. Studia mają stać się kuźnią kadr urzędników, działaczy, nauczycieli i społeczników, którzy dzięki nauce staną się lokalnymi specjalistami od Wisły.
  Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Studia pomogą zmienić Wisłę w "główną ulicę"

  ©Adam Janikowski

  Trwające trzy półroczne semestry studia, choć odbywają się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, rzekę traktują przekrojowo. Dotyczą m.in. środowiska przyrodniczego (w tym hydrologia i geologia), historii gospodarczej i politycznej, historii lokalnej oraz potencjału miejscowości ulokowanych w jej dorzeczu.
  - Chcemy poszukiwać nowych perspektyw spojrzenia na rzekę. Chodzi o interdyscyplinarne czy multidyscyplinarne podejście obejmujące wiedzę przydatną w ich pracy przy inwestycjach, ale też działaniach społecznych czy animacji kultury - wymienia kierownik studiów dr Marek Ostrowski. - Zależy nam, by uczestnicy nie tylko wysłuchiwali wykładów, ale włączali się w nie ze swoją wiedzą i doświadczeniem.
  Istotna jest dla nas nie sama wiedza, ale też to, jak można ją przekuć na praktykę i co można dzięki niej osiągnąć. Zajęcia kierujemy nie tylko do pojedynczych osób, ale też grup z danego terenu, które stworzyć będą mogły w przyszłości skuteczny zespół liderów - zaznacza.

  Czytaj także: Autostrada wodna na Wiśle. Wiślane obwałowania tańsze, bo z popiołów

  Studia realizuje Akademia Wiedzy o Mieście - renomowana i wyróżniana na arenie międzynarodowej.
  Zjazdy odbywać się będą co drugą sobotę. Ich koszt to tylko 1280 PLN, gdyż wielu znakomitych wykładowców postanowiło swoją wiedzę udostępnić honorowo - wspierając społecznie Rok Rzeki Wisły 2017. Ilość miejsc jest ograniczona. Studia podyplomowe "Człowiek - Miasto - Środowisko - Edycja Wisła" mają pozwolić tylko pogłębić własną wiedzę i uzyskać dyplom, ale również niedużym kosztem, ale za to w znaczącym stopniu, wspomóc gminy, ośrodki samorządowe, kuratoria, szkoły czy ośrodki kultury niedostępną wiedzą, nieupublicznianymi materiałami, technologiami i programami edukacyjnymi o uznanym, europejskim poziomie. Zapewnią kadrę o świeżym, "wiślanym" spojrzeniu.
  - Wisła może stać się osią rozwoju całych regionów. Chcemy odwrócić się z powrotem w stronę rzeki, ale też sprawić, by mieszkający nad nią ludzie zaczęli traktować Wisłę jak główną ulicę miasta. To właśnie takie główne arterie w miastach napędzają całe osiedla i dzielnice.

  Na razie jest za wcześnie, by mówić, że "mamy na to szansę", tę szansę dopiero należy stworzyć - zaznacza dr Ostrowski.
  Gruntowna wiedza o królowej polskich rzek na poziomie lokalnym ma pozwolić uniknąć błędów przeszłości. Obecna sytuacja - plany dynamicznego rozwoju rzeki - oznacza, że potrzebnych jest coraz więcej ludzi decyzyjnych operujących nowoczesnymi technikami i świadomych obecnych wyzwań. Program studiów mocno nakierowany jest na budowę lokalnych społeczności.
  Ma na celu tworzenie nowych możliwości gospodarczych regionów powiązanych kulturowo i gospodarczo z Wisłą.
  Studia mają także otworzyć nowe perspektywy w działalności edukacyjnej - nauczaniu powiązanym z lokalnym środowiskiem, co przełoży się bezpośrednio na wyższy poziom wiedzy uczniów.

  A więc pozwoli myśleć nie tylko w kategoriach Roku Rzeki Wisły 2017, ale i potencjału intelektualnego i rozwoju gospodarczego w kolejnym pokoleniu.

  Do tego są potrzebne odpowiednie kadry i wspólny "wiślany" język, który powinien być odpowiedzialny, rzeczowy, merytoryczny.


  j.wiercinski@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo