Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wirtualny rejs Wisłą na Mapach Google. Ze Street View możliwy z każdego miejsca na Ziemi! [zdjęcia]

oprac. BB
Dorzystając z funkcji Street View można odbyć wirtualny rejs Wisłą na Mapach Google.

Wisła jako jedna z ostatnich wielkich rzek europejskich, zachowała jeszcze wiele cech naturalnej rzeki. Dlatego zespół Fundacji WWF Polska, za pomocą specjalnego urządzenia Google Trekker, zamontowanego na łodzi, sfotografował latem 2017 roku blisko 300 km Wisły na jej pięciu wyjątkowych odcinkach. Teraz nie ruszając się z domu każdy ma szansę odkryć piękno Królowej Polskich Rzek - wystarczy wejść na  stronę rejswisla.wwf.pl.

Umożliwienie wirtualnego rejsu Wisłą z każdego miejsca na świecie za pomocą technologii Google Street View jest zwieńczeniem Roku Rzeki Wisły 2017 i kolejnej edycji największej, ekologicznej akcji  na świecie Godzina dla Ziemi WWF, która w tym roku w Polsce poświęcona była właśnie Królowej Polskich Rzek.

Zobacz też: Zdjęcia Wisły autorstwa Agnieszki Nelkowskiej i Zbigniewa Talarczyka

Technologia dla przyrody

Google Street View to bardzo popularna wśród internautów na całym świecie dodatkowa funkcja Map Google, która dzięki panoramicznym zdjęciom pozwala na wirtualne zwiedzanie ulic miast oraz najpiękniejszych i najciekawszych zakątków globu.

Technologia Street View, do tej pory kojarzona z samochodem przemieszczającym się po mieście, została dzięki wypożyczonemu przez Google Trekkerowi, czyli najmniejszemu z systemów fotograficznych Street View, przeniesiona na tradycyjną drewnianą łódź.

Trekker to głowica, składająca się z kilkunastu aparatów robiących jednocześnie zdjęcia sferyczne, zamieszczona na statywie w formie plecaka. A wszystko po to, aby pokazać zarówno najpiękniejsze fragmenty Wisły z piaszczystymi łachami w korycie, naturalną roślinnością i nadwiślańskimi plażami, ale również odcinki silnie przekształcone przez człowieka.

Wisła - Królowa Polskich Rzek

Fundacja WWF Polska przez 15 letnich dni pływała po Wiśle fotografując jej najpiękniejsze obszary przy pomocy urządzenia Google Trekker zamontowanego na tradycyjnych, płaskodennych łodziach. Dni spędzone na Wiśle zaowocowały sfotografowanymi blisko 300 km rzeki w 3 krainach wiślanych, na jej 5 wyjątkowych odcinkach.

- Koryto rzeki Wisły obejmuje łącznie ponad 50 obszarów chronionych! W tym aż 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów i 5 parków krajobrazowych. Na tej rzece zachowały się również liczne piaszczyste wyspy będące największym w Polsce miejscem lęgów ptaków. Niemal wszystkie inne wielkie rzeki europejskie utraciły takie wyspy właśnie wskutek regulacji – mówi Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska.

Zobacz też: Rok Rzeki Wisły 2017. Konferencja kończąca jubileusz dawnej żeglugi wiślanej

Zobaczmy Wisłę póki jeszcze można!

Projekt Street View na Wiśle ma umożliwić podziwianie pięknych wiślanych krajobrazów każdemu, nawet
z najodleglejszych miejsc na świecie. Na zdjęciach z perspektywy łodzi zobaczymy Wisłę w jej obecnej postaci, odcinki rzeki, które zostały już zmienione przez człowieka, ale również te, które jeszcze mamy szansę ochronić i zachować.

Rozpoczynając od źródeł oglądać możemy ujęcia z Górnej Wisły: Opactwo w Tyńcu i Krakowski Wawel, malownicze zdjęcia ze Środkowej Wisły z rejonu Solca nad Wisłą z obszarami Natura 2000: Małopolski Przełom Wisły oraz Przełom Wisły w Małopolsce. Dalej odcinek obejmujący obszary Natura 2000 - Ostoja Kozienicka i Dolina Środkowej Wisły, Rezerwaty przyrody Wyspy Świderskie i Zawadowskie, Warszawską Poniatówkę, gdzie projektowi towarzyszył ambasador Fundacji WWF Polska
- Marcin Dorociński oraz Rezerwat Przyrody Ławice Kiełpińskie.

Wreszcie na Dolnej Wiśle pięknie zachowane skarpy z gniazdami jaskółek brzegówek oraz rejon Siarzewa, który jest dziś szczególnie zagrożony budową kolejnej zapory. Pomiędzy miejscowościami Nieszawa a Siarzewo od lat planowana jest bowiem budowa kolejnego stopnia wodnego na Wiśle. Pomimo istniejącej od lat 60. tamy we Włocławku, która doprowadziła do degradacji środowiska, w tym wyginięcia wielu gatunków ryb, wariant budowy zapory jest stale brany pod uwagę. Zagrożone pozostają obszary objęte ochroną Natura 2000 - Włocławska Dolina Wisły, Nieszawska Dolina Wisły oraz Dolina Dolnej Wisły.

/515b120d62016_o,size,445x270,crop,0.2077x0.0131x0.7885x0.9790,q,71,h,451fa9.jpg">[/a]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki