#PomagamySzpitalom. Czego potrzebują pomorskie szpitale? "Brakuje praktycznie wszystkiego". Na szczęście wielu niesie pomoc! Lista potrzeb

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Szpitale na Pomorzu potrzebują coraz więcej środków ochrony własnej. W sieci pojawiają się kolejne apele o pomoc. Chcemy pomóc wszystkim, którzy mogą wesprzeć placówki w województwie, ale nie wiedzą, czego szpitalom potrzeba. Na bieżąco będziemy pytać o zapotrzebowania i braki. Piszcie do nas! Będziemy też podawać bezpośrednie kontakty do osób organizujących zbiórki. Razem jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej!

W szpitalach na Pomorzu brakuje środków ochrony dla personelu! Lekarz: "Koronawirus nie poczeka"

Chociaż w środę przyszły pierwsze dostawy środków ochronnych i sprzętu dla pogotowia ratunkowego, szpitala zakaźnego i 7 Szpitala Marynarki Wojennej, nadal sytuacja placówek szpitalnych jest dramatyczna. Lekarze i pielęgniarki czekają na maseczki, fartuchy i kombinezony ochronne, rękawice. Potrzebują okularów, preparatów zapobiegających parowaniu szkieł i wielu innych niezbędnych rzeczy. Choć mają pieniądze na zakupy - nie mają gdzie zrealizować zamówień. Obietnica władz, że za kilka dni ruszą dostawy do pozostałych polskich szpitali, może okazać się poważnie spóźniona.

- Koronawirus nie poczeka - mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. - Pokazuje to przypadek ze szpitala Copernicus, gdzie trafił z zupełnie innego powodu pacjent bez oznak zakażenia. Wyłączyło to z pracy dwa oddziały i 51 pracowników.

Możliwy paraliż szpitali w województwie?

Pracownicy szpitali podkreślają , że brak zabezpieczeń tu i teraz może oznaczać postępujący paraliż większości pomorskich szpitali. Skutki dla pacjentów mogą być niewyobrażalne.

Pomoc dla szpitali płynie z wielu stron, od ludzi dobrej woli!

Na szczęście jest także inna strona medalu. Do szpitali i urzędów na Pomorzu zgłasza się coraz więcej firm z terenu województwa, gotowych przestawić produkcję i rozpocząć szycie środków ochrony osobistej. Wśrod nich - jak usłyszeliśmy- jest m.in, firma deklarująca, że będzie mogła dostarczyć 1000 sztuk maseczek tygodniowo.To pozwoli w przyszłości na choć częściowe zatkanie coraz większych dziur w zapatrzeniu.

#PomagamySzpitalom - nasza akcja informacyjna

Na dziś jednak nie mamy wyjścia - ogłaszamy akcję #PomagamySzpitalom. Będziemy sukcesywnie informować o brakach w poszczególnych placówkach i prosić wszystkich ludzi, którzy mają taką możliwość o pomoc.
Już teraz zgłaszają się do naszej redakcji osoby, gotowe podarować, dać kontakt do zaprzyjaźnionych producentów lub odsprzedać po cenach hurtowych sprzęt szpitalom.

Czego potrzebują szpitale na Pomorzu? Oto początek listy potrzeb!

7. Szpital Marynarki Wojennej

PILNY APEL

Szpital potrzebuje materiału do szycia ubrań medycznych. Wszelkie sygnały i możliwość współpracy można zgłaszać na adres: naczelna.pielegniarka@7szmw.pl.

Potrzeba także: materiału do szycia ubrań medycznych, jednorazowych ubrań chirurgicznych (każda ilość), kombinezonów jednorazowych i masek FFP-2, FFP-3 oraz chusteczek lub sprayu bądź innych tego typu preparatów do gogli, które zapobiegają parowaniu (tzw. Preparatów Anti-fog). Szpital prosi, by były to środki do nakładania na tworzywa sztuczne (plastik), czyli preparaty powszechnie używane w sportach zimowych do gogli narciarskich czy gogli motocyklowych.

7 Szpital Marynarki Wojennej poinformował, że otrzymał już 30 elektronicznych niań, o które prosił! Brawa dla darczyńców!

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne

Niezbędne do pracy są podstawowe środki ochrony osobistej tj. profesjonalne półmaski ochronne FFP2 lub FFP3 (opcjonalnie FFP1), z zaworem lub bez, maski chirurgiczne, fartuchy ochronne, kombinezony ochronne, rękawiczki jednorazowe oraz gogle/przyłbice, termometry bezdotykowe.

UCK prosi też o finansowe wsparcie dla młodych lekarzy i wolontariuszy. Wpłaty można dokonać na numer konta: 76 1130 1121 0006 5499 6720 0016 Bank Gospodarstwa Krajowego O/Gdańsk z dopiskiem „ Dla wolontariuszy- koronawirus”.

Wyroby można dostarczyć do punktu mierzenia temperatur w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przy ul. Smoluchowskiego 17 po telefonicznym uzgodnieniu terminu dostawy z Działem Zaopatrzenia Medycznego. UCK prosi o kontakt pod numerem tel: 58 584 46 02.

Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii gdańskiego UCK potrzebuje walkie talkie.

W razie izolacji lekarz lub pielęgniarka będą mogli porozumieć się z pacjentem bez wchodzenia do sali. Urządzenia mogą być używane, ale muszą być sprawne – mówią przedstawiciele Fundacji z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką, która prowadzi zbiórkę.Copernicus Podmiot Leczniczy

brakuje kombinezonów ochronnych, gogli, masek FFP2, czepków, rekawic, ochraniaczy na obuwie, fatuchów, środków dezynfekcyjnychSzpital św. Wincentego Gdynia

kombinezony ochronne, maski chirurgiczne, maski FFP3

Szpitale Pomorskie

Szpitale Pomorskie utworzyły specjalne konto bankowe, z którego pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu, wyposażenia i materiałów ochrony osobistej na potrzeby Szpitali Pomorskich.

Numer rachunku bankowego: 67 1440 1101 0000 0000 1742 2448 .Powiatowe Centrum Zdrowia (szpitale w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim)

Szpital potrzebuje: maseczek ochronnych, masek z filtrem węglowym typu FFP3, fartuchów ochronnych, środków dezynfekcyjnych, gogli ochronnych, przyłbic, kombinezonów ochronnych.Swoich środków dezynfekcyjnych mają ok. 550 l w magazynie, dodatkowo ostatnio otrzymali 10 l płynu na Malbork i 5 l na Nowy Dwór Gd. od Ministerstwa Zdrowia. Czytaj więcej >>>

Szpitale Tczewskie

PILNY APEL

Potrzebne: środki ochrony indywidualnej dla pracowników szpitala: maski, przyłbice, rękawice, kombinezony.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im J. Korczaka w Słupsku

Potrzebne: fartuchy wzmocnione, kombinezony ochronne, gogle, przyłbice, maseczki, półmaski ochronne typu FFP1, 2, 3 z zaworem i bez zaworu, rękawice, termometry bezdotykowe, osłony na buty, płyn do dezynfekcji.Fundacja „Mam serce”

Fundacja „Mam serce” prowadzi zbiórkę na rzecz ratowników medycznych. Potrzebne: rękawiczki, gogle, kombinezony i środki dezynfekujące.

Można też wpłacać pieniądze. Szczegóły poniżej.Listę będziemy na bieżąco aktualizować o informacje od innych szpitali w województwie.

Czekamy też na informacje o akcjach pomocy dla szpitali na Pomorzu! Podzielcie się swoimi akcjami, tym, co robią firmy w Waszym mieście, opowiedzcie o oddolnych inicjatywach. Na Wasze sygnały czekamy pod adresem internet@dziennikbaltycki.pl

Jak wygląda pomoc dla szpitali?

Szyją i przywożą jedzenie

Coraz więcej prywatnych osób oraz małych i dużych firm włącza się w akcje pomocy szpitalom. Jedni szyją maseczki, inni oddają swoje zapasy środków ochrony osobistej, a jeszcze inni dowożą pracującym po kilkadziesiąt godzin lekarzom, pielęgniarzom, ratownikom ciepły posiłek.

Intel pomaga szpitalom, seniorom i szkołom

Intel udostępnił specjalny serwer umożliwiający zdalną pracę lekarzom. Urządzenie zostało zainstalowane w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Firma przekazała też gdańskim szpitalom 200 tysięcy maseczek ochronnych, zaangażowała się w akcję druku przyłbic ochronnych przy wykorzystaniu drukarek 3D i zakupiła materiał umożliwiający przygotowanie ok. 1 000 nakryć ochronnych.

Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku Intel rozpoczął również projekt wolontariatu pracowniczego skoncentrowanego na pomocy seniorom. Dodatkowo firma przeznaczy 50 tysięcy dolarów na zakup komputerów dla lokalnych placówek oświatowych.

Licealiści z Trójmiasta produkują przyłbice ochronne z wykorzystaniem druku 3D

Zainspirowani działaniami studentów z Włoch, którzy za pomocą drukarki 3D wydrukowali specjalne zawory do respiratorów, postanowiliśmy wykorzystać nasze własne drukarki do produkcji środków ochronnych dla polskich szpitali. Bardzo szybko okazało się, że przy pomocy prostego wydruku, paru śrubek, kawałka gumy oraz przezroczystej folii do laminowania dokumentów, jesteśmy w stanie tworzyć, bardzo pożądane teraz, w pełni funkcjonalne przyłbice – tłumaczy Kacper Falkiewicz, jeden z członków projektu.

Wydrukowany w ten sposób sprzęt chroni twarz personelu medycznego, zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem, a przy tym nie ogranicza widoczności.

Inicjatorem produkcji przyłbic jest Mike Ryan, uczeń III LO w Gdyni, który interesuje się zagadnieniami innowacyjnych urządzeń wykorzystywanych w medycynie.

Trójmiejscy licealiści w tydzień wydrukowali około 500 przyłbic dla personelu medycznego, m.in. ze Szpitala Morskiego w Gdyni, Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Szpitala Dziecięcego Polanki, a nawet z placówki w Nowym Sączu.

Kibice Lechii Gdańsk z Malborka, skupieni w grupie Malborscy Lechiści, organizują zbiórkę na rzecz szpitala w Malborku

Podobnie jak wielu fanów piłkarskich w Polsce, w czasie trwającej pandemii koronowirusa kibice Lechii z Malborka organizują zbiórkę pieniędzy na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla malborskiego szpitala. Zbiórka potrwa do 5 kwietnia poprzez portal zrzutka.pl – informuje Patryk Pawłowski, przedstawiciel Malborskich Lechistów.

Informacje o zbiórce tutaj.

Intel Technology Poland przekazał 100 000 maseczek chirurgicznych dla Szpitali Pomorskich

Odbieraliśmy tę dostawę ze łzami w oczach. To OGROMNE wsparcie‼️‼️‼️ Dziękujemy z całego serca – czytamy na facebookowym profilu Szpitali Pomorskich.Lightsoft z Gdańska przekazuje przyłbice medykom

Sumarycznie udało się dostarczyć 70 gotowych zestawów, do których postanowiliśmy dołączać maski ochronne. Razem z przyłbicami będą stanowić idealne połączenie ochrony osobistej medyków. Cały proces trwa jednak dalej, a kolejne przyłbice pojawiają się na stołach naszych drukarek i sukcesywnie będą zasilać Trójmiejskie placówki ochrony zdrowia! – czytamy na facebookowym profilu Lightsoft.

Przyłbice trafiły już do Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, Szpitala Miejskiego w Gdyni oraz do medyków firmy COMED pracujących na platformach wiertniczych.Kolejny sprzęt „Made in Gdynia” dla pielęgniarek i lekarzy. Część już została przekazana do gdyńskich szpitali

Partię 1 400 sztuk trzywarstwowych masek z fizeliny medycznej uszyli specjaliści z gdyńskiej firmy Santi Diving, zajmujący się na co dzień m.in. produkcją skafandrów dla nurków. Sprzęt został już przekazany do Szpitala im. PCK w Gdyni Redłowie. Ekipa Santi Diving poszukuje właśnie włókniny medycznej, aby kontynuować produkcję.

Dalszej pomocy pielęgniarkom i lekarzom udzielają także specjaliści z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Dzięki użyciu laserowego plotera wycinane są maski i przyłbice dla pomorskich szpitali. Placówki z Gdyni otrzymały ich już wczoraj pół tysiąca sztuk. Projekt, na podstawie którego powstają maski, opracowali Mateusz Dyrda, prezes Stowarzyszenia Robotyków Skalp i Konrad Klepacki, członek centrum kulturalnego tuBaza.

Wśród darczyńców szpitali jest też spółka Polipack z Gościcina. Przekazała 4 000 sztuk opakowań do próbek laboratoryjnych. Z kolei z inicjatywy mecenas Anny Kluczek-Kollar grupa pomorskich prawników sfinansowała zakup dwustu kompletów śpiworów i koców termicznych dla pracowników oraz pacjentów gdyńskich szpitali. Wspomogły ich Chłodnia Gdańsk i Kruszywa Polskie S.A.Sprzęt medyczny od firmy Drutex już w pomorskich szpitalach w ramach akcji „Jesteśmy razem. Pomagamy”

Bytowski Drutex w ramach akcji „Jesteśmy razem. Pomagamy” przekazał ponad 1 mln zł na doposażenie i dostosowanie do walki z koronawirusem czterech pomorskich szpitali: za 500 tysięcy złotych kupiono specjalistyczne łóżka oraz kardiomonitory, a kolejne 500 tys. kosztował będzie rozpoczęty już remont oddziału przygotowywanego dla chorych z COVID-19 w gdańskim Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Pomoc rzeczową otrzymały również Szpital Marynarki Wojennej w Gdyni oraz szpitale specjalistyczne w Kościerzynie i Wejherowie.

To jest czas, kiedy każdy, kto może pomóc, powinien pomagać, kiedy potrzebne są wszystkie ręce na pokładzie. Trudno powiedzieć, jak długo będziemy walczyć z pandemią i jakie będą jej długofalowe skutki, ale tu i teraz potrzebne są pieniądze dla najbardziej potrzebujących, na wyposażenie szpitali, ochronę personelu medycznego, a przede wszystkim na leczenie chorych – mówi Leszek Gierszewski, założyciel i prezes Druteksu.

Firma STEICO przekazuje 300.000 zł na wsparcie opieki zdrowotnej w regionie

STEICO – lider na rynku materiałów termoizolacyjnych z włókien drzewnych przekazał 200 000 zł szpitalowi w Czarnkowie oraz 100 000 zł szpitalowi w Starogardzie Gdańskim. W ten sposób firma wspiera intensywnie przygotowującą się do walki z koronawirusem służbę zdrowia w regionie, w którym zlokalizowane są jej dwie polskie fabryki. Środki przekazane przez STEICO zostaną rozdysponowane między innymi na zakup sprzętu technicznego oraz odzieży ochronnej.

20 autoklawów dla pomorskich szpitali od VTS Polska

VTS Polska, firma członkowska Loży Gdańskiej Business Centre Club, przekaże 20 autoklawów na rzecz pomorskich szpitali. To nowoczesne, szybkie i przenośne urządzenia do sterylizacji narzędzi medycznych oraz maseczek wielorazowego użytku. Trafią do 8 placówek medycznych.

Te placówki medyczne otrzymają nowoczesne autoklawy:

 • Copernicus Podmiot Leczniczy,
 • Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. ,
 • Szpital Specjalistyczny w Prabutach Sp. z o.o.,
 • Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku Sp. z o.o.,
 • Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku,
 • Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku,
 • Powiatowe Centrum Zdrowia w Kartuzach,
 • UCK.

Dzięki ich niewielkim rozmiarom doskonale sprawdzą się w miejscach ograniczonej przestrzeni, a w razie konieczności mogą być błyskawicznie przetransportowane do innych, potrzebujących placówek medycznych. Autoklawy posiadają także najszybsze cykle sterylizacyjne – z których najkrótszy trwa zaledwie 7 minut. Mobilny sprzęt pozwoli znacznie usprawnić proces niezbędnej sterylizacji, która w warunkach szpitalnych tradycyjnie odbywa się w sporych gabarytowo autoklawach bądź wydzielonych sterylizatorniach – mówi Hanna Siek, prezes VTS Polska.

Ponad 250 przyłbic dla trójmiejskich i słupskich szpitali oraz służb medycznych wyprodukowało już Stowarzyszenie FabLab Gdańsk

Osłony, które są nieocenioną pomocą dla lekarzy i personelu, zamiast wielogodzinnego drukowania 3D były wycinane za pomocą lasera i gotowe w kilka minut. Teraz przez internetową zrzutkę możemy wesprzeć produkcję niezbędnego w dobie zagrożenia koronawirusem sprzętu.

Szczegóły w naszym materiale: Stowarzyszenie FabLab Gdańsk zrobiło już ponad 250 przyłbic dla służb medycznych. Możesz im pomóc

Uniwersytet Morski w Gdyni także pomaga medykom. Rozpoczęło się drukowanie przyłbic

Cieszę się, że przynajmniej w ten drobny sposób możemy wesprzeć służby medyczne z województwa pomorskiego – mówi prof. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Darmowe autoklawy wspierają pomorskie szpitale w walce z koronawirusem

Enbio Group, produkująca autoklawy w Dębogórzu, przekazała nowoczesny sprzęt pomorskim szpitalom. Autoklawy służą do sterylizacji narzędzi medycznych i są wymagane w każdej placówce ochrony zdrowia. Sterylizowanie narzędzi to bezwzględna konieczność, a obecnie w czasie stanu epidemicznego czynność ta musi być wykonywana zdecydowanie częściej, ponieważ lekarze pracują na „pełnych obrotach”. Zazwyczaj szpitale posiadają bardzo duże autoklawy lub wydzielone, główne sterylizatornie, w których sterylizuje się narzędzia.

Urządzenia, które przekażemy m.in. do pomorskich szpitali to aktualnie najmniejsze oraz najszybciej pracujące autoklawy parowe dostępne na rynku. Dzięki ich niewielkim rozmiarom, doskonale sprawdzą się w miejscach o ograniczonej przestrzeni, a w razie konieczności mogą być błyskawicznie przetransportowane do innych, potrzebujących placówek medycznych. Ponadto dużą korzyścią w kontekście walki z epidemią koronawirusa jest fakt, że przekazywane autoklawy posiadają najszybsze cykle sterylizacyjne, z których najkrótszy trwa zaledwie 7 minut. W czasach, gdy każda minuta jest na wagę życia, autoklawy zdecydowanie przyspieszają czas, w którym pacjentom zostaje udzielone niezbędne wsparcie medyczne. Jesteśmy gotowi wspierać każdy kraj i każdą placówkę, która tego potrzebuje – mówi Kamil Sikorski, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Enbio Group.

Autoklawy Enbio S pozwalają na jednoczesne sterylizowanie ośmiu pakietów narzędzi medycznych w jednym cyklu sterylizacyjnym.

Dotychczas autoklawy zostały przekazane do następujących placówek w naszym województwie:

 • Pomorskie Centrum Gruźlicy i Chorób Zakaźnych w Gdańsku,
 • Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku,
 • Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku,
 • Powiatowe Centrum Zdrowia w Kartuzach,
 • Szpital Specjalistyczny w Prabutach,
 • Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku,
 • Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie,
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Kosakowie.

Firma Enbio deklaruje także pomoc wszystkim instytucjom, które są zaangażowane w walkę z epidemią COVID-19 i potrzebują autoklawów do sterylizacji narzędzi. Zainteresowane podmioty proszone są o kontakt: info@enbio-group.com.

Środki ochronne dla UCK od Polpharma Biologics

1 350 szt. kombinezonów typu CYVEC, 3 420 szt. rękawiczek jednorazowych, 510 szt. fartuchów, 2 tys. ochraniaczy na obuwie oraz 30 szt. okularów ochronnych o łącznej wartości 25 tys. zł Polpharma Biologics przekazała Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku.

Dziękujemy za te wyjątkowo cenne w aktualnym czasie prezenty! – czytamy na facebookowym profilu UCK.Politechnika Gdańska wspiera UCK w Gdańsku

Ok. 10 tys. par jednorazowych rękawiczek, płyny dezynfekcyjne, rozpuszczalniki laboratoryjne, pipety, strzykawki, ręczniki jednorazowe oraz liczne materiały biurowe przekazała Politechnika Gdańska Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku.

To sprzęty i materiały, które mają pomóc w codziennej pracy medyków i administracji szpitala podczas panującej pandemii. Władze PG zapowiadają przy tym, że w najbliższym czasie wdrożone zostaną kolejne rozwiązania i formy pomocy dla służby zdrowia, będącej w pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa – czytamy na facebookowym profilu gdańskiej uczelni.

PG prowadzi tez zbiórkę pieniędzy na zakup respiratorów dla pomorskich szpitali. Szczegóły poniżej.Pracownicy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni wspierają medyków czynem i dobrym słowem

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni wspiera akcję pomocy dla szpitali w walce z koronawirusem. Ruszyła produkcja przyłbic. Na elewacji budynku przy al. Zwycięstwa pojawiły się też podziękowania dla pracowników służby zdrowia.

ERGO Hestia przeznaczy milion zł na sprzęt dla ratowników medycznych

Jako towarzystwo ubezpieczeń od dawna blisko współpracujemy z ratownikami medycznymi. Wiemy, jak ciężka i niebezpieczna jest to praca. Ryzykują każdego dnia dla bezpieczeństwa innych. Podziwiamy ich za to. Ale dzisiaj słowa uznania to za mało. Potrzebna jest konkretna pomoc dla ludzi, którzy walczą na pierwszej linii frontu „w wojnie” z koronawirusem. Dlatego ERGO Hestia zdecydowała się przekazać na ich najpilniejsze potrzeby milion złotych – mówi Marcin Dybuk, rzecznik prasowy ERGO Hestii.

Pieniądze zostaną wykorzystane na zakup niezbędnego sprzętu wykorzystywanego w zwalczaniu epidemii koronawirusa. Chodzi między innymi o jednorazowe kombinezony, gogle i przyłbice, rękawiczki i inną odzież ochronną oraz płyny dezynfekujące.

Invest Komfort pomaga szpitalom na Pomorzu. Na walkę z koronawirusem przeznaczono już ponad 200 tys. zł

Do placówek medycznych już wkrótce trafi 10 tys. maseczek i 5 respiratorów. Spółka kupiła też 3 500 maseczek swoim pracownikom.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania lekarzy i personelu medycznego w walce z COVID-19. Zakupiony przez nas sprzęt to w tej chwili rzeczy najpotrzebniejsze, od których zależy ratowanie zdrowia i życia. Nasze działanie postrzegamy jako część naszej misji: jesteśmy z Trójmiasta, wszyscy żyjemy tu i pracujemy – mówi Mieczysław Ciomek, prezes Invest Komfort.

30 radiotelefonów dla 7. Szpitala Marynarki Wojennej

Stowarzyszenie Organizacji Obozów CieCiorka przekazało 30 radiotelefonów dla 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku

Realia obozowe uświadomiły nam, że komunikacja jest najskuteczniejsza kiedy jest błyskawiczna, działa na dużą odległość, obejmuje rozległy obszar i nie wymaga spotkania twarzą w twarz – dlatego liczymy, że przekazany sprzęt okaże się w tym trudnym czasie dużym wsparciem, odciąży przynajmniej trochę pracowników szpitala, zmniejszy ryzyko zarażenia personelu i rozprzestrzenienia się wirusa. Dziękujemy, że trwacie dla nas na posterunku! Bez odbioru! – poinformowali na facebookowym profilu przedstawiciele Stowarzyszenia.

Wielkie brawa!!!Radmor przekazał 12 radiotelefonów szpitalom przyjmującym zakażonych

Gdyński Radmor pospieszył z "bezprzewodową" pomocą trójmiejskiej służbie zdrowia. Firma podarowała szpitalom radiotelefony, które będą używane do komunikacji ze strefą zamkniętą, gdzie przebywają osoby zakażone koronawirusem.

Lokalne samorządy, firmy i osoby prywatne pomagają szpitalowi w Słupsku

Słupski szpital wspierają gminy i powiaty Ziemi Słupskiej. Udało się zebrać już ponad 100 tys. zl. Dodatkowo firmy i osoby prywatne kupują między innymi maseczki, fartuchy ochronne czy posiłki dla lekarzy. Do akcji włączyli się również wolontariusze – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Na naszej stronie internetowej i na profilu FB opublikowaliśmy prośbę o składanie ofert oraz listę niezbędnych zakupów. To między innymi gogle, maseczki, fartuchy czy płyn do dezynfekcji.Odzew na apel szpitala był zdumiewający. Wielu mieszkańców, wytwórców i dostawców zaoferowało pomoc i bezpłatne przekazanie materiałów, które były na liście – mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku.W Prabutach też szyją maseczki

Musimy się wspierać w tym trudnym czasie – mówi prezes zarządu WH Technologies Robert Hopa. Podkreśla, że maseczki trafią do prabuckiego szpitala, przychodni, ale też do policji i straży pożarnej.

Firmy z Pelplina i Starogardu Gdańskiego produkują dla szpitali maski ochronne w wersji 3D

Świat walczy z nowym wirusem, który dotarł też do Polski i każdego dnia rozprzestrzenia się coraz bardziej! Dlatego i my nie zamierzamy być bierni! Specjalizujemy się w technologiach bezpieczeństwa, m.in. instalujemy monitoring wizyjny, systemy alarmowe – idealnie by w kontekście obecnej sytuacji i poczuciu odpowiedzialności dołożyć choć małą cegiełkę do bezpieczeństwa nas wszystkich – mówią Marcin Patyk z kafCom w Pelplinie i Tomasz Rogaczewski z firmy Kryształowa Fotobudka ze Starogardu Gdańskiego, inicjatorzy akcji #Kociewie w potrzebie.

Firmy z Gniewu szyją maseczki i produkują stanowiska do dezynfekcji rąk

Na terenie firmy Alma Color w Gniewie uruchomiono punkt szycia maseczek ochronnych. Firma posiadała kiedyś linię do szycia kombinezonów ochronnych, ma odpowiedni sprzęt i przeszkolonych pracowników. W PHU Ślizex natomiast powstają stanowiska do dezynfekcji rąk.

Maseczki szyte w Gniewie trafią do służby zdrowia z najbliższej okolicy.

Gdyński zakład wytwarzający kosmetyki przestawił produkcję. Zamiast maseczek kosmetycznych – żele, maski i kombinezony ochronne

Zdaliśmy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji klienci częściej będą szukać żeli i maseczek ochronnych niż maseczek kosmetycznych. Myślimy też o podjęciu wytwarzania maseczek i kombinezonów jednorazowych. Nie wiem, jak inne firmy kosmetyczne, ale my na razie nie odczuwamy skutków w kryzysu związanych z epidemią koronawirusa – mówi Waldemar Marek Ostrowski, właściciel firmy Marion Kosmetyki z Gdyni.

Dodał, że uruchomiono kilka linii produkcyjnych, które mają robić setki tysięcy opakowań płynów do dezynfekcji w różnych rozmiarach. Produkcja rozpoczęła się dwa tygodnie temu. Obecnie wytwarzanych jest ponad 100 tys. opakowań dziennie.

Paco Pérez przekazał pieniądze 7. Szpitalowi Marynarki Wojennej w Gdańsku na zakup żywności dla personelu

Paco Pérez, jeden z najwybitniejszych kucharzy świata, który prowadzi restaurację Arco w Olivii Star, nie zapomina o swoich przyjaciołach i przekazał znaczną kwotę na zapewnienie żywności personelowi 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.

Wsparcie pozwala od początku pandemii dostarczać do szpitala żywność, która przygotowywana jest przez restauracje The Dumplings Gdańsk oraz Natka z Olivia Business Centre. Trójmiasto to wspaniała metropolia, która okazała mi ogromnie dużo serca i ciepła od pierwszych dni, kiedy tu przyjechałem – mówi Paco Pérez.

FabLab Gdańsk drukuje i produkuje przyłbice dla lekarzy i pielęgniarek

Od soboty nasze drukarki drukują non-stop uchwyty przyłbic. Na laserze wycinamy szybki. Dziś optymalizowaliśmy nasze prace i przygotowujmy stanowiska do montażu. Na dniach przyłbice powędrują do szpitali i przychodni – zapewniają przedstawiciele FabLab Gdańsk.LPP szyje maseczki dla szpitali

Oprócz tego, że część masek szyjemy, część również skupujemy, aby dostarczyć je potrzebującym. Przekażemy placówkom medycznym maseczki o łącznej wartości 1 mln złotych, a pierwsza pomoc trafiła już do szpitala jednoimiennego w Gdańsku, gdzie znajdują się osoby zakażone koronawirusem z regionu pomorskiego – napisała na facebooku gdańska spółka LPP.

Z kolei pierwsza partia 300 sztuk bawełnianych maseczek uszytych przez pracownice Reserved została przekazana do niemedycznego personelu z UCK w Gdańsku.Wójt Koczały Jerzy Bajowski szyje maseczki z rodziną

Brakuje odzieży ochronnej w całym kraju oraz środków ochrony osobistej. Jedynie czego nie brakuje w obecnej sytuacji, to dużo wolnego czasu w związku z narodową kwarantanną i przesłaniem „Pozostań w domu”. Bądźmy odpowiedzialni, a nadmiar wolnego czasu w trosce o swoje bezpieczeństwo wykorzystajmy rodzinnie, przyłączając się do akcji szycia masek ochronnych. Pomagajmy sobie w tym trudnym czasie - apeluje wójt Koczały Jerzy Bajowski.

Bytowska spółka Drutex przekaże 1 mln zł na wsparcie placówek medycznych

Przekazanie pieniędzy to jedno, ale możemy zrobić więcej. Powinniśmy zjednoczyć swoje siły, słowo solidarność znowu nabiera znaczenia, choć w kontekście, którego nikt się nie spodziewał. Stąd, pomysł aby stworzyć szerszą inicjatywę „Jesteśmy razem. Pomagamy” dla koordynacji wszelkich działań, mających na celu pomoc w walce z epidemią. Na razie koncentrujemy się na działaniach wspierających szpitale, a więc miejsca gdzie przede wszystkim toczyć się będzie walka o ludzkie życie. Już dziś wiele firm pomaga w różny sposób, finansowo i materialnie, co potwierdza, że mamy w kraju piękne, zdrowe i odpowiedzialne przedsiębiorstwa gotowe się jednoczyć w ramach wyższych celów – mówi Leszek Gierszewski, założyciel i Prezes Druteksu oraz Fundacji Rodziny Gierszewskich.

Bytowska firma Eko-Color przekazała 25 tys. zł dla Szpitala Powiatu Bytowskiego

Wiemy jak trudna jest walka z koronawirusem. Na pierwszej linii tej batalii są lokalne placówki służby zdrowia, takie jak Szpital Powiatu Bytowskiego, które borykają się z trudnościami w pozyskaniu niezbędnego wyposażenia ochronnego dla swoich pacjentów i pracowników – powiedzieli przedstawiciele bytowskiej firmy.

Eko-Color zajmuje się produkcją farb i lakierów proszkowych.

Jerzy Starak i Grupa Polpharma sfinansowali zakup i przekażą służbom medycznym 100 respiratorów

Respiratory, które należą obecnie do najpilniejszych potrzeb polskich szpitali, trafią do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i zostaną przekazane do wskazanych przez nie placówek. Jerzy Starak potwierdza także mobilizację fabryk i pełne zaangażowanie grupy Polpharma w zakresie zapewnienia polskiego bezpieczeństwa lekowego.

Zdrowie Polaków to dla nas sens całej pracy i działania. Dziś, gdy Polska i świat stoją przed wielkim wyzwaniem, nasza odpowiedź może być tylko jedna: odpowiedzialność i solidarność (...) Zgodnie z mottem Polpharmy: „Ludzie pomagają Ludziom”. Wszystkie ręce na pokład! – mówi Jerzy Starak.

W ramach projektu realizowanego przez Polpharmę, udało się już podpisać kontrakty i dokonać zapłaty za dostawę 90 respiratorów. Pierwsze 40 sztuk powinno być dostarczone do Polski w połowie kwietnia, kolejne 50 – pod koniec kwietnia. Sprzęt ma zatem trafić do szpitali w okresie, w którym spodziewane jest najwyższe zapotrzebowanie. Finalizowane są negocjacje dotyczące dostawy następnych 10 urządzeń – tak, aby pula przekazana szpitalom wskazanym przez Ministerstwo Zdrowia wynosiła w sumie 100 sztuk. Łączna kwota zakupu to ok. 7 mln zł.

Zakład Aktywności Zawodowej w Sztumie włączył się w szycie maseczek

Szyjemy dwa rodzaje masek. Jedne są z bawełny i są wielorazowe, ponieważ mają specjalną kieszonkę na filtr hepa. Drugi rodzaj szyjemy z pięciu warstw agrowłókniny i fizeliny i te maski są jednorazowego użytku – powiedziała Anna Cielas z Zakładu Aktywności Zawodowej w Sztumie.

Maseczki trafiają między innymi do szpitali Copernicus, a także placówki medycznej w Prabutach. Niemal wszyscy pracownicy ZAZ zaangażowali się w szycie. Udało się już zgromadzić ponad 500 sztuk maseczek.Grupa LOTOS przeznaczy 5 mln zł na na zakup respiratorów, łóżek i środków ochrony osobistej dla szpitali

Grupa LOTOS to przede wszystkim ludzie. Chcemy mieć realny wpływ na pomoc w walce z koronawirusem. Nasza firma jest odpowiedzialna społecznie, dlatego w obliczu tej trudnej sytuacji, która dotknęła każdego z nas, zdecydowaliśmy się wspomóc cztery szpitale: dwa z województwa pomorskiego i dwa z zachodniopomorskiego. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy placówki te będą lepiej przygotowane do walki w czasie epidemii koronawirusa – powiedział Paweł Jan Majewski, prezes Grupy LOTOS.

Nowy sprzęt trafi do 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, UCMMiT w Gdyni, SPWSZ w Szczecinie i do Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Koszalinie.Szpitale w Gdańsku i w Wejherowie z zestawami radiotelefonów

Pomorska Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza GRYF przekazała dwa zestawy radiotelefonów pomorskim lecznicom. Sprzęt będzie wykorzystywany w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie. Wielkie brawa!!!

Środki dezynfekcyjne dla Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni

Związek Pracodawców Forum Okrętowe w ramach prowadzonej akcji przekazał Szpitalowi Morskiemu im. PCK w Gdyni dwutygodniowy zapas środków do wzmożonej dezynfekcji. Lista przedsiębiorców, którzy chcą włączyć się w pomoc, jest otwarta.

Robimy to z potrzeby serca, ale również z rozsądku. Dochodziły do nas sygnały o dramatycznej sytuacji w szpitalach i przychodniach, gdzie brakuje środków ochronnych. Personel medyczny jest teraz na pierwszej linii walki o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Powinniśmy udzielić im wszelkiej niezbędnej pomocy – powiedział Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Wejherowski szpital ze specjalną kamerą termowizyjną

W Szpitalu Specjalistycznym im F. Ceynowy w Wejherowie za sprawą Pomorskiej Grupy Poszukiwawczo - Ratownicza GRYF pracuje profesjonalna kamera termowizyjna do detekcji stanów gorączkowych.Sprzęt dla szpitala od Portu Gdynia

Dwa respiratory o łącznej wartości ponad 100 tysięcy złotych trafiły w czwartek (19.03) do Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Zostały one zakupione przez Port Gdynia S.A. dla pacjentów, którzy przebywają na Oddzial Anestezjologii i Intensywnej - informują Szpitale Pomorskie. Brawo!Dwa respiratory od Torusa dla Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku

Firma deweloperska Torus przeznaczyła środki finansowe na zakup dwóch respiratorów, które trafią do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Właścicielka i zarząd spółki Torus, w odpowiedzi na apele i potrzeby przedstawicieli lokalnej służby zdrowia, postanowili przeznaczyć 110 tys. zł na zakup dwóch respiratorów. Urządzenia w najbliższych tygodniach znajdą się na wyposażeniu Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z czym mierzy się dzisiaj świat, w obliczu jakiego wyzwania stanęliśmy, także jako lokalna społeczność. Dzisiaj odpowiedzialność i solidarność nabierają szczególnego znaczenia, także dla środowiska biznesowego, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć jeden z lokalnych szpitali. Zachęcamy też do zaangażowania inne firmy, które są w stanie w jakikolwiek sposób pomóc służbie zdrowia – mówi Małgorzata Dobrowolska, właścicielka firmy Torus.

- Sytuacja jest dla nas wyjątkowa. Jesteśmy w stałej gotowości na przyjęcie większej ilości pacjentów z koronawirusem, ale potrzebujemy także wsparcia w postaci odpowiedniego wyposażenia – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Zarządu spółki Szpitale Pomorskie. – Środki finansowe przeznaczone przez spółkę Torus to nieoceniona pomoc w walce z tą epidemią. Dziękujemy za ten cenny dar, który pozwoli na ratowanie ludzkiego zdrowia i życia oraz wspierać będzie w pracy personel naszego szpitala w Gdańsku.

Czytaj także

Czytaj także

Czytaj także

FLESZ: Od 1 kwietnia do sklepu wejdziesz tylko w rękawiczkach

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

P
Polak

I stanie taki pajac na gumce o 20 i powie wszystko mamy szpitale przygotowane, planujemy nad sytuacja....zaznaczam, że jest 9 chorych w pomorskim a jak będzie tysiąc........

j
jochan andre forfang

najlepsze statki z wirusa i mapki i różne takie ciekawostki macie na www.gdziewirus.pl no nieżle nieźle cc

Dodaj ogłoszenie