MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta grupa emerytów może stracić pieniądze w lipcu 2024. To nowe ustalenia ZUS o zarobkach emerytów. Nie rób tego, bo stracisz emeryturę

Piotr Niemkiewicz
Opracowanie:
Dorabiasz na emeryturze? To uważaj, bo w wakacje zmieniły się przepisy dotyczące limitów zarobków. Co robić, by ZUS nie zmniejszył emerytury? Sprawdź ►►►
Dorabiasz na emeryturze? To uważaj, bo w wakacje zmieniły się przepisy dotyczące limitów zarobków. Co robić, by ZUS nie zmniejszył emerytury? Sprawdź ►►► 123rf
Są nowe limity zarobków dla emerytów i rencistów! Chodzi o osoby pracujące, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, a także niektórych rencistów. ZUS podał granice, których nie wolno przekroczyć od lipca 2024. Część emerytów może stracić emeryturę, jeśli nie będą przestrzegać konkretnych zasad ustalonych przez ZUS.

Nowe przepisy dla emerytów od 1 czerwca

Zmiany w świadczeniach dla emerytów związane są z ustaleniem nowych limitów przychodów. I dotyczą seniorów, którzy już pobierają emerytury, ale nadal aktywnie pracują.

Dodatkowa praca oczywiście jest zgodna z przepisami. Ale emerytów obowiązują ścisłe wytyczne, a także limity dorabiania na emeryturze.

Dorabianie na emeryturze

Zmiany związane z nowymi wysokościami limitów dorabiania na emeryturze wchodzą w życie od czerwca 2024 roku. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, od 1 czerwca granica zarobków, które można osiągnąć, przekroczy:

  • dolna 5,7 tys. zł brutto,
  • górna 10,5 tys. zł brutto.

Ich przekroczenie wiązać się będzie z decyzjami ZUS.

Czy można stracić emeryturę?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Tak, można stracić emeryturę. ZUS może odebrać ją całkowicie, zawiesić świadczenie lub bardzo mocno zmniejszyć jego kwotę. Każdy z tych kroków jest dotkliwy dla portfela seniora i dlatego warto go uniknąć.

W jaki sposób nie narazić się i przy okazji nie stracić swojej emerytury? Trzeba przestrzegać i pilnować konkretnych ustaleń.

Nowe limity dla seniorów. Dlatego 1 czerwca to ważna data

Jakie są limity dorabiania na emeryturze? Warto je precyzyjnie znać, aby jej nie stracić. Warto wiedzieć, że limity zarobków ulegają zmianie cztery razy w roku (te z czerwca 2024 obowiązywać będą do sierpnia 2024 roku).

Teraz granicą bezpiecznego dorabiania będzie kwota 5703,20 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nie spowodują zmniejszenia emerytury lub renty wypłacanej przez ZUS.

Jeśli miesięczny dochód (ten dodatkowy, poza emeryturą) przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to w takiej sytuacji ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia. W tej chwili jest to kwota 10 591,60 zł brutto.

ZOBACZ TEŻ NA dziennikbaltycki.pl: Tymi banknotami już nie zapłacisz w 2024 roku. Masz je w portfelu?

Emeryt przekroczył limity. Co zrobi ZUS?

Gdy emeryt przekroczy limit dorabiania na emeryturze, czyli jego przychód okaże się większy od 5703,20 zł brutto, w tej sytuacji ZUS może zmniejszyć emeryturę lub rentę o kwotę przekroczenia.

Nie może to być jednak pomniejszenie wyższe od kwoty maksymalnego zmniejszenia. Wynosi ona odpowiednio:

  • 890,63 zł (dla emerytur i rent)
  • 757,08 zł dla renty rodzinnej.

Emeryci muszą uważać

Jeżeli jesteś na emeryturze i nie przestrzegasz tych zasad, liczyć się z utratą emerytury:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki