MKTG SR - pasek na kartach artykułów

#PomagamySzpitalom. Czego potrzebują pomorskie szpitale? "Brakuje praktycznie wszystkiego". Na szczęście wielu niesie pomoc! Lista potrzeb

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Szpitale na Pomorzu potrzebują coraz więcej środków ochrony własnej. W sieci pojawiają się kolejne apele o pomoc. Chcemy pomóc wszystkim, którzy mogą wesprzeć placówki w województwie, ale nie wiedzą, czego szpitalom potrzeba. Na bieżąco będziemy pytać o zapotrzebowania i braki. Piszcie do nas! Będziemy też podawać bezpośrednie kontakty do osób organizujących zbiórki. Razem jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej!

W szpitalach na Pomorzu brakuje środków ochrony dla personelu! Lekarz: "Koronawirus nie poczeka"

Chociaż w środę przyszły pierwsze dostawy środków ochronnych i sprzętu dla pogotowia ratunkowego, szpitala zakaźnego i 7 Szpitala Marynarki Wojennej, nadal sytuacja placówek szpitalnych jest dramatyczna. Lekarze i pielęgniarki czekają na maseczki, fartuchy i kombinezony ochronne, rękawice. Potrzebują okularów, preparatów zapobiegających parowaniu szkieł i wielu innych niezbędnych rzeczy. Choć mają pieniądze na zakupy - nie mają gdzie zrealizować zamówień. Obietnica władz, że za kilka dni ruszą dostawy do pozostałych polskich szpitali, może okazać się poważnie spóźniona.

- Koronawirus nie poczeka - mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. - Pokazuje to przypadek ze szpitala Copernicus, gdzie trafił z zupełnie innego powodu pacjent bez oznak zakażenia. Wyłączyło to z pracy dwa oddziały i 51 pracowników.

Możliwy paraliż szpitali w województwie?

Pracownicy szpitali podkreślają , że brak zabezpieczeń tu i teraz może oznaczać postępujący paraliż większości pomorskich szpitali. Skutki dla pacjentów mogą być niewyobrażalne.

Pomoc dla szpitali płynie z wielu stron, od ludzi dobrej woli!

Na szczęście jest także inna strona medalu. Do szpitali i urzędów na Pomorzu zgłasza się coraz więcej firm z terenu województwa, gotowych przestawić produkcję i rozpocząć szycie środków ochrony osobistej. Wśrod nich - jak usłyszeliśmy- jest m.in, firma deklarująca, że będzie mogła dostarczyć 1000 sztuk maseczek tygodniowo.To pozwoli w przyszłości na choć częściowe zatkanie coraz większych dziur w zapatrzeniu.

#PomagamySzpitalom - nasza akcja informacyjna

Na dziś jednak nie mamy wyjścia - ogłaszamy akcję #PomagamySzpitalom. Będziemy sukcesywnie informować o brakach w poszczególnych placówkach i prosić wszystkich ludzi, którzy mają taką możliwość o pomoc.
Już teraz zgłaszają się do naszej redakcji osoby, gotowe podarować, dać kontakt do zaprzyjaźnionych producentów lub odsprzedać po cenach hurtowych sprzęt szpitalom.

Czego potrzebują szpitale na Pomorzu? Oto początek listy potrzeb!

7. Szpital Marynarki Wojennej

PILNY APEL

Szpital potrzebuje materiału do szycia ubrań medycznych. Wszelkie sygnały i możliwość współpracy można zgłaszać na adres: [email protected].

Potrzeba także: materiału do szycia ubrań medycznych, jednorazowych ubrań chirurgicznych (każda ilość), kombinezonów jednorazowych i masek FFP-2, FFP-3 oraz chusteczek lub sprayu bądź innych tego typu preparatów do gogli, które zapobiegają parowaniu (tzw. Preparatów Anti-fog). Szpital prosi, by były to środki do nakładania na tworzywa sztuczne (plastik), czyli preparaty powszechnie używane w sportach zimowych do gogli narciarskich czy gogli motocyklowych.

7 Szpital Marynarki Wojennej poinformował, że otrzymał już 30 elektronicznych niań, o które prosił! Brawa dla darczyńców!

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne

Niezbędne do pracy są podstawowe środki ochrony osobistej tj. profesjonalne półmaski ochronne FFP2 lub FFP3 (opcjonalnie FFP1), z zaworem lub bez, maski chirurgiczne, fartuchy ochronne, kombinezony ochronne, rękawiczki jednorazowe oraz gogle/przyłbice, termometry bezdotykowe.

UCK prosi też o finansowe wsparcie dla młodych lekarzy i wolontariuszy. Wpłaty można dokonać na numer konta: 76 1130 1121 0006 5499 6720 0016 Bank Gospodarstwa Krajowego O/Gdańsk z dopiskiem „ Dla wolontariuszy- koronawirus”.

Wyroby można dostarczyć do punktu mierzenia temperatur w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przy ul. Smoluchowskiego 17 po telefonicznym uzgodnieniu terminu dostawy z Działem Zaopatrzenia Medycznego. UCK prosi o kontakt pod numerem tel: 58 584 46 02.

Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii gdańskiego UCK potrzebuje walkie talkie.

W razie izolacji lekarz lub pielęgniarka będą mogli porozumieć się z pacjentem bez wchodzenia do sali. Urządzenia mogą być używane, ale muszą być sprawne – mówią przedstawiciele Fundacji z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką, która prowadzi zbiórkę.

Klinika Alergologii i Pneumonologii UCK pilnie potrzebuje jednorazowego sprzętu do wykonywania bronchoskopii tj. endoskopowego badania oskrzeli.

Copernicus Podmiot Leczniczy

brakuje kombinezonów ochronnych, gogli, masek FFP2, czepków, rekawic, ochraniaczy na obuwie, fatuchów, środków dezynfekcyjnych

Szpital św. Wincentego Gdynia

kombinezony ochronne, maski chirurgiczne, maski FFP3

Szpitale Pomorskie

Szpitale Pomorskie utworzyły specjalne konto bankowe, z którego pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu, wyposażenia i materiałów ochrony osobistej na potrzeby Szpitali Pomorskich.

Numer rachunku bankowego: 67 1440 1101 0000 0000 1742 2448 .

Powiatowe Centrum Zdrowia (szpitale w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim)

Szpital potrzebuje: maseczek ochronnych, masek z filtrem węglowym typu FFP3, fartuchów ochronnych, środków dezynfekcyjnych, gogli ochronnych, przyłbic, kombinezonów ochronnych.

Swoich środków dezynfekcyjnych mają ok. 550 l w magazynie, dodatkowo ostatnio otrzymali 10 l płynu na Malbork i 5 l na Nowy Dwór Gd. od Ministerstwa Zdrowia. Czytaj więcej >>>

Szpitale Tczewskie

PILNY APEL

Potrzebne: środki ochrony indywidualnej dla pracowników szpitala: maski, przyłbice, rękawice, kombinezony.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im J. Korczaka w Słupsku

Potrzebne: fartuchy wzmocnione, kombinezony ochronne, gogle, przyłbice, maseczki, półmaski ochronne typu FFP1, 2, 3 z zaworem i bez zaworu, rękawice, termometry bezdotykowe, osłony na buty, płyn do dezynfekcji.

Fundacja „Mam serce”

Fundacja „Mam serce” prowadzi zbiórkę na rzecz ratowników medycznych. Potrzebne: rękawiczki, gogle, kombinezony i środki dezynfekujące.

Można też wpłacać pieniądze. Szczegóły poniżej.

Listę będziemy na bieżąco aktualizować o informacje od innych szpitali w województwie.

Czekamy też na informacje o akcjach pomocy dla szpitali na Pomorzu! Podzielcie się swoimi akcjami, tym, co robią firmy w Waszym mieście, opowiedzcie o oddolnych inicjatywach. Na Wasze sygnały czekamy pod adresem [email protected]

Jak wygląda pomoc dla szpitali?

Szyją i przywożą jedzenie

Coraz więcej prywatnych osób oraz małych i dużych firm włącza się w akcje pomocy szpitalom. Jedni szyją maseczki, inni oddają swoje zapasy środków ochrony osobistej, a jeszcze inni dowożą pracującym po kilkadziesiąt godzin lekarzom, pielęgniarzom, ratownikom ciepły posiłek.

NCBR otworzyło kolejny front walki z koronawirusem. 100 mln zł dla szpitali jednoimiennych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uruchomiło nowe przedsięwzięcie dla szpitali jednoimiennych na prace B+R. Wszystkie placówki tego typu, które prowadzą badania naukowe lub prace rozwojowe, mogą starać się o dofinansowanie projektów zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, służących ochronie personelu oraz leczeniu COVID-19. Łącznie do rozdysponowania jest co najmniej 100 mln zł.

Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem

Powstało już ponad 4 500 maseczek ochronnych, w tym 650 maseczek dziecięcych, i 2 000 przyłbic ochronnych.

Środki ochronne trafiły do:

 • 67 placówek medycznych i opiekuńczych,
 • Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej,
 • Straży Granicznej,
 • Wojsk Obrony Terytorialnej.

Maseczki i przyłbice zostały rozdysponowane w:

 • Trójmieście,
 • Szczecinie,
 • Elblągu,
 • Kartuzach,
 • Olsztynie,
 • Mrągowie,
 • Jastarni,
 • Malborku.

Dodatkowo, Akademia Marynarki Wojennej wydrukowała w technologii 3D 100 sztuk przejściówek do powietrznych masek strażackich i 48 kompletów przejściówek do masek 3M na filtry HEPA dla Ambulatorium i Straży Pożarnej w Komendzie Portu Wojennego w Gdyni. Obecnie drukowane są przejściówki do masek MP5 i MP6, również pod filtry HEPA.

Cały czas trwa także zbiórka komputerów dla dzieci do nauki zdalnej. Do tej pory udało się pozyskać 5 komputerów, które po serwisowaniu w Laboratorium Podstaw Techniki AMW trafiły do GOPS-u w Kosakowie i dzieci już z nich korzystają.

Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem
Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem AMW

Organizatorzy ogólnopolskiej akcji #MaskaDlaMedyka od kilku tygodni zbierają w całym kraju maski do nurkowania, które można przerobić na maski ochronne dla medyków

Do inicjatywy dołączyli mieszkańcy Gdańska na czele z prezydent miasta Aleksandrą Dulkiewicz. Przeznaczone do nurkowania maski Easybreath SUBEA (produkcji Decathlonu) mogą zostać w prosty sposób przerobione na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu.

Z maski zdejmujemy górną fajkę do oddychania pod wodą. W tym miejscu montujemy wydrukowany w technologii 3D adapter, do którego pracownicy medyczni dołączą filtry medyczne – wyjaśnia Aneta Słoma, współinicjatorka akcji, prywatnie gdańszczanka.

– Liczy się czas. Skoro Polacy posiadają ponad 300 tysięcy masek, które nadają się do wykorzystania przez potrzebujących pracowników ochrony zdrowia, to pomóżmy – każdy tak jak może – w zbieraniu i przekazaniu ich dalej do szpitali. Jak nie my, to kto? – pytają i zachęcają do nagłaśniania oraz wzięcia udziału w akcji jej inicjatorzy.

Jak przekazać maskę?

Jeśli możesz, dostarcz ją do siedziby Fundacji Gdańskiej przy ul. Długi Targ 28/29 (wejście od ul. Pończoszników) w godz. 9:00-16:00.
Jeśli nie masz możliwości przywieźć maski osobiście, zadzwoń pod numer +48 691 078 949, a my ją od Ciebie odbierzemy.

#PomagamySzpitalom. Czego potrzebują pomorskie szpitale?
mat. prasowe

Firma MGJ przekazała wejherowskiemu szpitalowi sprzęt i pieniądze

Mając na uwadze trudną sytuację w kontekście walki z koronawirusem przekazaliśmy środki finansowe dla Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Wejherowski szpital dzięki naszej pomocy zakupił kardiomonitor. Sprzęt jest używany na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Ponadto, udało się też wesprzeć Oddział Neurologii, zaopatrując w maseczki ochronne i artykuły ochrony osobistej – mówią przedstawiciele MGJ z Leśniewa, zajmującej się produkcją suchej tarcicy liściastej.

Firma MGJ przekazała wejherowskiemu szpitalowi sprzęt i pieniądze
Firma MGJ przekazała wejherowskiemu szpitalowi sprzęt i pieniądze MGJ

Przyłbice z Bytowa ochronią personel szpitala w Słupsku. Produkcja ruszyła w Druteksie przy pomocy firm Wadim-Plast, Alexander i Trefl

Czujemy potrzebę i obowiązek niesienia pomocy. Chcemy być blisko lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych – prawdziwych bohaterów walki z koronawirusem. Doskonale zdajemy sobie sprawę z ogromnego zapotrzebowania na sprzęt ochronny, stąd decyzja o rozpoczęciu produkcji profesjonalnych przyłbic. Planujemy produkcję kilkudziesięciu tysięcy sztuk. Wytwarzamy je na własnych, nowoczesnych maszynach, zgodnie z wytycznymi medyków. Tak, by jak najlepiej spełniały ich oczekiwania, Działamy i pomagamy dalej. To nie jest nasze ostatnie słowo – mówi Leszek Gierszewski, prezes Druteksu.

Pierwsza partia przyłbic trafiła już do medyków z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. Ze sprzętu korzystają również pracownicy bytowskiej firmy, w której wprowadzone zostały wewnętrzne procedury bezpieczeństwa, pozwalające na zminimalizowanie ryzyka zakażenia, przy zachowaniu ciągłości procesów produkcyjnych i administracyjnych.

Drutex rozpoczął produkcje przyłbic
Drutex rozpoczął produkcje przyłbic DRUTEX
Drutex rozpoczął produkcje przyłbic
Drutex rozpoczął produkcje przyłbic DRUTEX
Drutex rozpoczął produkcje przyłbic
Drutex rozpoczął produkcje przyłbic DRUTEX
Drutex rozpoczął produkcje przyłbic
Drutex rozpoczął produkcje przyłbic DRUTEX

AMGEN wspiera walkę z pandemią koronawirusa. Pieniądze trafią m.in. do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku

– Walka z COVID-19 stanowi ogromne wyzwanie dla obywateli, rządów i systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. To także sprawdzian dla międzynarodowych firm farmaceutycznych, które muszą zapewnić ciągłość łańcucha dostaw i dostępność do swoich leków, mimo utrudnień w ruchu granicznym. Obecnie liczą się przede wszystkim powstrzymanie narastającej fali zachorowań i ograniczenie skutków epidemii, ale także wsparcie pacjentów chorych przewlekle, zwłaszcza tych z grup wysokiego ryzyka.

Dlatego podjęliśmy decyzję, że polski oddział AMGEN wesprze finansowo czternaście szpitali oraz dwie organizacje pozarządowe, które pomagają najbardziej potrzebującym – seniorom oraz dzieciom z chorobami onkologicznymi. Ponadto, na poziomie globalnym AMGEN we współpracy z Adaptive Biotechnologies rozpoczął badania nad opracowaniem terapii zapobiegającej lub leczącej COVID-19.

Mamy ogromną nadzieję, że nasze doświadczenie pomoże w wygraniu tej nierównej jak dotąd walki – mówi Gábor Sztaniszláv, dyrektor generalny AMGEN w Polsce.

Do placówek medycznych i organizacji pozarządowych trafi łącznie pół miliona złotych.

Licealiści z Trójmiasta drukują w 3D przyłbice dla szpitali w całej Polsce

Trzech uczniów ze szkół w Gdyni i Gdańsku drukuje przyłbice już od miesiąca. W tym czasie przygotowali prawie 5 tys. kompletnych przyłbic, a następne są w druku. Licealiści wykorzystują prywatne drukarki 3D. Udało im się zdobyć sprzęt od sponsorów i teraz przez niemal całą dobę pracuje ponad 20 drukarek. Uczniowie zbierają środki na potrzebne materiały i zakup kolejnego sprzętu. Każdy może pomóc w zrzutce.

– Szesnaście drukarek stoi w budynku w Sopocie, który do akcji użyczyło nam miasto. Drukarki stoją też u mnie w domu i u moich kolegów. W domu pierwszy wydruk zaczyna się około 5-6 rano, natomiast ostatnia partia idzie około 2 w nocy. Natomiast na farmie 3D w Sopocie drukarki pracują cały dzień. Kolega około północy podjeżdża, by wydrukować ostatnią tego dnia przyłbicę – mówi Kacper Falkiewicz, uczeń III LO w Gdańsku, jeden z inicjatorów akcji.

Pierwsza partia przyłbic, jakie licealiści przekazali do szpitali, liczyła kilkanaście sztuk. Druga już około 50. Z dnia na dzień było ich coraz więcej. Teraz dziennie przygotowują 300-400 sztuk, które wysyłają do prawie 40 szpitali w całym kraju. Nie są to tylko szpitale zakaźne, ale wszystkie, które takiego sprzętu potrzebują. Do tej pory z trójmiejskich przyłbic korzystają już pracownicy szpitali m.in. w: Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Wejherowie, Starogardzie Gdańskim, Nowym Sączu, Szczecinie, Elblągu i w Warszawie.
– Instytucje same zgłaszają nam zapotrzebowanie, a my staramy się im pomóc. Dajemy przyłbice wszystkim szpitalom, które się do nas odzywają. Jednorazowo na szpital przekazujemy minimum 200 przyłbic i w zależności od wolnych zasobów dosyłamy więcej. Teraz na przykład ze szpitala w Radomiu mamy prośbę o 1 200 przyłbic. Jak widać, potrzeby są bardzo duże – informuje Falkiewicz.

Po zakończeniu akcji drukarki nie będą się kurzyć. Uczniowie chcą stworzyć z nich Zespół Pracowni Druku 3D im. Macieja Kosycarza. Jedna pracownia będzie w III LO w Gdańsku, a druga w III LO w Gdyni.
 
Środki na druk przyłbic w 3D można wpłacać przez portal Zrzutka.pl Pokonajmy koronawirusa przy użyciu drukarek 3D!.

Akcję patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Pomorskiego.

Licealiści z Trójmiasta drukują w 3D przyłbice dla szpitali w całej Polsce
Licealiści z Trójmiasta drukują w 3D przyłbice dla szpitali w całej Polsce UMWP
Licealiści z Trójmiasta drukują w 3D przyłbice dla szpitali w całej Polsce
Licealiści z Trójmiasta drukują w 3D przyłbice dla szpitali w całej Polsce UMWP

Kolejna pomoc dla medyków od PPNT Gdynia

Pojawiają się pomysły, by przerabiać maski do nurkowania, a nawet malarskie na potrzeby służb medycznych. Brzmi absurdalnie? Niekoniecznie. Ogólnopolska akcja charytatywna #MaskaDlaMedyka zjednuje sobie coraz poważniejszych partnerów oraz życzliwość samych medyków. W jej aktywne wsparcie zaangażował się także Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia (PPNT Gdynia).

Jak tłumaczy jeden z inicjatorów akcji #MaskaDlaMedyka – Piotr Skrzypczyk – całotwarzowa maska do snorklingu EasyBreath firmy Decathlon w prosty sposób może być przerobiona na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego, a także na wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów (CPAP).

Choć urządzenie CPAP nie zastąpi respiratora, to może pełnić rolę wspomagającą we wczesnej fazie niewydolności oddechowej. Jego funkcja sprowadza się tu głównie do rozszerzenia światła dróg oddechowych, co poprawia efektywność oddychania pacjenta.

Wspomniane rozwiązania zostały już z powodzeniem wdrożone we Włoszech (CPAP) i Czechach (maska ochronna).

Jak można się jednak domyślić, „przerobienie” sklepowej maski nie polega na chałupniczym wykonaniu pasujących do niej elementów. Potrzebny jest specjalny adapter. I właśnie takie adaptery wytwarzane są za pomocą technologii druku 3D. Do inicjatywy włączył się Pomorski Park Naukowo - Technologiczny, uruchamiając w swojej pracowni produkcję potrzebnych elementów. Pierwsza partia powstałych w Gdyni zestawów trafiła do Zespołu Ratownictwa Medycznego w Gdyni.

Kolejna pomoc dla medyków od PPNT Gdynia
Kolejna pomoc dla medyków od PPNT Gdynia PPNT Gdynia
Kolejna pomoc dla medyków od PPNT Gdynia
Kolejna pomoc dla medyków od PPNT Gdynia PPNT Gdynia

Warta wspiera 34 szpitale w walce z pandemią. Również te na Pomorzu

Grupa Warta poinformowała o przekazaniu 10 milionów złotych na pomoc w walce z pandemią koronawirusa. 5 mln zł trafi do 34 szpitali w całym kraju, drugie 5 mln – do instytucji lokalnych w ramach akcji „Zostań w domu i pomagaj”.

Na Pomorzu wsparcie finansowe otrzymają:

 • 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku,
 • Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie,
 • Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie.

Przygotowane środki ubezpieczyciel przekaże placówkom ze wszystkich województw m.in. na zakup sprzętu medycznego oraz ochronnego dla personelu oraz pacjentów.

Widzimy oddanie pracowników służby zdrowia dla walki z pandemią i podziwiamy ich codzienną pracę. Ważnymi dla nas wartościami są solidarność i pomoc w potrzebie, dlatego chcemy skierować nasze działania bezpośrednio tam, gdzie są one teraz niezbędne. Wierzymy, że ten gest przyniesie chwilę oddechu i pozwoli z większym spokojem pomagać chorym – mówi Jarosław Parkot, prezes zarządu Warty.

W gronie 34 szpitali znalazły się m.in. wszystkie placówki jednoimienne oraz wybrane zakaźne w miastach wojewódzkich. Środki zostały rozdzielone proporcjonalnie do liczby chorych w poszczególnych województwach i liczby szpitali w danym regionie.

Kolejne 5 milionów Grupa Warta przekaże organizacjom i instytucjom lokalnym w ramach akcji „Zostań w domu i pomagaj”. To agenci, znając dobrze potrzeby w swoim otoczeniu, wskażą miejsca, które wymagają wsparcia w walce z koronawirusem.

Pieniądze na walkę z pandemią pochodzą m.in. ze środków zaplanowanych wcześniej na kampanię reklamową z okazji 100-lecia firmy.

Electrolux przekazał sprzęt personelowi medycznemu z Fundacji Kobiety Wędrowne w Sopocie

Pralko-suszarki to tylko niektóre urządzenia, które trafiły do Fundacji Kobiety Wędrowne. Oprócz tego, przekazano tam, jak i do placówek w całej Polsce, oczyszczacze powietrza, pralki, a także mniejszy sprzęt, jak odkurzacze, kawiarki czy czajniki. 

Respiratory przekazał do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku oraz Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie Invest Komfort

Deweloper zakupił też łącznie 23 500 maseczek, które są sukcesywnie przekazywane szpitalom, domom opieki społecznej oraz pracownikom firmy. Wsparł również zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla Kliniki Alergologii i Pneumonologii w Gdańsku. DPS-om w Sopocie, Gdańsku Gdyni ( im. Jana Pawła II, „Polanki”,„Ostoja”,„Starogardzka”,„Złota Jesień” oraz DPS-u przy ulicy Turystycznej 23) oraz dwóm Gdyńskim Ośrodkom Wsparcia przekazane zostały natomiast zestawy środków ochrony osobistej: maseczki, rękawiczki i żele do dezynfekcji.

W trudnym czasie powinniśmy okazywać sobie więcej dobrych słów i gestów, które udowadniają, że jesteśmy razem. Ludzka solidarność i pomoc dają nadzieję, że wspólnie przetrwamy ten kryzys. Jako firma z Trójmiasta chcemy wspierać mieszkańców i lokalne instytucje, do czego zachęcamy też inne podmioty. To z pewnością nie koniec naszych działań pomocowych, wiele jest jeszcze do zrobienia – zapowiada Mieczysław Ciomek, prezes Invest Komfort.

Łóżka, pościele i inne produkty wyposażenia wnętrz trafiły do gminnych centrów kwarantanny w Słupsku i w powiecie bytowskim

Dzięki nim osoby, które nie mogą odbywać kwarantanny w domach, spędzą 14 dni w przyjaznych warunkach. W ramach akcji #PomagamyRazem dozowniki na płyn do dezynfekcji otrzymała też Straż Graniczna. Niezbędne przedmioty przekazała IKEA wspólnie z partnerami.

Wszyscy zostaliśmy postawieni w wyjątkowej sytuacji, staramy się więc pomagać w naszym najbliższym otoczeniu, zgodnie z naszą misją People & Planet Positive. Staraliśmy się maksymalnie połączyć siły i zaprosiliśmy do pomocy nie tylko spółki z korzeniami IKEA, ale też naszych partnerów biznesowych i instytucjonalnych, którzy bez wahania odpowiedzieli na nasz apel oraz zaoferowali wsparcie materialne i organizacyjne. Dzięki solidarności i sprawnej współpracy pomiędzy wszystkimi jednostkami IKEA w Polsce mogliśmy pomóc 35 gminom w 8 województwach. IKEA w Polsce zobowiązała się do tego, że przeznaczy łącznie 4,5 mln złotych, aby wspomóc system ochrony zdrowia oraz zapewnić niezbędną pomoc społecznościom dotkniętym skutkami epidemii. Wsparcie gminnych centrów kwarantanny to jedno z wielu działań, jakie podejmujemy, aby zrealizować to zobowiązanie – mówi Anita Ryng, kierownik ds. procesów komunikacyjnych w IKEA Retail Polska.

W akcję #Pomagamy Razem, oprócz IKEA zaangażowały się:

 • Puro Hotels,
 • SSAB Poland,
 • SAM EXECUTIVE SEARCH,
 • JULA,
 • Fundacja Medicover,
 • Castorama,
 • Jysk,
 • Decathlon,
 • FedEx Express,
 • Agencja Rezerw Materiałowych

Pralki, oczyszczacze powietrza, odkurzacze, kawiarki, czajniki przekazał Szpitalowi w Wejherowie Electrolux

Marka Electrolux przez cały czas prowadzi rozmowy z przedstawicielami szpitali oraz realizuje działania, mające na celu przekazanie sprzętu do większej ilości placówek, które potrzebują wsparcia – podali w komunikacie przedstawiciele firmy.

Sprzęt od Electrolux przekazano też placówkom medycznym m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, w Szczecinie i w Katowicach.

Pieniądze na respirator i środki ochrony osobistej: gumowe rękawiczki, maseczki, przyłbice, kombinezony, gogle, w ramach akcji #PomocnaDłońRiviery przekaże Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni Centrum Riviera we współpracy ze stowarzyszeniem In gremio z Gdyni

Każdego dnia setki osób w całym kraju padają ofiarą koronawirusa. Dla własnego bezpieczeństwa większość z nas zostaje w domach, podczas gdy inni - w tym lekarze, sanitariusze i medycy – walczą o życie chorych na COVID-19. Do tych cichych bohaterów należy m.in. cały zespół Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni - jednej z dwóch placówek w całym Trójmieście, do których trafiają obecnie osoby zakażone koronawirusem, wymagające hospitalizacji. Mieszkańcy Gdyni już wielokrotnie udowadniali, że są wyjątkową społecznością – i to się nigdy nie zmieni, bo potrafimy być razem! Wspieramy się wzajemnie niezależnie od okoliczności i żaden wirus nie stanie nam na przeszkodzie – napisali organizatorzy zbiórki.

Ponad 20 mln złotych przekazano od firm w całym kraju w ramach akcji „Jesteśmy razem. Pomagamy”

Pomagamy z odruchu serca. Zwykłej, ludzkiej chęci wsparcia tych, którzy są na pierwszej linii frontu: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, laborantów i innych pracowników służby zdrowia. To nasz obowiązek. Tylko działając razem, wykorzystując nasze doświadczenie w zarządzaniu kryzysem, a także nasze kontakty i struktury, które jako przedsiębiorcy budowaliśmy latami, możemy realnie poprawić sytuację w placówkach medycznych i podnieść poziom bezpieczeństwa pracujących w nich ludzi. Tych, którzy codziennie narażają dla nas swoje życie - mówi Leszek Gierszewski prezes firmy Drutex i inicjator akcji

„Jesteśmy Razem. Pomagamy” to inicjatywa skupiająca przedsiębiorców gotowych nieść pomoc w czasach pandemii. W ramach akcji niezbędne wsparcie finansowe uzyskują m.in. placówki służby zdrowia, osoby poszkodowane skutkami pandemii oraz organizacje pozarządowe. Drutex rozpoczął ją, przekazując w marcu milion złotych na remont i doposażenie czterech pomorskich szpitali.

Dziś mamy już kilkadziesiąt firm na pokładzie. Po niespełna miesiącu, zebraliśmy pomoc o wartości przekraczającej 20 milionów złotych! To niezwykle budujące i napawające dumą, że polscy przedsiębiorcy w obliczu zagrożenia okazują tyle solidarności, szczodrości i gotowości do niesienia bezinteresownej pomocy – mówi dr Radosław Kwaśnicki, koordynator generalny akcji.

Środki pieniężne dla pomorskich szpitali przekazały firmy:

 • Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku,
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku,
 • Saltus Ubezpieczenia,
 • Winne Pola.

Wiele małych i dużych firm, a nawet osoby prywatne, wspierają nas, dostarczając codziennie do naszych szpitali, m.in. posiłki, przekąski, napoje oraz sprzęt jednorazowego użytku, a także środki antybakteryjne i kosmetyki. Nie da się słowami opisać tego jak jesteśmy wszystkim wdzięczni – mówi Dariusz Nałęcz, wiceprezes zarządu Szpitali Pomorskich.

Ponad 190 obiadów w ramach akcji „Obiad dla medyka” trafi w najbliższych dniach do pracowników służb medycznych

Do tej pory udało się zebrać na ten cel ponad 28 tys. zł. Akcji patronuje Magdalena Adamowicz.

Bardzo cieszę się, że nasza akcja wzbudziła tak duży odzew! Zawsze wierzyłam, że my – Pomorzanie, mamy dobre i hojne serca. Dziękuję wszystkim za wpłaty, a całej służbie medycznej dużo siły i wytrwałości w tym trudnym czasie – mówi posłanka do Parlamentu Europejskiego Magdalena Adamowicz.

Posiłki przygotowuje i dostarcza Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Miejsca dystrybucji obiadów są ustalane w porozumieniu z Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Dziękuję wszystkim za hojność, za dobre słowo. Wierzę, że dzięki ludziom dobrej woli, skutki epidemii, dla nas przynajmniej, będą dużo mniej groźne. Pokonajmy koronawirusa razem – apeluje Piotr Wróblewski z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, inicjator akcji.

Akcję dostarczania posiłków dla pracowników 7. Szpitala Wojskowego Marynarki Wojennej w Gdańsku zorganizował sprzedawca energii elektrycznej, gazu i ciepła Fortum

Każdego dnia personel szpitala otrzymuje około od 50 do 60 ciepłych posiłków. Posiłki są przygotowywane przez pracowników restauracji:

 • A la Francaise,
 • Peperino,
 • Pierogarni Mandu.

Akcja potrwa tak długo, jak będzie to konieczne.

Chcemy pomóc bohaterom – personelowi medycznemu szpitala zakaźnego, którzy walczą z koronawirusem i ratują życie pacjentów. W ten sposób zwiększamy również szansę na przetrwanie naszych klientów – restauratorów. Obecnie drastycznie spadły ich obroty, a realizacja tylu codziennych zamówień daje pracę wielu ludziom – mówi Ewa Oświecińska, dyrektor programu digitalizacja i optymalizacja w Fortum, koordynatorka akcji.

#gastropomaga to akcja, w ramach której pracownicy służby zdrowia codziennie otrzymują ciepłe posiłki

Jak podkreślają jej organizatorzy, warto skupiać się na tym, co można zrobić dla tych osób, które teraz pracują najciężej i są najbardziej narażone na kontakt z niebezpiecznym wirusem.

Rozmawialiśmy ostatnio o zapoczątkowanej przez nas inicjatywie #gastropomaga, jednak niestety doszliśmy do momentu, że sami potrzebujemy pomocy! Nasz świat zupełnie stanął na głowie, ale nie czulibyśmy się dobrze prosząc o coś za nic. Za każdą pomoc przygotowaliśmy vouchery na 130% wartości wsparcia i niespodzianki. Będziemy ogromnie wdzięczni za opowiedzenie o naszej akcji. Każde dobre słowo przybliży nas do tego, że wystartujemy ponownie! Jedno nadal jest pewne: nie ważne co będzie dalej, na pewno nie przestaniemy pomagać w ramach #gastropomaga – napisali do naszej redakcji przedstawiciele restauracji Muszla Gdynia.

Mowi Poland wspiera pomorskie szpitale

Na zakup sprzętu niezbędnego w walce z koronawirusem firma przeznaczyła niemal 200 tys. zł.

Jako grupa Mowi działamy na całym świecie i podejmujemy na co dzień szereg inicjatyw, w których wyrażamy naszą dbałość o pracowników, środowisko czy o produkt.Jednak szczególną troskę kierujemy w stronę lokalnych społeczności i instytucji na Pomorzu. Stąd nasza decyzja o wsparciu słupskiego szpitala i jego oddziału w Ustce, szpitala w Sławnie czy pogotowia ratunkowego w Słupsku – wyjaśnia John-Paul McGinley, dyrektor zarządzający Mowi Poland.

Mowi Poland zakupiło dla wspomnianych placówek:

 • 20 łóżek do intensywnej terapii,
 • 3 kardiomonitory,
 • 2 ozonatory do karetek

Firma pomogła też wyposażyć laboratorium analityczne.

Przekazanie ozonatorów słupskiemu pogotowiu ratunkowemu
Przekazanie ozonatorów słupskiemu pogotowiu ratunkowemu mat. prasowe

Szpitale i pracownicy medyczni w całej Polsce znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji, bo zdarza się, że brakuje sprzętu, środków ochrony do codziennej pracy w nowych warunkach epidemiologicznych. Decyzja o wsparciu lokalnych, pomorskich szpitali przez Mowi Poland to gest pomocy o szczególnej wartości. Zakupiony sprzęt pozwoli nam na hospitalizację znacznie większej liczby pacjentów, co w sytuacji rosnącej liczby osób zakażonych koronawirusem, jest dla szpitala szczególnie ważne – mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy słupskiego szpitala.

ZPS Lubiana przekazała sprzęt medyczny dla Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie

Spółka Lubiana przekazała na oddział OIOM Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie system ogrzewania pacjenta, który ma wspierać leczenie i ułatwić pracę medykom.

Profesjonalny System MEDWARM ma pomagać w monitorowaniu temperatury ciała i utrzymywaniu jej na odpowiednim poziomie. Nowoczesny sprzęt wspiera lekarzy w zapewnieniu szybkiej opieki i usprawnia funkcjonowanie oddziałów. Obszary jego zastosowania to bloki operacyjne, sale zabiegowe, szpitalne oddziały ratunkowe, OIOM.

Przekazując ten sprzęt, chcieliśmy podziękować wszystkim lekarzom i osobom związanym z naszą lokalną służbą zdrowia za ich nieocenioną pracę i poświęcenie, które wkładają w codzienną opiekę nad pacjentami. Wierzymy, że każdy gest wsparcia jest bardzo ważny w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Mamy nadzieję, iż wspólnymi siłami uda nam się jak najszybciej przezwyciężyć obecną sytuację – mówi Zbigniew Andrzejewski, prezes ZPS „LUBIANA”.

Drugi respirator trafi do Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku

Pieniądze na jeden respirator transportowy dla malborskiej lecznicy przekazały w imieniu mieszkańców władze Malborka. Drugie urządzenie trafi do placówki dzięki oddolnej inicjatywie. 31 marca pieniądze zaczęli zbierać Zbigniew Puzio, Stanisław Szpura i Bartosz Nowak, mieszkańcy powiatu malborskiego, którzy zachęcili znajomych, a potem poprosili wszystkich chętnych, by wpłacali darowizny na konto Powiatowego Centrum Zdrowia.

Wspólnymi siłami, z lokalnymi rolnikami, przedsiębiorcami rolnymi, cukrownią, firmami, mieszkańcami i związkiem plantatorów buraka cukrowego, zebraliśmy potrzebną kwotę 40 tys. zł. Jest nawet nadwyżka, która zostanie przekazana na zakup innego pilnie potrzebnego sprzętu dla naszego szpitala. Podziękowania należą się każdej osobie, która wpłaciła pieniądze ten szczytny cel. Respirator będzie służył nie tylko podczas pandemii, ale jeszcze przez następne lata – mówi Bartosz Nowak.

Urządzenie w ciągu 2-3 tygodni powinno dotrzeć do placówki.

Akademia Marynarki Wojennej pomaga w walce z koronawirusem

Na początek ok. 300 sztuk, ale następne tysiąc czeka już w kolejce. Akademia Marynarki Wojennej zaangażowała się w walkę z koronwirusem i od trzech dni szyje maseczki. Równolegle trwa także produkcja przyłbic. Środki ochronne trafią do służb medycznych i okolicznych mieszkańców.

Firma LPP z Gdańska przekazała szpitalom już 100 tysięcy masek ochronnych

Pierwsza partia trafiła do 40 ośrodków ochrony zdrowia. Pomoc kierowana jest już nie tylko do placówek z Pomorza i Małopolski, dociera również do innych regionów w kraju. W sumie do potrzebujących trafią maseczki ochronne o wartości ponad miliona złotych.

Olivia Business Centre sfinansowało moduł diagnostyczny przy szpitalu na gdańskiej Zaspie

Moduł diagnostyczny umożliwia przeprowadzanie testów na obecność koronawirusa przed budynkiem szpitala, co pozwala na preselekcję pacjentów wchodzących do placówki medycznej i ograniczenie zakażenia wewnątrz budynku. Ponadto do gdańskich szpitali przekazane zostały: respirator, fumigator, odzież medyczna, maseczki ochronne. Od miesiąca kuchnia Olivia Star Top codziennie dostarcza żywność lekarzom i personelowi medycznemu szpitali. Łącznie przygotowanych zostało już ponad 1 800 posiłków.

Loża Gdańska BCC wspiera pomorskie szpitale w walce z koronawirusem

Nowy sprzęt medyczny dla pomorskich szpitali od Loży Gdańskiej BCC:

 • 3 respiratory VENTILogic LS firmy Weinmann (respiratory nowej generacji, służące do mechanicznej wentylacji pacjenta. Urządzenia dostosowane są do różnych sytuacji klinicznych, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo i komfort),
 • 3 kardiomonitory pacjenta Lutech Datalys 807 z wyposażeniem uzupełniającym i funkcją wykrywania arytmii i analizy ST,
 • 100 000 maseczek chirurgicznych (w trakcie realizacji).

Te szpitale otrzymały pomoc:

 • Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie,
 • Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku,
 • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne GUMed w Gdańsku.

Trójmiejskie porty dzielą się dobrem i dostarczają kolejny sprzęt medyczny

4 sztuki analizatorów do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2 zostaną przekazane Szpitalowi w Wejherowie oraz placówkom w Gdyni, Gdańsku i w Kościerzynie.

Największy samolot An 225 przywiezie sprzęt medyczny zakupiony m.in. przez Grupę Lotos

To przede wszystkim środki ochrony indywidualnej, m.in. kombinezony oraz przyłbice. Transport przyleci do Polski z Chin.

Intel pomaga szpitalom, seniorom i szkołom

Intel udostępnił specjalny serwer umożliwiający zdalną pracę lekarzom. Urządzenie zostało zainstalowane w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Firma przekazała też gdańskim szpitalom 200 tysięcy maseczek ochronnych, zaangażowała się w akcję druku przyłbic ochronnych przy wykorzystaniu drukarek 3D i zakupiła materiał umożliwiający przygotowanie ok. 1 000 nakryć ochronnych.

Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku Intel rozpoczął również projekt wolontariatu pracowniczego skoncentrowanego na pomocy seniorom. Dodatkowo firma przeznaczy 50 tysięcy dolarów na zakup komputerów dla lokalnych placówek oświatowych.

Licealiści z Trójmiasta produkują przyłbice ochronne z wykorzystaniem druku 3D

Zainspirowani działaniami studentów z Włoch, którzy za pomocą drukarki 3D wydrukowali specjalne zawory do respiratorów, postanowiliśmy wykorzystać nasze własne drukarki do produkcji środków ochronnych dla polskich szpitali. Bardzo szybko okazało się, że przy pomocy prostego wydruku, paru śrubek, kawałka gumy oraz przezroczystej folii do laminowania dokumentów, jesteśmy w stanie tworzyć, bardzo pożądane teraz, w pełni funkcjonalne przyłbice – tłumaczy Kacper Falkiewicz, jeden z członków projektu.

Wydrukowany w ten sposób sprzęt chroni twarz personelu medycznego, zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem, a przy tym nie ogranicza widoczności.

Inicjatorem produkcji przyłbic jest Mike Ryan, uczeń III LO w Gdyni, który interesuje się zagadnieniami innowacyjnych urządzeń wykorzystywanych w medycynie.

Trójmiejscy licealiści w tydzień wydrukowali około 500 przyłbic dla personelu medycznego, m.in. ze Szpitala Morskiego w Gdyni, Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Szpitala Dziecięcego Polanki, a nawet z placówki w Nowym Sączu.

Kibice Lechii Gdańsk z Malborka, skupieni w grupie Malborscy Lechiści, organizują zbiórkę na rzecz szpitala w Malborku

Podobnie jak wielu fanów piłkarskich w Polsce, w czasie trwającej pandemii koronowirusa kibice Lechii z Malborka organizują zbiórkę pieniędzy na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla malborskiego szpitala. Zbiórka potrwa do 5 kwietnia poprzez portal zrzutka.pl – informuje Patryk Pawłowski, przedstawiciel Malborskich Lechistów.

Informacje o zbiórce tutaj.

Intel Technology Poland przekazał 100 000 maseczek chirurgicznych dla Szpitali Pomorskich

Odbieraliśmy tę dostawę ze łzami w oczach. To OGROMNE wsparcie‼️‼️‼️ Dziękujemy z całego serca – czytamy na facebookowym profilu Szpitali Pomorskich.

Lightsoft z Gdańska przekazuje przyłbice medykom

Sumarycznie udało się dostarczyć 70 gotowych zestawów, do których postanowiliśmy dołączać maski ochronne. Razem z przyłbicami będą stanowić idealne połączenie ochrony osobistej medyków. Cały proces trwa jednak dalej, a kolejne przyłbice pojawiają się na stołach naszych drukarek i sukcesywnie będą zasilać Trójmiejskie placówki ochrony zdrowia! – czytamy na facebookowym profilu Lightsoft.

Przyłbice trafiły już do Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, Szpitala Miejskiego w Gdyni oraz do medyków firmy COMED pracujących na platformach wiertniczych.

Kolejny sprzęt „Made in Gdynia” dla pielęgniarek i lekarzy. Część już została przekazana do gdyńskich szpitali

Partię 1 400 sztuk trzywarstwowych masek z fizeliny medycznej uszyli specjaliści z gdyńskiej firmy Santi Diving, zajmujący się na co dzień m.in. produkcją skafandrów dla nurków. Sprzęt został już przekazany do Szpitala im. PCK w Gdyni Redłowie. Ekipa Santi Diving poszukuje właśnie włókniny medycznej, aby kontynuować produkcję.

Dalszej pomocy pielęgniarkom i lekarzom udzielają także specjaliści z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Dzięki użyciu laserowego plotera wycinane są maski i przyłbice dla pomorskich szpitali. Placówki z Gdyni otrzymały ich już wczoraj pół tysiąca sztuk. Projekt, na podstawie którego powstają maski, opracowali Mateusz Dyrda, prezes Stowarzyszenia Robotyków Skalp i Konrad Klepacki, członek centrum kulturalnego tuBaza.

Wśród darczyńców szpitali jest też spółka Polipack z Gościcina. Przekazała 4 000 sztuk opakowań do próbek laboratoryjnych. Z kolei z inicjatywy mecenas Anny Kluczek-Kollar grupa pomorskich prawników sfinansowała zakup dwustu kompletów śpiworów i koców termicznych dla pracowników oraz pacjentów gdyńskich szpitali. Wspomogły ich Chłodnia Gdańsk i Kruszywa Polskie S.A.

Sprzęt medyczny od firmy Drutex już w pomorskich szpitalach w ramach akcji „Jesteśmy razem. Pomagamy”

Bytowski Drutex w ramach akcji „Jesteśmy razem. Pomagamy” przekazał ponad 1 mln zł na doposażenie i dostosowanie do walki z koronawirusem czterech pomorskich szpitali: za 500 tysięcy złotych kupiono specjalistyczne łóżka oraz kardiomonitory, a kolejne 500 tys. kosztował będzie rozpoczęty już remont oddziału przygotowywanego dla chorych z COVID-19 w gdańsk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki