MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego: Chcę, żeby mieszkańcy chcieli tu pracować, żyć i wychowywać swoje dzieci

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego: Chcę, żeby mieszkańcy chcieli tu pracować, żyć i wychowywać swoje dzieci
Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego: Chcę, żeby mieszkańcy chcieli tu pracować, żyć i wychowywać swoje dzieci Kinga Furtak / Dziennik Bałtycki
- Chcę, żeby mieszkańcy chcieli tu pracować, żyć i wychowywać swoje dzieci - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdanskiego, którego przepytaliśmy w ramach nowego cyklu "Dziennika Bałtyckiego" - Samorząd od nowa.

Ostatnie lata nie były łatwe dla samorządu - najpierw covid, później wojna na Ukrainie, recesja gospodarcza, inflacja... na kondycję samorządu miało wpływ wiele czynników, na które samorząd wpływu nie miał. Czy miastu udało się wyjść obronną ręką z tego trudnego czasu?

- Dla rozwoju miasta to był dobry rok. Zakończyliśmy największą inwestycję drogową lat 2021-2023 i zaraz rozpoczęliśmy nową, obejmującą kolejne ważne dla mieszkańców ulice w centrum miasta. Nie zatrzymaliśmy procesu inwestycyjnego. Było to możliwe dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Co ma pan na myśli, mówiąc o rozwoju miasta?

- Miasto przyjazne mieszkańcom, w którym dobrze się żyje, zarabia i spędza czas. Dążenie do równowagi społecznej i infrastrukturalnej, żeby mieszkańcy chcieli tu pracować, żyć i wychowywać swoje dzieci. Nadążanie za wymogami współczesności, odpowiadanie na potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców. Dlatego tak ważna jest poprawa miejskiej infrastruktury, która ma ogromny wpływ na jakość życia. Poza tym takie nowe przedsięwzięcia są najczęściej impulsem dla inwestorów z sektora prywatnego, zachęcają ich do lokowania kapitału w mieście i realizowania ciekawych projektów. Dzięki temu miasto się rozwija.

Jaka jest najważniejsza inwestycja dla miasta w tym roku i w tej kadencji?

- Jest kilka takich inwestycji. Większość z nich to inwestycje wieloletnie. Trwa modernizacja ulic Chopina i Szwoleżerów. Niedługo front robót przeniesie się na ul. Chojnicką. Na tę inwestycję otrzymaliśmy dofinansowanie z Polskiego Ładu. Trwa również budowa Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny, które będzie odgrywać znaczącą rolę w rozwoju miasta. Centrum będzie pełniło funkcję muzealno-wystawienniczą i rekreacyjną dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych oraz sportowo-edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Będzie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To kolejny element strategii rozwoju, który ma uczynić nasze miasto bardziej atrakcyjnym. Zależy nam, aby Starogard nie kojarzył się tylko z usługami i przemysłem, ale również z turystyką. Nie tylko dlatego, że jesteśmy stolicą Kociewia i stanowimy bramę do Borów Tucholskich, tak chętnie odwiedzanych przez turystów z Polski i świata, ale przede wszystkim z uwagi na to, co sami możemy zaoferować atrakcyjnego przyjezdnym.

Jeśli chodzi o tę kadencję, to skupimy się na mieszkalnictwie. Za priorytet stawiamy sobie postawienie kilku bloków komunalnych w rejonie ul. Zachodniej, na budowę których mamy pozwolenie. Jest to ważne - szczególnie dla młodych, aby ich zatrzymać w Starogardzie. Liczymy też na poprawę skomunikowania Starogardu z Trójmiastem poprzez budowę obwodnicy i elektryfikację linii kolejowej nr 203.

Jakie są pomysły na pozyskiwanie środków na rozwój miasta?

- Będziemy działać, jak dotychczas i dalej starać się o środki zewnętrzne. W minionej kadencji miasto pozyskało około 100 mln zł z rządowych projektów i funduszy. Działamy również w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, licząc na kolejne rozdanie unijnych dotacji.

Jakimi walorami może pochwalić się miasto, aby przyciągnąć turystów?

- Położenie Starogardu Gdańskiego jest wyjątkowe, leży w sercu Kociewia. Miasto jest otoczone jeziorami i lasami. Przez miasto przepływa rzeka Wierzyca. Przepływając kajakiem przez Park Miejski, można się zatrzymać w przystani kajakowej, odetchnąć, a przy okazji obejrzeć miejskie zabytki z całkiem innej perspektywy. Walorem Starogardu jest również infrastruktura sportowa i rekreacyjna. Jesteśmy organizatorami wielu sportowych imprez o zasięgu ogólnopolskim. Mamy jeden z najlepiej wyposażonych parkingów dla kamperów na Pomorzu. Położony jest przy kompleksie letnich basenów na Piekiełkach, który co roku uatrakcyjniamy nowymi elementami służącymi aktywnemu spędzaniu czasu w mieście. Mamy kilka szlaków turystycznych, jak szlak Kazimierza Deyny, starogardzkich legend czy ostatnio utworzony szlak Gwiazdków. Ten ostatni skierowany jest głównie do dzieci, które z pomocą zabawnych figurek odkrywają ciekawe zakątki miasta.

Jakie ma pan plany na rozwój turystyki?

- Przy współudziale przedsiębiorców planujemy przekształcić kolejne obszary miasta w miejsca atrakcyjne dla mieszkańców i turystów, w tym również zadbać o miejskie zabytki. Chcemy wybudować wieżę widokową przy Strzelnicy oraz multimedialne muzeum w Ratuszu Staromiejskim. Poza tym, jak wiadomo, markę miasta budujemy na wybitnej postaci Kazimierza Deyny. W centrum jego imienia, o którym wcześniej mówiłem, ma się pojawić pierwsze w Europie multimedialne muzeum poświęcone temu piłkarzowi. Obiekt ma być miejscem animacji życia sportowego, kulturalnego i edukacji sportowej, ale też atrakcją turystyczną, która przyciągnie nie tylko mieszkańców powiatu.


Janusz Stankowiak urodził się 15 sierpnia 1965 roku. Od dziecka związany jest ze Starogardem Gdańskim. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Karierę zawodową zaczął jako nauczyciel geografii i muzyki w szkołach podstawowych w Lubichowie i Zelgoszczy. Pracował też jako wychowawca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Starogardzie Gdańskim. W 1988 roku rozpoczął współpracę ze Starogardzkim Centrum Kultury najpierw jako kierownik administracyjny, a od 2007 roku jako dyrektor placówki.

W 2011 roku wspólnie z grupą zaangażowanych społeczników, którym na sercu leżało dobro miasta, założył Stowarzyszenie Nasz Starogard. W wyborach samorządowych w 2014 roku z jego ramienia ubiegał się o urząd prezydenta miasta. Wybory wygrał w drugiej turze, uzyskując 67% głosów poparcia. W 2018 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, zwyciężając już w pierwszej turze z przewagą 72% głosów. W wyborach samorządowych w 2024 roku po raz trzeci zwyciężył, uzyskując aż 79% poparcia mieszkańców również w pierwszej turze. Prywatnie ma troje dzieci i dwóch wnuków. W wolnym czasie uwielbia czytać, słuchać muzyki i podróżować.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki