MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec obowiązkowego noszenia maseczek od 30.05.2020! Zniesienie nakazu zakrywania ust i nosa. Tu nadal zakrywamy usta i nos! [03.06.2020]

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Maseczki obowiązkowe od 16.04.2020. To początek "odmrażania" gospodarki
Maseczki obowiązkowe od 16.04.2020. To początek "odmrażania" gospodarki 123rf
To koniec obowiązkowego noszenia maseczek w przestrzeni otwartej od 30.05.2020. W całym kraju od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wszedł w życie obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej, między innymi w autobusach, parkach czy sklepach. Rząd luzuje obostrzenia i podjął decyzję o możliwości chodzenia bez maseczek. Warunkiem jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa czyli odległości. Gdzie nadal trzeba nosić maseczkę?

Maseczki nadal obowiązkowe - kiedy zakaz zostanie zniesiony? Jest bliski termin!

Od 30 maja został zniesiony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej - jeżeli zachowany jest dystans społeczny.

Gdzie nadal trzeba nadal zasłaniać usta i nos?

 • autobusy i tramwaje,
 • sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Gdzie jeszcze nie trzeba zakrywać ust i nosa?

 • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
 • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole

Źródło: gov.pl

Kiedy koniec obowiązkowego noszenia maseczek? Dziś (26.05.2020) ma paść data zniesienia zakazu!

Już w poniedziałek minister Szumowski zapowiadał, że pojawi się informacja o znoszeniu nakazu zakrywania ust i nosa. Najprawdopodobniej we wtorek na konferencji padnie data. Czy będzie ona dotyczyła wszystkich województw? Prawdopodobnie obowiązek znoszony będzie najpierw w województwach, gdzie jest najmniejszy przyrost liczby zakażonych.

W tym materiale na bieżąco będziemy informować o zmianach.

Koniec obowiązkowego noszenia maseczek już wkrótce? Szumowski zapowiada

Minister zdrowia zapowiedział 25.05.2002 roku, że jutro lub pojutrze pojawi się komunikat dotyczący noszenia maseczek, zakrywających usta i nos w przestrzeni publicznej. Nie wszędzie jednak będzie to możliwe. Na początku obowiązek zostanie zniesiony tam, gdzie zakażeń jest najmniej.

- Są trzy województwa, które mają wskaźnik reprodukcji wirusa powyżej jednego. Tam możliwe, że będzie konieczność utrzymania obowiązku noszenia maseczek. W pozostałych województwach ten wskaźnik jest poniżej jedności, co oznacza, że liczba zakażeń spada - powiedział minister Szumowski.

Gdzie zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek?

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział, że złagodzenie nakazu zakrywania ust i nosa może nastąpić już w najbliższym tygodniu. W podjęciu ostatecznej decyzji znaczące będą jednak statystyki zakażenia koronawirusem, a samo łagodzenie obowiązku noszenia maseczek lub zakrywania twarzy w inny sposób może dotyczyć jedynie niektórych województw lub powiatów.

Gdzie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce jest najniższa? To tam mogą w pierwszej kolejności zostać poluzowane obostrzenia: w woj. lubuskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelski, świętokrzyskim i podkarpackim.

Trudna sytuacja jest na Śląsku. Mówiło się już, że ten region może być najdłużej objęty restrykcjami, ze względu na stale wzrastającą dużą liczbę zakażeń.

Należy jednak pamiętać, że rząd może poluzować, a nie znieść całkowicie obowiązek maseczek. Być może będziemy je musieli nosić nadal w przestrzeniach zamkniętych, takich jak sklepy, galerie handlowe, komunikacja miejska.

Maseczki obowiązkowe tylko do końca maja? Nowe poluzowanie obostrzeń możliwe od 1.06.2020

1 czerwca 2020 roku rząd ma wprowadzić nowy, IV etap łagodzeni obostrzeń w Polsce. Jak zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, chodzi m.in. o złagodzenie obowiązku noszenia maseczek oraz otwarcie uzdrowisk. Może zapaść także decyzja o zgodzie na organizację kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży.

Pulmonolog: Nie widzę związku między noszeniem maseczki a grzybicą płuc. Prof. Wojciech Dyszkiewicz obala mity o koronawirusie

Koniec obowiązkowego noszenia maseczek? Szumowski odpowiada

Jak poinformował na konferencji minister zdrowia, w ciągu najbliższych 2 tygodni zapadnie decyzja o obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni w poszczególnych województwach. Czy będzie obowiązywała tylko w niektórych województwach? Tego na razie nie wiadomo.

Do kiedy noszenie maseczek? Jest nowa informacja wiceministra zdrowia!

Czy to ostatnie dni noszenia maseczek? Bardzo prawdopodobne, że ministerstwo decydować będzie o tym, że w niektórych regionach, gdzie zachorowań jest mniej, maseczki nie będą obowiązkowe. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział, że złagodzenie nakazu zakrywania ust i nosa może nastąpić już w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Zaznaczył jednak, że w podjęciu ostatecznej decyzji znaczące będą statystyki zakażenia koronawirusem, zaś samo łagodzenie obowiązku noszenia maseczek lub zakrywania twarzy w inny sposób może dotyczyć jedynie niektórych województw lub powiatów.

Do kiedy trzeba będzie nosić maseczki na twarz? Szumowski o terminie

Na razie nie ma konkretnych informacji co do terminu obowiązywania maseczek w miejscach publicznych. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, na jeden z konferencji prasowych powiedział, że noszenie maseczek na twarzy będzie obowiązkowe do czasu wyprodukowania szczepionki na koronawirusa. Naukowcy mówią, że szczepionka może być gotowa najwcześniej jesienią, a być może nawet dopiero za rok - półtora.

Noszenie maseczek obowiązkowe od 16.04.2020 do odwołania.

Koronawirus: pytania i odpowiedzi

Ważna zmiana!
W nowym rozporządzeniu pojawił się zapis, że maseczek nosić nie trzeba w lasach! Od 20 kwietnia 2020 roku możliwe są bowiem spacery w lasach, parkach. Otwarte zostały też plaże i bulwary.

warto przeczytać

Kiedy musimy zakrywać nos i usta? Oto najważniejsze zasady

Nowe przepisy mówią, że nos i usta należy zakrywać:

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
 • w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
  a)na drogach i placach,
  b)w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
 • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),
 • na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 532 i 568).

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę oraz rękawiczki? Od ...

Maseczki obowiązkowe od czwartku! Czy będzie odmrażanie gospodarki?

Dobiegła końca ogólnopolska dyskusja na temat potrzeby i zasadności wprowadzenia wytycznych związanych z zakrywaniem twarzy w miejscach publicznych. Nowe, ministerialne regulacje stawiają sprawę jasno - od czwartku 16.04.2020, każdy kto wychodzi z domu jest zobowiązany do zakrycia twarzy, przy czym, w tym celu możemy wykorzystać nie tylko maseczki ochronne, ale także chusty, szale, apaszki czy przyłbice. O zmianach rząd poinformował jeszcze przed Wielkanocą, dlatego każdy mógł przygotować się do obostrzeń, które prawdopodobnie będą obowiązywać znacznie dłużej niż te obecne.

Kiedy zakrywać twarz?

Ministerstwo Zdrowia poprzez nowelizację rozporządzenia nakreśla, że nakaz zakrywania usta i nosa obowiązuje między innymi w pojazdach transportu zbiorowego, miejscach ogólnodostępnych takich jak parki, ogrody botaniczne czy bulwary. Zasłoniętą twarz musimy mieć również we wszystkich obiektach handlowych niezależnie czy przebywamy a aptece, sklepie spożywczym czy robimy zakupy na miejskim ryneczku.

- Biorąc pod uwagę wzrost ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowane przypadki zachorowań na COVID-19, jest konieczne podjęcie działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się tego wirusa - czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Zdrowia.

JAK ZROBIĆ MASECZKĘ OCHRONNĄ W DOMU? KLIKNIJ W GRAFIKĘ I POZNAJ PROSTE SPOSOBY
Maseczka DIY

Gdzie nie trzeba nosić maseczek?

Co ważne, nie musimy nosić maseczki w samochodzie, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem. Z obowiązku zwolnione sa również dzieci poniżej 4 lat i osoby nie będące w stanie zakrywać ust z powodu trudności w oddychaniu lub niezdolnych do samodzielnego zakrycia twarzy.

Poniżej pełna lista. Zakrycie twarzy nie jest potrzebne w przypadku:

 • pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem, o którym mowa w pkt 2;
 • dziecka do ukończenia 4 roku życia;
 • osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;
 • osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;
 • kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 8 i 9 tej ustawy albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
 • duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania;
 • żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

Ponadto funkcjonariusze podczas procesu legitymowanie będą mogli nakazać zdjęcie maseczki.

Jak zakrywać twarz? Ważne zasady!

Jeśli chodzi o maseczki ochronne, to resort daje nam wolną rękę w kwestii wyboru materiału czy konstrukcji.
Ważne jednak:

 • aby była wygodna,
 • szczelnie przylegała do twarzy
 • posiadała zauszniki z elastycznej gumy.

Najlepiej, aby maseczka składała się z wielowarstwowej tkaniny co dodatkowo zabezpieczy nos i usta, a także umożliwiała swobodne oddychanie. Należy jednak pamiętać, aby materiał był zdatny do prania i suszenia w pralce bez uszkodzenia lub zmiany jej kształtu i właściwości ochronnych.

Specjaliści przestrzegają jednak przed zbytnią ufnością w moc maseczek. Odzież ochronna jedynie ogranicza możliwość transmisji wirusa i nie stanowi całkowitego zabezpieczenia. W sytuacji spotkania się dwóch osób zasłaniających twarz, ryzyko zakażenia jest znacznie zredukowane, natomiast nadal należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu się do wprowadzonych obostrzeń.

- Zasłanianie ust i nosa np. maseczką nie zwalnia z zachowania odpowiedniego dystansu, przynajmniej 2 metrów - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na noszenie odzieży ochronnej, należy pamiętać o prawidłowej eksploatacji. Maseczki zakładamy mając czyste ręce i starając się od razu nie doprowadzić do przeniesienia patogenów na materiał.

Po kilku godzinach użytkowania maseczka staje się zawilgocona i należy ją wymienić. Materiał ściągamy z zachowaniem środków ostrożności. W przypadku odzieży jednorazowej, od razu utylizujemy materiał w śmietniku. Natomiast stosując bawełniane maseczki, należy pamiętać o częstym praniu w wysokiej temperaturze i prasowaniu.

Wysokospecjalistyczne maseczki dla personelu medycznego. Bawełnianą maseczkę można uszyć w domu

Nie należy stosować atestowanych i wysokospecjalistycznych maseczek, które są obecnie wykorzystywane w szpitalach. Profesjonalny sprzęt medyczny jest używany wyłącznie w placówkach opieki medycznej przez personel i pacjentów.

Z racji wzmożonego zapotrzebowania na odzież ochronną, wszystkie zapasy są kierowane właśnie na oddziały, a nabywanie specjalistycznych maseczek do własnego użytku jest po prostu nieetyczne.

Zwykłe, bawełniane maseczki można bardzo łatwo uszyć przy pomocy domowych przyborów. Sprzedaż maseczek cały czas jest prowadzona w aptekach, a do tego grona dołączyły również placówki pocztowe, a także niektóre sieci sklepów. Odzież ochronną kupimy również przez internet, jednak warto zwrócić uwagę na ceny, bowiem w obecnej sytuacji, nie brakuje nieuczciwych spekulacji cenowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki