Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Sen nocy letniej” z Kijowa, tort i 460. urodziny Szekspira

Grażyna Antoniewicz
Grażyna Antoniewicz
Pysznego urodzinowego tortu wystarczyło dla wszystkich gości, którzy tłumnie odwiedzili tego wieczoru Gdański Teatr Szekspirowski
Pysznego urodzinowego tortu wystarczyło dla wszystkich gości, którzy tłumnie odwiedzili tego wieczoru Gdański Teatr Szekspirowski Dawid Linkowski
23 kwietnia świętuje cały świat, ale zwłaszcza Stratford-upon-Avon w Anglii. To tam przyszedł na świat William Szekspir. Gdańsk obchodzi urodziny mistrza ze Stratfordu od 1993 roku dzięki Fundacji Theatrum Gedanense, a następnie za sprawą Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Dokładny dzień urodzin stratfordczyka nie jest pewny. Wiadomo, że został ochrzczony 26 kwietnia 1564 roku. Za czasów Szekspira był ponoć zwyczaj, aby chrzcić dzieci trzy dni po urodzeniu. Stąd data 23 kwietnia.

Pasztet Tamory

Bywałam niemal co roku na tych niezwykłych gdańskich urodzinach Szekspira. Pamiętne były 441 w 2005 roku. Zorganizowano je w klubie Żak. Zjawiła się na nich Ofelia w cepeliowskim wianuszku (Krysia Łubieńska) i majestatyczna królowa Gertruda w koronie (Ewa Nawrocka). Była też czarująca wąsata Tyzbe w chuście na głowie, czyli Jan Ciechowicz.

Trzy makbetowskie wiedźmy warzyły zupę czarownic, dorzucając do kociołka guzik, but lub jądro baranie. Pyszna zupa czarownic pojawiła się też w menu bankietu, na szczęście bez dodatków. Wśród smakołyków nie zabrakło pasztetu Tamory i tortu dla solenizanta. Publiczność poddawana była quizom ze znajomości Szekspira. Jak zwykle feministki przekonywały, że był on kobietą, i nazywał się Williama. Pewne jest natomiast, że urodzinowe przyjęcie było wyjątkowo udane, ponadto odwiedził je sam Renato Rizzi, zwycięzca konkursu na projekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Był „Szekspir ze szklanego ekranu”, czyli spektakle Teatru Telewizji. W 2006 roku z okazji urodzin przez kilka dni w gdańskim Kinie Kameralnym widzowie oglądali spektakle Teatru Telewizji i spotykali się z twórcami. Reżyser Jerzy Gruza rzucił wtedy śmiałą, aczkolwiek kontrowersyjną propozycję, aby osobom, które nie oglądają teatru na szklanym ekranie, zabierać telewizory, a do oglądania Teatru Telewizji... przymuszać! Pamiętam też urodziny po kaszubsku z „perełeczką”, czyli szekspirowską adaptacją filmu niemego z akompaniamentem znakomitych muzyków jazzowych.

Szybkie randki

Niezwykłe były 450 urodziny Szekspira (2014 rok) - happening pt.: Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu Teatru. Wydarzenie współtworzyli m.in.: Wojciech Misiuro, Zofia de Ines i Olo Walicki. W happeningu wystąpił m.in. strongman Mariusz Pudzianowski.
Kilka lat temu świętowano nietypowo, bo zaproszeniem miłośników mistrza Williama na... speed dates, czyli „szybkie randki” do teatru, ale w wyjątkowo oryginalnej oprawie i z wieloma atrakcjami. Miejscem romantycznych spotkań była widownia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i piękne drewniane galerie.

400 płaczek

O ile nie mamy pewności co do daty urodzin Szekspira, to udokumentowana jest data jego śmierci - 23 kwietnia 1616 roku. W 2016 roku - w dniu urodzin, ale też śmierci Szekspira 400 płaczek pożegnało go na ulicach Gdańska. W happeningu, który zorganizował Gdański Teatr Szekspirowski, wzięło udział czterysta płaczek. Płaczki wyłoniono z castingu. Kondukt żałobny wyruszył spod Zielonej Bramy. Na czele kroczyła rodzina Szekspira, żywiąca do ulicznej gawiedzi, a i do płaczek - niechęć. Wynika to z faktu, że Szekspir zapisał w testamencie spore pieniądze na biednych, żonie przeznaczając jedynie łóżko. I to drugiej jakości.

Noc Kupały i las ateński

W tym roku na dużej scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na 460 urodziny mistrza ze Stratfordu zjawił się Kijowski Narodowy Teatr Akademicki Mołodyj - przywiózł uroczą baśń „Sen nocy letniej”, w reżyserii Andrija Bilousa.

Witając gości, dyrektorka GTS Agata Grenda powiedziała: Dzisiaj przed nami spektakl, który szturmem zdobył ostatni festiwal szekspirowski, „Sen nocy letniej”. Większość tematów związanych z Ukrainą kręci się wokół wojny, bo jakże inaczej, ale przedstawienie, które państwo zobaczycie, wnosi w ten smutny czas miłość, słońce, czyli to, czego nam tak bardzo potrzeba. Dodała też: Dzisiejszy spektakl w ogóle by się nie odbył. Na Ukrainie obniżono bowiem wiek poborowy z 27 do 25 roku życia i nagle okazało się, że dwóch głównych aktorów - bohaterów sztuki - nie zdąży wyrobić książeczek wojskowych i nie przyjadą do nas. Lecz w ciągu tygodnia dwóch 21-letnich studentów weszło w role kolegów, należą się im wielkie brawa.

Nagradzany i wspaniały

„Sen nocy letniej” artystów z Kijowa jest zdobywcą Nagrody Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego „Księga Prospera”, którą otrzymał na 27. Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim. Nagrodę przyznano: „Za wielość a zarazem spójność środków wyrazu teatralnego, której towarzyszy pogłębione odczytanie dramatu i precyzja w każdym detalu. Za bezpretensjonalną i entuzjastyczną interpretację szekspirowskiego tekstu oraz umiejętne wpisanie go we własną tradycję, które sprawiło, że błądząc po lesie ateńskim przeżyliśmy jednocześnie Noc Kupały”.

Ukraiński „Sen” to także zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego World Theatre Education Alliance 2019 (Światowy Sojusz Edukacji Teatralnej) w Pekinie.

„Sen nocy letniej” to nie tylko jedna z najbardziej znanych i najczęściej wystawianych sztuk Williama Szekspira, lecz także jedna z zabawniejszych. Przedstawienie z Kijowa okazało się pięknym i radosnym wydarzeniem. Po obejrzeniu tego zachwycającego spektaklu publiczność udała się jak zwykle na urodzinowe przyjęcie. Zgodnie z tradycją pojawił się pyszny tort śmietanowo-owocowy, a nawet tortów kilka. Słodkości starczyło dla wszystkich gości, którzy tłumnie przybyli na spektakl i aby wspólnie świętować.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki