MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do kupienia działka z widokiem na zamek w Malborku. Jeśli znajdzie się kupiec, będzie to rekordowa miejska transakcja

Anna Szade
Anna Szade
Atutem nieruchomości przy ul. Głównej jest widok na zamek w Malborku.
Atutem nieruchomości przy ul. Głównej jest widok na zamek w Malborku. Radosław Konczyński
Działka z widokiem na zamek po dwóch stronach ul. Głównej wystawiona na sprzedaż. Ale to nie będzie zwyczajny przetarg, bo inwestorzy zainteresowani kupnem muszą przedstawić pisemne oferty i wpłacić 2 mln zł wadium. Cena wywoławcza wydaje się astronomiczna.

Działka z widokiem na zamek do kupienia w Malborku

Burmistrz Malborka w piątek (21 czerwca) ogłosił pisemny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonej po obydwu stronach ul. Głównej o łącznej powierzchni 1,8347 ha.
To pierwsze próba sprzedaży miejskiego gruntu, na które miasto chce znaleźć inwestora. Sądząc po cenie wywoławczej, która wynosi 19 302 782 zł z VAT, nie jest to grunt dla każdego. A są również dodatkowe warunki, jakie musi spełnić kupiec, by włodarze rozważali jego ofertę.

Wynika to z docelowego przeznaczenia parceli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2018 r., bo to przede wszystkim tereny zabudowy usługowej z zakresu usług, turystyki, czyli hotel, pensjonat, wokół którego ma być zieleń, możliwe są też parkingi związane z podstawową funkcją, obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej, usługi administracji, biur, handlu detalicznego, gastronomii i innych usług nieuciążliwych komercyjnych obsługi ludności. Na jednej z działek planiści przewidzieli też zabudowy mieszkaniową i usługową.

ZOBACZ TEŻ: Działki z widokiem na zamek w Malborku będą do kupienia. Miasto ogłasza zamiar sprzedaży nieruchomości i proponuje wysoką cenę

Trzeba też pamiętać, że wystawiona na sprzedaż nieruchomość znajduje się w granicach obszaru objętego ochroną konserwatorską, w obszarze wpisanym do gminnej ewidencji zabytków oraz strefy ochrony archeologicznej historycznego obszaru zagospodarowania dzielnicy Kałdowo.
Zresztą zostały już wydane wytyczne konserwatorskie, które mają pozytywnie zaopiniowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie.

Cena wywoławcza to nie jedyne kryterium oceny inwestorów

Choć aktualnie działki nie prezentują się okazale, to jednak sąsiedztwo zobowiązuje, bo nie ma drugiego takiego niezabudowanego miejsca w tej części Malborka, z którego tak dobrze widać cały zamek, który jest tuż za Nogatem. Dlatego władzom nie wystarcza cena, jaką zaproponują zainteresowani.

Prócz tej finansowej oferty potencjalny inwestor ma umieścić w zamkniętej kopercie:

  • koncepcję urbanistyczno - architektoniczną, która winna zostać sporządzona w skali 1:1000 wraz z koncepcją architektoniczną obiektu w skali 1:100 lub 1:200 i programem funkcjonalno – przestrzennym, włącznie z wizualizacją (elewacja i perspektywa);
  • koncepcję planowanego przedsięwzięcia finansowego;
  • harmonogram realizacji inwestycji;
  • nakłady inwestycyjne z wyszczególnieniem terminów i form ponoszenia nakładów inwestycyjnych
  • źródła finansowania;
  • w przypadku spółek prawa handlowego aktualny wyciąg z KRS;
  • w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

A jeszcze przed złożeniem oferty na konto Urzędu Miasta trzeba wpłacić 2 mln zł wadium.

Decydująca nie będzie więc wyłącznie kwota, jaką przedsiębiorca będzie w stanie zapłacić, bo przy ocenie komisja przetargowej ma mieć wagę 70 proc. Przy czym minimalne postąpienie, o które ma być przebita cena wywoławcza to 193 030 zł.
Pozostałe 30 proc., które ma wpłynąć na wybór oferty to zaprezentowana koncepcja przyszłego obiektu.

Są budynki do rozbiórki. Miasto wykwateruje 6 rodzin, jeśli znajdzie się kupiec

To nie koniec. Aktualnie przy ul. Głównej 19 znajduje się niezamieszkały budynek wielorodzinny oraz przy ul. Głównej 19 A budynek, w którym mieszka sześć rodzin. Jeśli znajdzie się kupiec, będzie to dla nich oznaczać przeprowadzkę.

Miasto Malbork zobowiązuje się na własny koszt i własnym staraniem wykwaterować lokatorów z budynku przy ul. Głównej 19A w nieprzekraczalnym terminie 6 miesięcy licząc od dnia podpisania umowy sprzedaży – można przeczytać w ogłoszeniu opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Dopiero wówczas ma nastąpić wydanie nieruchomości. Jest też pustostan przy ul. Głównej 18 oraz była masarnia. Na ich rozbiórkę nowy właściciel ma mieć rok. Zresztą patrząc na stawiane przez miasto warunki, nabywca cały czas będzie musiał przygotowywać inwestycję z kalendarzem w ręku. Na uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę ma mieć dwa lata liczone od dnia podpisania umowy. Na doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego władze wyznaczają następne cztery lata.

Magistrat ma tego pilnować. W przypadku niedotrzymania któregokolwiek z terminów zagospodarowania nieruchomości ustalonych w umowie nabywca będzie musiał liczyć się z obowiązkiem zapłaty kar umownych:

  • 20 proc. ceny nabycia za przekroczenie terminu poniżej jednego roku,
  • 20 proc. ceny nabycia za przekroczenie terminu powyżej jednego roku i za każdy kolejny rok przekroczenia terminu.

Czy znajdzie się śmiałek, który lubi wyzwania, bo skusi go położenie malborskiej nieruchomości? Okaże się to pod koniec wakacji. Część jawna przetargu, podczas której nastąpi komisyjne otwarcie kopert z ofertami została zaplanowana na 27 sierpnia. Inwestorzy mają czas na ich złożenie do 23 sierpnia.

W tym sezonie turystycznym nieruchomość wykorzystywana jest na płatny parking. Miasto wydzierżawiło teren do 15 października za 300 tys. zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki