MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Klawiter „w trakcie wyprowadzki” z Rady Programowej ECS. Stracił rekomendację ministerstwa

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Przemyslaw Swiderski
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wycofało swoją rekomendację dla Kazimierza Klawitera do zasiadania w Radzie Programowej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Klawiter, działacz opozycji antykomunistycznej w latach 80, dziś członek Prawa i Sprawiedliwości, nie kryje swojego rozżalenia. Mówi, że ECS „zatraciło ducha Sierpnia” i „zmierza ku kiczowi”.

Kazimierz Klawiter, obecnie radny pomorskiego Sejmiku z PiS, rekomendację do Rady Programowej ECS, jej kadencji na lata 2021-2025 otrzymał od poprzedniego szefa resortu (w rządzie PiS) Piotra Glińskiego. Na tej podstawie, zgodnie z obowiązującą procedurą, został do niej powołany przez prezydent Gdańska, Aleksandrę Dulkiewicz.

Kazimierz Klawiter „w trakcie wyprowadzki” z Rady Programowej ECS

- Korzystając z przysługujących mi uprawnień, z dniem 4 czerwca br. wycofuję udzieloną Panu rekomendację. Proszę o przyjęcie mojej decyzji ze zrozumieniem wraz z podziękowaniami za dotychczasową pracę oraz gotowość do wspierania działalności ECS – napisał w piśmie do Kazimierza Klawitera Andrzej Wyrobiec, wiceminister MKDN (z up. Ministra).

- 4 czerwca, w wielkie święto demokracji, 35-lecie wolnej Polski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wycofało mnie z Rady ECS – zaznaczył Kazimierz Klawiter. - Oczywiście nie dzieje mi się żadna krzywda, ale pytanie o kurs zgodny z fundamentalnymi założeniami pozostaje.

Kazimierz Klawiter zaznacza, że jego odwołanie może wiązać się z „z przygotowaniem do publikacji tekstu „Czarny łabędź gubi pióra, Misja ECS – wyzwania a praktyka”, który miał wyrażać krytyczny stosunek do działań instytucji. Po wycofaniu rekomendacji mówi, że jest „w trakcie wyprowadzki” z Rady Programowej ECS.

- Po wyrzuceniu z ECS NSZZ „Solidarność” i ostatnich innomyślących, instytucja zmierza wprost ku kiczowi. Żal mi, tym bardziej, że od początku byłem w ruchu niepodległościowym, od początku w „Solidarności” i razem z Pawłem Adamowiczem zaczynałem tworzenie ECS. Śmiem twierdzić, że ECS nie tylko zatraciło ducha Sierpnia, ale bierze też poważny rozbrat z linią pawłową – podkreślał Klawiter.

Radę ECS – na mocy Statutu ECS – powołuje prezydent miasta Gdańska, w uzgodnieniu z pozostałymi założycielami, czyli: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządem Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność” i Fundacją Centrum Solidarności.

Rada ECS

- W skład Rady ECS wchodzą przedstawiciele: prezydenta miasta Gdańska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Samorządu Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność”, Fundacji Centrum Solidarności, Lecha Wałęsy oraz przewodniczący Kolegium Historyczno-Programowego – czytamy na stronie ECS. - Kompetencją tego gremium jest: zatwierdzanie planu strategicznego działania ECS i składanie wniosków do niego, ocena realizacji celów stawianych instytucji przez Statut, raz do roku podsumowywanie działalności ECS oraz odbieranie sprawozdania dotyczące działalności muzealnej, edukacyjnej, naukowej i kulturalnej wraz planem finansowym. Rada zatwierdza także wydatki ECS.

W obecnej RP ECS zasiada 14 osób, m.in. Bogdan Borusewicz, Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Jacek Taylor, Krzysztof Pusz. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz jest wiceprzewodniczącą.

Z rekomendacji Ministerstwa Kultury w RP ECS, obok Kazimierza Klawitera byli Adam Chmielecki, dr Jan Hlebowicz, dr Wojciech Turek.

Kazimierz Klawiter był od końca lat 70 XX w. działaczem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i członkiem opozycyjnego do władz komunistycznych Ruchu Młodej Polski. Po sierpniu 1980 działał w „Solidarności” i Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, za co był tymczasowo aresztowany. Pracował jako nauczyciel, od początku lat 90 XX w. jest zaangażowany w pracę samorządową.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki