MKTG SR - pasek na kartach artykułów

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy już od dzisiaj w Gdańsku. Jaki program przygotowali organizatorzy?

KŁG
44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy już od dzisiaj w Gdańsku
44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy już od dzisiaj w Gdańsku Jakub Steinborn
W dniach 13–16 czerwca w Gdańsku odbędzie się 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy. W programie znalazła się widowiskowa ceremonia otwarcia, Jarmark Hanzeatycki, Bakalie oraz wiele wystaw i koncertów.

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku!

W czasie trwania wydarzenia Gdańsk odwiedzą delegacje z blisko 100 miast 14 krajów Europy. 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku będzie platformą dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra. Na to wydarzenie zaproszeni są zarówno goście odwiedzający Gdańsk, jak i jego mieszkańcy.

Wielka Parada i Ceremonia Otwarcia

Zjazd rozpocznie się Wielką Paradą Miast w czwartek, 13 czerwca o godzinie 19:30, która przejdzie Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna.

Na czele parady staną dwie z ośmiu Gdańskich Alegorii – Wolność i Sława. Za nimi podążać będą żołnierze Garnizonu Gdańskiego, dawni strażnicy bram miasta, oraz gdańscy werbliści, którzy uroczyście powitają króla morskiego Gdańska – Neptuna. Ten wyjątkowo zejdzie ze swojej fontanny na Długim Targu, prowadząc w paradzie postaci ze swojego dworu – nimfy wodne, syreny i koniki morskie. Na końcu parady zobaczymy postacie znane z ulic dawnego hanzeatyckiego Gdańska – bogatych mieszczan, straganiarki, kupców i rzemieślników. Artystyczną oprawą tego spektaklu zajmie się Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury.

O godzinie 20:00, przy Fontannie Neptuna, gdzie parada zakończy swoją trasę, odbędzie się oficjalna Ceremonia Otwarcia, której gospodarzem będzie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodniczący Związku Hanzy, burmistrz Lubeki Jan Lindenau. Wystąpi Wojtek Mazolewski Quintet. Piątka artystów pod przewodnictwem Wojciecha Mazolewskiego, znanego gdańskiego basisty i kontrabasisty jazzowego, zapewni widzom wyjątkową ucztę jazzową w nowej odsłonie.

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy już od dzisiaj w Gdańsku. Jaki program przygotowali organizatorzy?
mat. pras.

Jarmark Hanzeatycki, muzyka, szanty, questy i Bakalie

Podczas trwania zlotu, na Targu Węglowym odbędzie się Jarmark Hanzeatycki, gdzie odwiedzający będą mogli zanurzyć się w różnorodności kulturowej Europy. Miasta uczestniczące w jarmarku zaprezentują swoje regionalne tradycje, obrzędy oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Polskim akcentem będzie specjalna edycja targów mody, designu i młodej sztuki, czyli Bakalie x Hanza, które zaprezentują świetne pomorskie marki i projektantów.

Jednym z głównych punktów programu Jarmarku Hanzeatyckiego będzie scena muzyczna, na której wystąpią zespoły muzyczne z miast członkowskich. Koncerty i występy artystyczne nadadzą jarmarkowi wyjątkowy klimat, umożliwiając odwiedzającym pełne zaangażowanie w festiwalowe rytmy i dźwięki. Dodatkowo, przy napisie Gdańsk na Ołowiance przez hanzeatycki weekend odbywać się będą koncerty szantowe.

Jarmak Hanzeatycki będzie otwarty 14-15 czerwca w godzinach 10:00-18:00 i 16 czerwca w godzinach 10:00-16:00. Bakalie x Hanza w sobotę i niedzielę (15-16 czerwca) w godzinach Jarmarku.

W sobotę, 15 czerwca o godz. 17.00 w kościele Św. Trójcy odbędzie się koncert organowy – Gdańsk Kingdom of Music Sacrum et profanum, przedstawiający fragment materialnego i niematerialnego dziedzictwa Pomorza – ciągle jeszcze nie w pełni poznany świat muzyki organowej dawnego Gdańska. Na wielkich organach zagra prof. Andrzej Szadejko, a towarzyszyć mu będzie Goldberg Baroque Ensemble.

Przez cały czas trwania wydarzenia, Targi Hanzeatyckie na Targu Węglowym umożliwią odwiedzającym zanurzenie się w różnorodność kulturową Europy. Uczestniczące miasta będą prezentować swoje regionalne tradycje, rytuały oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Specjalna edycja targów Bakalie x Hanza wyróżni doskonałe pomorskie marki i projektantów.

Atrakcją Jarmarku Hanzeatyckiego będzie scena muzyczna, na której wystąpią zespoły muzyczne z miast członkowskich. Koncerty i występy artystyczne stworzą wyjątkową atmosferę, pozwalając uczestnikom w pełni zaangażować się w rytmy i dźwięki festiwalu.

Odwiedzający będą mogli również wziąć udział w grze terenowej DyleMat, która poprowadzi ich przez Stare Miasto, prezentując historyczne wydarzenia i życie dawnych mieszkańców w konwencji fantasy-thriller. Gra będzie dostępna po zeskanowaniu kodu QR na tablicy ogłoszeń w Ratuszu Staromiejskim.

Aby wziąć udział w zabawie wystarczy posiadać smartfona i pobrać bezpłatną aplikację Questy Visit Gdansk (dostępna na Android i IOS). Następnie wybieramy zakładkę o tytule Hanza i zaczynamy. Przejście gry zajmie około 1,5 godziny, jako że wszystkie punkty, które trzeba odwiedzić na trasie znajdują się w Głównym Mieście.

Na Hanzie będzie można zagrać także w wyjątkową grę Hansa Guilds. To gra rywalizacyjna, w której uczestnicy wcielają się w kupców prowadzących domy kupieckie na obszarze Ligi Hanzeatyckiej w XV wieku. Podczas rozgrywki zarządzają wozem i statkiem, dostarczają zamówione towary do określonych miast, stawiają kantory, a także wykupują licencje, aby rozwijać swoją działalność handlową. Na ich decyzje wpływają wydarzenia historyczne, które rozgrywały się w tamtym okresie.

Szczyt Burmistrzów

Jednym z kluczowych wydarzeń podczas Zjazdu Hanzy w Gdańsku będzie Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów, który stanie się forum wymiany opinii i dyskusji na temat głównych wyzwań, problemów i możliwości stojących przed społecznościami lokalnymi. Skierowany do zarządców miast hanzeatyckich, w tym burmistrzów i liderów miast, szczyt skupi się na wizji przyszłości i opracowaniu konkretnych rekomendacji. Wydarzenie zaplanowano na piątek, 14 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej.

Szczyt zakończy się sesją plenarną, która stworzy 10-punktowy manifest burmistrzów.

Forum gospodarcze

Forum gospodarcze zgromadzi przedstawicieli środowisk biznesowych z miast hanzeatyckich i naszego regionu. Jego tematyka oparta jest na inteligentych specjalizacjach Pomorza. Przedstawiciele sektora biznesu i akademii poruszą tematy związane z innowacyjną gospodarką, hi-tech/IT, transformacją energetyczną oraz przemysłem kosmicznym. Wśród panelistów znajdziemy specjalistów z POLSA, BlueDot Solutions, ESA BIC, FarU, Pekabex/EKO Inbud, GRI/Baltic Towers, Conrad Shipyard, Baltic Hub, Northvolt, FarU i Polpharma.

Wystawy

Wystawa Made in Hansa, 18. edycja przeglądu HANSEartWORKS, otworzy się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 14 czerwca o godzinie 15:00. Głównym tematem tegorocznej edycji są miejskie przestrzenie miast hanzeatyckich i refleksje nad sposobami ich narracji. Artyści badają, jak lokalne atrakcje wpływają na wizerunek miast, jak mogą przyczynić się do stworzenia autentycznego wizerunku miejsca i angażują się w dialog z miejską przestrzenią, jej atrakcjami, unikalnymi cechami i zamieszkującymi ją gatunkami. Wystawa prezentuje prace artystów z miast członkowskich Nowej Hanzy, w tym znaczące prace Blanki Byrwy (Gdańsk), Mai Góralczyk (Gdańsk), Ann Helling i Jessiki Lundeberg (Visby), Matiassa Jansonsa (Cesis), Johannesa Lópeza Ayali (Neuss), Barbary Lorenz Höfer (Buxtehude), Elżbiety Polak (Kołobrzeg) i Beate Steinmann (Uelzen). Prezentowane prace zostały specjalnie stworzone na tę wystawę i wybrane w dwuetapowym konkursie.

Muzeum Gdańska zaprasza na wystawę Mamy wiatr do żeglowania Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w. w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Wystawa ta bada historię miasta i jego rolę w Lidze Hanzeatyckiej, podkreślając jego morskie handlowe i polityczne, ekonomiczne i kulturalne współprace z innymi miastami hanzeatyckimi.

Ceremonia Zamknięcia

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy zakończy się 16 czerwca o 14.30 przy Fontannie Neptuna, dopełniając myśl przewodnią towarzyszącą mu od pierwszego dnia: dziedzictwo kulturowe i historyczne może inspirować do tworzenia lepszej przyszłości. W trakcie ceremonia Flaga Hanzy zostanie przekazana do Visby – gospodarza przyszłorocznego zjazdu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki