Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Immunoterapia w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie to szansa dla pacjentów

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie/Edyta Okoniewska
Wśród innowacyjnych terapii warto zwrócić szczególną uwagę na awelumab. Jego wprowadzenie do leczenia jest związane z programem terapeutycznym, a w Polsce jedynym oddziałem urologicznym, gdzie pacjenci mają dostęp do tego leku jest Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Rak urotelialny, będący typem raka układu moczowo-płciowego, stanowi duże wyzwanie dla lekarzy oraz pacjentów. Zaawansowany miejscowo lub przerzutowy stan tego schorzenia jest trudny do kontrolowania tradycyjnymi metodami leczenia, często wyleczenie choroby nie jest możliwe. Awelumab, będący immunoterapią z grupy przeciwciał anty-PD-L1, otwiera nowe perspektywy w walce z tą agresywną chorobą dając nadzieję na wydłużenie życia w dobrym komforcie funkcjonowania.

Awelumab blokuje receptor PD-L1 na powierzchni komórek nowotworowych, co prowadzi do aktywacji układu odpornościowego pacjenta. Skutkuje to wzmożoną reakcją immunologiczną organizmu przeciwko komórkom nowotworowym, co z kolei może prowadzić do ich zniszczenia. Mechanizm ten różni się od tradycyjnych metod leczenia, takich jak chemioterapia czy radioterapia, co czyni go cennym uzupełnieniem standardowych opcji terapeutycznych.

Jednym z kluczowych atutów tego programu lekowego jest jego skuteczność w osiągnięciu długotrwałych odpowiedzi u pacjentów z zaawansowanym rakiem uroterialnym, co zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Nie tylko podnosi to jakość funkcjonowania chorych, ale także daje szansę na osiągnięcie remisji i wydłużenie życia.

- Lek ten stanowi uzupełnienie standardowej terapii cisplatyną (chemioterapii), poprawiając jeszcze bardziej wyniki leczenia - mówi dr Karol Sasim, lekarz kierujący Oddziałem Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Wdrożenie programu terapeutycznego z awelumabem na Oddziale Urologii w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie ma szczególne znaczenie dla pacjentów w Polsce. Wielu z nich ma ograniczony dostęp do najnowszych terapii, zwłaszcza w regionach poza dużymi miastami. Dlatego możliwość leczenia awelumabem może być dla wielu chorych krokiem milowym w walce z chorobą.

Warto podkreślić, że wprowadzenie tego programu lekowego do terapii raka uroterialnego stanowi także przełom w polskiej onkologii. Pokazuje, że krajowe ośrodki medyczne śledzą światowe trendy w leczeniu raka, starając się zapewnić swoim pacjentom najlepsze dostępne metody leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki