MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na przejeździe kolejowym w Kartuzach rozpoczęła się akcja „Bezpieczny Piątek”

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Akcja trwa całe wakacje w różnych miejscowościach Polski.
Akcja trwa całe wakacje w różnych miejscowościach Polski. nadesłane / PKP PLK S.A.
W różnych miastach w Polsce, w tym m.in. w Kartuzach, zainaugurowano 14. edycję akcji „Bezpieczny Piątek”. Ambasadorzy Bezpieczeństwa rozmawiali z kierowcami i pieszymi przy przejeździe kolejowym na DW 211, przybliżając zasady prawidłowego pokonywania torów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły 14. edycję ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny Piątek”. Przed każdym wakacyjnym weekendem, na przejazdach kolejowo-drogowych w wielu miejscach w kraju pojawiać się będą Ambasadorzy Bezpieczeństwa - kolejarze, którzy opowiedzą o zasadach bezpiecznego przekraczania torów.

Inauguracja tegorocznej akcji miała miejsce w piątek 21 czerwca, tuż przed pierwszym wakacyjnym weekendem. Charakterystycznie ubrani Ambasadorzy zawitali m.in. do Wrocławia, Szczecina, Iławy i Kartuz. W stolicy Kaszub rozmawiali z kierowcami na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Kościerskiej (DW 211 i 224) - jednym z bardziej skomplikowanych i problematycznych przejazdów w naszym regionie. Ambasadorom towarzyszyli funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, przypominając również pieszym najważniejsze elementy prawidłowego przechodzenia przez tory.

Aby nie zostawiać podróżujących z samymi słowami, uczestnicy akcji wręczali dodatkowo drobne upominki.

Lekka formuła - poważny cel

„Bezpieczny Piątek” odbywa się w wesołej, przyjaznej atmosferze, lecz organizatorzy nie zapominają o głównym celu swych działań.

- Letnia akcja, pomimo lekkiej formuły, ma poważny cel: chronić uczestników ruchu przed wypadkami na przejazdach kolejowo-drogowych - podkreśla PKP PLK S.A. - Nasze statystki pokazują, że 99 proc. wypadków na przejazdach wynika z błędów kierowców, którzy lekceważą bezpieczeństwo, nie zatrzymują się przed znakami STOP, sygnalizatorami, przejeżdżają kiedy rogatki są zamykane, a niekiedy wymijają je slalomem. To nie są dobre pomysły podczas wakacyjnych podróży!

W efekcie kolejarze prezentują 5 żelaznych zasad, jak bezpiecznie pokonać przejazd kolejowy:

  1. Kiedy zbliżasz się do przejazdu, zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność;
  2. Zawsze zatrzymuj się przed znakiem STOP lub pulsującym czerwonym światłem;
  3. Gdy rogatki zamknęły się lub nawet dopiero opadają – nigdy nie próbuj ich omijać. Poczekaj, aż znowu będą podniesione, a sygnalizator się wyłączy – dopiero wtedy kontynuuj jazdę;
  4. Nie wjeżdżaj na tory, jeśli nie masz możliwości zjazdu z drugiej strony;
  5. Jeśli jesteś zagrożony na przejeździe lub jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji – skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK.

Wspomniane żółte naklejki są umiejscowione od wewnętrznej strony krzyża świętego Andrzeja albo na napędach rogatek od strony torów.

- To dlatego, że jeśli samochód utknie na torach lub między rogatkami, wówczas kierowca szybko ją zobaczy i będzie mógł z niej skorzystać. Sprawdź to podczas podróży! W sytuacji awaryjnej będą nieocenioną pomocą - dodają organizatorzy akcji.

Na żółtych naklejkach widnieją trzy numery:

  • indywidualny identyfikacyjny danego przejazdu (numer skrzyżowania);
  • alarmowy 112;
  • do służb technicznych PLK.

- W razie zagrożenia, jeśli zadzwonicie na 112 i podacie numer przejazdu, operator natychmiast określi dokładnie, gdzie się znajdujecie. Następnie dyspozytor PLK SA będzie miał możliwość zatrzymać pociąg lub nakazać maszyniście, by zwolnił. Tym samym możecie uratować swoje albo czyjeś życie! - zaznaczają służby.

Natomiast jeśli sami jesteśmy świadkami awarii, dzwonić należy od razu na numer do służb PLK.

- Te będą mogły szybko zareagować, gdy np. rogatka jest połamana lub uszkodzona, roślinność zasłania widoczność lub oznakowanie przejazdu, albo jeśli na przejeździe są zdewastowane czy odwrócone znaki drogowe - wyjaśniają kolejarze - Pamiętajcie, w razie potrzeby zawsze możecie wyłamać rogatkę. Jeśli jesteście na przejeździe, a szlabany się zamknęły to nie czekajcie, wyłamcie rogatkę, zjedźcie z toru i skontaktujcie się ze służbami korzystając z żółtej naklejki.

Nakłaniając do przestrzegania powyższych zasad organizatorzy akcji życzą podróżującym bezpiecznych wakacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki