Kariera od A do Z. Wspólna akcja Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Grupy GPEC i "DB"

Jacek KleinZaktualizowano 
Wejście na rynek pracy i rozwój kariery, aby toczyła się zgodnie z naszymi oczekiwaniami - tym wyzwaniom poświęcamy akcję wspólną z Grupą GPEC, Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Gdańską.

Udana kariera zawodowa decyduje praktycznie o całym życiu. Co zrobić, aby kierować nią świadomie i efektywnie? Jak zacząć budować swoje życie zawodowe, aby zaspokoić aspiracje i spełnić się w tym, co robimy zawodowo? Jak rozwijać swoje umiejętności? Te tematy poruszymy przez najbliższe tygodnie na łamach „Dziennika Bałtyckiego” oraz w naszym serwisie internetowym w ramach akcji „Kariera od A do Z”.

Począwszy od 9 marca w sześciu cotygodniowych odcinkach przybliżymy tematykę planowania kariery, możliwości zatrudnienia, jakie daje region pomorski, kiedy jest najlepszy czas na poszukiwanie pracy, jak się do tego zabrać, co zrobić, aby nie przegrać swojej szansy, jak „przetrwać” pierwsze tygodnie w nowej organizacji i co firmy mogą zaoferować dojrzałym pracownikom, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności. Publikacje zostaną podsumowane w specjalnym dodatku do „Dziennika Bałtyckiego”.

Czytaj więcej:


Kariera od A do Z - cz IV. Aplikujemy o pracę. CV i rozmowa kwalifikacyjna

**

Strategicznym partnerem akcji „Kariera od A do Z” jest Grupa GPEC, jedna z największych firm na Pomorzu. Największe trójmiejskie uczelnie - Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska, kształcące co roku tysiące przyszłych pracowników, są partnerami akcji i objęły nad nią patronat.

- Życie, także zawodowe jest pełne niespodzianek, ale planowanie kariery, ścieżki rozwoju zawodowego odpowiednio wcześnie rozpoczęte pozwala się na te niespodzianki przygotować - uważa prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

- Już na studiach trzeba zacząć mierzyć się z tym, co chcielibyśmy robić w życiu zawodowym, natomiast o kierunku studiów myśleć już przed maturą - zaznacza dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. nadzw., rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

W 2016 roku zanotowano najniższą od 25 lat stopę bezrobocia. Nie można powiedzieć, że rynkiem rządzą pracownicy, ale młodzi ludzie mają obecnie o wiele większe możliwości startu i budowania swojej kariery. Doświadczeni pracownicy z kolei mogą korzystać ze znacznie bogatszych ofert podnoszenia swoich kwalifikacji, nabywania nowych, a tym samym wyznaczenia sobie nowej ścieżki zawodowej.

- Duża liczba ofert, a co za tym idzie większy wachlarz zawodowych możliwości powoduje, że kandydaci mogą o wiele spokojniej patrzeć w przyszłość i planować swoją karierę. Wzrosła również ich pozycja negocjacyjna - ocenia Andrzej Trela, dyrektor sprzedaży w LeasingTeam Group.

Z drugiej strony, jak pokazują badania, tak dobra sytuacja na rynku pracy usypia naszą aktywność. Rośnie grono przyszłych i zasiedziałych już na rynku pracowników uważających, że to oferta pracy powinna znaleźć ich. 64 proc. specjalistów i menedżerów uważa, że to praca powinna znaleźć ich, a nie odwrotnie - wynika z badania firmy rekrutacyjnej Antal.

Jak odnajdujemy się na rynku pracy, jakie posiadamy atuty, czego spodziewamy się po pracodawcach, czego od nich oczekujemy?

Zapraszamy do wypełnienia ankiety, która będzie dostępna na internetowej stronie www.strefabiznesu.pl od 9 marca do 15 maja.

Wypełnij ankietę


KLIKNIJ i wskaż swoje mocne strony >>>

[lista][*]Zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Zawadzkiej z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego opracował specjalną ankietę, która pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie, co motywuje nas w pracy, jakie mamy umiejętności, jak oceniany naszą karierę.
[*]Odpowiedzi pozwolą uzyskać obraz możliwości i oczekiwań, jakie wiążemy ze sobą na rynku pracy.
[b]jacek.klein@polskapress.pl

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie