Kariera od A do Z - cz III. Praca sama nie przyjdzie

Jacek KleinZaktualizowano 
Piotr Hukało
Poszukiwanie pracy to proces ciągły i wymagający... pracy. Jest wiele opcji zaprezentowania swoich atutów firmom, które nas interesują. Od internetu do bezpośrednich kontaktów.

Młodzi ludzie, ale też doświadczeni pracownicy muszą dokonywać wyborów, które decydują o ich karierze zawodowej. Rynek pracy oferuje obecnie możliwości, jakich klika lat temu nie było. Niektórzy eksperci mówią nawet o rynku pracownika.

Czytaj również: Kariera od A do Z. Wspólna akcja Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Grupy GPEC i "Dziennika Bałtyckiego"

Okazuje się, że nowe możliwości, jakie pojawiły się na rynku skłaniają do zmiany pracy, a nawet ścieżki kariery, ale nie zawsze wiemy, jak to zrobić. Co piąty Polak planuje w najbliższych miesiącach zmienić miejsce swojego zatrudnienia. Jednak 1 na 7 pracowników nie wie, w jaki sposób je znaleźć - wynika z badania Millward Brown dla Work Service SA przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku. Nadal najchętniej szukamy pracy przez znajomych i internet.

- Kandydaci w nowych warunkach rynkowych wydają się zagubieni. Z naszych badań wynika, że wszystkie kluczowe kanały poszukiwania pracy przeżywają kryzys zaufania. Od początku roku spadało zainteresowanie szukaniem pracy przez znajomych, a także za pośrednictwem kanałów on-line. Nadal w tyle są urzędy i targi pracy. Co ciekawe 14,5 proc. badanych zapytanych o metody szukania nowego zatrudnienia udzieliło odpowiedzi „nie wiem” i było to jedyne wskazanie z wyraźnym wzrostem wskazań - komentuje Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service SA.

Praca na Pomorzu. Sprawdź aktualne ofert zatrudnienia >>>

Na serwisach on-line zarejestrować się warto. W ten sposób dajemy sygnał pracodawcom, że jesteśmy i szukamy pracy - przekonują eksperci MonsterPolska.pl. Rejestracja pozwoli na bieżące śledzenie rynku ofert pracy, które dodatkowo mogą być przesyłane bezpośrednio na nasz adres e-mail.

Kolejnym krokiem, jaki trzeba podjąć, to krok na targi pracy. Popularność tego typu wydarzeń w ostatnich latach jest dużo. Mają one niezaprzeczalną zaletę dla kandydatów. Firmy szukające pracowników i budujące wizerunek dobrego pracodawcy, czyli Employer Branding chętnie uczestniczą w targach pracy.

Targi pracy dedykowane są przede wszystkim studentom i absolwentom, osobom bezrobotnym oraz kandydatom, którzy mają już pracę, ale rozważają jej zmianę. Uczestniczące w wydarzeniach osoby mają możliwość spotkania w jednym miejscu przedstawicieli zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych firm. Warto wspomnieć, że pracodawcy mogą prezentować swoją firmę na ogólnobranżowych wydarzeniach takich jak np. Absolvent Talent Days, Targi Pracy Career Expo czy Dni kariery, targach organizowanych przez urzędy pracy albo na imprezach skierowanych do jednej bądź kilku wybranych grup kandydatów np. specjalizujących się w IT.

- Kandydaci zastanawiający się, w której z imprez poświęconych karierze wziąć udział, powinni wcześniej dokładnie sprawdzić, jakie firmy będą się na niej prezentowały. Warto również dowiedzieć się, jaka jest grupa docelowa, czy nie są to przypadkiem targi dedykowane tylko jednej branży bądź profesji, zupełnie niezwiązanej z przyszłymi planami zawodowymi kandydatów - uważa Magdalena Szewczyk, Recruitment Team Leader w LeasingTeam Group.

Ostatnie i najważniejsze z postanowień. Niech założone sobie plany poszukiwania pracy obowiązują cały rok i nie gasną wraz ze słomianym zapałem… po tygodniu.

Postaw sobie cele na cały rok i niech ewentualne porażki cię nie zniechęcają. Trzeba wydeptać swoją drogę do kariery w 2017 roku i nie odpuszczać żadnego z postanowień.

- Młodzi ludzie powinni już w szkole średniej podejmować różne prace wakacyjne, aby poznawać specyfikę funkcjonowania firmy, funkcjonowania w pracy - uważa Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza. - Praca w czasie studiów to oczywistość. To, jak będziemy potem szukać zatrudnienia w życiu zawodowym, zależy od impulsu nam zadanego nam już od najmłodszych lat. Bardzo pożyteczną nauką może być doświadczenie, jak to jest być menedżerem, jak to jest podejmować decyzje. Zachęcam zatem także do inicjatywy i prób powołania startupu czy realizacji projektu. Nawet jak się nie powiedzie, nauka zastanie.

I przyda w pracy.

Wypełnij ankietę


KLIKNIJ i wskaż swoje mocne strony >>>

  • Zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Zawadzkiej z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego opracował specjalną ankietę, która pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie, co motywuje nas w pracy, jakie mamy umiejętności, jak oceniany naszą karierę.
  • Odpowiedzi pozwolą uzyskać obraz możliwości i oczekiwań, jakie wiążemy ze sobą na rynku prac

Partnerem głównym akcji „Kariera od A do Z” jest Grupa GPEC. Patronami są Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska.

Czytaj więcej:


Kariera od A do Z - cz IV. Aplikujemy o pracę. CV i rozmowa kwalifikacyjna

**

jacek.klein@polskapress.pl

polecane: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie