Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanka Bytowa szuka owocu synsepalu

Leszek Literski
Owoce synsepalu
Owoce synsepalu
Roślina o nazwie synsepal ma być wybawieniem dla ojca Ewy Kowalik z Bytowa. To afrykański owoc, który zmienia smak potraw. Ojciec pani Ewy jest chory na raka. Po chemoterapii odczuwa w ustach tylko metaliczny posmak, przez co nie chce jeść.

Stał się na tyle osłabiony, że Ewa Kowalik postanowiła sięgnąć po rzadko spotykaną afrykańską roślinę. Za naszym pośrednictwem prosi o wskazanie jej miejsca, gdzie mogłaby zdobyć owoc synsepalu.

- Jak na razie bezskutecznie szukam, choć podobno są dostępne w internecie, ale jakoś nigdy nie udało mi się trafić w odpowiednie miejsce - mówi Ewa Kowalik. - Gdy przeczytałam o synsepalu w jednym z pism kobiecych, początkowo nie wierzyłam w cudowne działanie tej rośliny. Teraz chcę zaryzykować, bo mój ojciec jest na tyle osłabiony, że już sam nie może wejść po schodach. Nie chce jeść, bo we wszystkich potrawach wyczuwa ten metaliczny posmak. Liczę, że słodki synsepal stanie się dla niego wybawieniem - dodaje Kowalik.

O tym afrykańskim owocu mało kto słyszał. W Polsce i Europie nie jest nawet oficjalnie dopuszczony do użytku, ale w Stanach Zjednoczonych i Japonii już tak. Udowodniono, że owoce tej rośliny zmieniają smak potraw. Nawet te kwaśne wydają się słodkie. Synsepal posiada bowiem mirakulinę, substancję, która łączy się czasowo z kubkami smakowymi i zmusza receptory do zmiany odczuwalnego smaku.

- Nie spotkałam się jeszcze z tą rośliną, ale czytałam, że jej owoce przeszły pomyślnie wszystkie badania w USA i Japonii - mówi onkolog Zofia Rusidzka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. - Faktem jest, że pacjenci chorzy na raka często narzekają na brak apetytu i nudności. Trudno jednak jest mi te owoce polecać, bo nie są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży w Polsce. Z drugiej strony rozumiem, że pacjenci łapią się wszystkich metod, aby poprawić swój stan zdrowia - dodaje doktor Rusidzka.

Ewa Kowalik prosi o wskazanie jej miejsca, gdzie mogłaby zdobyć te owoce. Najlepiej skontaktować się z nią bezpośrednio pod numerem telefonu komórkowego 664 877 948 po godzinie 17.

Synsepal słodki (Synsepalum dulcificum) - Występuje w Afryce Zachodniej. Krzew synsepalu kwitnie kilka razy w roku, rodząc małe czerwone owoce, podobne do owoców dzikiej róży. Owoce synsepalu słodkiego w krajach anglosaskich zwane są miracle fruit (ang. cudowny owoc). Zawierają substancje powodujące, że po ich zjedzeniu wszystkie pokarmy mają przyjemny, słodki smak.

Pomaga w diecie

Aneta Kozioł dietetyk

Owoce lub tabletki z wyciągiem z synsepalu na zachodzie Europy często używane są przez dietetyków jako substancja wspomagająca. Osoby, które muszą odmawiać sobie słodkości, po zażyciu synsepalu mogą zjeść np. nieposłodzone lody, a mają uczucie, jakby były one aż do przesady słodkie. Jeśli chodzi o ich działanie terapeutyczne w różnych schorzeniach - używają ich osoby chore na nadkwasotę. Owoce synsepalu eliminują bowiem niezbyt miłe posmaki w ustach. Nie spotkałam się z danymi, że ten owoc w jakikolwiek sposób szkodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki