Smaki Pomorza. Odcinek 16. Kaszubski barszcz biały z pierogami i faszerowane jajka w nietypowej wielkanocnej odsłonie

Akcja specjalna Smaki Pomorza
Wideo
od 16 lat
Przed nami jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku - Wielkanoc. Z tego też względu postanowiliśmy udać się w niezwykłą podróż kulinarną u boku niezastąpionego Mistrza Kulinarnego Krzysztofa Szulborskiego! Tym razem odwiedziliśmy restaurację Krzewi Róg, na terenie której znany już nam wszystkim szef kuchni, przyrządzi własne propozycje idealne na stół wielkanocny. Mowa o nietypowym barszczu białym podawanym z pierogami oraz faszerowanych jajkach, ale w nieco innej odsłonie. A wszystko to na w naszym programie "Smaki Pomorza". Brzmi pysznie! Gotowi na kolejny odcinek? Oglądajcie!

Kaszubskie tradycje wielkanocne

Niektórzy nie jedzą słodyczy, inni - powstrzymują się od hucznych imprez. Jeszcze do niedawna Kaszubi podchodzili do 40-dniowego postu poprzedzającego święta wielkanocne nieco poważniej. Dawniej spożywano w tym czasie jeden posiłek dziennie i nierzadko składał się on jedynie z... żuru. Koniec postu na Kaszubach symbolizowało obrzędowe chowanie żuru. Wówczas gromada chłopaków z garnkiem pełnym zupy obchodziła domostwa w pobliżu krzycząć "Wnet nam do Jastre, welejemy żur". Zgodnie z dawnymi tradycjami - na sam koniec gar z zupą rozbijany był o plecy jednego z uczestników zabawy.

Obecnie Kaszuby to region słynący z wielu tradycji i obrządków wielkanocnych. Nie sposób wymienić je wszystkie. Są jednak takie potrawy, które znajdziemy w tym czasie na niemalże każdym stole kaszubkim. Mowa o prażnicy, drożdżowych babach, a także - o białym barszczu.

Ten ostatni (i nie tylko) przygotuje dla nas w najnowszym odcinku programu "Smaki Pomorza" Krzysztof Szulborski, który udał się w odwiedziny do restauracji Krzewi Róg położonej w Garczu nieopodal Jeziora Łapalickiego. To właśnie tam w kolejną podróż kulinarną - tym razem w odsłonie wielkanocnej - zabierze nasz Mistrz Krzysztof Szulborski.

Smaki Pomorza - program wideo!

Barszcz biały w nietypowej, kaszubskiej odsłonie

W najnowszym odcinku "Smaków Pomorza" Mistrz Kulinarny Krzysztof Szulborski we wnętrzu restauracji Krzewi Róg przygotuje dla nas nie jedną, a dwie potrawy wielkanocne. Co najciekawsze - w bardzo nietypowych, ale jakże smacznych, odsłonach.

- Przygotowania do Wielkanocy rozpoczniemy... od białego barszczu. Z tej okazji w centralnej Polsce i na Śląsku gotuje się żurek, a na Pomorzu - barszcz biały - zapowiada Mistrz Kulinarny Krzysztof Szulborski.

Przyrządzanie tej potrawy rozpoczynamy od parzenia białej kiełbasy firmy Prosiaczek. Do garnka z wodą i kiełbasą warto dodać liść laurowy i ziele angielskie po to, aby wywar nabrał aromatu. W międzyczasie przygotowujemy sobie tzw. smaczek naszej zupy. Mowa o cebulce, boczku i czosnku, które wrzucamy na patelnię. Ugotowaną kiełbasę wyjmujemy z wody. Co istotne, nie wylewamy wywaru, bowiem stanowi on bazę pod barszcz. Co dalej? Z czym można podawać biały barszcz?

- Na Kaszubach barszcz biały podaje się na trzy sposoby. Najpopularniejszy z nich to ten, kiedy barszcz zagryzamy pajdą chleba. Drugi to puree ziemniaczano-chrzanowe, które zalewamy białym barszczem. Z kolei w trzecim przypadku podajemy go z pierogami z biała kiełbasa - tłumaczy ekspert kulinarny.

Obieramy białą kiełbasę z flaka, kroimy i dodajemy do reszty składników na patelni. Po kilku minutach zawartość patelni przekładamy do garnka z wodą i ziołami. Do zupy warto dodać warzywa.

- Aby nieco urozmaicić nasz biały barszcz zdecydowaliśmy się dodać doń warzywa firmy Kwidzyn. Jedynym konserwantem w tym produkcie jest... mróz - wyjaśnia mistrz Szulborski.

Do garnka dodajemy chrzan, a po chwili - maślankę z odrobiną mąki. Wszystko to po to, aby nadać naszej zupie nieco cierpkości. Po odczekaniu kilku minut do garnka wrzucamy wcześniej przygotowane pierogi. Całość powinna się gotować przez około 5 minut. Gotowe!

[b]Faszerowane jajka na chrupiąco, czyli tradycyjne danie wielkanocne z odrobiną fantazji

Kolejną propozycję kulinarną Krzysztofa Szulborskiego na Wielkanoc stanowią faszerowane jajka, ale niech Was nazwa nie zmyli - będą się one nieco różnić od tych tradycyjnych. Przygotowania potrawy zaczynamy od pokrojenia szynki firmy Prosiaczek. Do miski z pokrojoną wędliną dodajemy dodatki - groszek, sałatę i kiełki słonecznika. Warto do miski dołożyć jeszcze pomidory, paprykę i świeże ogórki.

- Aby nasza sałatka uzyskała zwartą konsystencję musimy dodać do niej majonez, ale nie taki zwyczajny tylko wegański firmy Cremajo. Majonez ten może okazać się początkiem Waszej przygody z semi- i flexiwegetarianizmem. Co istotne, występuje on w kilku wersjach smakowych - tradycyjnej, czosnkowej, curry i chili - tłumaczy Mistrz Kulinarny Krzysztof Szulborski.

Całość dokładnie mieszamy. Wcześniej ugotowane jajka kroimy na połówki. Żółtka wyciągamy i dodajemy do sałatki. Ponownie mieszamy. Sałatkę układamy na talerzu wraz z faszerowanymi jajkami. Danie gotowe!

Przepis na biały barszcz kaszubski na maślance z pierogami i białą kiełbasą

Składniki:

  • kiełbasa surowa biała dziadkowa z metra Prosiaczek 600 g boczek wędzony Prosiaczek 300 g
  • mąka 150 g
  • cebula 80 g
  • włoszczyzna Kwidzyn 100 g
  • czosnek 20 g
  • maślanka 20 ml
  • jaja przepiórcze 5 szt
  • majeranek
  • sól
  • pieprz
  • ziele angielskie
  • liść laurowy
  • masło 300 g
  • pietruszka nać 10 g

Sposób przygotowania:

Wykonaj ciasto pierogowe. Z mąki i gorącej wody wykonaj małe pierożki, w których farszem będzie biała kiełbasa i odrobina masła. Drugą połowę białej kiełbasy ugotuj w wodzie, następnie wyciągnij, obierz z flaka i pokrój w półplasterki. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Boczek wędzony pokrój w cienkie paski, podsmaż na odrobinie oleju, dodaj pokrojoną wcześniej kiełbasę białą i dalej razem podsmaż. Następnie zalej wywarem z gotowanej kiełbasy, dodaj włoszczyznę, rozetrzyj w dłoniach nad garnkiem majeranek. Nie zapomnij dodać roztartego czosnku, soli i pieprzem. Całość zagotuj. Po około 20 minutach dodaj chrzan i rozmieszaną z mąką maślankę. Doprowadź do wrzenia, nie gotuj. Biały barszcz podawaj w talerzach z pierogami z nadzieniem białej kiełbasy i ugotowanym jajkiem oraz drobno posiekaną pietruszką.

Przepis na jajka faszerowane chrupiącymi sałatami i przekładane pastą jajeczną

Składnik:

  • jajka 5 szt
  • sałaty różne 100 g
  • kiełki słonecznika 20 g
  • kiełki groszku 10 g
  • sekura mix 10 g
  • groszek konserwowy Kwidzyn 100 g kukurydza konserwowa Kwidzyn 100g
  • papryka czerwona 50 g
  • majonez Cremajo 30 g
  • pietruszka nać 100 g
  • dziadkowa szynka Prosiaczek
  • świeża mięta 20 g

Sposób przygotowania:

Ugotuj jajka na twardo, obierz, przekrój na połowę i wyciągnij żółtka. Żółtka wrzuć do miski, w której przygotujesz sałatkę. Do miski dodaj kukurydzę groszek i mix warzyw Kwidzyn. Kolejno dodaj świeżą paprykę pokrojoną w kostkę i majonez naturalny Cremajo. Przypraw solą i pieprzem. Wymieszaj i nafaszeruj białka jajek. Udekoruj majonezem chili Cremajo i ziołami. Podawaj ze świeżymi pomidorami i groszkiem cukrowym.

Smaki Pomorza. Odcinek 16. Kaszubski barszcz biały z pierogami i faszerowane jajka w nietypowej wielkanocnej odsłonie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki