MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Gdańsku. Władze miasta planują ograniczenie wydatków bieżących. Już ponad 1,7 mln zł wsparcia trafiło do przedsiębiorców

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Karol Makurat
Gdańsk chce zmniejszyć wydatki bieżące. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz poleciła szefom jednostek miejskich ścięcie ich o 15 proc. W przyszłym tygodniu władze miasta mają przeanalizować przygotowane przez nich dane o ograniczeniach wydatków. Aleksandra Dulkiewicz oraz jej zastępca Piotr Borawski poinformowali w środę o działaniach miasta w walce z epidemią koronawirusa oraz o sytuacji na gdańskim rynku pracy.

Podczas środowej konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała o działaniach władz miasta w związku z epidemią koronawirusa. W czasie Świąt Wielkanocnych nie odnotowano żadnego większego zgromadzenia w przestrzeni publicznej. Kilkukrotnie jednak interweniowały policja i straż miejska. Ich działania dotyczyły spotkań grup kilkunastu osób w parkach.

Urząd Miejski wraz ze spółką Saur Neptun Gdańsk zakupił 2000 testów, które zostały rozdysponowane na potrzeby ochrony zdrowia w Gdańsku, ale także na potrzeby domów społecznych. Miasto ma też pomóc służbom medycznym w związku z wprowadzeniem nakazu zakrywania twarzy, które wchodzi w życie w czwartek.

Złożyliśmy zamówienie na 170 000 jednorazowych maseczek sterylnych i niesterylnych dla służby zdrowia oraz 4 tysiące maseczek szytych, które zostaną przekazane przez Gdańskie Centrum Wolontariatu osobom najbardziej potrzebującym, najuboższym i seniorom. Dystrybucja zacznie się od jutra. Zachęcam, by korzystać z wielorazowych maseczek, oraz by zasłaniać twarz szalikiem lub innym materiałem, a maseczki jednorazowe zostawić dla tych, którzy ich bardziej potrzebują. Mam na myśli służbę zdrowia, osoby odwiedzające chorych, pracujące w hospicjach czy domach opieki społecznej

- powiedziała prezydent Gdańska.

Władze miasta wraz z Fundacją Gdańską uruchomiły platformę gdanskpomaga.pl, dzięki której każdy może deklarować pomoc materialną, finansową lub wolontariacką. Można też zgłaszać tam potrzebę pomocy. Dla uczniów, w ramach zbiórki sprzętu komputerowego do prowadzenia lekcji online, pozyskano już 140 zestawów komputerowych i 105 zestawów używanego sprzętu. W sprawie komputerów dla uczniów również można zgłaszać się przez tę platformę.

Pytana o straty dla budżetu miasta z powodu kryzysu wywołanego przez epidemię prezydent Gdańska odpowiedziała:

- Na spotkaniu z samorządowcami premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że budżet państwa spodziewa się ponad 10 proc. utraty przychodów, podobną miarę pewnie trzeba przyłożyć także do budżetów samorządów. Pan premier poinformował dziś, że dług zostanie zwiększony. Ja tego długu zwiększyć nie mogę. Poleciłam moim dyrektorom i współpracownikom o przygotowanie ścięć wydatków bieżących o 15 proc. Moi współpracownicy mają czas do końca tygodnia. W przyszłym tygodniu będziemy to analizować. To gdzie tych oszczędności będziemy szukać to wydatki bieżące. Wydatków inwestycyjnych staramy się nie zmniejszać - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Piotr Borawski, wiceprezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, zapewnił, że miasto nie planuje wzorem Krakowa, gasić nocnego oświetlenia ulicznego. W grę wchodzi raczej wyłączenie iluminacji świetlnych oraz oświetlenia parków. Piotr Borawski przedstawił sytuację na rynku pracy.

Gdański Urząd Pracy skupia się obecnie na wsparciu przedsiębiorców i składanych przez nich wnioskach o pożyczkę z tytułu Tarczy Antykryzysowej. Do 14 kwietnia wpłynęło 1710 wniosków. Dokonaliśmy prawie 300 wypłat na kwotę niemal 1,5 miliona zł. Wczoraj otrzymaliśmy decyzję z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przyznającą nam kolejny 1,7 mln zł na mikropożyczki dla przedsiębiorców w wysokości do 5 000 zł. Dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy wystąpił do ministerstwa także o kolejne środki w kwocie 4 mln zł

- poinformował Piotr Borawski.

15 kwietnia Gdański Urząd Pracy zaczął przyjmować wnioski na kolejne formy wsparcia dla przedsiębiorców. Chodzi o dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników, dofinansowanie części kosztów działalności gospodarczych, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, niezatrudniającą pracowników. Będzie można również starać się o dofinansowanie części wynagrodzeń oraz składek ubezpieczeniowych pracowników organizacji pozarządowych.

Od początku miesiąca do 14 kwietnia do Urzędu Pracy wpłynęło 385 wniosków o rejestrację bezrobotnych, nieznacznie więcej niż przed rokiem, zdaniem wiceprezydenta. W marcu wpłynęło ich 889. Urząd odnotowuje również spadek liczby oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom. W lutym było ich 5857, w marcu 3844, a przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia 723. Spada też liczba wniosków o zgodę na pracę sezonową dla obcokrajowców. W marcu było ich 164, a pierwszej połowie kwietnia 25. Spadek jest też widoczny w liczbie nowych ofert pracy. W marcu było ich 476, w kwietniu jak na razie 123.

Gdańszczan czekają też kolejne zmiany w komunikacji miejskiej. Powodem jest dalszy etap przebudowy skrzyżowania Podwala Przedmiejskiego i ulicy Łąkowej.

Od 21 kwietnia na okres około 2 tygodni zostanie wstrzymany ruch tramwajów od Węzła Unii Europejskiej do dzielnicy Stogi. Tramwaje linii 8 i 9 od strony Wrzeszcza zostaną skrócone do centrum, a między Dworcem Głównym a dzielnicą Stogi pojadą autobusy zastępczej linii T8. Średnia częstotliwość tych autobusów w godzinach szczytu przewozowego będzie wynosiła 5-6 minut, najbardziej obciążone kursy w godzinach szczytu porannego zostaną obsłużone przez dwa autobusy jednocześnie

- zapowiedział wiceprezydent Piotr Borawski.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki