Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. O Wiśle na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie

Łukasz Kłos
Jednym z gości EFNI będzie m.in. Jerzy Buzek
Jednym z gości EFNI będzie m.in. Jerzy Buzek Karolina Misztal
Udostępnij:
Europejskie Forum Nowych Idei, które odbędzie się w przyszłym tygodniu w Sopocie, po raz pierwszy zainteresuje się Wisłą.

- Nie mamy czasu na próżne gadanie. Bierzemy konkretne tematy i mierzymy się z aktualnymi wyzwaniami - mówi Zbigniew Gajewski, dyrektor programowy Europejskiego Forum Nowych Idei. Organizowane w Sopocie spotkanie biznesu z czołowymi postaciami międzynarodowego życia publicznego poświęcone jest przyszłości Europy i jej gospodarki, postrzeganych w szerokim, globalnym kontekście.

Tegoroczna edycja EFNI rozpocznie się nietypowo, bo już w pendolino zmierzającym do Sopotu. Ekspres wyjedzie z Warszawy 30 września, w pierwszym dniu forum. - Pociąg do Idei na trasie Warszawa - Sopot nie tylko zawiezie nas na miejsce, ale dostarczy także wielu nowych wrażeń - mówią organizatorzy EFNI.

Właśnie w ekspresie, w jego dwóch wagonach, odbędzie się pierwsza, „rozgrzewkowa” debata forum pt.: „All inclusive - all exclusive - jakiej Europy chcemy?”. Tu po raz pierwszy poruszone zostaną tematy migracji ludności, uchodźców i nierówności społecznych. Problemy te będą lejtmotywem tegorocznego forum, stąd i tytuł tegorocznej edycji - „Europa wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych”.

- Nad tematyką każdej edycji zaczynamy pracować już po zakończeniu poprzedniej, staramy się przewidywać nadchodzące wyzwania - tłumaczy Zbigniew Gajewski. - Przed kilkoma miesiącami, niestety, trafnie przewidzieliśmy, że problem rozwarstwienia ekonomicznego będzie narastał. Z nierówności rodzi się migracja, budzą się radykalizmy, zarówno po lewej, jak i prawej stronie. Na tę sytuację nakładają się brutalne konflikty zbrojne, szczególnie na południe i wschód od Europy. Dzięki naszym spotkaniom biznes ma szansę ujrzeć swoją sytuację w szerszej perspektywie.

EFNI to jednak nie tylko sprawy makro. To także spotkania o ściśle skonkretyzowanej tematyce, niemal branżowe. Będzie więc o bezpieczeństwie cyfrowym, o wpływie nowoczesnych technologii na systemy zdrowia i opieki społecznej czy nowych modelach biznesowej współpracy.

Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie z pewnością spotkanie Klubu Bałtyckiego, dotyczące europejskich korytarzy transportowych, którego patronem medialnym jest „Dziennik Bałtycki”. Partnerem tego wydarzenia są marszałek województwa pomorskiego, Konfederacja Lewiatan, Global Compact, działające pod egidą ONZ. Moderatorami spotkania będą Jerzy Kwieciński, prezes zarządu Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, b. podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, oraz Janusz Reiter, członek Rady Programowej Global Compact, b. ambasador RP w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

- Początkowo myśleliśmy raczej o zorganizowaniu lunchu ambasadorów państw bałtyckich. Jednak program tego wydarzenia z czasem pokaźnie się rozwinął. W dodatku dotkniemy bardzo konkretnych wyzwań. Zależy nam przy tym na ukazaniu bałtyckich węzłów transportowych w szerszej perspektywie - mówi Gajewski.

Jednym z tematów, jakie zostaną poruszone podczas forum, będzie rewitalizacja oraz użeglowienie Wisły wraz z odbudową międzynarodowych szlaków wodnych E 40 i E 70. Choć organizatorzy przewidzieli udział w spotkaniu dla osób zaproszonych, to obszerną relację z tego wydarzenia będzie można przeczytać na łamach „Dziennika Bałtyckiego”.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie