Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprostowanie artykułu „Niemiec, ale nasz? Rzecz o Basilu Kerskim, dyrektorze Europejskiego Centrum Solidarności”

Redakcja

Sprostowanie

W artykule pt. „Niemiec, ale nasz? Rzecz o Basilu Kerskim, dyrektorze Europejskiego Centrum Solidarności”, opublikowanym w dniu 4 listopada 2021 roku w serwisie www.dziennikbaltycki.pl podano następujące nieprawdziwe i nieścisłe informacje i sugestie na temat Basila Kerskiego:

1. Nieprawdziwe są informacje, jakoby Basil Kerski brał udział w procederze niszczenia Polonii Niemieckiej oraz promował wartości szkodzące Polonii i Polsce. Basil Kerski nigdy nie brał udziału w takich działaniach oraz nie promował takich wartości. Przeciwnie, za wsparcie Polonii otrzymał w 2013 roku prestiżową nagrodę Polonii europejskiej Polonicus.

2. Nieprawdziwa jest informacja, jakoby Basil Kerski pojawił się w sferze publicznej dopiero w 1998 roku. Basil Kerski prowadził działalność w sferze publicznej od 1994 roku jako publicysta paryskiej „Kultury” Jerzego Giedroycia.

3. Nieprawdziwa jest informacja, jakoby Basil Kerski w zbiorze esejów „Otwarta brama - Niemcy między zjednoczeniem a końcem stulecia” zaprezentował się jako zdeklarowany przeciwnik lustracji. Basil Kerski nie opowiadał się przeciw lustracji ww. zbiorze esejów. Wręcz przeciwnie pokazał jak cenne było w Niemczech otwarcie akt Stasi dla badań nad komunistyczną dyktaturą.

4. Nieprawdziwa jest informacja nt. „oficjalnej biografii” Basila Kerskiego. Basil Kerski nigdy nie upubliczniał swojej biografii. Pisał jedynie eseje na podstawie doświadczeń autobiograficznych i udzielał wywiadów na swój temat.

5. Nieprawdziwe są informacje, jakoby Basil Kerski przestał być Polakiem dobrowolnie
i dobrowolnie zrzekł się obywatelstwa Polskiego, zaś jego rodzice doradzali mu takie działanie. Takie zdarzenia nie miały miejsca. Basil Kerski nigdy dobrowolnie nie zrzekł się obywatelstwa polskiego. Obecnie Basil Kerski posiada obywatelstwo polskie.

6. Nieścisła jest informacja, jakoby Basil Kerski w wywiadzie dla „Berliner Zeitung” zadeklarował, że ojczyzną jest dla niego Berlin. Wypowiedź ta odnosiła się do ojczyzny w rozumieniu społeczności lokalnej i w żaden sposób nie negowała polskiej tożsamości Basila Kerskiego.

7. Nieścisła jest informacja na temat nazwiska Basila Kerskiego. Z obawy przed rasizmem
w Niemczech Basil Kerski zmienił nazwisko na polskie, aby otwarcie podkreślić polskie pochodzenie.

8. Nieprawdziwe są informacje, jakoby Basil Kerski otrzymał stanowisko szefa Europejskiego Centrum Solidarności jako nagrodę za antypolonijną działalność oraz wyłącznie ze względu na koneksje z „gdańskimi liberałami”. Basil Kerski spełniał wszelkie wymagania i zarówno w 2011 jak i 2018 roku wygrał oficjalny konkurs na stanowisko ECS.

9. Nieprawdziwa jest sugestia, jakoby finansowanie „Dialogu” związane było ze znajomością Basila Kerskiego z Donaldem Tuskiem. Magazyn „Dialog” istnieje od 1987 roku, a Basil Kerski jest jego redaktorem naczelnym od 1999 roku. Magazyn otrzymywał i otrzymał publiczne dotacje polskie i niemieckie, ze względu na cel i przedmiot działania tj. integrację polsko – niemiecką oraz jakość i zasięg czasopisma.
Basil Kerski

We wtorek – opublikujemy odpowiedzi redaktora naczelnego i autora materiału.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki