MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Gdańsku. Można otrzymać bezpłatne wsparcie

MM
Opracowanie:
Trwa 9. edycja Gdańskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego. Od poniedziałku, 17 czerwca, doradcy będą się spotykać z mieszkańcami na miejskich rynkach czy podczas dnia seniora. Dzięki temu osoby, które z różnych powodów popadły w kłopoty finansowe, będą mogły znaleźć drogę wyjścia z nich. W ramach akcji bezpłatnie można uzyskać pomoc w zakresie prawa, psychologii i poradnictwa ekonomicznego.

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego skierowany jest do osób, które mają problem z terminowym opłacaniem czynszu czy spłatą kredytu.

Masz kłopoty finansowe? Tu uzyskasz darmową pomoc

- Każda osoba, która ma niespłacone długi, doświadcza ogromnego stresu i napięcia. Wiemy, że są w mieście osoby doświadczające przemocy ekonomicznej i związanego z tym cierpienia. Na co dzień w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej 8 funkcjonuje Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Osób Zadłużonych i można się tam zwrócić o pomoc - mówi wiceprezydentka Gdańska Monika Chabior.

Monika Chabior dodaje, że władzom miasta zależy, aby zadłużenia mieszkańców malały. - Wiemy, że choćby zadłużenie lokatorów i lokatorek wobec gdańskich nieruchomości to aż 157 mln zł. To wysoka kwota. Na szczęście mamy uchwałę, która pozwala restrukturyzować długi i stopniowo spłacać zadłużenie przy częściowym jego umorzeniu.

Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydział Rozwoju Społecznego UM Gdańska dodaje, że eksperci i specjaliści (prawnicy, pomoc społeczna, policja, itd.) oraz urzędnicy wychodzą na ulice, by mieszkańcy mogli bezpośrednio zapoznać się z ofertą pomocową.

- Chodzi o porady prawne, finansowe oraz rozważne gospodarowanie budżetem. W poniedziałek, 17 czerwca, będziemy na pikniku seniorów na Ołowiance od godz. 10 do 17. We wtorek, czwartek i sobotę w godz. od 8 do 12 będziemy na trzech miejskich targowiskach - powiedziała Ziemann.

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Gdańsku - harmonogram spotkań:

  • 17.06, poniedziałek: Parada i Piknik Seniorów na Ołowiance w godz. 12.00–17.00 (start: godz. 12.00 pod Fontanną Neptuna),
  • 18.06, wtorek: targowisko przy ul. Wyspiańskiego we Wrzeszczu w godz. 8.00–12.00, przy wejściu od strony ul. Wyspiańskiego,
  • 20.06, czwartek: targowisko przy ul. Elbląskiej na Rudniku w godz. 8.00–12.00, przy siedzibie zarządu targowiska,
  • 22.06, sobota: targowisko przy ul. Czerwony Dwór na Przymorzu w godz. 8.00–12.00, przy wejściu od ul. Chłopskiej, przy galerii handlowej „Kamyk Zielony”

Na mieszkanki i mieszkańców Gdańska czekać będą osoby reprezentujące Gdańskie Nieruchomości, Gdańskie Centrum Świadczeń, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdański Urząd Pracy oraz biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Gdańsku. Będzie można porozmawiać także z przedstawicielami Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, ale także Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, Pomorskiej Izby Adwokackiej, Komendy Miejska Policji w Gdańsku, Fundacji Santander oraz Centrum Edukacji Bezpieczeństwa (CEB) w 4 LO w Gdańsku.

Jeśli pojawi się taka potrzeba, będzie możliwość umówienia indywidualnego spotkania, w celu omówienia tematu bardziej szczegółowo. Będzie można też uzyskać informacje, gdzie osoby zadłużone otrzymają specjalistyczną pomoc w danej sprawie. W ramach TBE zaplanowano także dwa szkolenia dotyczące bezpieczeństwa finansowego, które poprowadzą specjaliści z Fundacji „Santander”.

Policja skupia się na profilaktyce

W Tygodniu Bezpieczeństwa Ekonomicznego weźmie też udział gdańska policja.

- Nasi policjanci będą obecni nie tylko podczas pikniku seniora, ale także na targowiskach. Przez trzy dni będziemy do dyspozycji gdańszczan i gdańszczanek. Będziemy udzielać wskazówek, co robić, by nie stać się ofiarą przestępstwa ekonomicznego, by nie paść ofiarą wyłudzenia czy problematycznej pożyczki. Powiemy też, gdzie się zgłosić, jeśli do takiego przestępstwa dojdzie - mówi podkomisarz Ewelina Szulczak z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku portalowi gdansk.pl.

- Najbardziej zależy nam jednak na profilaktyce - dodaje podkomisarz Szulczak. - Robimy wszystko, by edukować społeczeństwo i jest to dla nas sprawa priorytetowa. Postępy technologii sprawiają, że przestępczość przenosi się do sieci. Dlatego robimy co w naszej mocy, by przeciwdziałać i edukować.

Od 2016 roku w Gdańsku realizowany jest, unikatowy w skali kraju, Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. W jego ramach prowadzona jest między innymi edukacja ekonomiczna. Dwa razy do roku organizowane są wydarzenia plenerowe, podczas których mieszkanki i mieszkańcy mogą uzyskać bezpłatne porady prawne, finansowe czy mieszkaniowe. W listopadzie jest to Gdański Dzień Bez Długów, a w czerwcu właśnie Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki