MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Natalia Nitek-Płażyńska: Gdy zaniechano budowy agroportów w Gdańsku i Gdyni, marszałek województwa nabrał wody w usta

KŁG
Pomorska radna PiS zaapelowała do marszałka Struka.
Pomorska radna PiS zaapelowała do marszałka Struka. Jakub Steinborn
Radna sejmiku województwa pomorskiego Natalia Nitek-Płażyńska apeluje do marszałka województwa pomorskiego o zajęcie stanowiska w sprawie terminali agro w portach w Gdańsku i Gdyni. - W sytuacji, kiedy zaniechano budowy agroportów, pan marszałek nabrał wody w usta - mówiła podczas konferencji prasowej.

Nitek-Płayńska apeluje do marszałka województwa pomorskiego

W zeszłym tygodniu Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. poinformował o unieważnieniu rozpisanego w styczniu przetargu na dzierżawę terenu pod budowę terminalu agro w Gdańsku. Natomiast w marcu br. resort infrastruktury podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego w Porcie Gdynia. W poniedziałek zarząd gdańskiego portu poinformował, że jeszcze w tym roku planuje ogłosić nowy przetarg na najem nieruchomości w głębokowodnej części portu, bezpośrednio przy Pirsie Rudowym. Spółka podała, że odwołanie dotychczasowego przetargu to optymalne rozwiązanie i powinno odbyć się jeszcze przed terminem składania ofert.

Radna sejmiku województwa pomorskiego Natalia Nitek-Płażyńska z PiS zwołała konferencję prasową w sprawie budowy agroportów w Gdańsku i Gdyni.

- Za rządów Platformy Obywatelskiej, dzieje się coś co jest naprawdę niebezpieczne dla rolników, mieszkańców Pomorza i Polski - mówiła Natalia Nitek-Płażyńska. - W porcie w Gdyni trwał już przetarg, zostali wyłonieni zwycięzcy i nagle ten przetarg został unieważniony. Wedle informacji, które do mnie dotarły, rzekomo powiązania i pochodzenie firmy, która miała zwyciężyć w tym przetargu zaczęło budzić wątpliwości obecnie rządzących, ale na drugiej pozycji jest firma polska i ta firma mogłaby z powodzeniem budować ten agroport. Sytuacja dotycząca agroportu w Gdańsku jest jeszcze bardziej absurdalna. Odwołano ten przetarg, zanim jeszcze zaczęły wpływać jakiekolwiek oferty ze strony firm, które chciałyby się podjąć tego zadania. Dzisiaj ręce zacierają Niemcy, ponieważ w niemieckim porcie w Mukran, w Rugii, który jest oddalony o 130 km od Świnoujścia we wrześniu ma być otwarty właśnie terminal zbożowy. Czy to przypadek? Wątpię.

Radna wskazała, że w kwietniu 2023 r. sejmik województwa pomorskiego przyjął uchwałę, w której zaapelował do ówczesnego rządu Prawa i Sprawiedliwości o jak najszybszą budowę agroportów w Gdańsku i Gdyni.

- W sytuacji, kiedy zaniechano budowy agroportów w Gdańsku i Gdyni, pan marszałek nabrał wody w usta. To jest mój apel. Panie marszałku, trochę więcej odwagi i konsekwencji. Wszystkim nam zależy na Pomorzu i Polsce i proszę teraz też walczyć o te agroporty – zaznaczyła Nitek-Płażyńska.

Urząd Marszałkowski odpowiada: "Odwołanie przetargów na agroporty w Gdańsku i Gdyni miało konkretne powody"

Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w informacji przesłanej do Polskiego Agencji Prasowej podkreśla, że przetargi ogłoszone przez poprzednie zarządy budziły spore wątpliwości.

- Nie pamiętam, aby radna Natalia Nitek-Płażyńska i jej mąż, poseł Kacper Płażyński wykazywali się podobną odwagą w 2023 roku i przez te wszystkie lata, kiedy rolnicy apelowali o konkretne działania do rządu Zjednoczonej Prawicy - mówił PAP Marcin Piotrkowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Przypomnę, że marszałek Struk zawsze był aktywny, jeśli chodzi o tematy rolnicze. Powołał m.in. Pomorską Radę Rolniczą, w skład której wchodzą eksperci z każdej dziedziny rolnictwa. To właśnie eksperci z rady w kwietniu 2023 roku przygotowali stanowisko, na bazie którego radni przyjęli uchwałę – apel do rządu RP o doprowadzenie do zwiększenia eksportu zbóż. Tezy zawarte w uchwale są nadal aktualne, stanowisko zarządu województwa też się w tej kwestii nie zmieniło. Warto jednak przypomnieć pani radnej Nitek-Płażyńskiej, że odwołanie przetargów na agroporty w Gdańsku i Gdyni miało konkretne powody. W obu przypadkach przetargi ogłoszone przez poprzednie zarządy budziły spore wątpliwości – zarówno ze strony inwestorów, jak i ekspertów z branży rolniczej. Niezależnie od tego marszałek Struk w najbliższych dniach spotka się z zarządem Portu Gdańsk i z panią wojewodą w celu omówienia bieżącej sytuacji. W czerwcu planowane jest również spotkanie marszałka i pomorskich rolników z ministrem rolnictwa - zakończył.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki