Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyróżnienie dla lekarzy z GUMed za transfer mikroflory jelitowej. Wspomaga ona leczenie onkologiczne i hematologiczne u dzieci

Piotr Kallalas
Julia Czarnowska
Transfer mikrobioty jelitowej to skuteczna metoda wspomagająca leczenie na oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej. Za pracę w tej tematyce lekarze z GUMed zostali wyróżnieni podczas IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Onkologii Dziecięcej.

Prowadzenie specjalistycznego leczenia wymierzonego w choroby nowotworowe prowadzi często do obciążenia i perturbacji ze strony układu pokarmowego. Pacjenci są narażeni na rozwój licznych patogenów, między innymi nawracającego zakażenia Clostridium difficile. Powoduje to często upośledzenie pasażu pokarmu i permanentne biegunki. Obecnie zwiększają się możliwości związane z przywróceniem normalnej motoryki jelit, co bezpośrednio wiąże się z poprawą stanu mikroflory jelitowej.

- W ostatnich latach prowadzone są na całym świecie zaawansowane badania nad ludzkim mikrobiomem. Transfer mikrobioty jelitowej jest stosowany z powodzeniem w wielu schorzeniach, zarówno infekcyjnych, jak i nieinfekcyjnych. Stanowi także obiecującą opcję leczenia wspomagającego u pacjentów z chorobami nowotworowymi. Metoda jest szeroko stosowana u osób dorosłych. Natomiast, jeśli chodzi o dzieci z chorobami nowotworowymi, jesteśmy pionierami; jako pierwsi zastosowaliśmy w Polsce tę metodę u dziecka leczonego z powodu białaczki - powiedziała dr n. med. Nina Irga - Jaworska, ordynator Oddziału Hematologii GUMed.

Praca "Transfer mikrobioty jelitowej - nowa opcja leczenia wspomagającego u dzieci z chorobą nowotworową", którą przygotowali specjaliści z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed, zwyciężyła podczas ostatniej konferencji, jaka odbyła się w Poznaniu. Temat został przedstawiony przez rezydentkę lek. Julię Czarnowską, a sam projekt jest realizowany pod kierownictwem dr n. med. Niny Irgi - Jaworskiej.To wyróżnienie podsumowuje dotychczasowe sukcesy ośrodka w tej materii. Idea transferu mikroflory jelitowej jest bardzo prosta. Dawca przekazuje własny materiał do analizy i obróbki, który następnie przy pomocy endoskopu jest wprowadzany do dwunastnicy. Mikrobiota zasiedla jelito biorcy, poprawiając w ten sposób funkcjonowaniu układu trawiennego. Co ciekawe, podobny transfer można przeprowadzać wielokrotnie, ponieważ kontynuacja leczenia silnymi lekami prowadzi do ponownego zubożenia mikroflory bakteryjnej. Jest to jednak bardzo tania i bezpieczna metoda, a dawca może przekazywać swój materiał wielokrotnie.
Najważniejszym etapem jest jednak dobór dawcy, a także dokładna analiza materiału.

- Nie jest łatwo znaleźć dawcę. Obecnie w przypadku ich doboru wzorujemy się na ośrodku warszawskim. Osoba musi spełniać szereg kryteriów, takich jak młody wiek (poniżej 35 lat), zdrowy tryb życia, brak chorób przewlekłych, niestosowanie antybiotykoterapii. Musimy mieć pewność, że przyszły dawca jest w pełni zdrowy - są prowadzone regularne badania, a następnie wnikliwa analiza materiału - powiedziała lek. Julia Czarnowska.

Obecnie gdańska placówka dzieli się swoim doświadczeniem z innymi ośrodkami medycznymi.

Najważniejsze informacje minionego tygodnia na Pomorzu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki