Kariera od A do Z - cz I. Planowanie zawodowe [ANKIETA]

JKLZaktualizowano 
Już w szkole średniej powinniśmy zacząć myśleć o swoim przyszłym zawodzie i karierze. Planowania nie można zakończyć. Kwalifikacje należy rozwijać przez całe życie zawodowe.

Kariera od A do Z. Wspólna akcja Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Grupy GPEC i "Dziennika Bałtyckiego"

Kariera zawodowa w dużej mierze decyduje o satysfakcjonującym życiu. Warto zatem zawczasu przyłożyć się i zastanowić, w jakim zawodowym kierunku chcemy podążyć. Planowanie kariery powinniśmy zacząć jak najwcześniej.

- Jestem zwolennikiem planowania kariery. Już w szkole średniej powinniśmy zacząć myśleć o swoim przyszłym zawodzie - mówi dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. nadzw., rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak zacząć planowanie?

Rozpoznać, jakie mamy predyspozycje i umiejętności, w jakich działaniach czujemy się dobrze, a które nie do końca nam odpowiadają. Rozpoznanie można zacząć od określenia obszaru zainteresowań, a następnie ustalić, jakich kompetencji wymaga dana branża. Im większe doświadczenie zdobędziemy w czasie studiów, tym lepiej.

Wypełnij ankietę


KLIKNIJ i wskaż swoje mocne strony >>>

  • Zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Zawadzkiej z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego opracował specjalną ankietę, która pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie, co motywuje nas w pracy, jakie mamy umiejętności, jak oceniany naszą karierę.
  • Odpowiedzi pozwolą uzyskać obraz możliwości i oczekiwań, jakie wiążemy ze sobą na rynku prac

Partnerem głównym akcji „Kariera od A do Z” jest Grupa GPEC. Patronami są Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska.

Czytaj więcej:


Kariera od A do Z - cz IV. Aplikujemy o pracę. CV i rozmowa kwalifikacyjna

**

Praktyki zawodowe

- Obecnie na studiach obowiązkowe są praktyki zawodowe - dodaje prof. Gwizdała. - W ich trakcie studenci mogą zmierzyć się z tym, co będą robić. To także pierwszy krok do nawiązania kontaktu z potencjalnym pracodawcą i poznania jego organizacji.

- W trakcie studiów trzeba być aktywnym. Dodatkowe działania pomogą nam znaleźć się na rynku pracy. Wówczas damy sobie szansę - uważa prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

Tą dodatkową, a właściwie podstawową aktywnością powinno być poszukiwanie stażu, praktyk, pracy sezonowej.

- Nic się nie stanie, jeśli poświęcimy na to letnią przerwę w nauce - dodaje prof. Namieśnik. - Zaowocuje to w przyszłości.

Działalność w kołach naukowych

Kolejnym krokiem powinna być działalność w kołach naukowych czy kontakt ze studenckim biurem karier. Same organizują wspólnie z lokalnymi pracodawcami dni otwarte w firmach, informują o międzyuczelnianych challenge’ach, w ramach których rozwiązują postawione przez firmy problemy. W biurach karier student może założyć własny profil, z którym zapoznają się potencjalni pracodawcy.

Studenckie biura karier mają dostęp do ofert szkoleń, praktyk i staży. A oferta firm jest bogata. Przykładowo właśnie zaczęło się Laboratorium Kariery Polpharmy! Absolwenci i studenci kierunków biotechnologii, biologii, chemii i farmacji mogą ubiegać się o roczne, płatne staże w Polpharma Biologics w Gdańsku. Kolejne propozycje przygotowały Smurfit Kappa, Zamet Industry, ABB. Niezwykle atrakcyjną ofertą są staże i praktyki zagraniczne w światowych korporacjach jak State Street, Citibank, PwC.

Także lokalne samorządy włączają się w start na rynku pracy. Przykładem jest Gdańsk, który realizuje projekt „Wypracuj Przyszłość”, w partnerstwie z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku. Celem projektu jest pomoc uczniom ostatnich klas techników i ich absolwentom oraz studentom i absolwentom uczelni wyższych w zdobyciu doświadczenia zawodowego, ułatwiającego im znalezienie pierwszej pracy i pozostanie na lokalnym rynku pracy. Co roku uczestniczy w nim kilkadziesiąt firm.

Aktywność na studiach to jeden z kluczy do rozpoczęcia kariery. Jedną z form rekrutacji preferowanych przez firmy jest bowiem wyławianie talentów na uczelniach chociażby przez współpracę z biurem karier. Także działalność studencka przygotowuje młodego człowieka do pracy. Uczy podejmowania decyzji, odpowiedzialności, myślenia strategicznego, ale też determinacji i kreatywności.

- Co najważniejsze, planowania kariery nie można zakończyć na etapie szkolnym czy uczelnianym. Obecnie kształcimy się do wieku emerytalnego. Poszerzanie swoich umiejętności i wiedzy pomoże znaleźć się na dynamicznym rynku pracy - dodaje prof. Gwizdała.

Nawet najbardziej doświadczeni specjaliści i menedżerowie nie powinni spocząć na laurach.

- Negatywny stosunek do kwestii rozwoju jest bardzo ryzykowny w obliczu dynamicznie zachodzących zmian w świecie pracy. Bardzo szybko może się bowiem okazać, że odpowiedni moment na naukę minął - uważa Katarzyna Pączkowska, executive manager z Hays Poland.

Za tydzień w drugim odcinku „Kariery od A do Z” - jakie możliwości pracy daje Pomorze.

Partnerem głównym akcji „Kariera od A do Z” jest Grupa GPEC. Patronami są Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska.

Kilka kroków pomocnych w planowaniu kariery

1. Zastanów się, kim chcesz być. Powinieneś zacząć planować już w szkole średniej. Zastanów się, jakie zawody cię interesują, jakie masz zdolności, mocne, słabe strony. Wyjściem do planowania powinny być twoje zainteresowania i pasje.

2. Mądrze wybierz szkołę. Wyborem liceum czy technikum nie powinien kierować przypadek. Świadomie wybierz profil nauki, a następnie kontynuuj ją na studiach. Nie zapominaj o językach. Biegła znajomość przynajmniej jednego to w dzisiejszych czasach wymóg na globalnym rynku pracy.

3. Bądź aktywny. Na studiach angażuj się w działalność studencką. Zapisz się do biura karier i aplikuj na staże i praktyki. W ich trakcie pytaj, jak działa dana organizacja, jakie masz możliwości rozwoju zawodowego w danej branży.

4. Informuj o sobie. Zbuduj bazę kontaktów. Aktywnie uczestnicz w organizowanych na uczelniach spotkaniach z przedsiębiorcami. Na targach pracy i kariery zostawiaj informacje o sobie potencjalnym pracodawcom. Pamiętaj, aby znaleźć pracę, warto być w bazach firm, które cię interesują.

5. Czerp ze stażu jak najwięcej. Nie unikaj kontaktów z pracownikami, dowiaduj się jak najwięcej o firmie. Bierz udział w dyskusjach problemowych, przedstaw swój pomysł na rozwiązanie jakiejś kwestii.

6. Ucz się cały czas. Nawet w satysfakcjonującej pracy i na stanowisku, na jakim się spełniasz, nie daj wyprzedzić się wydarzeniom. Dokształcaj się i wzbogacaj swoje umiejętności.

Staż pozwala poznać firmę i zdobyć doświadczenie

Wiele firm oferuje programy praktyk i staży. Mogą być to praktyki uczelniane czy płatne staże okresowe z możliwością zatrudnienia. Jedną z firm, która oferuje dużo możliwości zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, jest Grupa GPEC - lider branży ciepłowniczej na Pomorzu.

Co roku we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku Grupa GPEC prowadzi program Wakacyjny Staż. Mogą w nim wziąć udział studenci kierunków technicznych i nie tylko - trwa on od lipca do sierpnia i jest płatny. Firma oferuje także płatne staże w ciągu roku akademickiego. Oferty publikowane są w lokalnych portalach informacyjnych lub uczelnianych stronach karier.

Tegorocznych absolwentów szkół technicznych średnich może zainteresować program Stażysta Elektroautomatyk. Pod okiem doświadczonych pracowników obszaru technicznego stażyści zapoznają się z najważniejszymi zasadami sterowania i elementami infrastruktury ciepłowniczej. Przy okazji mogą uzyskać niezbędne uprawienia do wykonywania zawodu. Staże trwają od lipca do września i są płatne. Aplikacje można składać już od kwietnia. W tym samym czasie, czyli od lipca do września, w Grupie GPEC można także odbyć praktyki uczelniane. Są one bezpłatne, ale istnieje możliwość przedłużenia ich na płatne.

- Chętnie wspieramy młodych studentów, którzy stoją u progu swojej kariery zawodowej. Dla każdego młodego człowieka wejście na rynek pracy jest trudne, dlatego chcielibyśmy ułatwić ten start. Co roku w ramach różnych programów - staży, praktyk czy programów stypendialnych trafia do nas około 30 osób. Co piąta zostaje z nami na stałe - mówi Marek Mikucki, kierownik działu personalnego w Grupie GPEC.

Program stypendialny i konkurs na pracę magisterską

Firma prowadzi także coroczną rekrutację kandydatów do programu stypendialnego „Kierunek Grupa GPEC”, skierowanego do studentów IV roku politechniki. Jest to dwuletni program, w ramach którego firma oferuje: płatny wakacyjny staż w jednym w głównych działów technicznych Grupy GPEC, stypendium w wysokości 2000 zł miesięcznie w trakcie ostatniego roku studiów magisterskich, a po zakończeniu studiów umowę o pracę na okres minimum 1 roku.

Dla przyszłych inżynierów, którzy stawiają na rozwój naukowy, Grupa GPEC również ma ciekawą propozycję. Studenci Politechniki Gdańskiej mogą podjąć się napisania pracy magisterskiej na zadany przez firmę temat. W zamian mogą liczyć na pełne wsparcie merytoryczne i dedykowanego opiekuna. Jest to także szansa na nawiązanie współpracy i podjęcie pracy w Grupie GPEC.

Duże możliwości rozwoju

Staż lub praktyki w Grupie GPEC to droga do rozwoju, do którego firma przywiązuje dużą wagę. Stosuje takie metody jak rotacja stanowisk czy shadowing, czyli uczestnictwo jednego pracownika w jednym dniu roboczym drugiego i obserwacja jego zajęć. Prowadzi także kilka programów rozwoju talentów, system szkoleń wewnętrznych oraz wypracowała nowoczesny system wynagradzania i motywowania z premią za realizację celów oraz nagrodą z zysków.

- Dajemy naszym pracownikom możliwość rozwoju i poszerzania swoich kompetencji. Organizujemy szkolenia, kursy oraz angażujemy ich w ciekawe projekty, dzięki którym zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności. W 2016 roku zrealizowaliśmy 40 szkoleń wewnętrznych. Łącznie na szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne przeznaczyliśmy 304 godziny szkoleniowe, dotyczyły one ponad 150 różnych tematów - podkreśla Marek Mikucki, kierownik działu personalnego w Grupie GPEC.

Przeczytaj Regulamin konkursu "Kariera od A do Z"

jacek.klein@polskapress.pl

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
teresa

dla mnie kariera dopiero się zaczyna, więc staram się dowiadywać wiele na ten temat. ostatnio zerknęłam w kalendarz i okazało się,że już czas wziąć się za szukanie wakacyjnych praktyk i staży:blog.impel.pl/juz-czas-szukac-wakacyjnych-praktyk warto wziąć się za to wcześniej,żeby trafić w dobre miejsce, gdzie dużo się nauczymy.

Dodaj ogłoszenie