MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nabrzeże Hanzy, radni w Gdańsku zdecydowali o nowej nazwie części Wyspy Spichrzów

OPRAC.: KK
Nabrzeże Hanzy, radni w Gdańsku zdecydowali o nowej nazwie części Wyspy Spichrzów
Nabrzeże Hanzy, radni w Gdańsku zdecydowali o nowej nazwie części Wyspy Spichrzów Jerzy Pinkas / gdansk.pl
Nabrzeże położone na północno-zachodniej części Wyspy Spichrzów będzie nosiło nazwę nabrzeża Hanzy. Z wnioskiem o nadanie takiej nazwy wystąpił Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej. Jak informuje Paulina Chełmińska z UMG, radni przedłużyli także Gdański Program Mieszkalnictwa Społecznego na kolejne sześć lat.

Gdańsk dzięki korzystnemu położeniu na przecięciu szlaków handlowych był jednym z większych miast hanzeatyckich. Od 1361 roku przedstawiciele miasta byli obecni na niemal wszystkich Zjazdach Hanzy oraz uczestniczyli w poselstwach wysyłanych przez Hanzę na dwory monarsze w całej Europie.

- Obecnie Gdańsk jest członkiem powstałej w 1980 roku Nowej Hanzy - związku miast partnerskich Europy Północnej, czerpiącym z tradycji średniowiecznej Hanzy. Celem obecnego związku jest rozwój turystyki i handlu w miastach członkowskich - informuje Paulina Chełmińska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W dniach 13-16 czerwca 2024 r. odbędą się w Gdańsku 44 Międzynarodowe Dni Hanzy.

- Nadanie nazwy nabrzeżu w północno - zachodniej części Wyspy Spichrzów, z uwagi na swoją nadwodną lokalizację oraz dużą popularność wśród mieszkańców jak i turystów jest idealną przestrzenią dla uhonorowania Hanzy w Gdańsku - podkreśla Paulina Chełmińska.

Za projektem uchwały "za" zagłosowali wszyscy radni.

Kolejne sześć lat z Gdańskim Programem Mieszkalnictwa Społecznego

Dokument kontynuuje realizowane od 2016 r. działanie, wspierające osoby i rodziny zagrożone lub wykluczone społecznie, które nie są w stanie samodzielnie pokonać problemów mieszkaniowych.

Program stanowi szansę na uzyskanie wsparcia i własnego dachu nad głową, a jego zakres to m.in. mieszkania wspomagane oraz ze wsparciem, stanowiące innowacyjne rozwiązanie lokalnie funkcjonujące w Gdańsku:

  • Mieszkania wspomagane – wynajmują je od miasta organizacje pozarządowe, a następnie użyczają osobom uczestniczącym w programie. Za lokal odpowiada organizacja, na korzystanie z niego mieszkaniec zawiera umowę cywilno-prawną, ponosząc płatności. Osoba mieszkająca w takim miejscu ma asystenta i opiekuna. Uczestniczy w treningach społecznych, zawodowych, zdrowotnych, edukacyjnych, budżetowych oraz korzysta – w miarę potrzeb – z pracy socjalnej i poradnictwa specjalistycznego. W mieszkaniach wspomaganych może mieszkać kilka osób, korzystających z części wspólnej i własnego pokoju.
  • Mieszkania ze wsparciem – mieszkanie komunalne samodzielne. Mieszkaniec podpisuje umowę najmu i kontrakt na wsparcie, regulując opłaty czynszowe i za media. Uczestniczy w treningach społecznych, zawodowych, zdrowotnych, edukacyjnych i budżetowych oraz korzysta – w miarę potrzeb – z pracy socjalnej i poradnictwa specjalistycznego.

Koszt programu na sześć lat to 80 mln zł, a kwota ta obejmuje m.in. koszty inwestycji związane z budową i remontami lokali czy zapewnieniem wsparcia.

- Średnio w ciągu jednego roku w ramach Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego w latach 2016-2023 funkcjonowało 165 mieszkań wspomaganych lub ze wsparciem, z których korzystało 415 osób. Przegłosowana kontynuacja Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego została poddana konsultacjom społecznym i uzyskała także pozytywną opinię Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego - informuje Marcin Szeląg z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki