Gdańsk straci pamiątki z Westerplatte?

Marek Adamkowicz
W zbiorach Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej WST znajduje się m.in. armata wz. 02 z 1917 r.
W zbiorach Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej WST znajduje się m.in. armata wz. 02 z 1917 r. fot. Adam Warżawa / Archiwum
Udostępnij:
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte chce stworzyć Muzeum Westerplatte w... Kielcach. Stamtąd pochodziło wielu obrońców.

Stworzenie Muzeum Westerplatte w Kielcach wydawać się może pomysłem egzotycznym, ale - jak przekonuje prezes SRHWST Mariusz Wójtowicz-Podhorski - nim nie jest. To właśnie z tego miasta pochodziła prawie jedna trzecia załogi, która broniła WST. Wiosną 1939 r. na Westerplatte skierowano żołnierzy z kieleckiego 4 pułku piechoty legionów.

- Społeczeństwo kieleckie jest zainteresowane kultywowaniem pamięci o obrońcach Wojskowej Składnicy Tranzytowej - podkreśla Mariusz Wojtowicz-Podhorski. - Mało tego, jest niezwykle dumne, że to ich krajanie bronili Westerplatte. Dzięki tamtejszym społecznikom udało się pozyskać wiele cennych eksponatów, wspomagają oni nas również w remoncie zabytkowego fiata 508.

Czara goryczy, która zrodziła pomysł przenosin zbiorów, została przelana podczas uroczystości pogrzebowych mjr Ignacego Skowrona, ostatniego z obrońców WST, honorowego obywatela Gdańska. Gdańskie władze reprezentował tam Jacek Teodorczyk, radny z ramienia opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości. Nie było natomiast nikogo z rządzącej miastem Platformy Obywatelskiej.

- Proszę popatrzeć, jak na Zachodzie żegna się ostatnich uczestników bitew, kampanii czy wojen. To wydarzenia, które gromadzą tysiące uczestników - mówi Podhorski. - Obecność jednego radnego mówi chyba wszystko o stosunku władz Gdańska do Westerplatte. A przecież atak na składnicę jest symbolicznym początkiem drugiej wojny światowej!

Salomonowym rozwiązaniem byłoby, być może, zagospodarowanie na cele muzealne Mewiego Szańca, obiektu, który od lat jest zaniedbywany. Według informacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, obiekt został przekazany na rzecz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, który - zgodnie z programem rewaloryzacji pomnika historii - ma zagospodarować nieruchomość na cele ekspozycyjne. Potwierdza to Marcin Tymiński, rzecznik WOUZ, który mówi, że Mewi Szaniec jest chroniony planem miejscowym i w przyszłości przewidzianym do wpisu do rejestru zabytków.

- Obiekt jest przewidziany do zagospodarowania w kontekście realizowanego programu rewaloryzacji pola bitwy na Westerplatte - tłumaczy Tymiński. - W tej chwili trwa skomplikowana i długotrwała procedura wyłaniania dzierżawcy. Zgodę na dzierżawę musi wyrazić m.in. minister Skarbu Państwa. Urząd dokłada jednak starań, by cała procedura mogła się jak najszybciej zakończyć, a obiekt znalazł godnego użytkownika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
szacher waiser
Jesteś doskonałym przykładem co michnikowszczyzna robi z ludźmi.
a
aldek
Obrońców Westerplatte było około 220
Z
Zaspianin
Jako Krakowianin bylem na Westerplatte podczas odslaniania pomnika. Moja lewa reke podalem Por. Stefanowi Grodeckiemu, prawa podalem Pani Prof. Zofii Rymar. W tej chwili Por. Leon Pajak odslonil Pomnik. Bialo-czerwona flaga-wstega splynela szybko ku pomnikowej podstawie. Por. Stefan Grodecki powiedzial; Jestesmy wewnatrz tego cudu, ktory nazywa sie "polski Gdansk". Tak to sie odbylo. To wszystko !
s
spokojny
Puknij się czlowieczku w chorą z nienawiści główkę i idż do doktora może jakaś kuracja jeszcze pomoże? Módl się o swoje zdrowie , bo na rozum już za póżno!!! Od Pana Prezydenta RP. i Pana Premiera RP.- wara!!!, historii nie będziesz uczył innych , bo nie jeden ją przeżył sam na własnej skórze, a rostrzeliwać i namawiać do tego baranie możesz jedynie w marzeniach swoich chorych, jak nie chcesz żeby prokurator z tobą porozmawiał. Szkoda czasu na takiego glupka , jak ty!!!
L
Ludwikówka
W Kielcach w tym roku został hucznie otwarty Ośrodek Myśli Patriotycznej. Muzeum Westerplatte też możemy tutaj zorganizować, bowiem u Nas ostatnio należycie dba się o pamięć historyczną. Najważniejsze jednak żeby takie muzeum wreszcie gdziekolwiek powstało. Swoja drogą dobrze się stało, że opinia publiiczna dowiedziała się, że to właśnie z kieleckiego 4 Pułku Piechoty Legionów pochodziło aż 68 spośród około 200 obrońców Westerplatte
SYLWESTER
WESTERPLATTE BRONIŁO POLSKI , TERAZ POLSKA MUSI BRONIĆ WESTERPLATTA !!!. Komisja Krajowa NSZZ"SOLIDARNOŚĆ" musi zorganizować Sztab Obrony Westerplatte . Czekamy na Sygnał wyjazdu na Westerplatte ze wszystkich stron Polski . Sugeruje aby podczas walki, żadnych "jeńców" nie brać, odrazu ROZSTRZELAC NA MIEJSCU W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ!. Agent sowiecki "WSI" Komoruski i antypolski Premier Tusk wraz z Sikorskim zamierzają wszystko co polskie, patriotyczne, historyczne ZNISZCZYĆ !. Ale ZDRAJCY tym razem granice narodowej tolerancji zostały PRZEKROCZONE !. To nie naziści mordowali w Oświęcimiu, Majdanku i Brzezince, to nie naziści zburzyli Nam Warszawe tego zniszczenia i ludobójstwa dokonali NIEMCY !, BARBARZYŃCY I MORDERCY JESZCZE ŻYJĄ ! . ZDRAJCY NASZEJ OJCZYZNY, NIE BĘDZIECIE NISZCZYLI DOWODÓW ZBRODNI NA NARODZIE POLSKIM !!!. OBROŃCY WESTERPLATTE ODWAŻYLI SIĘ PRZECIWSTAWIĆ ARMII NIEMIEC KIEJ , TO I MY OBROŃCY WESTERPLATTE ODWAŻYMY SIĘ STANĄĆ PRZECIWKO WROGOM POLSKI !. Oczekujemy na Sygnał KOMISJI KRAJOWEJ NSZZ"SOLIDARNOŚĆ" !. SZCZĘŚĆ BOŻE !.
R
Rudy
I co za palant i debil daje minus za ten wpis?PRAWDA W oczy KOLE,ŻAL D*** ŚCISKA,że prawde sie pisze?Tylko tępe bezmózgi rodem wiadomo skąd to robią.Jeden z nich na wikcie tuskowego muzeum, od klikania jest chudszy niż po KL Auschwitz Birkenau najszczplejszy ,zagłodzony wiezień.Chyba bedzie trzeba bedzie mu papu dawać siłą bo garniturek za duzy o kilka ma numerów imu mózgownicą wysiadłą całkowicie na tym marnym muzealnym wikcie za pieniądze podatników.
K
Kolumb
Tak i niech mądry Komorowski prezydencik POlski wręcza medale dwa dni przed rocznicą jej wybuchu jak to robi w stolicy z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,niech obcina Tuskowe Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego srodki na funkcjonoanie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie,gdzie nie przeprowadzono po raz pierwszy od wielu lat rekonstrukcji historycznej,gromadzącej rzesze turystów,niech pozbawia dalej PO naród historii,kultury,pamięci,tradycji,szaa cunku,godności i honoru.Tak dalej panowie a drzewa zaroją się w końcu wisielcami zdrajców narodu... .Przeginacie maksymalnie,kara Was nie minie... .
M
Malutki 44
Zgadza się,bo boją się prawdy POwskie hieny żerujace na dokonaniach pasjonatów.
P
Pasjonat
No to mi się podoba :-)Nareszcie zmieniono fałszywy podpis pod zdjeciem,co zasugerował jeden z czytelników ,że jest pomyłkowy,że to nie eksponaty MHMG w Wartowni nr I a ze zbiory SRHWST NA Westerplatte .Kłamstwo ma krótkie nożki i szybko wyjdzie na jaw panowie dziennikarze.
m
mjr Żychoń
Negatywnie oceniają wpisy pewnie pracownicy Der Zweite Krieges Museum i Urzędu Miejskiego w Gdańsku, pardon, und Danziger Amtu... ;)
B
Bizy
A to z ciekawości - dlaczego negatywnie oceniają wpisy które autentycznie stwierdzają stan faktyczny jaki jest na WESTERPLATTE . POwiedz dlaczego, miej odwagę i napisz , a szczytem otwartej przyłbicy i odwagi będzie - jeżeli dasz wzmiankę -wiek,wykształcenie a może i orientację polityczną-to już będzie bohaterstwo twoje i będziesz zasługiwał na szacunek.+++.
s
scyzoryk
jak sie PO mściło za przegraną w wyborach do sejmu i pozabierało inwestycje, jak sprzedawczyki sprzedają wszestko co polskie, to niech pamiątki wrócą do spadkobierców WESTERPLATTE"czyków
M
Max
Ci z Muzeum II wojny sie ucieszą. Zniknie im Stoawarzyszenie ze swoimi pamiątkami. Nikt im juz nie bedzie przeszkadzał w nicnierobieniu i zarabianiu grubej kasy za siedzenie za biurkiem.
f
free
Ja również zgadzam się z panem. Ekipa dzisiaj rządzących wszystko chcą zniszczyc .PO-nas tylko ruiny zostaną i bieda i niech wtedy inni się martwią .W PO siedzą tylko liberałowie i o własnych tyłkach i korytach myślą. To rocznice obchodów 1 września niech też przeniosą do Kielc przecież w Kielcach zaczęła się II wojna światowa
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie