Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki nowym zabiegom w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie pacjenci mają większe szanse na walkę z otyłością

Edyta Okoniewska
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie jest jednym z pięciu ośrodków na Pomorzu, w których wykonywane są operacje bariatryczne
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie jest jednym z pięciu ośrodków na Pomorzu, w których wykonywane są operacje bariatryczne szpital specjalistyczny w kościerzynie
W szpitalu w Kościerzynie realizowane będą kolejne, nowe operacje, które dadzą szansę na lepsze życie pacjentom z otyłością. Wiele osób otyłych często ma za sobą liczne diety czy próby zmiany stylu życia. Wiele z nich kończy się nieskutecznie. I tu z pomocą przychodzą lekarze chirurdzy.

Otyłość wiąże się z wieloma poważnymi chorobami np. sercowo-naczyniowymi (np.miażdżyca, czy nadciśnienie), nowotworowymi, cukrzycą typu 2, dną moczanową, kamicą żółciową, a nawet depresją. Wiele osób otyłych często ma za sobą liczne diety czy próby zmiany stylu życia. Wiele z nich kończy się nieskutecznie. I tu z pomocą przychodzą lekarze chirurdzy.

Nowe zabiegi w Kościerzynie. Pacjenci mają większe szanse na walkę z otyłością

- Kościerzyna jest rozpoznawalnym ośrodkiem bariatrycznym na mapie województwa - mówi dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. - Pierwszą operację mankietowej resekcji żołądka przeprowadziliśmy w 2016 roku i od tego czasu wykonaliśmy ponad 500 tego rodzaju zabiegów. Obecnie wdrażamy kolejne procedury.

Do szpitala w Kościerzynie przyjedzie dr n. med. Paweł Lech, bariatra, chirurg z Olsztyna, który wykona tu dwie operacje: zespolenie żołądkowo-jelitowe Gastric Bypass oraz pętlowe wyłączenie żołądkowo-jelitowe One-anastomosis Gastric Bypass.

Pierwsza polega na podzieleniu żołądka na dwie odrębne części. Mniejsza część żołądka o pojemności około 100 ml łączona jest z jelitem cienkim w taki sposób, że postała część żołądka razem z dwunastnicą i fragmentem jelita czczego zostają wyłączone z normalnego trawienia i wchłaniania pokarmu.

Powstały w ten sposób „mały żołądek” uniemożliwia pacjentom jednorazowe przyjęcie dużej ilości jedzenia, a z uwagi na fakt, że pokarm wpada bezpośrednio do jelita cienkiego, omijając dwunastnicę i część jelita czczego skraca się czas trawienia i wchłaniania pokarmów. Operacja tego typu w istotny sposób zmniejsza objętość przyjmowanego pokarmu, jak również ogranicza jego wchłanianie. To propozycja dla osób, u których występuje refluks żołądkowo-przełykowy.

Natomiast One-anastomosis Gastric Bypass jest jedną z nowszych metod chirurgicznego leczenia otyłości korzystnie wpływających na redukcję masy ciała oraz na ustępowanie chorób współistniejących z otyłością. Wykonuje się ją laparoskopowo. Oba rodzaje operacji, którym zostaną poddani pacjenci w Kościerzynie są tzw. rewizyjne.

To oznacza, że korzystali wcześniej z procedur bariatrycznych, ale nie przyniosły one pożądanego efektu w postaci chudnięcia, lub był on krótkotrwały. Natomiast Gastric Bypass i One-anastomosis Gastric Bypass dają dużą skuteczność w utracie wagi w ciągu 6-12 miesięcy od operacji. Jak podkreślają lekarze, często wraz z utratą ustępuje sporo poważnych schorzeń, jak np. cukrzyca typu 2, czy nadciśnienie. Chorzy w ten sposób otrzymują nowe, lepsze życie.

Nowe procedury są systematycznie wdrażane w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. W ostatnim czasie w placówce zostały wykonane zabiegi PFO, czyli przezskórnego zamknięcia przetrwałego otworu owalnego.Zostały wykonane w Pracowni Hemodynamiki. Dodajmy, że przetrwały otwór owalny (PFO) to połączenie między przedsionkami serca, które jest pozostałością po krążeniu płodowym. Na skutek zmian ciśnień w przedsionkach, które zachodzą po urodzeniu, otwór owalny ulega w większości przypadków zamknięciu w ciągu pierwszych 2 lat życia.

U niektórych osób nie zamyka się jednak całkowicie. Jak pokazują badania, obecność PFO wiąże się z częstszym występowaniem wielu schorzeń, w tym udaru niedokrwiennego mózgu i nawracających przejściowych incydentów niedokrwiennych na tle zakrzepowo‑zatorowym.

Pierwsze zabiegi w Kościerzynie wykonał zespół lekarzy w składzie:

  • operatorzy lek. Juliusz Macierzanka, lek. Andrzej Wolski
  • kontrola echokardiograficzna lek. Beata Rock-Bela, lek. Artur Korzeniowski
  • zespół pielęgniarek i techników RTG, pod nadzorem merytorycznym dr n. med. Piotra Kwiatkowskiego z Wojskowego Instytutu Medycznego.

- Cieszymy się, że dzięki współpracy z doktorem Piotrem Kwiatkowskim mieliśmy możliwość wykonania tego rodzaju zabiegów. Warto podkreślić, że w północnej części kraju wykonuje się je jedynie w Gdańsku, Wejherowie i Bydgoszczy - zapełniamy więc pewnego rodzaju lukę dla pacjentów ze środkowej części Pomorza - mówił lek. Andrzej Wolski, specjalista kardiologii pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Jak podkreślają specjaliści, procedura ta jest wskazana w prewencji incydentów zakrzepowo-zatorowych, m.in. u pacjentów po przebytym udarze mózgu bez uchwytnej przyczyny. Zabieg wykonuje się przez nakłucie żyły udowej, przez którą wprowadza się do serca specjalną „zapinkę” (okluder), zamykając dzięki temu połączenie między przedsionkami.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie jest jednym z pięciu ośrodków na Pomorzu, w których wykonywane są operacje bariatryczne. Każdego roku w placówce przeprowadza się około 150 zabiegów, a to oznacza, że tylu pacjentów zyskuje szansę na nowe życie.

Niestety jak pokazują statystyki nadwagę ma już 3 na 5 dorosłych Polaków, co 4 zaś jest otyły. Problem ten dotyczy także 10 procent dzieci i młodzieży. Wiążą się z tym poważne konsekwencje. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że otyłość prowadzi do upośledzenia jakości życia i skrócenia go nawet o 15 lat.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki